Jump to content


Ulje za podmazivanje gramofona


Nikola 1801

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ulje koje se pravi samo za podmazivanje gramofona ne postoji. To što neki brendovi nalepe svoje logo-e na najnormalnije ulje za podmazivanje, obična je prevara, kao uostalom i 70% stvari u HiFi-ju. 

Uzmi bilo koje ulje za podmazivanje fine mehanike i cepaj.

Link to comment
Share on other sites

Ni slucajno. Uzmi ulje za sivace masine. Viskozitet da bude 22 ili 32. I ne beri brigu. Podmazivanje bolje, trenje manje, i hajde vulgarno receno, bolje se lepi. Radim sa uljima, pomalo znam sta pricam... Ulja za testere imaju viskozitet oko 100 pa i vise. Nemaju '' izrazenu nosivost'' kao ulja za kruzno pletece igle. Ako si u Beogradu, javi mi se na PP, dacu ti malo da ne kupujes, da ne bacas parice. Sa 50 ml miran si godinama.

Link to comment
Share on other sites

Izbor ulja može zavisiti od samog gramofona, a neki kažu čak i od stanja/očuvanosti ležaja.

Neki proizvođači gramofona su koristili ulja za turbine.

 

Thorens je davno koristio Caltex Regal Oil B (ISO 68) koje se pod tim imenom više ne proizvodi, ovo bi trebalo da bude aktuelna verzija:

https://cglapps.chevron.com/msdspds/PDSDetailPage.aspx?docDataId=77854&docFormat=PDF

 

Technics je za svoje gramofone koristio ulje Anderol 465 (prodavali su ga pod šifrom SFW0010):

http://www.stove-parts-unlimited.com/Anderol-465-Synthetic-Bearing-Oil-p/pp5400.htm

EN__ANDEROL_465_20130129.thumb.gif.1781d9465825a25b39991be481066a12.gif

 


 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, tobra said:

Samo ful sintetika.

Kakvo bre ulje za šivaće mašine.

Наравно,  :thumbsup2 и то ово  http://modricaoil.com/products/dvotaktol-racing/   http://modricaoil.com/wp-content/uploads/2013/04/Dvotaktol-RACING.pdf  са малом вискозношћу.

Чуј уља за тестере имају преко 100 вискозност :screwy

Link to comment
Share on other sites

Stavite sta hocete, ti lezajevi ne traze niti turbinsko  Caltex ( EP karakteristike nekoliko hiljada il par desetina hiljada obrtaja u minuti) nit ovo sinteticko ( niti imate udarna i velika opterecenja, nit velike temperature) ulje. Miomire ne izigravaj pamet... par postova pre si predlagao mineralno za motorne testere. Ulje koje sam vam predlozio ispitano dobro ( odlicno) radi na par Thorensa, na mom gramofonu, Ecijevom, na par Kuzmi, i lenco 78 i Garard 401 gramofona. Uostalom radite kako hocete.

Priuceni majstore Miomire. Dinaraoil je donja klasa ulja ( oliti dno dna(sto mozes naci ovde na trzistu. Pre nego sto nastavis da lapdrdas, pogledaj par tehnickih lista koje ti stavljam u prilogu.  Trazi podatak viskozitet na 40 stepeni.  Indeks viskoziteta se meri a to ti i pise na 100 stepeni i  nema nikakve veze sa vrednostima na 40 stepeni.  Ta vrednost na dinaraoil-u je oko 100 na 40 stepeni. Uporedi vrednosti na Mol-u na 100 stepeni ( ISO 3104 je 10,8, a  Dinara je 12 ako se secam) I prestani da lupetas o stvarima o kojima nemas pojma. Pri tome je to sto si predlozio dvotaktol kojim se podmazuju dvotaktni motori. Molim te sedi kuci i varaj narod na necem drugom.

PDS NISOTEC TESTEROL.pdf

TDS_MOL Dynamic Forest_SRB.pdf

Link to comment
Share on other sites

Thorens je u servisnom upustvu bio izričit da ulje mora da odgovara ležajevima od sinterovane bronze.

"Use exclusively..." "only sintered-bearing oil"...

Kapiram da je u tome glavna fora?

 

Iz user manual-a za moj TD-126 MkI:

5925c61ef289e_ScreenShot2017-05-24at7_31_12PM.png.718d7f1cda5a93b957c3193c68188819.png

Kasnije su prešli na Mobil DTE Heavy Medium (iz servisnog uputsva za TD-126 Mk-II):

5925c5b6bcaad_ScreenShot2017-05-24at7_26_20PM.png.55db32ac4f8fc591a173708a1495fcbe.png

 

Ja ih, u tadašnjoj nemogućnosti nabavke originala, nisam poslušao i koristio sam Mobil 1 0W-30 koje na 40°C ima približan viskozitet kao originalna ulja (najpribližnije od onoga što mi je bilo dostupno, a 0W-20 bi bilo idealno). 

