Jump to content


Ulje za podmazivanje gramofona


Nikola 1801

Recommended Posts

3 sati ranije, Kuršum said:

Ali nije u tome poenta. Mene zanima da mi neko objasni drugu stvar, šta će to ulje gramofonu? 33/45/78 obrtaja, naspram 3/4/5/6/7 hiljada obrtaja kod visokoturažnih mašina kojima je namenjeno i temperature znatno, znatno veće. 

Mislim.....čak i ono za singericu je gramofonu overkill. :)

E sad ako volite da kažete kako vašem mezimcu treba isto što i Fetelovom, onda O.K.

 

Ono što nama laicima deluje nelogično, možda nije nelogično proizvođačima gramofona koji određena ulja koriste i izričito preporučuju (iz nekog samo njima znanog razloga).

 

Što više o nečemu čitam, stvari deluju sve kompleksnije i svest o mom neznanju je sve veća. :)

Koliko sam do sada skapirao , razlikuju se materijali od kojih su izrađeni ležajevi, pa se razlikuju i ulja koja se koriste za podmazivanje istih.

Nije isto da li se osovina vrti sporo sa velikim ili malim opterećenjem, brzo sa velikim ili malim opterećenjem, sa varirajućom brzinom..., itd, itd.


Evo ti opet onaj link o ležajevima od sinterovane bronze: https://en.wikipedia.org/wiki/Oilite

 

Proizvođač gramofona nije nužno i proizvođač samog ležaja.

Link ka stranici proizvođača ležajeva od sinterovane bronze, posvećen podmazivanju istih, gde se preporučuju i ulja,

...i gle, preporučena su ulja za turbine - Shell Turbo T i Mobil DTE koje preporučuje i Thorens. :)

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=en&prev=search&rurl=translate.google.rs&sl=de&sp=nmt4&u=https://gleitlager.ch/de/technik/schmierung-gleitlager&usg=ALkJrhgJFReu4P6LZNnLY4YwwsUgXVD-mg

 

Ako proizvođač bronzanog ležaja pri inicijalnoj "fabričkoj" impregnaciji koristi ulje za turbine,
...onda će verovatno i proizvođač gramofona koristiti i preporučivati isto takvo ulje, kako ne bi dolazilio do neželjenog mešanja različitih nekompatibilnih ulja i eventualnog oštećenja ležaja.

 

Ako želimo da koristimo neoriginalno ulje, originalno se mora u potpunosti odstraniti kako bi se izbeglo mešanje.

Kod nekih gramofona (Thorens) je lakše potpuno odstraniti originalno ulje iz ležaja (mada je pitanje šta je sa sinterovanom bronzom, pošto je i ona iznutra natopljena uljem, tako da će do nekog mešanja svakako doći?),
a kod nekih teže - primer Technics-a iz prethodnog videa, gde se maltene pola gramofona mora rasklopiti.

Pomenuti Technics u servisnom uputstvu ne navodi potrebu za rasklapanjem ležaja, već samo kaže da treba dokapati par kapi svežeg ulja.
U slučaju da ne koristimo originalno ulje dolazi do mešanja starog i novog ulja, što može (a i ne mora) dovesti do neželjenih posledica.


Znači možemo da slušamo preporuke proizvođača gramofona, koji su često veoma izričiti šta treba koristiti, a možemo i eksperimentisati i nadati se najboljem. :)


Ja prvi nisam poslušao, :) i u Thorensu već 10-ak godina koristim Mobil 1 0W 30, koje ima približno isti viskozitet kao originalno ulje.
…Ali se često zapitam da li bi bilo bolje da sam ujurio to ulje koje je izvorno korišćeno.

Za Technicse se mislim da nabavim original koji mogu samo da dokapam, pošto me mrzi da zbog odstranjivanja starog ulja rasklapam ceo gramofon.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

4 minuta ranije, 空也 said:

 

Ono što nama laicima deluje nelogično, možda nije nelogično proizvođačima gramofona koji određena ulja koriste i izričito preporučuju (iz nekog samo njima znanog razloga).

 

Meni je taj razlog znan. Zove se prodaja magle, kao i 70% stvari u HiFi-ju.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Kuršum said:

Meni je taj razlog znan. Zove se prodaja magle, kao i 70% stvari u HiFi-ju.

