Jump to content


Opisati ono što čujemo: audio terminologija


Nomimasen

Recommended Posts

3 sati ranije, sondek said:

Ne "stvara se utisak", video sam da vec to pises ne prvi put, vec zaista jeste bolja prostornost, 3d ili pozicioniranje instrumenata kakogod i to vrlo precizno i tackasto i dubinski.

Da je u pitanju fazno izobličenje, zvučna slika bi bila difuzna, fazno koherentniji sistem upravo bolje opisuje prostor i daje stabilniju zvučnu sliku, ovo što @sondek pominje.

 

Link to comment
Share on other sites

Jedna od važnih savki u mom doživljavanju nekog sistema je upravo sposobnost da predstavi "dubinsku perspektivu". Nije prva stvar koju zahtevam, ali je meni možda i najvažnija da kažem da je sistem kompletan.

Tonalna korektnost je najosnovniji nivo, zatim je slojevitist i prikaz detalja ili "sonornost" kako to stariji adiofili kažu. Odmah kada ove dve stavke polože, dinamika, kontrola i brzina odziva su stepenik više, što prati pozicioniranje tj. ne razlivanje instrumenata po zvučnoj slici i konačno "tišina" ili ambijentalnost, reverberacije i mikrodinamike odjeka pojedinačnih instrumenata. Konačno prostornost i perspektiva u čijoj matrici se sve superponire i pozicionira u pravilnom odnosu sa ambijentalnim zvučnim komponentama doživljava se famozna tišina i "vazduh" između izvođača...

Ja tako nekako valorizujem i procenjujem nivo sposobnosti predmetnog sistema da verno predstavi ili izsimulira neki muzički doživljaj.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, sondek said:

@nkrgovicNe "stvara se utisak", video sam da vec to pises ne prvi put, vec zaista jeste bolja prostornost, 3d ili pozicioniranje instrumenata kakogod i to vrlo precizno i tackasto i dubinski.

 Nismo se razumeli: Ne kazem da je neces cuti - hoces. Moj neki utisak je da sistemi zasnovani na cevima reprodukuju zvuk sa izrazenom prostornorcu - cak i kad je na orginalnom snimku nema. U tom smislu "stvara se utisak" - ako je lepse "rekreira se zvucna scena po prostoru", stvara je uoptrebljeno samo u kontekstru da ce je biti i ako je na snimku nema.

 Mada, sad, realno... sta znaci da je na snimku nema. Ocigledno je ima kad se cuje.... Ajde ovako: Nema je kad slusas izvorni snimak, izvorni mix, na studijskim monitorima ili slusalicama - ili je bar nema izrazeno.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Jedna od važnih savki u mom doživljavanju nekog sistema je upravo sposobnost da predstavi "dubinsku perspektivu". Nije prva stvar koju zahtevam, ali je meni možda i najvažnija da kažem da je sistem kompletan.

Tonalna korektnost je najosnovniji nivo, zatim je slojevitist i prikaz detalja ili "sonornost" kako to stariji adiofili kažu. Odmah kada ove dve stavke polože, dinamika, kontrola i brzina odziva su stepenik više, što prati pozicioniranje tj. ne razlivanje instrumenata po zvučnoj slici i konačno "tišina" ili ambijentalnost, reverberacije i mikrodinamike odjeka pojedinačnih instrumenata. Konačno prostornost i perspektiva u čijoj matrici se sve superponire i pozicionira u pravilnom odnosu sa ambijentalnim zvučnim komponentama doživljava se famozna tišina i "vazduh" između izvođača...

Ja tako nekako valorizujem i procenjujem nivo sposobnosti predmetnog sistema da verno predstavi ili izsimulira neki muzički doživljaj.

 Zanimljivo mi je da nigde nisi naveo ritmicku korektnost. Tonalna korektnost, slojevitost, prikaz detalja, dinamika i pozicioniranje, sve ok. Ali fali mi ritmicka korektnost - koja je meni, mozda na vrhu - u smislu koliko mi utice na uzivanje u muzici.

