Jump to content


Opisati ono što čujemo: audio terminologija


Nomimasen

Recommended Posts

Mile, sve to ne bi imalo mnogo smisla da nisam posebnu pažnju obratio na kablove. Sve je monokristalni bakar u mojoj izvedbi, od napojnih preko ic pa sve do zvučničkih. Tu je i turbomaksimusova izvanredna polica i prosto nevjerovatan prostor za slušanje što se akustike tiče.

Prostor je više od pola priče jer apsolutno nije akustički tretiran a sa basom ne da nemam problema nego je prosto nevjerovatno iskustvo.

Bolji bas, tj. definisaniji i potpuno kultivisan nisam čuo. Ne apsolutno naravno, jer ne može toliko duboko, ali definicija i odsustvo bilo kakvih nus pojava je nevjerovatno iskustvo, a u veeelikoj mjeri zahvaljujući prostoru.

Link to comment
Share on other sites

Priča ne bi bila kompletna da nije bilo @TurboMaximusa i @Nomimasena da svojim beskompromisnim, bez dlake na jeziku, kritikama i svesrdnoj pomoći oko pozicioniranja sistema nisu dali svoj doprinos dok sam se ja zamajavao sa palačinkama. :lol:

Malo je jedan par ušiju. Uljuljkamo se lagano u zvuk svog sistema i lako se desi da se mane apstrahuju i ne primjećuju vremenom. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Toza said:

Mile, sve to ne bi imalo mnogo smisla da nisam posebnu pažnju obratio na kablove. Sve je monokristalni bakar u mojoj izvedbi, od napojnih preko ic pa sve do zvučničkih. Tu je i turbomaksimusova izvanredna polica i prosto nevjerovatan prostor za slušanje što se akustike tiče.

Prostor je više od pola priče jer apsolutno nije akustički tretiran a sa basom ne da nemam problema nego je prosto nevjerovatno iskustvo.

Bolji bas, tj. definisaniji i potpuno kultivisan nisam čuo. Ne apsolutno naravno, jer ne može toliko duboko, ali definicija i odsustvo bilo kakvih nus pojava je nevjerovatno iskustvo, a u veeelikoj mjeri zahvaljujući prostoru.

Sto se tice kablova jel NEOTECH u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Bujodrag said:

...dakle, ako mi nešto ispravno simulira bend u mojoj sobi...

Mis'im, to je samo HiFi, nije neka bitna mudrost ni rocket science.

više ići na svirke manje na stockfish-test.

ili sam ja operisan od tih 4D fenomena. Dva primerra:

pre tri nedelje na krštenju stajao od pope na 3 metra. Krštenje u crkvi, akustika crkvanska. Ko audiofil, normalno, slušam popa i đakona zatvorenih očiju i zamišljam da ih slušam sa hifisistema. Šta čujem? Ništa posebno. Dalo bi se srediti sa sistemom od par stotina €. Znači nema coktanja jezika, izdisanja, rezonancije kandila i ostalih testploče-momenata. Nisam ukapirao ni visinu pope i đakona ni njihovu poziciju jerbo su se vrpoljili prirodom posla tolko o tome.

primer dva: pre par nedelja slušam u džez klubu neusrbiji (klub ima i svoj izdavački label) džez kvarte: Klavir-kontrabas-bubanj-glas. https://opusjazzclub.hu/en/concerts/michael-schiefels-istanbul-quartet

dedicated prostor, muzika ne baš po mom ukusu idealna da slušam tonove a ne muziku-ista stvar: nema lepršavim visokih, organske masaže gudalom kontrabasa, M.Shiefel mi (srećom) nikad nije dahtao u uvce... šta reći?

to bi opet prošlo sa dobrim sistemom od recimo 2-3 k€ ali bez vatrometa.

