Jump to content


Budžet zvučnici za Sony TA-F645R


Recommended Posts

Pozdrav svima, 

Upustio sam se nekim čudnim putem u audio vode i imam pojačalo Sony ta-f645r ( https://www.hifiengine.com/manual_library/sony/ta-f645r.shtml )

70W - 8Ω, 7Hz to 100kHz itd.

Sony dek i tjuner a u toku je sklapanje media playera zasnovanog na raspberry pi i iqaudio dac boardu.

Imam LG zvucnike od linije 4ohm 80W koje trenutno koristim, 4-5 godina stari trosistemski.

Posto su 4ohm, plasim se da ce doci do ostecenja.

Hteo sam da kupim nove zvučnike, ali to bas i nije opcija, bar ne jos par meseci ($$$).

 

Polovni bi mogli doci u obzir, kao na primer :

Canton Fonum 100

http://www.kupujemprodajem.com/Canton-Fonum-100-46635606-oglas.htm

ili

Canton GLX 100

http://www.kupujemprodajem.com/Canton-GLX-100-46635610-oglas.htm

tu negde je I budzet.

Po teheničkim karakteristikama zvucnici se slazu sa pojacalom (70W, 8ohm)

da li je ovo OK izbor ?

Ili mozda nesto drugo ?

 

Nemam opciju da odem da poslusam zvucnike.

Link to comment
Share on other sites

Zdravo Charles i dobrodosao na forum :wave2 Pre svega jedan savet - cene na KP oglasima uglavnom nemaju veze sa vezom i na osnovu njih ne mozes steci nikakvu sliku o tome sta dobijas za dati novac. Recimo sto se tice ova dva Canton-a, prvi Fonum 100 model je kostao 800DM za par, a drugi GLX 100 su kostali 500DM par. S obzirom na godine i to koliko cesto se pojavljuju na oglasima cena bi trebala biti 30% manja od cene koju ovaj preprodavac trazi u oglasu. Ovo su modeli iz 80-tih pre Karat serije, a veruj mi Karat je mnogo bolja kupovina kada je Canton u pitanju. Bez obzira na ostatak sistema ovaj zvucnik ce nadsvirati ova prva dva:

http://www.kupujemprodajem.com/Canton-Karat-20-45734419-oglas.htm

Ovo je unapredjena verzija sa malo kvalitetnijim visokotoncem koji svira malo opustenije (dvocifreni Karat modeli sviraju malo svetlije):

http://www.kupujemprodajem.com/Canton-karat-920-46251338-oglas.htm

A ovo je DC verzija koja ukratko receno ima nesto kvalitetniji bass:

http://www.kupujemprodajem.com/Canton-Karat-920-DC-45959324-oglas.htm

 

Medjutim moj savet je da uzmes nesto ovakvo:

http://www.kupujemprodajem.com/Onkyo-SC-400-bez-zamena--45920356-oglas.htm

Bass nije 250 mm tj 10" kako je navedeno vec 230 mm, zvucnici su kompresioni i jako su osetljivi sto znaci da ih moze gurati i dosta slabije pojacalo od tvog. Poseduje potenciometre za visoke i srednje koje mozes utisati ili pojacati po zelji, a sami drajveri su zasticeni od ostecenja metalnim mrezicama. Zvucno fenomenalni. Pre par meseci sam clanu djoleks preporucio Onkyo zvucnike koje je pazario na KP i prezadovoljan je, a pre moje preporuke nje ni cuo za Onkyo.

Link to comment
Share on other sites

Rupa pozadi je otvor za srednjetonac, neka vrsta open baffle koncepta kako su to reklamirali u to vreme. SC-400, SC-600 i SC-900 je imaju. Evo primera sa SC-600, videces da je otvor odmah iza srednjetonca:

35704c9b4a586e69b03ea833ad13d074-5658522-1000_1000.jpg.6f7fc550933c5926fd475a49ac0fc732.jpg

Kod sva tri modela bass drajver je u kompresiji. Basovi kod onog sa KP jesu original, ovi sa slike koju si postavio nisu originalni. Originalni basovi se najlakse prepoznaju po tome sto imaju mekane "cupave" kalote. Evo primera:

a351e381eec0b3e5036b7903ac93e464-6196572-700_700.jpg.86de3603ab944ad6c1ed2b3fa129c014.jpgONKYO-SC-400-par-odlicnih-monitorjev-prodam-_58c398c85d977.jpg.dc700b5579e2c43e168ba86362e562f8.jpg