 Ta "tisina" i to "crnilo pozadine", zajedno sa mikrodinamikom - to se slazem, to je nesto sto je, po meni, odlika jako dobro uklopljenih sistema... Tonalna korektnost se podrazumeva, to se slazem sa tobom, to jeste nesto osnovno, dok mi ta prostornosti i razvijanje scene po sirini i dubini nisu toliko bitni. Ne kazem da su nebitni, bitni su - ali ja slusam dosta snimaka gde toga jednostavno nema - i onda mi to ne znaci toliko.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, nkrgovic said:

 Nismo se razumeli: Ne kazem da je neces cuti - hoces. Moj neki utisak je da sistemi zasnovani na cevima reprodukuju zvuk sa izrazenom prostornorcu - cak i kad je na orginalnom snimku nema. U tom smislu "stvara se utisak" - ako je lepse "rekreira se zvucna scena po prostoru", stvara je uoptrebljeno samo u kontekstru da ce je biti i ako je na snimku nema.

Imas jedan potpuno pogresan utisak,veruj mi. Kad prostornosti nema usnimljene nema je. Razumem to, zivis godinama bez da cujes jasno redove orkestra i onda to dozivis kao "evo ga, a nema ga na snimku". Ima ga, samo dosad to nisi cuo. Kao i kad prvi put osetis potpuno prostor u kome je muzika snimljena. Slicno je i sa prvim slusanjem Esl...treba 7-8 dana da se navikne neposrednost, da zvuk ne dolazi iz zvucnika i da nema kutije. Cak sam citao da nekima izaziva blag osecaj dezorijentisanosti. 

Prirodan je strah od nepoznatog 😄

Link to comment
Share on other sites

Cuje se tako kako je snimljeno. Recimo nekom smeta pevacica sa "ustima od 2m". Tako je usnimljeno jer je to tako neko hteo. To svakako nije greska sistema, da ta usta nisu od 2m taj sistem nebi mogao ni da prikaze koncertni klavir velikim. Snimanje je takodje umetnost, samo sto se malo ceni. Sta mislite koliko je truda i vremena trebalo da se snimi DSOM da zvuci kako zvuci, narocito sa tadasnjim tehnickim mogucnostima. I onda neki debil napravi sad remaster od koga je svako ko je to cuo kod mene uporedjen sa originalom poceo da psuje. Iskreno, jako zalim svakog ko danas ode u radnju i plati taj unisteni umetnicki rad. Bukvalno sam uhvatio za ruku jednog mladica na berzi i rekao mu, nemoj to sebi da radis kad se prodavac okrenuo. Pitao me posle, pa sam mu objasnio. Pa ako me se za dan bezbednosti sete, sete ...

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, miletrosak said:

Sta znaci prostornosti i razvijanje scene po sirini ako je u pitanju solo cello kao instrument ili bilo koji solo neamplificirani instrument.

U zavisnosti od načina snimanja, čuje se sam prostor, solo čelo sigurno nije snimano u gluvoj sobi nego na nekom nastupu u nekom prostoru koji ima svoje akoustičke osobine.

Postoji manifestacija kada jednostavno čuješ prostor pre nego što krene izvođenje.

Link to comment
Share on other sites

Fascinantno!!!

Sve bolje od boljeg.

@nkrgovic kako uopšte znaš šta ima na snimku kad nisi učestvovao u realizaciji?

Isto pitanje važi za sve.

Ne bih vam se petljao u raspravu, ali postaje iritantno. Predrasude, stereotipi i nevjerobatno samopouzdanje (ne znam samo na osnovu čega) u svoje znanje i sisteme je kulminiralo do krajnjih granica.

Prosto nevjerovatno!

Pa vaše poimanje vjerne reprodukcije je toliko nakaradno da je to prosto sramotno.

Kakvi bre to sistemi reprodukuju ono čega nema na snimku?

Šta je to, sajens fikšn?

Jedna obična sprava iliti sprave imaju dušu i vrhunsku inteligenciju da mogu da izmišljaju muziku koje nema?

Da li ste vi kolektivno prsli?

Ako vaši sistemi to ne mogu da reprodukuju, to što ima na snimku, odakle vam hrabrost da uopšte kažete da treba tako (da se ne čuje) i da je vaš sitem i vaše znanje eeferentno?

Svi koji tako nešto tvrdite ste prsotine neviđene i nazovi audiofili.

Sramota je da ste prevladali na audio forumu i da se ne može progovoriti od vas.

