Jump to content


CD transport


vladastevic

Recommended Posts

@Nixie taj Marantz je odličan plejer zvuči i više nego pristojno, to i vredi modifikovati i uložiti u njega, na kraju se dobija vrlo lep zvuk.

Ja imam Philipsa 650 koji spada da kažemo u dobru srednju kaslu njihovih modela. Pre 7-8 godina drugar koji to odlično radi kompletno mi ga je preradio, ali sam dobio zvučno zaista dobar plejer koji sada zvuči daleko iznad klase kojoj pripada. Hoću reći kad je plejer dobar iako nije top model isplati se srediti ga.

Znam da nije merodavno, ali iz zabave drugar koji mi ga je preradio i ja rešimo da vidimo koliko bi morali da platimo plejer da dobijemo kvalitet zvuka kao taj prerađeni philips. Slušali Rotela, pa Creek, pa Naima (zaboravio modele) ali zvučno nisu bili na tom nivou. Naravno to nije test, a i da jeste ne bi bio merodavan, ali smo shvatili da bi za takav zvuk morali da damo brdo para. Eto čisto da zadovoljimo našu radoznalost. 

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Сретен Младеновић said:

taj Marantz je odličan plejer zvuči i više nego pristojno, to i vredi modifikovati i uložiti u njega, na kraju se dobija vrlo lep zvuk.

Nije loš kad se preradi, stock verzija ima neki previše miran, ispeglan i ne preterano dinamičan zvuk, takva moda tad bila. Drugo, staro je to, 95 kupljeno novo, radilo onoliko, sad ga ne bih dalje ništa čačkao, osvežavao itd. Ponekad ga upalim da radi par sati da ne propadnu elektroliti od stajanja i ništa više. Pravi gužvu na polici. Častio sam ga novim Kineskim daljincem.:D

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, zeljko1974 said:

hehe,onda sam ja bogat coek, imam philips 104 ....a philips 100 mi je nudio jedan prodavac   2016 god za nekih 120e, na moju zalost ga nisam kupio.

na 100-ku su se prebacili jos blagovremeno,sasvim potajno ovdasnji neki korisnici,koji su ranije koristili modifikovane 304-ke,gde su se ubacivali vec i nuvistori,i raznorazne druge dzidzabidze,i cene tih na polovnom trzistu su ovde dostizali i 2000 eura....

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Nixie said:

Nije loš kad se preradi, stock verzija ima neki previše miran, ispeglan i nedinamičan zvuk. Drugo, staro je to, 95 kupljeno novo, radilo onoliko, sad ga ne bih dalje ništa čačkao, osvežavao itd. Ponekad ga upalim da radi par sati da ne propadnu elektroliti od stajanja i ništa više. Pravi gužvu na polici.:D

95 godište? To bre novo šta ti je :) 

Šalu na stranu ja samo takve volim do kraja 80-ih. Eno moji Philipsi su iz sredine 80-ih ali guraju ne daju se.... :)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, paja959 said:

na 100-ku su se prebacili jos blagovremeno,sasvim potajno ovdasnji neki korisnici,koji su ranije koristili modifikovane 304-ke,gde su se ubacivali vec i nuvistori,i raznorazne druge dzidzabidze,i cene tih na polovnom trzistu su ovde dostizali i 2000 eura....

Ja ne znam šta je sa tim 304, zvuče one sjajno ali meni je bolja 204 zvuči mi prirodnije, a i ima manje STK elemenata, a 304 je daleko više na ceni kod domaćih audiofila, da ne pričam da je daleko skuplja. Ili je moguće da ja grešim u pogledu zvuka. I to je moguće.

Link to comment
Share on other sites

Drage kolege, uključio bih se i ja u diskusiju, jer mi je tema veoma zanimljiva pošto trenutno upravo gledam da nabavim cd player ili transport, pa sam u dilemama kao i ostale kolege, čije sam postove pročitao :)

Pošto sam fan Linn i Naim uređaja, zapao mi je za oko Naim CDX2 mk2, koji je (kako ljudi navode) jedan od njihovih najboljih playera, a uz to ima i digitalni izlaz, pa može da se koristi i kao transport - što je meni super, jer bih mogao da testiram i DAC u svom Linn Majik DSM-u, odnosno da uporedim kvalitet. A i deluje mi kao dobra ideja da (ako promenim taj DSM za neko bolje pretpojačalo sa DAC-om, ili ako nabavim samostalni DAC, a nadam se da hoću i to uskoro), da mogu da se igram i upoređujem rezultate, tk.zvuk koji daje interni DAC u cd playeru i eksterni DAC-ovi...

