Jump to content


Ulje za podmazivanje gramofona


Nikola 1801

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 5/28/2017 at 12:48, siroma said:

Napraviste nauku od podmazivanja gramofona.:rolleyes:

Ma da! Nauka je precenjena. 

Ubeđuju nas da je zemlja okrugla, a mi lepo svojim očima vidimo da je ravna. :D

 

20 sati ranije, goran_p said:

Molim da neko napise doktorat o vrsti ulja koje moze da se koristi ,da se ne bi ljubitelji vinila prepucavali umesto da uzivaju u muzici

Doktorati su odavno napisani. Samo da ih pročitamo. :)

A ako nas mrzi, nema problema - neko je to već pročitao za nas i sažeo u par redova koje je odštampao u uputstvu za korišćenje naših gramofona.

 

Link to comment
Share on other sites

Gun oil?

Google daje zanimljivo prvo mesto na spisku rezultata pretrage.

Da li je ovo u pitanju  (Personal lubricant for men)? 

https://www.gunoil.com/products :)

Izgleda da je najbolje Stroke 29: https://www.gunoil.com/products/stroke-29

"Durable cream for consistent glide

As you work it, the formula absorbs energy from friction and body heat and transforms around the 29th stroke to a clear, ultra- slick fluid for a super-long glide." :)

 

mr.smashy sa DJ foruma verovatno ima napisan i doktorat. ;)

A YouTube klip postovan par stranica ranije? Pristupi podmazivanju se poptuno razlikuju.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ја би то све сјединио оно 2у1 мало бензина, мало уља за двотактне моторчиће. Шалу на страну ипак сам рад да користим препоручена уља.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Na Technics 1210mk2 gramofonu sam bio primoran promeniti osovinu, neko pre mene je ostetio osovinu i tanjir ( lezaj ).

Prilikom montiranja nove osovine, majstor koji je to izveo smatrao je da je doticna vec fabricki podmazana dovoljno ( podatke o tome ne dobijas prilikom kupovine nove osovine ), ili bar minimalno da radi "ok".

Prilikom probe imao sam utisak da se tanjir blago gurnut rukom ne krece onako kako bi trebalo ( jedva krug, dva ) pa sam odlucio da sam podmazem osovinu.  Nisam imao originalno ulje, procitao sam da moze doci do nezeljenih posledica mesanja razlicitih ulja, nije mi se cekalo pa sam stavio ulje za shivace masine. 

Nije bilo nikakvih posledica, ulje stavljam jednom godisnje a sada sam probao da vidim sta se desava ( ulje stavljeno pre dva meseca ).  Blago sam pokrenuo tanjir rukom i gledao koliko se dugo okrece. posle 4-5 sekundi mi je dosadilo da gledam a i pocelo je vrlo postepeno usporavanje.

Gledano "odokativno" sve radi kako treba, a sem toga osovina uvek moze da se izvadi, ocisti i stavi original ulje.  Moze da se kupi i nova osovina, cena je 30/40 Eu.

Originalno ulje ko hoce ili ulje za shivace masine ( singerice ) po zelji.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Da oživim ovu temu od prošle godine i da iznesem preporuke iz ličnog iskustva i na osnovu direktnih poređenja na gramofonima na kojima sam radio i koje sam sada, posle godinu dana, uporedio.

Prošlog leta mi je prijatelj DJ doneo svoja dva Technicsa 1210 na remont. Oba gramofona su nabavljena istovremeno, radila podjednako i u istim ambijentima. Tada sam odlučio da napravim eksperiment i motor jednog gramofona sam podmazao uljem za šivaće mašine koje se svuda preporučuje. Motor drugog sam podmazao uljem za menjače. Njega sam odabrao zato što je po viskoznosti i boji najpribližnije fabričkim uljima koja se dobijaju uz gramofone. Viskozna, gusta ulja su namenjena za niske obrtaje a ulja za menjače dodatno imaju i aditive koji sprečavaju koroziju i habanje. Ležajevi oba motora su pre podmazivanja prenoćili u posudi s apotekarskim benzinom da bi se rastvorilo staro ulje.

Juče sam imao prilike da pregledam oba gramofona. Tanjir na gramofonu koji je bio podmazan uljem za šivaće mašine se zaustavljao ranije od ovog drugog, što znači da je podmazivanje bilo slabije. Test sam uradio tako što sam oba gramofona pustio na 45 obrtaja i zatim isključio napajanje na produžnom kablu kako gramofon ne bi dinamički ukočio tanjir. Kada sam otvorio gramofone, moglo se primetiti da je ulje za šivaće mašine iscurilo iz ležaja, što znači da ga je unutra ostalo manje. U drugom gramofonu nije bilo ulja izvan ležaja.

Zaključak je jednostavan: za podmazivanje gramofona treba koristiti gusta, viskozna ulja, koja prave film i zahvaljujući površinskom naponu koji ih drži, ostaju i u uspravnim ležajevima. Ako se već ne nabavlja namensko ulje od proizvođača gramofona ili trećih strana nego se traži rešenje u garaži, najbolje je za ovu namenu upotrebiti ulje za menjač.