Svi ste dobrodošli da čujete na jednom dobrom sistemu srednje klase šta sve ima na snimku.

Aj' zdravo dok me opet ne iznervirate.

 

Link to comment
Share on other sites

Ajde da dodam pitanje koje sam već par puta postavio....

Ko je zaista toliko lud da plaća muzičare koji ne treba da se čuju ni na snimanju ni na koncertu?

Da li uopšte postoje takvi kreteni?

@sondek je nekad tako govorio, a sad vidim da mu je sistem napredovao pa se sad svašta čuje za šta je nekad govorio da ne treba da se čuje, jer mu je referenca koncert....

A na koncertu se vide neki ljudi među muzičarima koji se ne čuju... na snimku ne treba da se čuju....

Razvaljujete braćo nazovi audiofili, ali baš.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@sondek Bilo bi super da si ti u pravu, ali se ja plasim da potcenjujes koliko su npr. rani Iron Maiden albumi katastrofalno snimljeni. :D

@Toza Ja pricam o tome da mi covek koji je (na ne nesto posebno dobroj opremi) spakovao pesmu u WA kaze da se bolje cuje prostornost na snimku nego sto je on cuo dok je producirao.... :) E sad, moguce da su mikrofoni bili dobri, da se samo nije culo na zvucnicima na kojima je on miksao....

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, sondek said:

Slicno je i sa prvim slusanjem Esl...treba 7-8 dana da se navikne neposrednost, da zvuk ne dolazi iz zvucnika i da nema kutije. Cak sam citao da nekima izaziva blag osecaj dezorijentisanosti. 

Prirodan je strah od nepoznatog 😄

Ovo sam i ja primetio kod mojih gostiju, a zapravo toga postao svestan nakon jednog vrlo interesantnog komentara o pozicioniranju basa u zvučnoj sceni u mom sistemu za razliku od onoga na šta je posetilac navikao.

25 minuta ranije, somilenko said:

Postoji manifestacija kada jednostavno čuješ prostor pre nego što krene izvođenje.

Bravo, upravo ovo je suština autentične "tišine" ambijenta i konteksta povezivanja sa dimenzijom ambijenta i zdravom prostornošću, gde instrument kada započne izvođenje nadraži reverberacije i refleksije koje je mikrofon pokupio, a naš sistem nesmetano prezentuje nama na uživanje i poistovećivnaje sa tim prostorom.

Link to comment
Share on other sites

Više sam dosadan, ali je zaista dobar primjer album Golden Rust od Majlsa i Gurtua.

Tako nešto može da se snimi samo na vrhunskoj opremi na kojoj može i da se čuje to što je rađeno. Ako imate mljeveno meso na repertoaru, onda vam je sistem krš

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

Ne kazem da su nebitni, bitni su - ali ja slusam dosta snimaka gde toga jednostavno nema - i onda mi to ne znaci toliko.

I ja slušam takođe, veliko parče snimaka su dvodimenzionalni u smislu mojih apetita za "dubinsku oštrinu" ali me to ne sprečava da u njima uživam iako mi sistem ne izmišlja prostornost. Razume se da postoje snimci sa vrlo mnogo pažnje posvećene snimanju ambijentalne komponente i hvatanju autentične ambijentalnosti i to su dragulji u kolekciji, ali dosta studiskih albuma su flat do veštački ispupčeni, ili producentski modulisani da stvaraju kvazi prostornost i poziciju po visini...

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Toza said:

Fascinantno!!!

Sve bolje od boljeg.

@nkrgovic kako uopšte znaš šta ima na snimku kad nisi učestvovao u realizaciji?

Isto pitanje važi za sve.

Ne bih vam se petljao u raspravu, ali postaje iritantno. Predrasude, stereotipi i nevjerobatno samopouzdanje (ne znam samo na osnovu čega) u svoje znanje i sisteme je kulminiralo do krajnjih granica.

Prosto nevjerovatno!

Pa vaše poimanje vjerne reprodukcije je toliko nakaradno da je to prosto sramotno.

Kakvi bre to sistemi reprodukuju ono čega nema na snimku?

Šta je to, sajens fikšn?

Jedna obična sprava iliti sprave imaju dušu i vrhunsku inteligenciju da mogu da izmišljaju muziku koje nema?