Međutim, to što sam fan gore navedenih uređaja apsolutno ne znači da ne bih probao i neku alternativu, a verujem da ima dosta uređaja koji su makar podjednako kvalitetni kao taj Naim :)

Pozdrav svima!

Link to comment
Share on other sites

On 17.10.2019. at 12:16, Сретен Младеновић said:

Apsolutno si u pravu, za sve što si napisao, ali ne možeš ljude da ubediš. Kompresovan fajl kad se odkompresuje ne gubi informacije, ali gubi zvuk tj. muzikalnost, ali ajde ti sad dokaži to usijanim glavama kojima su merodavni samo sintetički (kompjuterski) testovi. Nijedan kompjuter ne može da zvuči kao cd plejer bez obzira na to što kroz testove on treba da zvuči isto.... Treba, ali ne zvuči.

Svaka ćast majstore!

Nikad nije previše ovakvih bisera na forumu...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

On 17.10.2019. at 11:31, Nixie said:

Čak i isti fajl u flac formatu ne zvuči kao wav.

 

On 17.10.2019. at 12:16, Сретен Младеновић said:

Kompresovan fajl kad se odkompresuje ne gubi informacije, ali gubi zvuk tj. muzikalnost, ali ajde ti sad dokaži to usijanim glavama kojima su merodavni samo sintetički (kompjuterski) testovi.

 Ovo nije pitanje testa, ovo je pitanje koncepta da je nesto identicno.... Ja ovo ne razumem.  Pazite, ovde nema razlike u timing-u, jittera, prenosa... ovo je fajl, koji je u mirovanju.

 Znaci, uzmes wav, spakujes u flac, i onda raspakujes nazad u wav. Dobijes isti wav. Ne "isti" nego identican, apsolutno. Osim zaglavlja u kome pise kojim programom je pravljen i datuma na fajl sistemu ostatak fajla, tj. celokopan muzicki sadrzaj je identican - kao da si samo kopirao fajl u drugi direktorijum. Sta je sledece, da wav koji je prosao kroz zip zvuci losije? Brojacete kopiranje fajlova?

 Ja mogu da zamislim test na kome flac zvuci losije nego wav, ali sve sto iz toga mogu da zakljucim je da je plejer los, tj. da mu to dodatno raspakivanje nije dobro napravljeno.... Ajde, nemojte da pravite mitove i legende po forumu gde im nije mesto. Da, moguce je da postoje razlike u zvuku, ali one su do plejera - ne do fajla.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

Da, moguce je da postoje razlike u zvuku, ali one su do plejera - ne do fajla.

Zašto ti razni plejeri zvuče različito, da li neki duguju svoju polularnost nekom skrivenom "poboljšanju" zvuka. Šta recimo radi Album player drugačije od Foobar, isti ASIO driver koriste? Ne mislim na user interface nego suštinski, zar ne šalju oba istu povorku impulsa ka DAC-u ako je u pitanju jedan te isti flac ili wav file.

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Nixie said:

Zašto ti razni plejeri zvuče različito, da li neki duguju svoju polularnost nekom skrivenom "poboljšanju" zvuka. Šta recimo radi Album player drugačije od Foobar, isti ASIO driver koriste? Ne mislim na user interface nego suštinski, zar ne šalju oba istu povorku impulsa ka DAC-u ako je u pitanju jedan te isti flac ili wav file.