Kako se ono, zbog ostalih aditiva, slaže sa sinterovanom bronzom (navodno zapušavanje pora itd.) ne znam!

Dolazi polako vreme za novu zamenu ulja, pa se nosim mišlju da ipak pronađem ono što je proizvođač zahtevao...

 

 

PS

Pomenuto Dinara ulje za testere nije sintetičko već je mineralno?

http://www.dinaraoil.com/ti_ulje_dvotaktol_testera.php

PS2

Sada videh da je Grozni to već pomenuo...

PS3 

Sada vidim i da je Ston u međuvremenu editovao originalnu poruku i preporuku za ulje...

Stvari se ovde previše brzo menjaju! :D

 

Ja bih najviše voleo da nabavim taj Mobl DTE, ali vidim da je najmanja količina kanister od 4 litra!

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=9SIA5D53VB1479

Ako ima zainteresovanih za grupnu kupovinu... :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Lezajevi od sinterovane bronze zahtevaju aditive koji nisu na bazi zinka.  To su bile kako bih rekao stare lubrikacione formule. Danas su ulja drugacija (normalno i tu postoji itekakav razvoj).  Ja sam predlozio ulje za kruzno pletace igle ( koriste se npr u proizvodnji najlon carapa) To ulje napravi tanak film okolo igala, ne spada s nje iako su brzine kretanja igle povelike, ( pri tome mnogo, mnogo manje od brzina  u turbinama ), lepo se drzi na njima, ne spada, zbog tankog filma manje je trenje i manje su potrebne sile za pokretanje istih, manjim trenjem manje i temperature logicno, cime su smanjene i deformacije istih.  Za cauru i  osovine gramofona dusu dalo. Dokazano kazem na desetak ljutih gramofona.

Uostalom da ne glumim pametnjakovica, provereno sa inzinjerima primene Shell-a ( Holandjanin je nas sektas audiofil), Mol-a, a na koncu i ja imam gomilu treninga, work shopova, ... ipak ulja me lebom rane.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, 空也 said:

Ja bih najviše voleo da nabavim taj Mobl DTE, ali vidim da je najmanja količina kanister od 4 litra!

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=9SIA5D53VB1479

Ako ima zainteresovanih za grupnu kupovinu... :D

Kujo, opet turbinsko ulje. evo ti izvod sa tehnicke liste

Applications

The Mobil DTE Oil Named Series of lubricants are premium performance circulating lubricants designed for applications where long lubricant service life is required. Specific applications include:

  • Land-based and marine steam turbine, hydro turbine and some gas turbine circulation systems, including pumps, valves and other ancillary equipment
  • Continuous service in plain and roller bearings and parallel shaft gearing
  • Turbines with oil supplied by splash, bath, ring oiling or other mechanical means
  • Moderate severity hydraulic pumps
  • Compressors and vacuum pumps handling air, natural gas, and inert gases, and with discharge temperatures not exceeding 150C

Kao sto rekoh nepotrebno i opet prevelika gustina za to sto gramofonu treba. Ovde je viskozitet 68, a gramofonu prija 22 ili 33. Ako hoces Mobil, idi na DTE light, on je 32....al ponavljam gramofonu ne treba turbinsko ulje. Treba uljeza tekstilne masine. Nije greska DTE light, al nepotrebno, a  ulje za tekstilne masine je bolji izbor za tu primenu.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Milosav Grozni said:

Kujo, opet turbinsko ulje. evo ti izvod sa tehnicke liste

Ma znam to! :D

Ali ta turbinska ulja, kako sam gore već napisao, Thorens isključivo prepručuje za moj gramofon (TD-126):

Screen-Shot-2017-05-24-at-7_26.20-PM.gif.fc77962496a026c7139f64563619b53b.gif

Screen-Shot-2017-05-24-at-7_31.12-PM.gif.6a49ca9d2853931c43c56d461eaa9bfe.gif

 

 

Ništa ne izmišljam, u ulja se ič ne razumem :) , tako da mogu samo da verujem proizvođaču mog gramofona, koji je pretpostavljam imao konkretan razlog zašto koristi i preporučuje baš ta ulja... :) 

Već se i sada dovoljno brinem da li sam nekako sjeb@o tu sinterovanu bronzu... :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Napisao sam ti. Turbinska ulja su tada imala aditive koji nisu bili na bazi cinka, ( ti aditivi su ostecivali dugotrajnom primenom te ''bronzane'' lezajeve). Danas je drugacije. Od sedamdeset neke nesto se pomalo promenilo u lubrikaciji.