Da li ste vi kolektivno prsli?

Ako vaši sistemi to ne mogu da reprodukuju, to što ima na snimku, odakle vam hrabrost da uopšte kažete da treba tako (da se ne čuje) i da je vaš sitem i vaše znanje eeferentno?

Svi koji tako nešto tvrdite ste prsotine neviđene i nazovi audiofili.

Sramota je da ste prevladali na audio forumu i da se ne može progovoriti od vas.

Svi ste dobrodošli da čujete na jednom dobrom sistemu srednje klase šta sve ima na snimku.

Aj' zdravo dok me opet ne iznervirate.

 

Sunce mu žarko @Toza, postoji klizeći sa jednom nogom, od napred, ne mora svaki sa dve noge sa leđa...

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Toza said:

Više sam dosadan, ali je zaista dobar primjer album Golden Rust od Majlsa i Gurtua.

Tako nešto može da se snimi samo na vrhunskoj opremi na kojoj može i da se čuje to što je rađeno. Ako imate mljeveno meso na repertoaru, onda vam je sistem krš

Muslis track :) Album je Miles_Gurtu.

BTW, drugj track (Soul Driven) je jos bolji od prvog (Golden Rust). Ima vise prostornih efekata.

Link to comment
Share on other sites

Iziritiran odoh u q krasni. Ne znam više šta pričam (pišem).

Ali, stvarno je dosta ovog patosa od audiofilske nauke.

Harmonici, tamte, vamte, pa brate, ko god je to rekao, što ne napraviš takvu spravu da se na njoj čuju ti harmonici kad sve znaš nego čitav život praviš kršine ali se zato pametuje...

Neko mi jednom reče da ja samo imam sreću sa englezima i da su složile kockice... kakvo ludilo....

Kakve veze ima sreća da ti sistem svira ono čega nema na snimku i da izmišlja prostor? Alhemija. Čista magija. Što se mene tiče, to je nemoguće. Ali da postoje dooobri sistemi koji sviraju jako dobro, i prikazuju šta ima na snimku, ima ih više nego audiofila na ovom forumu koji su uopšte čuli takve sisteme.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Father said:

Ja sam uvek spreman da se razvijam i učim. Zamolio bih za pojašnjenje ili primer na šta se misli?

 Na ritam i tajming istog.

 Nase usi, tj. nas mozak da budemo precizni, moze da primeti promene u ritmu do bar 1/60s neki kazu i do 1/200s (razliciti testovi, razliciti neurolozi, razliciti pacijenti...). Te greske mogu da ti dosta naruse "ugodjaj" zvuka. Takodje, ljudi se prirodno uskladjuju u tom - da si ikad cuo npr. dva bubnjara kako sviraju zajedno primetio bi da se usklade bukvalno u drugom taktu.

 E sad, to sto je nama lako - opremi bas i nije. Zvucnici imaju kretne kalemove i imaju masu, treba ti zvucnik koji je moguce jako brzo pokrenuti (pricam o impulsu, sustinki), ali i jako brzo zaustaviti. I jedno i drugo je kombinacija mehanike samog drajvera ("transduser") kao i ostatka opreme.... To nije uopste lako meriti, posebno kod uredjaja, ali je lako cuti.

 Zato je sve vezano za nas dozivljaj zvuka - zato je bitno da imamo terminologiju vezanu za zvuk - da opisemo ono sto cujemo. Mozes da kazes "pace, rhytm and timing" (jes' malo izlizana fraza), mozes da kazes "brz zvuk", ali taj deo reprodukcije je jako, jako bitan.

13 sati ranije, Toza said:

Više sam dosadan, ali je zaista dobar primjer album Golden Rust od Majlsa i Gurtua.

 

13 sati ranije, Toza said:

Ko je zaista toliko lud da plaća muzičare koji ne treba da se čuju ni na snimanju ni na koncertu?

Da li uopšte postoje takvi kreteni?

 Prvo, ja ne placam muzicare. Ja placam privilegiju da slusam umetnike - placam ulaznicu sebi da me puste u salu. Umetnici stvaraju za sebe. Evo sad je @Nomimasen napisao da je ulozio pet godina zivota da stvori nesto - zar stvarno mislis da ja treba da se ponasam "ja sam tebe platio"? Ne. Treba da budem zahvalan.

