Jump to content


Preporuka za AVR i stereo zvucnike, budzet oko 500e po komponenti


fructal

Recommended Posts

Zdravo svima,

Moj prvi post ovde - slicno pitanje sam postavio i na Benchmarku, ali reko' da pitam i ovde i da posle sumiram savete i komentare.

Elem, nakon 6 godina od useljenja konacno mi je i audio sistem dosao na red. Plan mi je da za pocetak uzmem surround AVR i stereo zvucnike, a u nekom trenutku bih to prosirio na 5.1 sistem. U buducnosti bih kupio i stereo pojacalo koje bi bilo nakaceno na AVR pre-out i pogonilo frontove.

Kao sto sam napisao u subjectu, budzet je oko 500e za AVR i isto toliko za stereo zvucnike. Sto se muzike tice, slusale bi se sve vrste rocka, jazz, pomalo elektronike (pod tim ne mislim na house, vise na muziku tipa Air).

Soba je velicine oko 20 kvadrata, dugacka 5.2m, siroka 3.8m (to je ujedno i udaljenost od garniture do zvucnika), skica u attachmentu. Kao sto se vidi, iza TVa je zid, sa leve strane sobe je otvoren prostor. Plan je da se ispod TVa uskoro pravi polica, sa cijih bi strana stajali floorstanderi. 

AVR:
Inicijalno sam po preporuci krenuo da gledam Sonyjeve AVRove, recimo STR-V555ES (250 evra), da bih dobio savet da je za AVR ipak pametnije da gledam nesto mladje. Onkyo mi je bio primamljiv (TX-NR828) ali bih Onkyo ipak preskocio zbog problema sa pregrevanjem i HDMI plocom (necu da montiram ventilatore na njega). Dobio preporuku za Denon AVR-4306 koji moze da se nadje za 280 evra polovan.. Od novih je zanimljiv, ali midrange, Denon AVR-X2300w (510 evra).Neka preporuka?

zvucnici: kod drugara sam slusao JBL E80 povezane na HK3490 i ta kombinacija mi se bas svidela za rock (Audioslave, The black keys). Jazz (Madeleine Peyroux) isto tako zvuci pristojno. Da li je za ove dimenzije sobe OK birati floorstandere ili da idem na nesto manje? Za sada sam gledao JBL L80 (450-500e) i LX1000mk2 (380e), da li bi i koji bili OK izbor? Konacno, oba modela su sa bass reflex rupom pozadi, meni bi zvucnici stajali uz zid, eventualno odmaknuti 10cm, da li bi to previse uticalo na bas?

 

Hvala unapred.. onima koji su procitali ovako dugacak post. :)
Nebojsa

 

osnova.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zdravo Nebojsa. Pre svega jedan savet - ne zaleci se sa kupovinom AVR-a i pazljivo biraj zrtvu. Uvek ces kao i svi drugi biti u dilemi da li uzeti nesto slabije ali novije sa svim mogucim dekoderima i naprednijim sistemom kalibracije ili stariji ali vrhunski uredjaj koji ne podrzava najnoviji "gomila zvucnika sa svake strane" dekoder ali zato moze da odusevi u svakom sistemu rada. Do pre par dana na KP oglasima je bila Yamaha DSP-Z9 (2004-to / 4500 evra) za "samo" 500 evra! Ako se dobro secam prodavac je bio iz Tuzle ali mislim da donosi u Srbiju. Sa takvim AVR-om mozes da zaboravis na stereo pojacalo koje ce gurati frontove i samo da se fokusiras na zvucnike i izvor zvuka. Imalo je crtu sa prednje strane ali jbg. To je inace tri puta manja cena od nesto boljeg DSP-Z11 modela koji je pre par meseci bio takodje na KP oglasima. To je AVR sa kojim bi i najzahtevniji korisnici bili mirni sve dok radi.

Onkyo ima odlicne modele i cene ponekih su nerealno niske ali kao sto znas i sam imaju taj problem sa HDMI plocom sto nije do njih nego do slepaca koji su je dizajnirali i pravili. Problem mozes da resis i dodavanjem bakarnog ili aluminijumskog hladnjaka na sam cip tj vise njih.

Ako mislis na onaj Denon AVR-4306 (2006-to / 2000 evra) kod Zileta iz Loznice mene brine samo ona fleka na poklopcu (da nije prosuto nesto) mada sa Ziletom sam saradjivao nekoliko puta i ako ti se nesto ne dopada ili nadjes falinku hoce da prihvati uredjaj nazad i vrati novac.