Ne znam da li se bas vidi na slikama ali kalote izgledaju kao pomalo neravne, iskoristio sam izraz cupave jer me povrsina podseca na neko cebe. Ovi basovi su problematicni samo iz jednog razloga, a to je nestandardna dimenzija od 230 mm i moguce je naci originalna vesanja za nekih 40-ak evra na ebay ali ne i neku jaftinu zamensku varijantu. Mnogi zbog toga stavljaju neke druge drajvere koji su po karakteristikama navodno bolji, a u praksi ne sviraju ni priblizno isto kao originalni. Ove sa KP lik prodaje poprilicno dugo i mozda ce pristati i na nesto nizu cenu.

Inace Onkyo zvucnici su generalno najosetljiviji koje sam cuo. Njihovih 89dB ili 90dB osetljivosti su u praksi primetno glasniji nego kod drugih proizvodjaca. Kod nas su (od relativno skoro) poznati po kvalitetnim pojacalima i vrhunskim AVR uredjajima ali zvucnici koji su im po kvalitetu mozda i bolji nego pojacala su ipak velika nepoznanica i cak za starije audiofile koji bi trebali da iz znaju kao modele koji su bili ili pobednici testova u svojoj klasi ili u samom vrhu. Ne mislim na tebe zek, mislim na mnoge koji imaju gomilu audio casopisa i koji vide gde je Onkyo bio po kvalitetu, a kad se pojave na oglasima samo ih ja preporucujem :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

To je model iznad ovih koje sam preporucio, cena je ok i nesto je niza od realne s obzirom da imaju tragove koriscenja po kabinetu. U slucaju da odes da ih poslusas obavezno ponesi svoje pojacalo za probu bez obzira na to sto prodavac ima na cemu da ih slusa. Oni zahtevaju nesto vise snage od SC-400 bas zbog veceg bass drajvera (280 mm), a takodje traze pojacalo sa nesto vecim damping faktorom tj sa boljom kontrolom bass-a. Sa druge strane visoki je nesto bolji od SC-400, detaljniji ali ako se lose upari sa pojacalom moze da zvuci dosta izrazeno ali zato moze da se utisa na samom zvucniku:) Najbolje je da ih probas na svom pojacalu bas zbog kontrole bass-a. 

Link to comment
Share on other sites

JBL jesu noviji ali nisu bolji. Osim toga cena je malo diskutabilna jer pre npr 6-7 godina su se prodavali za nekih 150 evra po KP oglasima. Ako toliko mozes da rastegnes budzet onda pogledaj i ovo:

http://www.kupujemprodajem.com/Onkyo-SC-750-46558734-oglas.htm?filter_id=159351

Njih sam preporucio kolegi sa foruma Djoleks pa da ih ne hvalim ja mozda bi on mogao da podeli svoje iskustvo. On koristi Denon PMA-980R ako se dobro secam.

Sto se snage tice (ako to gledas) SC-400 su takodje 100W jer to im je maksimalna ulazna snaga. JBL ne navodi kontinualnu vec samo maksimalnu snagu zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

Kupljen sc 750 :) ,nisam mogao vise da ih gledam u oglasima a i stanje mi se svidelo,imam samo reci hvale za taj zvucnik i mislim da su i ovi ostali pomenuti vrlo vrlo dobri,tako da kolega Charles Vane moj savet da dobro poslusas SC 600 jos ti je i blizu,generalno mislim da za ulozeni novac tesko da dobijes bolje.

Link to comment
Share on other sites

Trebalo bih da je to isto kao sc600 samo malo jace naravno,stvar izbora,mislim da nebih pogresio bilo sta da uzmes,mada licno ti kazem da su mi na dohvat ruke sc600 u onakvom stanju poslusao bih njih,po slikama bih rekao da su bas u dobrom stanju,verum mi dosta je to bitno kod zvucnika.Javi obavezno sta si uzeo pa prenesi iskustva :) ,zelim ti srecnu kupovinu.

Link to comment
Share on other sites

Kupljeni SC-600, mislim da bi oni SC-900 bili ipak previse, bas previse, za moj prostor.

Poslusao sam ih pre kupovine i pogledao.

Rekoh coveku da na slikama ta sitna ostecenja deluju strasno, mnogo gore nego uzivo.

