Jump to content


Opisati ono što čujemo: audio terminologija


Nomimasen

Recommended Posts

...p.s. i nije za zgoreg odvojiti malo slobodnog vremena i za koju muzikicu/koncert uživo, ne mora u prirodi, može i u društvu :) 

ima masa muzike/koncerata u svakom većem naselju, počev od internih časova u muzičkoj školi preko raznih nomusa, bemusa, primusa, exita, nišvila, kolaraca, galerija, uličnih svirača, klubova, čisto je stvar izbora i dobre volje. Cena ulaznica je veoma često izuzetno pristupačna a za neke je ulaz i besplatan.

osloniti se isključivo na hajfaj kao reper muzičkog izražavanja je isto isključivo kao oslanjati se na uživo izvođenje muzike izbacivši svaku spravu iz kuće koja reprodukuje muziku.

ako može malo da smanji tenzije na ovoj temi, molim da se ovo uvaži. Ako ne, molim da se preskoči i nastavi dalje kao da se ništa nije desilo.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zflazar said:

...p.s. i nije za zgoreg odvojiti malo slobodnog vremena i za koju muzikicu/koncert uživo, ne mora u prirodi, može i u društvu :) 

ima masa muzike/koncerata u svakom većem naselju, počev od internih časova u muzičkoj školi preko raznih nomusa, bemusa, primusa, exita, nišvila, kolaraca, galerija, uličnih svirača, klubova, čisto je stvar izbora i dobre volje. Cena ulaznica je veoma često izuzetno pristupačna a za neke je ulaz i besplatan.

osloniti se isključivo na hajfaj kao reper muzičkog izražavanja je isto isključivo kao oslanjati se na uživo izvođenje muzike izbacivši svaku spravu iz kuće koja reprodukuje muziku.

ako može malo da smanji tenzije na ovoj temi, molim da se ovo uvaži. Ako ne, molim da se preskoči i nastavi dalje kao da se ništa nije desilo.

Ja to već spomenuh na prethodnoj strani, hvala:

"I samo da se nadovežem kratko, poenta je biti prisutan kod slušanja muzike, bilo to na koncertu, predstavi, performansu ili u tuđem poznatom ili nepoznatom okruženju, sam u svom domu ili sa nekim dragim ljudima.

Uživanje Vam ne može niko osporiti iako se ovde često to potencira, neko će sa malo postići veliko uživanje, dok će drugom to biti večna potraga i igra u kojoj uživa dok traje. Uživajte u onome šta Vam se sviđa i ne osporavajte drugome njegovo."

Link to comment
Share on other sites

On 5.3.2019. at 6:10, zflazar said:

više ići na svirke manje na stockfish-test.

(......)

Išao sam na baš mnogo svirki ali je bedak što sam po pravilu sedeo na najgorem mestu za slušanja svirke. Na mestu bubnjara :o 

 


Mis'im, moderna produkcija za audiofile koji imaju para vojsuje uredjje tako da preterano naglašavaju sve one sitne detalje u gornjem spektru, na isti način na koji pojačava basove za moderne ljubitelje repa i R&Bija u Amerikama. Čim čujem da neko kaže da se zvuk otvorio i da sad ima više detalja, znam da se neko igrao s ekvilajzeruma i pojačao visoke. 

Stvarna svirka ne zvuči tako. Kao što kažeš, mnogo toga se ne čuje kako treba, ne čuje se kako Audiofiliski bog zapoveda.

 

Nemam ništa protiv da me  audiofilski sitem laže. Naprotiv, to i očekujem od njega. Nažalost, u neiskustvu svom sam se zeznuo i naučio svašta pa ne mogu više pristati na baš blatantne laži. Prolazio bih jeftinije da nikad nisam otkrio audiofiliju. Imao bih neke jeftine kompjuterske zvučnike i ne bi mi trebalo bolje. Jbg.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Bujodrag said:

Išao sam na baš mnogo svirki ali je bedak što sam po pravilu sedeo na najgorem mestu za slušanja svirke. Na mestu bubnjara :o 

. . . 

Da, ali si zato ( valjda, nadam se ? ), imao tatlane, ono bar komada 1, kontrolni monitor. :)

Link to comment
Share on other sites

Šššta sssu to tatlane, eh moj prekrasssni?

Monitore sam imao, naravno, pogotovo na većim svirkama ali tek oni stvore audiofilsku zbrku. Od tonca tražim da mi u monitor pošalje bas bubanj jer ako ga ne čujem dovoljno, onda počnem više da ga gazim pa postepeno i sve ostalo sviram preglasno. I tražim da mi u monitor pošalje vokal i/ili solo instrument, zavisno od toga s kim sviram.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Bujodrag said:

Šššta sssu to tatlane, eh moj prekrasssni?

Monitore sam imao, naravno, pogotovo na većim svirkama ali tek oni stvore audiofilsku zbrku. Od tonca tražim da mi u monitor pošalje bas bubanj jer ako ga ne čujem dovoljno, onda počnem više da ga gazim pa postepeno i sve ostalo sviram preglasno. I tražim da mi u monitor pošalje vokal i/ili solo instrument, zavisno od toga s kim sviram.