...šta dalje? Ne smem ni da kažem javno šta radim nakon onih srećnih momenata kad imam retke prilike da slušam operu ili simfonijski orkestar uživo...ali svako ima pravo da veruje u svog hifi-boga i moli se u svojoj hifi crkvi.

po meni sve su to zlatna telad...dok ne najebemo na izvedbi božanskog izvođenja uživo :)

 

Link to comment
Share on other sites

više ići na svirke manje na stockfish-test.
ili sam ja operisan od tih 4D fenomena. Dva primerra:
pre tri nedelje na krštenju stajao od pope na 3 metra. Krštenje u crkvi, akustika crkvanska. Ko audiofil, normalno, slušam popa i đakona zatvorenih očiju i zamišljam da ih slušam sa hifisistema. Šta čujem? Ništa posebno. Dalo bi se srediti sa sistemom od par stotina €. Znači nema coktanja jezika, izdisanja, rezonancije kandila i ostalih testploče-momenata. Nisam ukapirao ni visinu pope i đakona ni njihovu poziciju jerbo su se vrpoljili prirodom posla tolko o tome.
primer dva: pre par nedelja slušam u džez klubu neusrbiji (klub ima i svoj izdavački label) džez kvarte: Klavir-kontrabas-bubanj-glas. https://opusjazzclub.hu/en/concerts/michael-schiefels-istanbul-quartet
dedicated prostor, muzika ne baš po mom ukusu idealna da slušam tonove a ne muziku-ista stvar: nema lepršavim visokih, organske masaže gudalom kontrabasa, M.Shiefel mi (srećom) nikad nije dahtao u uvce... šta reći?
to bi opet prošlo sa dobrim sistemom od recimo 2-3 k€ ali bez vatrometa.
...šta dalje? Ne smem ni da kažem javno šta radim nakon onih srećnih momenata kad imam retke prilike da slušam operu ili simfonijski orkestar uživo...ali svako ima pravo da veruje u svog hifi-boga i moli se u svojoj hifi crkvi.
po meni sve su to zlatna telad...dok ne najebemo na izvedbi božanskog izvođenja uživo

Odavno nisam procitao životniji i lepši post!!!
Link to comment
Share on other sites

Ima i toga. Verujem da samo previše približavaju već dovoljno osetljive mikrofone.

Vrlo je moguće, da postavljaju mikrofone u neke pozicije da navataju prostornost koju kasnije umiksuju da podrže tu dubinsku perspektivu.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Father said:

Znači ničeg nema u prirodi, od onoga što čuješ u sistemu?

Da li to znači da tendenciozna produkcija izmišlja tonove preko prirodne tame, suprotno Turbovom mišljenju?

baš si ga uprostio da ne kažem vulgarizovao: nije reč o tome da zvuk kojeg čuješ preko nosača ne egzistira u prirodi (na koncertu), već da produkcija često akcentuje neke detalje koji nisu suština.. moguće je da se tako "podilazi" hifi korisnicima, koji bi (iako to ne priznaju) da u svakom momentu procene i ocene kvalitet zvuka koji izlazi iz njihove mašinerije, dakle fokus je na detalju, širini, visini, dubini pozornice a ne na sadržini, kontekstu.. 

pre izvesnog vremena smo upoređivali poslednja dva stava 5 Betovenove, jedan moderan, snimljen uživo, na fensi opremi, snimljen u nekoj katedrali u Poljskoj, sa lampaškim mikrofonima (ploča rezana na najboljem mestu) itd i RIAS (Radio in American sector) snimak sa početka pedesetih, spasen i sa razumevanjem štiva prenesen na moderan vinil - onaj prvi tehnički superioran, ali RIASov po svim ostalim, veoma bitnim parametrima, ukupno bolji, životniji i prirodniji.. čak su dinamika i energija bili na strani RIASa i Furtwanglera..

dakle, živo izvođenje je referenca (sad sam otkrio toplu vodu), ali problem je u tome što ogromna većina hifi korisnika tu referencu ne poznaje, ili je pogrešno valorizuje, pa stavljaju akcenat na baršun, svilu i kadifu, dok suština promiče