Ovaj Denon je u lepom stanju (2007-mo / 1600 evra):

https://www.kupujemprodajem.com/Denon-AVR-3808-7-1-7x130W-Vrhunski-Av-Risiver-45127536-oglas.htm

On je odmah ispod top modela AVR-4308 (isto godiste / 2500 evra).

Godiste i cene pored oznake modela stavljam da bi znao o kojoj klasi uredjaja se radi.

Sto se zvucnika tice ta blizina od 10-ak cm do zida bi sigurno uticala na bass ali to se moze resiti sundjerom za zatvaranje portova sto bi donekle smirilo nizi opseg. Da li si video ove E80?

https://www.kupujemprodajem.com/JBL-E80-45794197-oglas.htm?filter_id=4651

To je poprilicno manja cena od one koju si naveo :wave2 

Link to comment
Share on other sites

Cao, hvala na opsirnom odgovoru

Da krenem redom:

Bas tako, u jednom trenutku sam se zaleteo i krenuo da razmatram izmedju ostalog i Marantz SR7010/7011, dok nisam shvatio da najverovatnije nikad u zivotu necu postaviti nesto jace od 5.1 (eventualno 7.1). :)  A ovaj DSP-Z9 je cudoviste za stereo, a i po gabaritima, 30kg!

Za Onkyo sam video i varijantu sa hladnjacima na cipovima, jos uvek se premisljam, ali s obzirom da uredjaj bude vreo nisam siguran da bi hladnjaci (bez ventilatora) zavrsili posao.

Da, taj AVR-4306 sam video kod Zileta.. ima jos jedan oglas za 400e. Inace Ziletov AVR je malopre rezervisan, ne znam da li sam nekome dao ideju. ;)

Sto se tice E80, aham, video sam taj oglas, ali.. oni su novi pre 5-6 godina kostali ravno 400e, tako da ponuda i nije narocito povoljna. Pokusao sam da nadjem na netu nesto detaljnije o LX1000mk2 i L80 (oba modela '96) ali bezuspesno, zato sam se nadao nekoj insajderskoj informaciji o cenama/kvalitetu ovde. :) 

Link to comment
Share on other sites

JBL je..."malo" komplikovan kada se radi o ceni jer vecina njihovih modela kosta mnogo vise nego sto bi trebalo, a prodaju se lako jer dovoljno je reci "taj JBL bass" (kao da svi JBL zvucnici od najmanjeg do najveceg sviraju isto) i kupac je pecen. To za E80 ne bi trebalo da te cudi jer ima npr brace engleza kojima cena u odnosu na novu pada 10 evra na svakih 5 godina pa onda skoci tri puta i na kraju polovan zvucnik star 10-15 godina kosta vise nego sto je kostao nov. Za taj E80 sam postavio link jer je cena primetno manja od one koju si rekao. Ja bih ti na primer predlozio neke nemce koji nikako ne sviraju dobro kao englezi i ameri ali sviraju :P Salim se malo, naravno.

https://www.kupujemprodajem.com/Quadral-Argent-75-44606587-oglas.htm

Oni su sa kraja 2000-te i u kombinaciji sa centralnim Ascent Base i surround Ascent 250, dakle 5.0 komplet kostali 3500DM. Znam da Buki hoce malo da spusti cenu i za npr 250 evra bili bi odlicna kupovina. Bolje su odradjeni nego noviji trocifreni modeli iz Argentum serije. E sad da li bi ti se dopao njihov zvuk u odnosu na JBL E80 pitanje je sad. Dakle model kao model za taj novac i u takvom stanju za 2.0 i za 5.1 svira odlicno ali ima nesto drugaciju boju zvuka od JBL. Da li ce ti se dopasti to mozes saznati samo posle probe.

Link to comment
Share on other sites

I jos da dodam u vezi E80, procitaj prvi post u ovoj temi iz 2007-me, dakle pre 10 godina.

"JBL jer u NS-u kostaju 36.500din novi".