 Drugo, ja ne znam da li si ti nekad bio na dobrom metal koncertu - verovatno nisi. Tu se ne cuje "gde ko stoji na scenu", uglavnom zato sto vecina muzicara ne stoji. :D Pevaci, gitariste, basisti - svi koji mogu se setaju po sceni. Zvuk to ne prati, oni imaju svoje monitore ali do slusaoca dopise "zid zvuka". Takav je i snimak. Dozivljaj je drugaciji, neka vrsta katarze.... Nebitno, ponese te.

 E sad, mozda je to moj problem, ali, prvo, ja u zadnje vreme slusam sve manje klasicne muzike. Kad je slusam, opet, slusam nesto sto mi prija - i ne da bi "slusao muzicare". Iz nekog razloga, ja npr. malopre navedenog Baha povezujem sa teorijom redova, kompleksnom matematikom.... Kad slusam, skoro nikad ne slusam muzicare i sistem, obicno odlutam negde i mislim o necemu drugom - kao sto je matematika.

 Sustina je: Da, ako sednes da slusas snimak i sednes da slusas sistem - da, primetices "raspored muzicara na sceni" ako ga ima (kao npr. u klasicnim snimcima). Ali, ako provedes sve vreme osluskujuci to - propustices muziku.

 Jedino gde ja mogu da stvarno obratim paznju na tako nesto su razni "smooth jazz" albumi... Tipa, da, Diana Krall zbilja ima takve snimke. Sa druge strane, moja sposobnost da to slusam je vrlo ogranicena jer su DOSADNI. Ja stvarno ne zelim da slusam kako neko izvodi dzez standarde na tehnicki perfektan nacin na savrsenom snimku....

Link to comment
Share on other sites

Nešto si pobrkao. Ne pričam o plaćanju konzumenata, nego o producentima i stvaraocima.

Zar stvarno mislite da su oni toliko bogati i dokoni da plaćaju muzičare u studiju, zakup i sve ostalo... ili učešće na koncertu, hranu, smješraj itd... a da to mi, konzumenti, ne treba da čujemo?

Potpuno druga stvar su nesavršene sprave i za produkciju i za reprodukciju.

Pravo pitanje je da li su producenti 50' ih godina uoošte imali predstavu šta su snimili?

Moje mišljenje je da nisu imali pojma šta je sve zabilježeno na snimku. Ali, nekad se drugačije radilo i standardi su bili drugačiji.

Danas, dođe moj komšija, omladinac, i kaže da se bavi muzičkom produkcijom. Radi za računarom i koss slušalicama i umislio je da je ekspert.

Dođe kod mene da mi prezentuje svoj rad i obojica prasnemo u smijeh. 

Srećom pa kapira kolika je neznalica i na kakvoj katastrofi od opreme radi.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

  Sustina je: Da, ako sednes da slusas snimak i sednes da slusas sistem - da, primetices "raspored muzicara na sceni" ako ga ima (kao npr. u klasicnim snimcima). Ali, ako provedes sve vreme osluskujuci to - propustices muziku.

 Jedino gde ja mogu da stvarno obratim paznju na tako nesto su razni "smooth jazz" albumi... Tipa, da, Diana Krall zbilja ima takve snimke. Sa druge strane, moja sposobnost da to slusam je vrlo ogranicena jer su DOSADNI. Ja stvarno ne zelim da slusam kako neko izvodi dzez standarde na tehnicki perfektan nacin na savrsenom snimku....

Nije bas tako. Ima toga i kod pop, rock, elektronike i generalno svih zanrova. Naravno - ne u svim snimcima i ne - to sto to cujes (namerno ne kazem "slusas") ne znaci da propustas "muziku".

Reci da toga nema na albumu The Doors - L.A. Woman, na primer  ;) 

Pink Floyd i Roger Waters da ne pominjemo.

Dodatno - u "dosadnom" sistemu mnogo toga zvuci dosadno. U dobrom sistemu, koji puca od dinamike, energije, zivota, "boje"... i smaracice :) poput Diana Krall i Patricia Barber mogu da zvuce vrlo zanimljivo i ni malo dosadno. Naravno - ne sve numere. Ima onih kojima nema pomoci ni u najboljem sistemu na svetu - ako tako nesto postoji.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

mozes da kazes "brz zvuk", ali taj deo reprodukcije je jako, jako bitan.