 Uh, ne, ne salju istu povorku impulsa. Od toga sto plejer dekodira u memoriji do elektricnih implusa na, recimo, USB izlazu ima dosta mesta.... Nacin na koji plejer dekodira, odakle snima, kako koristi memoriju, kako poziva slanje na USB izlaz, kako plejer prica sa drajverom.... tu vec ima jako, jako puno mesta gde ima razlike. A to je sve na nivou programskog jezika, visokog nivoa. Onda dodje kompajler, operativni sistem, hardver racunara, razni embeded firmwares... ima tu brdo mesta gde nesto moze da se desi. Vecina racunara nisu real-time uredjaji i nije im bitan vremenski domen, vec samo tacnost prenetih informacija. Samim tim, jako je tesko napamet reci kako se moze dovesti dotle da se dobije sto bolja, ajde, lepo je opis, povorka impulsa....

 Sustina je samo u tome da tacnost fajlova ne menja nista u toj prici - fajlovi su isti, lossless znaci upravo to, citanje sa diska i kompresija/dekompresija ne menjaju fajl niti informaciju, koja god bila. :)

Link to comment
Share on other sites

Malo mi je nejasno sve to, ako imamo muzički  zapis u bilo kom formatu, komprimovanom ili ne, trebalo bi da (nakon eventualne dekompresije koju radi plejer) taj i dalje originalni zapis isti taj plejer uz pomoć ostalog softvera i hardvera potom transformiše u USB signal i šalje ga u DAC. U svim tim procesima treba da dobijemo uvek isti USB signal bez obzira na početni format i plejer. Ako softverski plejer ili nešto drugo od softvera koji koriste u radu usput menja originalni zapis onda to nije korektno tehnički izvedeno.

Gajio sam u početku velike nade u digitaliju računajući da će tu biti očuvana originalna informacija šta god da se usput radi i transformiše iz formata u format,  a sad vidim da neki programčić za play ili digitalni kabal ili podloške ispod DAC- a menjaju zvuk slično kao i kod analognog sistema. Onda je u pitanju i da li se dekompresijom flac u wav ili šta već stvarno dobija original, ili je tu neki sotware opet nešto promenio.

Ili sve to kao i ostalo služi samo da se mi zamajavamo, a neko da nam stalno uzima parice.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Nixie said:

Zašto ti razni plejeri zvuče različito, da li neki duguju svoju polularnost nekom skrivenom "poboljšanju" zvuka. Šta recimo radi Album player drugačije od Foobar, isti ASIO driver koriste? Ne mislim na user interface nego suštinski, zar ne šalju oba istu povorku impulsa ka DAC-u ako je u pitanju jedan te isti flac ili wav file.

 

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Uh, ne, ne salju istu povorku impulsa. Od toga sto plejer dekodira u memoriji do elektricnih implusa na, recimo, USB izlazu ima dosta mesta.... Nacin na koji plejer dekodira, odakle snima, kako koristi memoriju, kako poziva slanje na USB izlaz, kako plejer prica sa drajverom.... tu vec ima jako, jako puno mesta gde ima razlike. A to je sve na nivou programskog jezika, visokog nivoa. Onda dodje kompajler, operativni sistem, hardver racunara, razni embeded firmwares... ima tu brdo mesta gde nesto moze da se desi. Vecina racunara nisu real-time uredjaji i nije im bitan vremenski domen, vec samo tacnost prenetih informacija. Samim tim, jako je tesko napamet reci kako se moze dovesti dotle da se dobije sto bolja, ajde, lepo je opis, povorka impulsa....

 Sustina je samo u tome da tacnost fajlova ne menja nista u toj prici - fajlovi su isti, lossless znaci upravo to, citanje sa diska i kompresija/dekompresija ne menjaju fajl niti informaciju, koja god bila. :)

 

1 sat ranije, Nixie said:

Malo mi je nejasno sve to, ako imamo muzički  zapis u bilo kom formatu, komprimovanom ili ne, trebalo bi da (nakon eventualne dekompresije koju radi plejer) taj i dalje originalni zapis isti taj plejer uz pomoć ostalog softvera i hardvera potom transformiše u USB signal i šalje ga u DAC. U svim tim procesima treba da dobijemo uvek isti USB signal bez obzira na početni format i plejer. Ako softverski plejer ili nešto drugo od softvera koji koriste u radu usput menja originalni zapis onda to nije korektno tehnički izvedeno.