Cena 2007-me, dakle pre 10 godina. Danas kod preprodavca polovni, stari 10 godina su 43500 din. Mozda je do mene ali ja bih ovakvim preprodavcima samo fino rekao:

magic-gif-go-fuck-yourself-Mac-Faulkner-

Link to comment
Share on other sites

Hahaha, upravo tako, cena je potpuno suluda.. Da ih drugar nije kupio nove (pa znam cenu iz prve ruke) možda bih se zaleteo.. Baš zato bih voleo da saznam realnu cenu za dva modela koja sam naveo, a pre svega kako se kotiraju glede kvaliteta..
Hvala za savet za quadral, pogledacu čim budem pri kompu, a imam i još neke kandidate pa ću pitati za mišljenje. :)

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Prijatelj prodaje Denon AVR 4520 silver,star dve godine (kupljen nov u Budimpesti 2015 g.) u mint stanju za 800e.Da ne bude zabune oglas sam postavio ja ovde i na KP,mogu ti proslediti njegov broj telefona da se cujete.

Pre 7-8 godina kad sam kupio prvi AVR Onkyo TX-NR609,mislio sam da sam miran jedno vreme i da mi je 5.1 "plafon".

Posle Onkyo-a sam uzeo Denon 3310,danas imam Marantz SR7010 i 7.1.4 konfiguraciju.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Da, 1500 evra je bila cena i sto je najbitnije FIXNO!!! :P

A za DSP-Z9...bez starca nema udarca :ph34r: Osim toga treba uzeti u obzir koliko je te 2004-te bio ispred svog vremena.  Ako se ne varam trebalo bi da je 3 godine stariji od DSP-Z11.

Ono sto malo ljudi zna je da su dizajneri tj tim koji je napravio DSP-Z9 kasnije dizajnirali i Yamahin do skoro top model stereo pojacala A-S2000. Evo par reci sa neta:

"During my Yamaha DSP-Z9 auditioning in 2-channel analog pure direct mode, A-S1000 was beaten fair and square which frankly is a very tall order for any A/V amplifier. The natural and unfiltered sound of both dragged me while the obnoxious un-distorted power output of DSP-Z9 (dynamic power of 580 + 580 watts under 2 ohms load) with those huge Axiom Audio M80 v3 floorstanders was awe inspiring. But I do feel the A-S2000 to be a step above DSP-Z9 as far as sound quality in stereo is concerned, may be not so in power department."

Ono kad pogledas kako sviraju stvarno matori DSP-A2070 i DSP-A3090 na veoma ozbiljnim zvucnicima nije ni cudo sto Z9 svira bolje nego A-S1000. Dakle potrebe za dodavanjem kvalitetnog stereo pojacala pa makar kostalo i preko 1000 evra apsolutno nema.

Misljena nam se verovatno razlikuju ali po meni HT trziste je odlicno za obmanu kupaca i lansiranje novih formata na svakih par godina. Ima ljudi koji su spremni da menjaju sistem iz korena i trose ogromnu kolicinu novca samo da bi imali the next best thing kada su u pitanju visekanalni formati. To na scenu stupaju nejaki visekanalni risiveri sposobni da dekodiraju sve nove formate, a ono sto uteruje strah u kosti tj kabinet cak i ozbljinim setovima zvucnika polako pada u zaborav kao matoro.

Medjutim ko cuje koliko snage izadje iz tog torusnog 1200VA trafoa (Z11 ima klasicni El) ne brine bas mnogo za Dolby Atmos ;)

E sad mozda ja razmisljam drugacije jer za filmove koristim BD plejer koji radi sve, a ne komp koji radi samo bitstream tj transport.

Link to comment
Share on other sites

@micicss tnx za info, ali to mi je previse para. Inace, kad bih isao na tu cifru zanimljiviji bi mi bio Marantz SR7010 koji ima star 1god da se nadje za 900e na KP, a koji je bolji za muziku, bar koliko sam citao.

Kao sto Technicssss rece, HT trziste je prilicno dinamicno i stalno se smisljaju novi standardi, bilo bi potrebno mnogo $$$ da se to isprati, cak i polovno. Moj cilj je da za iole normalne pare (1k evra) dobijem pristojan hifi stereo sistem, koji ce da bude osnova za surround. Dakle, stereo slusanje muzike mi je akcenat, a na surround gledam kao na zabavu prilikom gledanja filmova i crtacja sa zenom i klincima. Streamovanje x264 i x265 sa kompa, nishta BR diskovi, stoga mi ni zahtevi u vezi sa tim nisu preveliki.

