Jump to content


Opisati ono što čujemo: audio terminologija


Nomimasen

Recommended Posts

Taj album ima baš jak upliv prostora u kom se snimao, kao da je neka sala sa puno ehoa, crkva ili tako nešto. Svakako je prostor poveći jer ima puno tog ehoa u nižim frekvencijama koji se oteže solidno dugo nakon tona. Meni to takođe zvuči toplo i meko, bez oštrih in-your-face momenata i osećaja da slušam instrumente iz ličnog prostora izvođača. Ono što mi je interesantno je da ne mogu nikako da poređam izvođače u koherentnu celinu... Imam utisak da ono što se čuje na albumu nije snimak dosledan njihovom realnom rasporedu. Npr. uvek mi se čini da su bubnjevi i perkusije veći od svega i ima ih svuda u prostoru.

Kome se ovaj tip akustike sviđa, mislim da će voleti i ovo. Meni lično čak muzički više prija.

b697645972588a045b22ceefcba410d1.jpg



Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Aibo said:

Npr. uvek mi se čini da su bubnjevi i perkusije veći od svega i ima ih svuda u prostoru.

Na jednom venčanju u crkvi sam za vreme ceremonije (dok mladenci sa popom obilaze oko stola) pokušavao da zatvorim oči i definišem gde je pop, ma nije bilo šanse... Tolika količina ehoa to čini nemogućim...

Mogu samo da zamislim kako je to delovalo ostalim gostima...

Link to comment
Share on other sites

Na jednom venčanju u crkvi sam za vreme ceremonije (dok mladenci sa popom obilaze oko stola) pokušavao da zatvorim oči i definišem gde je pop, ma nije bilo šanse... Tolika količina ehoa to čini nemogućim...
Mogu samo da zamislim kako je to delovalo ostalim gostima...
Zbog toga ne treba služiti posluženje prije vjenčanja.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Ево још једног примера:

Anteloper Pink Dolphins

https://intlanthem.bandcamp.com/album/pink-dolphins

Бем ти, сада видим да сам погрешно копирао погрешног извођача…хтео сам да споменем ово:

bennie maupin and adam rudolph “symphonic tone poem for brother yusef”

https://adamrudolph.bandcamp.com/album/symphonic-tone-poem-for-brother-yusef

Може неко и да прокоментарише

Link to comment
Share on other sites

Odlično je što si nehotice skrenuo pažnju i na Anteloper. Jeff Parker je to, sjajan igrač. Preporučujem njegove solo albume.

Maupin zvuči sjajno. Drži se. Veliki prostor koji se može zapaziti na ovom albumu je fino primenjen digitalni reverb visoke klase. Podseća me na kombinacije nekih hardverskih i softverskih rešenja koje i sam koristim.

 

Link to comment
Share on other sites

On 22.6.2022. at 14:38, Aibo said:

Taj album ima baš jak upliv prostora u kom se snimao, kao da je neka sala sa puno ehoa, crkva ili tako nešto. Svakako je prostor poveći jer ima puno tog ehoa u nižim frekvencijama koji se oteže solidno dugo nakon tona. Meni to takođe zvuči toplo i meko, bez oštrih in-your-face momenata i osećaja da slušam instrumente iz ličnog prostora izvođača. Ono što mi je interesantno je da ne mogu nikako da poređam izvođače u koherentnu celinu... Imam utisak da ono što se čuje na albumu nije snimak dosledan njihovom realnom rasporedu. Npr. uvek mi se čini da su bubnjevi i perkusije veći od svega i ima ih svuda u prostoru.

Kome se ovaj tip akustike sviđa, mislim da će voleti i ovo. Meni lično čak muzički više prija.

b697645972588a045b22ceefcba410d1.jpg


 

Verovatno zato sto su nekako u ravni,niko nije dominantan stim sto mislim da su bubnjevi i perkusije izrazeniji nego sto je inace uobicajeno.

Link to comment
Share on other sites

On 22.6.2022. at 15:03, somilenko said:

Na jednom  ?u crkvi sam za vreme ceremonije (dok mladenci sa popom obilaze oko stola) pokušavao da zatvorim oči i definišem gde je pop, ma nije bilo šanse... Tolika količina ehoa to čini nemogućim...

Mogu samo da zamislim kako je to delovalo ostalim gostima...

pa nismo zaboravili valjda na jedan "The Trinity session" od Cowboy Junkies-a,ili "Astracan cafe" od Anouar Brahem-a  (crkva/kapela) ?

trinity.jpg

brahem.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Nomimasen said:

Odlično je što si nehotice skrenuo pažnju i na Anteloper. Jeff Parker je to, sjajan igrač. Preporučujem njegove solo albume.

Maupin zvuči sjajno. Drži se. Veliki prostor koji se može zapaziti na ovom albumu je fino primenjen digitalni reverb visoke klase. Podseća me na kombinacije nekih hardverskih i softverskih rešenja koje i sam koristim.

 

Слажем се за оба. Хвала

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li ste znali za pricu zasto je muzika Cowboy Junkies tako tiha, mirna, downtempo. Svirali su oni ozbiljnu i vrlo bučnu rokcinu u svojoj "garazi". Komsije se stalno zalile na buku i pravile im problema...i onda oni jedan dan rekose "ajd da probamo nesto mirno,lako, tiho" ... Nastavak price znate.

P.S. Tako ce jednog dana i Delija da zavrsi  🙃

 

Link to comment
Share on other sites

Jos jedno stvarno vrhunsko domace izdanje koje oslikava mnogo toga o cemu se diskutuje u ovoj temi. Posto kolega @Nomimasen ne zeli da "reklamira" svoje producentsko umece - moracu ja :)

Po meni - ECM se ne bi postideo. Odlicna muzika, sjajni muzicari, sjajna produkcija.

https://majamistytrio.bandcamp.com/album/wind-rose

a1306556352_10.jpg

Izdanje postoji i na Qobuz-u u hi-res 96/24 formatu, ali preporucujem pazar, naravno. Minimalna cena je stvarno simbolicna.

 

 

Cekamo samo da eminentni kriticar @空也 iznese svoj sud. Ako mu i ovo ne valja, onda da ga... :D

Link to comment
Share on other sites

https://www.lejonklou.com/wp-content/uploads/2014/10/Tune-Method.pdf

"It is also strongly recommended to stay away from audiophile recordings and records that are supposed to sound sweet and nice. Music that is noisy and/or has been recorded with low quality can often be much easier to compare with."

"Many people find it easiest to use the Tune Method while standing outside the room that the music is being played in. This might appear strange, but when listening from another room, the fine details of the sound are less distracting and the focus is therefore shifted towards the fundamental qualities of the music."

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...