Link to comment
Share on other sites

Ја сам о употреби уља за мењач а за подмазивање грамофона одавно писао и то само за централну осовину.

О подмазивању лежајева у ручки неком другом приликом.

Link to comment
Share on other sites

Pa ja sam koristio ulje za sivacu jer nisam mogao naci origji ali kad sam menjao rucku majstor ocisti lepo i osovinu, stavi origji i potom i ja nadjem oridji pa sad samo sa njim podmazujem.

Primetio sam sledece vezano za ulje sivace masine : mora cesce ako se ono stavlja.... to je sigurno zato sto iscuri sto gore rec Willi.

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Willi Studer said:

Da oživim ovu temu od prošle godine i da iznesem preporuke iz ličnog iskustva i na osnovu direktnih poređenja na gramofonima na kojima sam radio i koje sam sada, posle godinu dana, uporedio.

Prošlog leta mi je prijatelj DJ doneo svoja dva Technicsa 1210 na remont. Oba gramofona su nabavljena istovremeno, radila podjednako i u istim ambijentima. Tada sam odlučio da napravim eksperiment i motor jednog gramofona sam podmazao uljem za šivaće mašine koje se svuda preporučuje. Motor drugog sam podmazao uljem za menjače. Njega sam odabrao zato što je po viskoznosti i boji najpribližnije fabričkim uljima koja se dobijaju uz gramofone. Viskozna, gusta ulja su namenjena za niske obrtaje a ulja za menjače dodatno imaju i aditive koji sprečavaju koroziju i habanje. Ležajevi oba motora su pre podmazivanja prenoćili u posudi s apotekarskim benzinom da bi se rastvorilo staro ulje.

Juče sam imao prilike da pregledam oba gramofona. Tanjir na gramofonu koji je bio podmazan uljem za šivaće mašine se zaustavljao ranije od ovog drugog, što znači da je podmazivanje bilo slabije. Test sam uradio tako što sam oba gramofona pustio na 45 obrtaja i zatim isključio napajanje na produžnom kablu kako gramofon ne bi dinamički ukočio tanjir. Kada sam otvorio gramofone, moglo se primetiti da je ulje za šivaće mašine iscurilo iz ležaja, što znači da ga je unutra ostalo manje. U drugom gramofonu nije bilo ulja izvan ležaja.

Zaključak je jednostavan: za podmazivanje gramofona treba koristiti gusta, viskozna ulja, koja prave film i zahvaljujući površinskom naponu koji ih drži, ostaju i u uspravnim ležajevima. Ako se već ne nabavlja namensko ulje od proizvođača gramofona ili trećih strana nego se traži rešenje u garaži, najbolje je za ovu namenu upotrebiti ulje za menjač.

Jel moze da se zna tacna oznaka ulja.Hvala

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Krca44 said:

Cuj jos ima da se kupi oridji Technics ulje, u Evropi po normalnoj ceni,  to za menjac je kad ne bude vise bilo ili kad cena ode sa 15 na 75 Eu.

Konačno glas razuma.Ostalo je u stilu "zasto srbin koristi uputstvo za upotrebu...da vidi gde se zayebo".

Vidim da je jedan linn diler oglasio za komplet od dve bocice ulja za linn gramofone za 15evra,black and gold.Za razlicite tipove Linn lezajeva su.Nisu to neke pare,ispostujte preporuke proizvodjaca za odredjeni tip lezaja.Nije tesko poslati jedan mail sa modelom i serijskim brojem.Narocito sto predpostavljam da tih 15evra nije za jednu upotrebu,sve i da jeste big deal.

Mala neobavezna analogija na automobile. Reno preporucuje Elf ulje.Dugo godina sam ga kupovao u originalnim limenim kanticama i nosio majstoru kod koga odrzavam automobile vec 15-ak godina.Pre 5-6 sam zbog poverenja prestao to da radim misleci da on to isto koristi,ali sam skontao prosle godine kad je auto potrosio ulje i zvao ga da pitam sta da dospem da ni ne sam zna sta je sipao.Sipa dakle sta stigne.Ove godine sam na tom autu uradio "generalnu" na 130000km, 1200evra me kostala zayebancija,to je metar ploča. Mslm mogu i dalje da mu verujem da je to los motor,da auta nisu kao nekad,da slusam prijatelje da je to reno itd,bla bla...ali znam da majstor nije sipao to sto treba.Mozda i nema nikakve veze ova prica,al eto...

Da se vratim na gramofon na to sto je Vili utvrdio eksperimentom.To je da gramofon ne radi optimalno sto potvrdjuje razlicito vreme koje se vrti tanjir.Nisam to vec davno merio,bude 2-3 minuta kod sondeka ali ne pada mi napamet da trpam kojesta i da proveravam.

Sve u svemu hvala Williju,na ociglednom dokazu da nije samo vazno imati neko bilo kakvo ulje u lezaju.Baj d vej to ulje za sivace masine vec godinama citam na forumu kao "vrh vrhova"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...