Nakon svega ovoga, ne znaci da mi se misljenje nece promeniti za par godina, ali smatram da mi je za ulaz u hifi ovako nesto vise nego dovoljno, bez keshiranja par hiljada evra u startu. :)

Da se vratim na temu, razmatralo se juce i danas ponesto od zvucnika sa KP, i dalje ostaju kao favoriti Quadral Argent 75 i JBL L80, sa komentarom Gvlade da je cifra malo jaka i da L80 mk2 ne bi trebalo da prelazi 450 evra. 

Link to comment
Share on other sites

Л80 је изнад Е80 кутија а Асцент кутије нисам слушао. Тај Z9 је стварно био одличан авр својевремено али је данас доста заостао са форматима. Можда да се користи касније као снагаш за све канале или ако се набавља нешто попут Оппо 105 уређаја па аналогно... једино да се провери да ли има оригиналан даљински. Ако нема настаће проблем. Доста функција је доступно само преко даљинског, набавка новог може бити тешка а и нису никако јефтини а уз то ако није комплетан (не знам да ли има неки калибрациони микрофон) значи да је набављен ко зна како и у ком стању.

Link to comment
Share on other sites

@gvlada Da, analogno vezan na avr. Jedini nacin da se dobiju losseles formati na kvalitetnijim risiverima koji nemaju HD dekodere. Risiveri i dalje mogu raditi kalibraciju i sve ostalo. Doduse zadnjih par meseci koristim risiver sa HDMI koji takodje nema integrisane HD dekodere ali opet posao obavlja BD plejer i nekompresovan zvuk salje kao LPCM kroz HDMI. Ne mora tu Oppo, ima polovnih Denona, a i drugih brendova koji ne kostaju puno. a rade fenomenalan posao.

Mada da se vratimo na temu posto je Z9 prodat par dana pre pokretanja teme.

@fructal Za L80 MK2 se slazem da ne bi trebalo da prelazi 450 evra i primetno su ozbiljniji od E80. Quadral sam predlozio kao neku alternativu E80 modelu koja za primetno manje novca moze da pruzi slican kvalitet zvuka.

https://www.kupujemprodajem.com/Canton-karat-m80dc-45612236-oglas.htm

Ovi Canton su jako, jako dobri ali cena u Nemackoj je 350-450 evra za ocuvane polovne, a Ivica je do skoro drzao 650 evra. Da je cena i 50 evra vece od cene kod nemaca moglo bi se uzeti u razmatranje. U ponudi ima i:

https://www.kupujemprodajem.com/Mission-reference-783-kao-novi-45867397-oglas.htm

Gornja granica budzeta ali o njima na netu bas nista. Meni Mission genralno zvuce tamno, narocito ovi noviji ali nekome se to mozda dopada. Ovo mozes u razmatranje takodje:

https://www.kupujemprodajem.com/Klipsch-Reference-rf-52-cherry-45867069-oglas.htm

Detaljni (svetliji) i poprilicno osetljivi zvucnici. Teraju ih i prosecni, slabiji uredjaji bez problema.

Problem sa KP trzistem je sto eto za vise nego pristojan novac kada su polovni zvucnici u pitanju imas izbor od prilike jedan do dva zvucnika po proizvodjacu.

Evo jos par predloga koje nisam cuo:

https://www.kupujemprodajem.com/Bowers-Wilkins-B-W-DM603-S3-45096456-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Jamo-D-590-45096291-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Dynaudio-A60-45591864-oglas.htm

Vecina zvucnika su u BG-u pa ako si blizu taman iskoristi dan da poslusas. Mozda ce ti zvucati smesno ali slobodno ponesi papir i olovku i zapisi utiske posle slusanja. Znacice ti kasnije kada definitivno budes morao da izaberes nesto.

Lepo bi bilo kada bi jos neko dao neki predlog. Moje misljenje za one Kef, Magnat i Infinity sam ti dao na PP, a sto se mojih predloga tice, dakle do 300 evra Quadral i Klipsch, a do 450 evra JBL L80, B&W i Jamo.

Link to comment
Share on other sites

Ove Klipsch i Canton sam i ja gledao, Canton mi deluju bas zanimljivo, a prosli su i WAF (sto se tice izgleda, naravno :) ).

Sto se tice AVRova, u igri je trenutno Marantz SR7008 za 700e. Misljenja i uklapanja sa gore navedenim zvucnicima (vec smo zakljucili da bi L80 obavezno zahtevali power amp sto pre).