 

U nekim slučajevima sigurno da.

 

Ipak pročitaj i ostatak gornjeg posta. :)

Ozbiljni proizvođači kao što je Thorens nisu preporučivali nikakva magična "NASA" ulja već obična industrijska.

Mobil DTE Heavy Medium nije nikakva magla.

4 litra za 48$: 

https://www.amazon.com/Mobil-DTE-Heavy-Medium-100959/dp/B00RNIWS70

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Kuršum said:

Meni je taj razlog znan. Zove se prodaja magle, kao i 70% stvari u HiFi-ju.

Наравно и зато се треба снаћи јер је постала глобална мука.

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=18&t=93433

Мада човек лепо написа:

2psg70w.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, 空也 said:

Ipak pročitaj i ostatak. :)

Ozbiljni proizvođači kao što je Thorens nisu preporučivali nikakva magična "NASA" ulja već obična industrijska.

Mobil DTE Heavy Medium nije nikakva magla.

4 litra za 48$: 

https://www.amazon.com/Mobil-DTE-Heavy-Medium-100959/dp/B00RNIWS70

 

 

 

Pročitao, naravno. :)

Nisam osporavao one koji daju normalnu preporuku, već one koji ture svoj logo na ulje koje uredno kupuju od nekog od svima poznatih prerađivača (Mobil, Petronas, Shell....etc.) spakuju ga u bočicu od 5ml i prodaju za 15€, pa ulje koje uredno u pakovanju od 1l košta 10€, prodaju 300x skuplje.

Link to comment
Share on other sites

Problem sa ovim preporučenim uljima je što ih nema barem u litarskim pakovanju.

Tako da se (nažalost) možda više isplati dati 15 eur za malu bočicu koja je više nego dovoljna za duži period, nego 70 eur za bure od 20 litara koje nikada neću iskoristiti. :)

https://www.shop.leu-energie.de/mobil-dte-oil-medium-20l.html

...A pitanje je i kako ga naručiti i doterati. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Cirkulaciona ulja vrhunskih performansi, namenjena parnim turbinama i postrojenjima hidro - turbina, Takođe pogodna i za neprekidno podmazivanje otvorenih i kotrljajućih ležajeva. Odlikuju se visokim stepenom termičke stabilnosti i veoma brzim izdvajanjem iz vode.

 

- Product Data Sheets (PDS)
- Sigurnosni list (MSDS)

B2B Online E-Order

Typical Properties  
Mobil DTE Oil Series Light Medium Heavy 
medium
Heavy
ISO Viscosity Grade 32 46 68 100
Viscosity, ASTM D 445        
cSt at 40oC 31.0 44.5 65.1 95.1
cSt at 100oC 5.5 6.9 8.7 10.9
Viscosity Index, ASTM D 2270 102 98 95 92
Pour Point, oC, ASTM D 97 -18 -15 -15 -15
Flash Point, oC, ASTM D 92 218 221 223 237
Density @15o C kg/l, ASTM D 4052 0.85 0.86 0.87 0.87
TOST, ASTM D 943, Hours to 2 NN 5000 4500 3500 2800
FZG Scuffing, D51354, Fail Stage 8 9 10 10
Rust Prevention, ASTM D 665:        
Distilled Water Pass Pass Pass Pass
Sea Water Pass Pass Pass Pass
Water Seperability, ASTM D 1401,Min. to 3 ml emulsion @ 54oC 15 15 20 30
Copper Strip Corrosion, ASTM D 130,3 hrs @ 121o C 1B 1B 1B 1B
Foam Test, ASTM D 892, Seq I Tendency/stability, ml/ml 20/0 50/0 50/0 50/0
Air Release, ASTM D 3427, 50o C, min. 2 3 4 8
Specifications and Approvals
Mobil DTE Named Series meets or exceeds the requirements of: Light Medium Heavy 
medium
Heavy
DIN 51515-1: 2010-02 X X X X
DIN 51517-2: 2009-06 X X X X
DIN 51524-1: 2006-09 X X X X
JIS K-2214 Type 2 w/Additives (1983) X X X  
 
Mobil DTE Named Series has the following builder approvals: Light Medium Heavy 
medium
Heavy
ABB Turbo HZTL 90617     X  
ABB Turbo HZTL 90572     X  
 