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Woland said:

baš si ga uprostio da ne kažem vulgarizovao: nije reč o tome da zvuk kojeg čuješ preko nosača ne egzistira u prirodi (na koncertu), već da produkcija često akcentuje neke detalje koji nisu suština.. moguće je da se tako "podilazi" hifi korisnicima, koji bi (iako to ne priznaju) da u svakom momentu procene i ocene kvalitet zvuka koji izlazi iz njihove mašinerije, dakle fokus je na detalju, širini, visini, dubini pozornice a ne na sadržini, kontekstu.. 

pre izvesnog vremena smo upoređivali poslednja dva stava 5 Betovenove, jedan moderan, snimljen uživo, na fensi opremi, snimljen u nekoj katedrali u Poljskoj, sa lampaškim mikrofonima (ploča rezana na najboljem mestu) itd i RIAS (Radio in American sector) snimak sa početka pedesetih, spasen i sa razumevanjem štiva prenesen na moderan vinil - onaj prvi tehnički superioran, ali RIASov po svim ostalim, veoma bitnim parametrima, ukupno bolji, životniji i prirodniji.. čak su dinamika i energija bili na strani RIASa i Furtwanglera..

dakle, živo izvođenje je referenca (sad sam otkrio toplu vodu), ali problem je u tome što ogromna većina hifi korisnika tu referencu ne poznaje, ili je pogrešno valorizuje, pa stavljaju akcenat na baršun, svilu i kadifu, dok suština promiče

...isto tako, domaći zadatak za audiofile: uočiti razliku u produkciji klasike između kuće DECCA, Deutsche Grammophone i Eterna :)

Link to comment
Share on other sites

Mikseta je cudo,biće audiofilskih fetisa na kraju glasnijih od triangla...a da ima podilazenja mnogim hifistima koje vise zanima coktanje pjevacica i vodotokovi pljuvacke dajane kral uzdaha i listanja nota od muzicke sustine ima itekako.Dodatno treba uzeti u obzir i da je dobar deo ljudi u hifi(ukljucujući i mene) davno zavrsio sa najboljim danima svoga sluha.Dobar deo nove produkcije i muzicke i produkcije uređaja je to uzeo u obzir...In the face nebitnih detalja kolko voliš toga uzivo ni od korova...mslm i neki od najpoznatijih hifi novinara imaju 65-70g njihovi lirski opisi toga sto cuju su ...da se istopiš od sreće...od njih treba uciti recnik

Link to comment
Share on other sites

Već sam pisao ranije, da ono što dirigent odradi u toku pripremanja izvođenja i kako ga u svojoj glavi prenese u muziku je suštinski ono što je važno.

Lošije prenesena kompozicija će i na tehnički superiornijem snimku da manjka osetno u kvalitetu dela koje se prezenetuje.

Kao što se tvrdi da digitalni kabl ne može da izmeni ništa jer su nule i jedinice vrlo jasno raspoređenje, tako, na neki preneseni način i dirigent prenosi vrlo egzaktno napisano delo u vidu nota, pa ga ipak interpretira većim ili manjim brojem muzičara i njihovom selekcijom na različit način od nekog svog kolege.

Zlonamerni ste kada tvrdite da se bavimo površnim stvarima. Sasvim je legitimno da taj, korak dalje, vas ne zanima, ali dozvolite nama da nas zanima, da malo lutamo po sali kada smo već dvadest puta čuli neku kompoziciju. Ima tu svašta lepog i senzualnog da se nađe i ne mora to svakome da se svidi, na kraju krajeva.

Muziku stvaraju instrumenti koji imaju 1000 svojih imperfekcija u zvučnom smislu dok proizvode tonove. Ja naprimer volim da ih čujem i na neki način upoznam kvalitet nekog muzičara baš u uspešnom izbegavanju da ih proizvede.

