Jump to content


Subwoofer i Super tweeteri na testu


Aleksandar75

Recommended Posts

Rel ima svoj kabal koji se vezuje na zv.terminale na pojacalu,plus sa levog,plus sa desnog i masa sa bilo kog...(tri zice i speakon ka vuferu)

glavni zvucnici ostaju vezani za pojacalo svojim kablovima,tako da njih ne reze sub.

na njemu ima podesavanje gornjeg reza vufera,faza,jacina....moze da se poveze i rca kablom  ali REL preporucuje ovu prvu varijantu.

Link to comment
Share on other sites

РЕЛ има могућност повезивања на звучничке терминале неутрик везом или преко рца, као и могућност избора фазе, појачања и резне фреквенце. Потребно је мало труда али се брзо намести.

Највећа грешка је на звучнике од 1650е додати 350е вредан суб. То су разл. класе звука и нема шанси да звучи како треба. Ту је изгледа сигнал ишао кроз Таној суб док РЕЛ купи сигнал директно са појачала без утицаја на звучнике због отпора од 100 кОма.

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, gvlada said:

РЕЛ има могућност повезивања на звучничке терминале неутрик везом или преко рца, као и могућност избора фазе, појачања и резне фреквенце. Потребно је мало труда али се брзо намести.

Највећа грешка је на звучнике од 1650е додати 350е вредан суб. То су разл. класе звука и нема шанси да звучи како треба. Ту је изгледа сигнал ишао кроз Таној суб док РЕЛ купи сигнал директно са појачала без утицаја на звучнике због отпора од 100 кОма.

Jeste, kroz sub. To je i meni na kraju bio jedan od zaključaka. Ali sam se vodio mišlju da već za recimo 2.000 € i više kupujem dosta bolje zvučnike, „kompletnije“…

 

Link to comment
Share on other sites

Све то стоји али опет најнижи бас ниједна звучна кутија не може одрадити као одговарајући суб исте класе. Код кутија које не иду довољно ниско суб, попут РЕЛ, додаје не само нижи бас него даје енергију звуку, покрене динамику система и све звучи некако живље и природније.

Link to comment
Share on other sites

Logično to zvuči. Pogotovo što su aktivni, pa smo i tu rasterećeni…

Bio sam veliki skeptik po pitanju subwoofera dok nisam čuo tog malog Tannoya. GamuTi prosto više nisu bili slušljivi, kad znam šta ne čujem na istim snimcima.

Ali na žalost nisam čuo dobar sistem sa dobro uklopljenim subwooferom. Još uvek je kod nas to retkost...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, gvlada said:

Све то стоји али опет најнижи бас ниједна звучна кутија не може одрадити као одговарајући суб исте класе. Код кутија које не иду довољно ниско суб, попут РЕЛ, додаје не само нижи бас него даје енергију звуку, покрене динамику система и све звучи некако живље и природније.

Upravo sam takav utisak stekao.

Ostaje pitanje kako bi zvučala 2 subwoofera istovremeno.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, den!s said:

Bio sam veliki skeptik po pitanju subwoofera dok nisam čuo tog malog Tannoya. GamuTi prosto više nisu bili slušljivi, kad znam šta ne čujem na istim snimcima.

Moram da priznam da sam imao predrasude po pitanju subwoofera, delovali su mi kao ''neaudiofilska'' komponenta. Mislio sam da im je namena da ''gruvaju''...

Prvi put sam čuo subwoofer u vrhunskom sistemu kod kolege @pecass. Sistem je malo je reći vrhunski (Bladelius Embla, Bladelius Ask, Nagra DAC, zvučnici Quad ESL (mislim da su 2912) i subwoofer (neki) REL. Zvuk je bio brutalno dobar, to je ujedno i jedan od najboljih sistema koje sam ikada čuo.

Pomislio sam da je subwoofer logičan dodatak elektrostaticima, međutim na prošlom sajmu sam imao prilike da čujem REL subwoofere sa malim ATC-ima, ali isto tako i sa velikim (isobarik) Wilson Benesch-ima  i to je stvarno vrhunski zvučalo.

Link to comment
Share on other sites

Ma definitivno ne treba bežati od njih. Treba se osloboditi predrasuda i probati.

Najgore je, mislim, kad si zatvoren „u sebe“, držiš se nekih „principa“ koji su često zastareli, i „srećan si“ jer si na vrhu svoje sujete :-)

Viđam po netu vrhunske sisteme koji u svojoj integraciji imaju sub. Danas više ništa čudno.

Mada i tu treba složiti sve to da bi dobro zvučalo, ali kad možemo da se akamo sa kablovima, utičnicama, policama… nije frka ubaciti i neki subčić :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ja nisam sigurno neko ko je slusao mnogo (dovoljno) razlicitih sistema ali mi je audio intuicija dobro razvijena, eto, da ne budem skroman. Odavno mi se vrzma po pameti da za recimo 1000 evra, kad se traze preporuke za zvucnike na forumu, treba preporuciti i opciju npr. nekog od tih Rel ili SVS subova koji su polovni oko 500 evra i nesto od dokazano solidnih dvosistemaca iste polovne cene. Najbolji srednjetonsko visokotonski vazdusasto trodimenzionalno otkrivajuci zvucnik koji sam cuo kod sebe je bio neki matori Celestion 3, koji kosta oko 100 evra u danasnje vreme. To upariti sa nekim kvalitetnim subom mislim da bi bilo prilicno bolje od svega sto se moze kupiti za 600-700 evra od zvucnika kod nas, novih ili polovnih.

Sent through walls


Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, trotter said:

Odavno mi se vrzma po pameti da za recimo...

I ja sam baš razmišljao o ekonomskoj logici jer subwoofer zapravo nudi neku vrstu modularnosti u sistemu. Postoji dosta ''malih zvučnika'' koji nude vrhunske srednje i visoke, koji da bi se dobili kod ''velikih'' zvučnika teba pravo bogatstvo 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, trotter said:

 . Odavno mi se vrzma po pameti da ....

Kombinacija

Dva centralna zvucnika(mogu  da se nabave vrlo povoljno,za fisek girica,kome jos trebaju centralni zvucnici) i 

Dva Suba,uvek se cuje bolje nego jedan.

My two fried girice

 

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, zoranzu said:

…Dva Suba, uvek se cuje bolje nego jedan…

Po pitanju „energije“ koju daju (kao ovo što radi Damic i ne znam ko još) ili zbog stereo postavke?

Oni i onako sviraju niske frekvencije velikih talasa…

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, Aleksandar75 said:

I ja sam baš razmišljao o ekonomskoj logici jer subwoofer zapravo nudi neku vrstu modularnosti u sistemu. Postoji dosta ''malih zvučnika'' koji nude vrhunske srednje i visoke, koji da bi se dobili kod ''velikih'' zvučnika teba pravo bogatstvo 

Nazalost, nije tako jednostavno.

Da bi dobio na jacini zvuka te male zvucnike moras da secnes sa donje strane, a tada im utices na zvuk iliti "pokvaris" ih.

I dalje ti za veliki zvuk trebaju i veliki glavni zvucnici i veliki, brz i mocan sub :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...