Mobil DTE Named Series is recommended by ExxonMobil for use in applications requiring: Light Medium Heavy 
medium
Heavy
GE GEK 46506D X      
GE GEK 27070 X      
GE GEK 28143A X X    
 
Link to comment
Share on other sites

Inače globalno malo firmi rade baze za ulja, svi ostali kupuju od njih i samo stave svoj logo. To je tako i u autoindustriji i u ostalim industrijama. Platner firmu poznajem a i poznajem tehnologa za ulja nekada smo radili zajedno sa uljima.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Bazna ulja su samo pola posla. Posle dolaze paketi aditiva i na kraju primena istih na pravom mestu, na pravi nacin. Nagledao sam se svakakvih gluposti na poslu.

39 minuta ranije, tobra said:

Inače globalno malo firmi rade baze za ulja

Nije to toliko vazno. Castrol ne radi bazna ulja, a dobar je. Vaznije je koja vrsta baznog ulja se koristi, koja frakcija.... al to neka druga tema za neki drugi forum

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, 空也 said:

 

Tako da se (nažalost) možda više isplati dati 15 eur za malu bočicu koja je više nego dovoljna za duži period, nego 70 eur za bure od 20 litara koje nikada neću iskoristiti. :)

https://www.shop.leu-energie.de/mobil-dte-oil-medium-20l.html

...A pitanje je i kako ga naručit

...Jedna crvena za par godina podmazivanja lezaja po preporuci proizvođača i da znas da koristis ulje koje treba.Pomenuo sam Linn black oil (6funti),ono na pr.nije podesno za najstariji tip sondeka zbog promene tipa lezajeva tj materijala.Lezaj smatraju najvaznijim delom gramofona,a odrzavanje i podmazivanje kljucnim.To vazi i za sve druge gramofone i naravno i svaki će ozbiljan proizvođač dati preporuku,a najbolji će ga prodavati pod svojim imenom.Ko ga proizvodi i da li ga preoakuju je potpuno nebitno,da neko mozda ne misli da neki proizvođač ima rafineriju???zavrsio sam petrohemiju,ne pada mi napamet da eksperimentisem da bi na ulju pristedeo.Sto rece moj serviser za auto "Nije se rodio jos onaj sto je ustedeo na ulju".

Ova tema gde svako ima svoju teoriju očigledno potvrđuje da se u gramofone ovde trpa sta se stigne i da se Srbija u sirokom luku treba zaobići pri kupovini polovnog gramofona,koji je inace i bez toga mačka u džaku.Prevozali u proseku 30g,za isti lezaj preporuke po dva tri potpuno razlicita tipa ulja,godine "snalazenja",ali i generalno "u ovoj su zemlji svi majstori" stav,ukoliko baš Jako dobro ne poznaješ vlasnika...bjež.

Link to comment
Share on other sites

7.1 CARE OF DRIVE SYSTEM 
Keep the outer (drive) rim of the sub-platter as clean as possible and handle the top stainless steel spindle 
only. As required, de-grease the surface of the drive belt, drive pulley and drive hub then apply a little 
silicone wax polish to restore belt slip. 
7.2 CARE OF BEARING 
It is important to know that the bearing used is a substantial piece of engineering which could handle a 
much greater load than that required for our turntables and users can dismiss any notion of fatigue, wear or 
similar worries during the life of the unit. Some users may, however, want to make and oil change. Use the 
syringe and measure .8ml of H.P. 90 oil as required. 
This should only be necessary due to transit loss or spillage etc.

 

Za moje sokoćalo preporučuju, ako neko baš hoće da ga podmazuje, ulje za menjače (HP 90).

AUT_GEA.16216594.jpg.cb4e781773b31f2819c4e8f1081aab18.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nisam gramofondžija ali da da dodam moju preporuku koju sam ranije već pominjao ovde: koštano časovničarsko ulje koje sam počeo da stavljam u magnetofone, dekove i gramofone po preporuci iz Radio Beograda. Vrlo prija sinterima i mesingu. Alkalna ulja (npr. Ballistol i sl.) se ne koriste gde ima mesinga pošto hoće da nagrizu bakar. Košta desetak evra u veleprodajama kod nas.

Dodao bih i da je pre podmazivanja potrebno ispiranje starog ulja, mulja, piljevine i prašine benzinom.

s-l225.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...