Pa ja to i pomenuh, suštinski kao dosta značajno i podrazumevajuće, gde sam "scensku perspektivu" postavio kao najdalji stepenik u razvijenosti sistema. Brzinu i start/stop tonalnu karakteristiku sistema svrstavam u fundamnete visoke reprodukcije. Scenska perspektiva je HiEnd višnja na torti. :)

18 sati ranije, Father said:

Odmah kada ove dve stavke polože, dinamika, kontrola i brzina odziva su stepenik više ...

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

 

Reci da toga nema na albumu The Doors - L.A. Woman, na primer  ;) 

heh:

 

https://www.stereophile.com/content/recording-february-2022-doors-la-woman-50th-anniversary-deluxe-edition

"

The band asked Botnick to stay on and help produce the album, sharing that duty with the band. They hand-carried a 3M M23 8-track tape recorder, a Langevin 14-input solid state console, JBL 4310 monitor speakers, monitor amps, and a pile of microphones to the Doors Workshop, located around the corner from the Elektra Records studio. The band recorded in their 15' × 30' rehearsal space, using a closet and bathroom as isolation booths when needed. Their manager's upstairs office was the control room.

Session photos published in the booklet show Morrison standing between Ray Manzarek's large array of keyboard instruments and guitarist Robby Krieger. Rhythm guitarist Marc Benno (brought in on Botnick's recommendation) sat in the back corner, bassist Jerry Scheff (on break from Elvis Presley's touring band) set up along the back wall, and drummer John Densmore sat opposite Morrison, surrounded by sound baffles. Morrison's vocal and harmonica mike was connected both to the recording console and to a Fender guitar amp that served as his PA system in the room. No one wore headphones. This simple setup in a small space led to a powerful and fully connected sound, the band looking at and hearing each other, locked in and rocking."

Link to comment
Share on other sites

Audio snimci su interpretacija muzičkog dela, hifi sistem je interpretacija audio snimka. Ne postoji čvrsta referenca za koju možete da se uhvatite. Pitajte studio recording inženjera šta je to neutralno, verovatno će vam reći da tako nešto ne postoji, njemu je bitno na koji način će interpretacija uticati na slušaoca, i on kao svaki umetnik razvija vlastiti izražaj. 

O kakvoj dubini scene i prostoru mozete da pricate kad se vecina muzike snima tako sto se svaki instrument snima odvojeno posebnim mikrofonom iz velike blizine, kod studijskih snimaka svaki instrument posebno u odvojenom prostoru (recimo posebna soba za snimanje bubnja, posebna za vokal...). Neki navode kao referencu dzez muziku 50tih i 60tih, to je doba kad se ceo orkestar snimao istovremeno, ponavljalo se izvodjenje svake numere pa se biralo najbolje. Karakteristično za taj pristup je sto muzičari moraju da budu savršeno uvežbani, pa se koristi mnogo manje procesiranja nego danas. Danas takvih muzičara ima manje nego u ta vremena, i kao sredstvo umetničkog izražaja se mnogo više koristi audio procesiranje.

Drugima su referentni snimci sa minimum mikrofona udaljenih od izvodjaca. Tako su radjeni prvi stereo snimci sinfonijskih orkestara. Kondo (Audio Note osnivač) su referentni prvi stereo snimci Toskaninija iz 50tih kada je stereo bio u eksperimentalnoj fazi a najbolji inženjeri tog doba su ostavili detaljne opise sta je i kako snimano. 

Sličan minimalisticki pristup, je snimanje sa mikrofonom na mestu slusaoca, tako radi MA recording, nema nikakvog nasnimavanja i editovanja. Da se danas sve tako snima, ne bi bilo mnogo muzike na raspolaganju.

Zato audio sistem možete posmatrati samo kroz sposobnost da sa najvišim mogućim kontrastom (u smislu vašeg doživljaja dela) prikažu elementi korišćeni u interpretaciji. Samim tim da se sa najvecim kontrastom dožive radovi različitih ljudi i epoha.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...