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Technicssss said:

@gvlada Da, analogno vezan na avr. Jedini nacin da se dobiju losseles formati na kvalitetnijim risiverima koji nemaju HD dekodere. Risiveri i dalje mogu raditi kalibraciju i sve ostalo. Doduse zadnjih par meseci koristim risiver sa HDMI koji takodje nema integrisane HD dekodere ali opet posao obavlja BD plejer i nekompresovan zvuk salje kao LPCM kroz HDMI. Ne mora tu Oppo, ima polovnih Denona, a i drugih brendova koji ne kostaju puno. a rade fenomenalan posao.

Mada da se vratimo na temu posto je Z9 prodat par dana pre pokretanja teme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Када вежеш плејер аналогно на авр постоје два начина за пут сигнала. Један је скроз аналогни, да авр протера до претпојачала и снагаша тј. нема никакве обраде звука, калибрације сигнала. Други је да га пребаци у дигитални сигнал, пошаље на свој дак, обради па шаље даље. Ту долази до деградације сигнала. Поновни АД затим ДА... Помињем да лик који је покренуо тему буде упознат са свим варијацијама избора. Оппо сам поменуо реда ради. Постоји још добрих плејера.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, gvlada said:

Када вежеш плејер аналогно на авр постоје два начина за пут сигнала. Један је скроз аналогни, да авр протера до претпојачала и снагаша тј. нема никакве обраде звука, калибрације сигнала. Други је да га пребаци у дигитални сигнал, пошаље на свој дак, обради па шаље даље. Ту долази до деградације сигнала. Поновни АД затим ДА... Помињем да лик који је покренуо тему буде упознат са свим варијацијама избора. Оппо сам поменуо реда ради. Постоји још добрих плејера.

Da naravno, njega to u stvari i ne bi trebalo da zanima jer je Z9 prodat ali naveo sam kao mogucnost mozda i za druge koji prate temu, a imaju slicne dileme da se na kvalitetnim risiverima koji nemaju HDMI ulaz ipak moze dobiti zvuk u DolbyTrueHD i DTS HD MA kvalitetu.

@fructal Ne samo L80 vec i ovi drugi B&W i Jamo takodje traze mnogo snage. gvlada ti je pretpostavljam rekao kako zvuci kombinacija Marantz + L80 mada opet sam Marantz ne bi trebao zvucati slabasno jer je SR7008 ozbiljniji uredjaj za stereo od HK3490 koji si cuo. 

Link to comment
Share on other sites

Moj savet za kupovinu AV risivera je da uzmeš u obzir samo risivere koji koštaju, ili su koštali, 2k+ eura, da ih ne nazivam mnogo puta zloupotrebljivanom rečju: High End. Znam da je u zemlji Srbiji teško izdvojiti toliku svotu novca, ali po meni je to jedini garant za kvalitetnu stereo reprodukciju, samim tim i višekanalnu. Sve ovo ti govorim iz iskustva, jer sam imao i niskobudžetne (Sony STR 325), srednjebudžetne (Sony STR 920 QS, Nad 752) i visokobudžetne risivere (Denon 3802), ali sve su to igračke u poređenju sa trenutnim High End risiverom koji koristim, a to je Rotel RSX-1067 koji je koštao kod nas, kao nov, cca 2500 eura. Svaki AV risiver koji ima torusni trafo, može da se smatra da je prvenstveno namenjen za slušanje muzike, ako je to prioritet. Stereo zvuk takvog risivera može da se uporedi sa svim pojačalima do 1000 eura. Znači, moje iskustvo govori da ako čovek hoće zvuk od 1k eura, mora da izvoji 2.5k eura za AV risiver.

E da, veliki problem kod AV risivera može nastati ako se pokvari matična (digitalna) ploča, koja je srce svakog risivera. Takav problem ne bi trebalo da imaš kod stereo pojačala.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Delija said:

Covek trazi savet za risiver za 400 evra, protegao se do 700 evra i ti mu sav bitan kazes da je onaj od 2500 evra bolji?

Ma nemoguce :lol:

Razumeo sam ga vrlo dobro...  hteo sam da kažem da razmisli o kupovini risivera čija je trenutna tržišna vrednost njegovog budžeta, a koji je nekada koštao preko 2500 eura

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...