Ehhhhhh . . .  mdajj . . .  al' evo. Tatlane je tepanje od - sa strane. :)

Sta ce ti bas bubanj u monitor ? Ok, mozda ako imas komada 2 mon., ali ako imas samo komad 1 mon., onda ide ovo dole sto pise. 

Ovo za vokal, klavijaturu kao kontrolu . . . OK. 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Patolog said:

Sta ce ti bas bubanj u monitor ?

(.....)

O, iznenadio bi se koliko se lako izgubi u miksu. Iako je ispredmene, ponekad ga ne čujem dovoljno. Pa postepeno počnem sve više da ga gazim.

No, svirači uglavnom imaju svoje preferencije šta žele iz monitora, znaju to unapred. To nema veze sa ukupnim zvukom nego s tim šta pojedincu konkretno treba, na šta želi da se oslanja i šta želi da prati.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Bujodrag said:

O, iznenadio bi se koliko se lako izgubi u miksu. Iako je ispredmene, ponekad ga ne čujem dovoljno. Pa postepeno počnem sve više da ga gazim.

No, svirači uglavnom imaju svoje preferencije šta žele iz monitora, znaju to unapred. To nema veze sa ukupnim zvukom nego s tim šta pojedincu konkretno treba, na šta želi da se oslanja i šta želi da prati.

Bujo ovakve postove volim da čitam. Voleo sam da se muvam sa svircima i oko..... kad sam bio mlad. Sve te tehnikalije i su mi beskrajno interesantne.:)
Jednom sam bio na velikom koncertu gde je sviralo nekoliko grupa. Jedno ime.... baš, baš veliko. Ali ostareli, matori, što nema veze sa ostatkom priče.
Uvek kad mogu ja pre koncerta slikam binu. I kad me shlog nije trefio. Nije to njihova poznata konfiguracija, položaj i vrsta pojačala.......... Rekoh gospoji, ovi ne dolaze, sigurno. Tragedija! Naši, veliki organizatori koncerata, recimo Sky music ili neki slični, namestio kako se njemu ćefnulo, kako je neki baja mislio da treba.
Kad u neko već pozno doba stiže nekoliko kombija i kamion. Neki klinci i nekoliko matorih hipika istovariše ono na brzaka i odna kreće nameštanje.
Laptopovi, Motorole, na sve strane. Svaki su motorizovani reflektor, ali baš svaki pomerili i pregledali. Sve je došlo na svoje mesto. Odsviraše i tonsku probu. Po pola od dve stvari koje znaju i kad ih probudiš u sred noći i to je bilo to.
Kad je pala noć, svetla su se upalila i ko da je Boing poleteo....................
 

Link to comment
Share on other sites

ja sam to prvi put video kad smo davnih godina svirali na nekom moto skupu gde su svirali i Van Gog. I mi i drugi bend smo uredno uradili tonsku. Sve namestili kako treba. I prvi bend je razvalio. Bilo je na tom moto skupu možda i hiljadu ljudi, ovi momci su odlično odsvirali, oduvali.

E, onda master klas Van Goga. Prvo su napravili pauzu od skoro sat vremena, da se publika ohladi i zaboravi prethodni bend. A onda je izašlo par njihovih ljudi (putovali su tada svi nekim mini busom ili većim kombijem) i za sekund rasturili binu i namestili sve kako njima odgovara. Odsvirali su svoj uobičajeni repertoar i otišli.

 

Mi kad smo se popeli na binu, sve je bilo rastureno i razdvojeno. Jedno pojačalo nije radilo. Bubanj je bio šutnut negde u ćošak. Tonac je pijan već spavao u nekom šatoru.

Katastrofa. Izgurali smo nekako ali smo i naučili za ubuduće. Ko nam je kriv kad nismo imali sopstvene roudije. A bez njih nema ni groupie devojaka ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Evo još jedan zanimljiv video o razlici u zvuku. Raspravlja se na Forumu o HighEnd-u, a takve gradacije ima i u instrumentima od kad je sveta i veka.

Mišljenja sam da bi se na sličan način mogli klasifikovati i naši sistemi po pitanju trajanja tonova, harmonika i rezonanci koje prezentuju u konačnom rezultatu.

Poslušajte, vrlo je ilutrativno ako ne i edukativno.

 

Link to comment
Share on other sites

Pogresno poredjenje, jer je to muzicka produkcija. Audiofili se bave muzickom reprodukcijom, sto su razlicite stvari.

Za reprodukciju nije vazno kako koja gitara svira. Vrhunski sistem, a tu ste se vec mnogi zaglavili kod definicije High-Enda, je vrhunska reprodukcija, dakle sto blize stvarnom/vernom izodjenju ili snimku iz studija. Prema tome, repordukcija bi idealno trebala da ima: boju tona, duzinu trajanja, harmonike i rezonancije tacno onakve kakve produkuje stanovita gitara. 