Na koncu, dobar sam sa kolegama iz Platnera ( zastupnici Mobila), trazicu im malo tog ulja da ne kupujes, ali veruj , tekstilno bolje resenje.

Link to comment
Share on other sites

Aha! :)

Nisam odmah skapirao šta si time hteo da kažeš! 

 

Što čovek više čita sve je zbunjeniji! :) 

Čitao sam davno negde da je glavna fora sa tom sinterovanom bronzom originalna fabrička impregnacija uljem pri samoj proizvodnji ležaja.

Da  se navodno, naknadno dodata drugačija ulja u ležaj nekako ne slažu sa originalnim, pa onda zapušavanje pora, itd, itd, ...

Ja neuk, u sve što pročitam mogu samo da verujem! :D

 

Evo ovde navode čak i upotrebu turbinskih ulja:

https://en.wikipedia.org/wiki/Oilite

...

Oilite Plus

Oilite Plus is the same bronze alloy as an Oilite, impregnated with turbine oil and fine particles of polytetrafluoroethylene (PTFE). This reduces the friction by approximately 17% versus standard Oilite material. This material is usually used in applications that exhibit mixed-film or boundary condition lubrication. Situations where this type of lubrication is encountered commonly include oscillating motions, slow speeds, intermittent use, pulsating loads, and uneven loads.[3]

...

 

Link to comment
Share on other sites

Ako je fora samo u cinku, da li je onda i taj Mobil 1 ok za sinterovanu bronzu? Pitam pošto ga već imam ceo litar. :)

http://www.chemcorp.co.uk/creo_files/upload/related-items/mobil_1_0w30.pdf

 

To ulje za igle, ako tako dobro stoji na njima i ne sliva se, deluje kao zanimljiv izbor za ležajeve od moja druga dva Technics-a koji nemaju dno, pa sam se pitao šta će biti ako kapnem ulje a ono se samo slije i prođe između ležaja i osovine i iscuri tamo gde ne treba...

Link to comment
Share on other sites

Taj mobil je sinteticko motorno ulje. Viskozitet je 56. Po meni povelik, al ajde.  Motorna ulja su posebna fela, i razlikuju se od industrijskih, jer su i zahtevi podmazivanja drugaciji. Gomila aditiva je  za hladan start, DPF filtere, i svasta nesto a to nema nikakve veze sa industrijskim il u nasem slucaju gramofonskim podmazivanjem.;) Knjige kazu da mineralna ulja razlicitih proizvodjaca ne treba mesati zbog nepoznate interakcije aditiva ( svaki proizvodjac ima svoju  i drugaciju aditivnu formulu i nabavlja razlicite pakete aditiva)... tj, ne treba ih mesati dok se ne uradi test mesljivosti. Praksa kaze !!!  Mineralna ulja razlicitih proizvodjaca u muci i nemanju druge mogucnosti mozes pomesati ( ali samo znaci u nuzdi), 95% nece se desiti nista. E sad, onih 5% molis boga. Meni se samo jednom desila degradacija ulja. Sinteticka ulja niposto ne mesati.

Znaci, ja ne bih upotrebio to ulje. Nece ti ono slupati nista kod lezaja, ali nece ni posebno dobro raditi.

Batali tu pricu oko sinterovane bronze, nece joj nista biti od textilnog ulja ( dobrog)  

Link to comment
Share on other sites

Slaze neki lik priču na oglas jednom od nasih poznatih servisera za neki gramofon i ne znajući da priča sa nekim ko se razume u gramofone, za razliku od njega,pa hvali kol'ko god moze iz petnih žila...i u neko vreme upita njega drugar

-...ležaj,kakav je lezaj,u kakvom stanju?

-Šta ležaj??? Ma suv bre ko barut :D

 

Šta ste se stisli:-) ...kupite to sto proizvođač preporučuje(naravno ako još postoji) bez previse filozofiranja.Pa to košta u nivou jedne ploče.Ko toliko nema,tj.neće da izdvoji za najvažniji deo gramofona,od koga vrlo zavisi zvuk, treba da menja hobi.

Za jedan ultraskup gramofon kao sto je linn sondek originalno fabričko ulje kosta 5-6funti,manje od 1000 dinara ...pa jel to dosta turu pića da se plati ljudi,kako gde.2-3 puta vise treba za novu ploču.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...