Zašto bi bilo loše imati uvid u dodatni sloj? Tu zaista ne mogu da se složim sa napadima slušača suštine. U ostalom ovde nije diskusija o muzičkom delu i muzičkoj suštini već o maksimalnoj percepciji i nekakvom opisnom artikulisanju onoga što čujemo ili doživimo u sistemu i eventualno poređeno sa živim nastupom.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Father said:

Zašto bi bilo loše imati uvid u dodatni sloj? Tu zaista ne mogu da se složim sa napadima slušača suštine. U ostalom ovde nije diskusija o muzičkom delu i muzičkoj suštini već o maksimalnoj percepciji i nekakvom opisnom artikulisanju onoga što čujemo ili doživimo u sistemu i eventualno poređeno sa živim nastupom.

jedva da sam ti očešao kavez, a ti se osećaš napadnutim :) normalno je da "braniš" svoj hobi, svoj pogled na stvari, ali nemoj to da činiš proglašavajući neistomišljenike zlonamernim.. a poređenje dirigenta sa digitalnim kablom.. da ne komentarišem šire, ali u najmanjem - pristup ti je neozbiljan.. pa se još i ljutite kada napišam da slušate uređaje a ne muziku.. msm, naravno je da je i to legitimno - niko neće da ti otme igračku, samo uživaj

 

Link to comment
Share on other sites

Heh, demokratija.

Imate demokratsko pravo da slušate muziku. Imate demokratsko pravo da slušate uređaje. Imate demokratsko pravo na raspravu svake vreste....

Kao da je to nešto bitno za opstanak svijeta.

Zahvaljujući demokratiji, pravima i slobodama imam i ja mogućnost da guknem koju, pa opet kao da je nešto bitno i od suštinske važnosti.

Mene više brine što ovoj mlađariji današnjoj niko ne govori o obavezama koje proističu iz sloboda i prava... :)

Link to comment
Share on other sites

Snimanje je proces kreacije, čiji rezultat zavisi od namere i veštine autora, karakteristika tehnike i studijskih okolnosti. Ne postoji način bukvalnog kopiranja realnosti u tonski zapis. Od snimka ne očekujem sliku realnosti (ako je realizam uopšte bio u nameri), već moguće realnosti. I na realnost žive svirke je lako uticati promenom akustičkih uslova ili mesta slušanja (da muzičare ne diramo).

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, TurboMaximus said:

Snimanje je proces kreacije, čiji rezultat zavisi od namere i veštine autora, karakteristika tehnike i studijskih okolnosti. Ne postoji način bukvalnog kopiranja realnosti u tonski zapis. Od snimka ne očekujem sliku realnosti (ako je realizam uopšte bio u nameri), već moguće realnosti. I na realnost žive svirke je lako uticati promenom akustičkih uslova ili mesta slušanja (da muzičare ne diramo).

 

Kiks. Briši.

Link to comment
Share on other sites

boktemazo..

Imam drugara,dirigenta,odrasli zajedno.Bio vunderkind,odrasli uz njegovih 6 sati klavira dnevno,zavrsio dva fakulteta zapravo muzicku akademiju smer klavir i zatim i dirigovanje,dok smo se mi mucili sa prvim.Uspesan u karijeri,osnivac ideje  Novi Sad evropska prestonica kulture...iako se nikad politikom nije voleo baviti vanstranacka je licnost, zivot i politika kako to samo u srbijici moze,mu srede da ga na tom mestu smeni napredna osoba sa osnovnom skolom... 

E sad samo jos da mu javim i da utice na zvuk, da je dirigent uporedjen sa digitalnim kablom,pa nek 'turi' to u CV ...mozda osvoji simpatije nekog audiofila  :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Father said:

Ima i toga. Verujem da samo previše približavaju već dovoljno osetljive mikrofone.

Vrlo je moguće, da postavljaju mikrofone u neke pozicije da navataju prostornost koju kasnije umiksuju da podrže tu dubinsku perspektivu.

Predpostavke su ti dobre.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...