Nista sto se ne moze uz minimum dobre volje sanirati.

 

Link to comment
Share on other sites

Posle malo Dorsa i Zeppelina, mogu da kažem da je dobro, sviđa mi se .

Nisam nesto verovao da će Sony-Onkyo raditi dobro ali... lepo.

Za vikend ću možda dobiti jedno Onkyo pojačalo na probu pa ćemo i to čuti.

 

Sa finansijske strane ?

Mislim da teško da može bolje za do sada datih ukupno 200 eur.

Ako se dobro sećam ona plastična linija LG je bila nekih 120-150 ili tako nešto i... nije dobra.

 

Jedno pitanje, gospođa žena trazi da zastitim drajvere i otvore na zvučnicima kako bi ona mogla da pređe nekim sprejem za nameštaj, da li je to dobra ideja ?

Link to comment
Share on other sites

@zek da, tako smo i mislili. Na netu nismo nasli bas nikakv podatak o materijalu.

Meka krpa kojom cistimo tv panele i monitore je morala da bude dovoljna. Naravno na ivice i coskove se mora paziti, za svaki slucaj.

Cini nam se da bi bilo kakva tecnost mogla dovesti do ostecenja povrsine ili cak do
rastvaranja lepka kojim je taj furnir ili sta je vec zalepljen

I naravno do nepopravljive stete.

Takodje ni kompresovani vazduh nikako ne dolazi u obzir.

Link to comment
Share on other sites

@dsnpromenade gosodja zena je razumna i pomagala je u istrazi materijala, ali...
kao sto rekoh, nikakve sigurne podatke nismo nasli.

Sprej za namestaj je bio predlog... jer joj se cinilo da je u pitanju oplemenjena iverica,

ali kada smo zagledali... vise nismo bili sigurni.

 

Cesto smo vidjali da se pomninje nesto kao "sredstvo za ciscenje", zatim "mala kolicina sredstva za ciscenje" ali skoro nikada se ne kaze koje ... koji proizvodjac i koje sredstvo je sigurno ...

Navodno izopropil ili etil alkohol je siguran... ali to smo aplicirali pri ciscenju racunara koji su opet metal i plastika. 

U svakom slucaju ako saznamo nesto javicemo.

 

Link to comment
Share on other sites

@Charles Vane Cestitam na kupovini i dobrodosao u Onkyo klub :cheers 

Sto se ciscenja tice, ta generacija, ona pre nje kao i ona posle (osim top modela koji imaju prirodni furnir) koriste kvalitetnu foliju i ja sam je povremeno cistio Prontom u spreju. Ako je folija fabricka, a fabricku ces prepoznati tako sto kroz boju ima sitne perle slicno kao boja na automobilima onda moze bilo sta. Ako ne verujes ili nisi siguran najjednostavnije je da okrenes zvucnik naopacke i da probas odozdo ;)

Recimo svojevremeno dok sam imao SC-401 ja sam njihovu foliju polirao sredstvom za poliranje da dobije sjaj, bez problema. To nisu moderni zvucnici gde se gleda usteda na svakom milimetru nego je pravljeno da traje. Sto jedan pozanik rece - vintage zvucnici iz 80/90-tih ce se slusati i traziti i narednih 20-30 godina dok ovi novi mini bookshelfovi verovatno nece doziveti to.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Nisam se dugo javio.

Sony i Onkyo su radili OK, sve do prošle godine. Ne, nisu se pokvarili. 

Negde sredinom leta dobio sam, kao zvucnike za racunar, na probu Tannoy Reveal 502 i svideli su mi se. To su aktivni studijski monitori. 

Lep čist zvuk - mozda malo jači bas, ali to je to. Nista vise.

Posle kratkog vremena pojavila se prilika za kupovinu Tannoy Reveal 802 i... kupio sam ih. 8 inch bas, znatno snažniji model u odnosu na 502. Odličan. Tannoy su zamenili Onkyo i Sony ( prodao sam ih ).

Sadašnji sistem čine:

Tannoy Reveal 802

Pro-Ject DAC Box E

Sony Bravia ( Spotify etc... )

Da, zamalo da zaboravim, "deo" sistema su i

smart box (SBB-ov) ,

NAS Synology DS212k,

i naravno router koji spaja sve to

 Mikrotik 4011rb

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...