Gajio sam u početku velike nade u digitaliju računajući da će tu biti očuvana originalna informacija šta god da se usput radi i transformiše iz formata u format,  a sad vidim da neki programčić za play ili digitalni kabal ili podloške ispod DAC- a menjaju zvuk slično kao i kod analognog sistema. Onda je u pitanju i da li se dekompresijom flac u wav ili šta već stvarno dobija original, ili je tu neki sotware opet nešto promenio.

Ili sve to kao i ostalo služi samo da se mi zamajavamo, a neko da nam stalno uzima parice.

Dobro pitanje. Na par stranih foruma (po meni ozbiljnih) se za izjave da plejer #1 bolje zvuci od plejera #2 obicno traze dokazi u vidu double blind testova i merenja.

Ako iskopam link, okacicu, jedan poznati strani forumas je radio merenja popularnih bit-perfect plejera (foobar, jplay, jriver itd). Meren je "asio izlaz" svih plejera.

Posle toga je jplay i proglasen za audiophile scam od strane jriver-a i foobar-a.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Nixie said:

Malo mi je nejasno sve to, ako imamo muzički  zapis u bilo kom formatu, komprimovanom ili ne, trebalo bi da (nakon eventualne dekompresije koju radi plejer) taj i dalje originalni zapis isti taj plejer uz pomoć ostalog softvera i hardvera potom transformiše u USB signal i šalje ga u DAC. U svim tim procesima treba da dobijemo uvek isti USB signal bez obzira na početni format i plejer. Ako softverski plejer ili nešto drugo od softvera koji koriste u radu usput menja originalni zapis onda to nije korektno tehnički izvedeno.

Gajio sam u početku velike nade u digitaliju računajući da će tu biti očuvana originalna informacija šta god da se usput radi i transformiše iz formata u format,  a sad vidim da neki programčić za play ili digitalni kabal ili podloške ispod DAC- a menjaju zvuk slično kao i kod analognog sistema. Onda je u pitanju i da li se dekompresijom flac u wav ili šta već stvarno dobija original, ili je tu neki sotware opet nešto promenio.

Ili sve to kao i ostalo služi samo da se mi zamajavamo, a neko da nam stalno uzima parice.

 Ne, dekompresija ne menja informaciju i signal koji se salje jeste isti. Razlike mogu da nastanu zbog nesavrsenog timing-a ili (ovo je jako, jako retko) greske u prenosu. E sad, koliko to risiver ume da pegla na prijemnoj strani je odvojeno pitanje, to, eventualno, moze da utice na zvuk... 

 Sustina je u sledecem: Ako posaljes fajl kroz kabl na drugom kraju dobijes isti fajl, kazem, jedino je moguce da timing signala pravi problem. Ovo je vec pitanje za uredjaj na drugom kraju, posebno ako je i neki S/PDIF u prici. Kazem, to je jedino sto moze da objasni razliku u zvuku dva plejera, ili fajlova - sve ostalo MORA da bude placebo. Data kao data se ne menja, kao sto napisah.

 Pazi, ja se slazem sa tobom da prenos fajlova, zapravo, ne bi smeo da utice na zvuk - ali ima brdo ljudi koji tvrde da utice. Ja to cuo nisam, tj. nikad nisam bio u mogucnosti da budem na takvom testu.... tako da ovo ja nagadjam odakle razlika. Jedino sto ima smisla da bude je timing, ako je prijemnik osetljiv na isti.

 Ono sto je bitno i sto zelim da naglasim je: Prenos fajlova ne gubi podatke realno nikad. A i kad se desava pricamo o premalim razlikama za audio filove (jednobitne greske, silent corruption..... sve to postoji, ali je za ovu pricu nebitno).

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, nkrgovic said:

Pazi, ja se slazem sa tobom da prenos fajlova, zapravo, ne bi smeo da utice na zvuk - ali ima brdo ljudi koji tvrde da utice.

To je stvarnost, imam trenutno recimo tri USB kabla i sva tri prave manje ili veće razlike u zvuku. Generic Kinez je najupečatljiviji, muzika zvuči ravno i beživotno. Stavim FTA i sve procveta. Nije mala razlika, to hoću da naglasim. A oba rade posao, muzika svira.

Album player vs Foobar, je znatno manje različito. I na istom plejeru recimo ASIO malo bolje zvuče od WASAPI drivera.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...