Vrhunski sistem te "preseli" na mesto muzickog desavanja, i onako kako cujes razlike i nijanse na originalnom dogadjaju, tako bi potpuno isto trebao da ih cujes na High-End sistemu, ukljucujuci i "prostornu zvucnu informaciju", iliti refleksije koje "ocrtavaju" prostor u kome je muzicko izvodjenje. A tu vam je i objasnjenje zasto je koncept omni-direkcionih zvucnika principijelno pogresan sa stanovista verne repordukcije, jer dodaje dodatne refleksije od zidova kojih u originalnom snimku nema. Moze biti atraktivno kao "dodatna prostornost", ili "veci prostor" nego sa drugim zvucnicima, ali nije tako u originalu.

Link to comment
Share on other sites

Ako te HiEnd reprodukcija uvede u vernu simulaciju muzičke produkcije onda sistem zapravo i ne postoji zato je tu "kraj" iliti End.

Kao što si napisao:

1 sat ranije, BokiTokiVoki said:

Vrhunski sistem te "preseli" na mesto muzickog desavanja, i onako kako cujes razlike i nijanse na originalnom dogadjaju, tako bi potpuno isto trebao da ih cujes na High-End sistemu, ukljucujuci i "prostornu zvucnu informaciju", iliti refleksije koje "ocrtavaju" prostor u kome je muzicko izvodjenje.

Poenta je u gradaciji kvaliteta i agilnosti sistema kao i samog instrumenta da prezentuje te razlike. Sistem mora da pravi razliku između kafanske i vrhunske violine, gitare, činele, gipsona i fendera ...

Link to comment
Share on other sites

On 6.6.2022. at 21:43, Father said:

Poenta je u gradaciji kvaliteta i agilnosti sistema kao i samog instrumenta da prezentuje te razlike. Sistem mora da pravi razliku između kafanske i vrhunske violine, gitare, činele, gipsona i fendera ...

Prvo, razdvojiti produkciju tj. izvor zvuka (sve što proizvodi zvuk) i sistem za reprodukciju zvuka koji u slučaju audiofila i High-Enda treba da bude što je bliže moguće vernoj reprodukciji ovog prvopomenutog izvora zvuka. Hi-Fi (sistem) "ne pravi razliku", nije inteligentan", "ne prenosi emocije". Samo treba što vernije da reprodukuje zvuk, pa sve ove osobine dolaze sa tim kroz reprodukciju, jer se sadrže u muzičkom delu. Hi-Fi sistemu je svejedno da li reprodukuje: prolazak voza, poletanje aviona, lavež psa iza tvojih leđa, ili kompleksno muzičko delo. Vrhunski sistem će bilo koji izvor zvuka reprodukovati blizu originala. Nekome će se više svideti sistem koji tu i tamo "farba", ili ima "jači bass", ili izraženije visoke, jer to daje utisak više detalja i/ili veće "prostornosti", ali može biti dalje od verne reprodukcije. Svaki audiofil treba da se opredeli da li teži visokoj vernosti reprodukcije, ili subjektivnom osećaju "šta mi se više sviđa". Meni je to oko opredeljenja sve ok. Jedino što smatram da oni koji se opredele za "šta se meni više sviđa" ne bi trebalo da diskutuju o vernoj reprodukciji u smislu postavljanja njihovog subjektivizma kao ispravnog base_line-a šta je ispravno, i šta je bolja reprodukcija u smislu visoke vernosti. Bilo čije slušni utisak i mišljenje glede verne reprodukcije je potpuno nebitno, i ne može biti objektivno, niti upotrebljivo za nekog drugog, jer ne postoji čvrsta osnova/oslonac ni za snimak, ni za sistem i prostoriju, a ni za osobu koja ocenjuje.    

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, BokiTokiVoki said:

Svaki audiofil treba da se opredeli da li teži visokoj vernosti reprodukcije, ili subjektivnom osećaju "šta mi se više sviđa". Meni je to oko opredeljenja sve ok. Jedino što smatram da oni koji se opredele za "šta se meni više sviđa" ne bi trebalo da diskutuju o vernoj reprodukciji u smislu postavljanja njihovog subjektivizma kao ispravnog base_line-a šta je ispravno, i šta je bolja reprodukcija u smislu visoke vernosti.

Sllažem se, tako je. Ali se onda postavlja pitanje šta treba mi da uzmemo kao naš sopstveni reper za ocenu koliko je reprodukcija nekog sistema verna izvornoj reprodukciji. Ne živom izvođenju u studiju, nego zvuku koji je prilikom snimanja i kasnije obrade u studiju produkcija želela da dobije i koji je dobila. Kako da znamo koliko smo se približili tom reperu?

Mnogo nam je lakše da razaznamo šta nam se više ili manje dopada kada čujemo, ali to ne znači da je ono što nam se dopada verna reprodukcija. Kao što je odavno svima poznato, mnogi od nas vole "slanije i masnije" jelo od onoga koje je kuvar pripremio, pa kad jelo stigne odmah ga dosole, a da nisu još ni probali.    

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...