Jump to content


Revox CD Player B226


picturesd

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kao i kod kupovine svakog CD plejera, prvo treba da ti se dopadne zvuk. Posle toga treba da proveriš da mu rade sve funkcije, naročito memorija i programiranje, da bi se uverio da imaš potpuno funkcionalan uređaj i da svi čipovi rade (u principu, oni nisu problematični ali treba proveriti). Kozmetičko stanje - kako ti se svidi.

Ono na šta nemaš uticaja je transport Philips CDM-1 koji je star najmanje 30 godina. U principu je trajan i bez poznatih mana ali ipak nije večan. Kupovina svakog plejera s ovim i drugim transportima koji se više ne proizvode znači da će raditi dok rade.

Ako se odlučiš da kupiš taj plejer, bilo bi dobro da ga u dogledno vreme osvežiš, da zameniš elektrolite i trimere i da uradiš podešavanja: struju lasera, visinu diska, radijalni ofset i struju radijalnog motora.

Link to comment
Share on other sites

Da, ZAMAK je ime za grupu cinkovih slitina koje proilazi iz nemačkih akronima za sastavne materiale: Z(Zink/cink) A(Aliminium/aluminij) MA(Magnesium/magnezij) K(Kupfer/bakar) ili englesko ZAMAC (C kao copper/bakar)...znaš ga sigurno, jer je popularan u izradi modelčiča (autiči, vlakiči, aviončiči....) - kod nas se domače naziva 'špijavter'.

Ako u slitini ima nečistoča, može (ili mora?) doči do pojave "cinkove kuge" - guglaj npr. 'zink pest' i pogledaj rezultate (slike).

Moj krš od B226 The Signature (kupio, pošto sam...hmmm...glup, će biti pravi izraz, mislim) ima besprekornu ladicu a vodilica je samo pregršt ničega.

Želim ti puno veselja sa plejerom.

Pozdrav iz Maribora

Borut

 

P.S. Zaboravih...šteta, što nisi imao mogućnusti, da ga sam proveriš ili barem fotke iznutrice - ako je ladica i/ili vodilica "kužna", loše ti se piše, ako ne možeš da ga vratiš...držim ti palčeve.

P.P.S. Da ne budem samo negativan...element, koji isto tako može biti problematičan, izgleda odlično...displej. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ako se dobro sećam, B226 ne pati od problema sa deformacijom vođica. To su problemi na S seriji i na B126 koji su došli kasnije. 

Fioka plejera na slici je spala, što znači da su popucale gumice kao na slikama i da ih je potrebno zameniti da bi fioka ulazila i izlazila potpuno glatko.

B126-Riemen-erneuern-03.jpg

B126-Riemen-erneuern-04.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Willi Studer said:

Ako se dobro sećam, B226 ne pati od problema sa deformacijom vođica. To su problemi na S seriji i na B126 koji su došli kasnije.

Meni se čini, da se u stvari vrlo malo čuje oko toga. Verovatno tome doprinosi, da je Revox taj problem rešavao kulantno (barem u nekom razdoblju), koliko sam pročitao. 

Moj The Signature je iz druge? ruke, u sveopšte lošem stanju, pa tako ne mogu sa sigurnušču tvrditi da je vođica originalno njegova - ali...on je "prerađen" (barem se kruto pokušalo) u toploudera pomoču poklopca od Rega Apollo (tako mi izgleda) plejera. Sad, zašto bi to neko pokušao, osim ako vođica (i/ili fioka) nije defektna?

Verovatno se varam, ali pošto je The Signature u biti B226 prve/druge serije, nije na odmet da se proveri.

Dobra je vest, da ako sa time nema problema, skoro sigurno ih neće ni biti - dobro, zavisi donekle i od klime u kojoj se plejer nalazio, ali je vrlo malo verovatno, da posle tridesetak godina delovi ne pokazuju prve simptome, ako su skloni tome.

Link to comment
Share on other sites

Чести проблем код тих цд плејера је каиш који временом иструли. 

Тешко их било наћи раније али када се Кинези прихвате посла, има га за наћи.  :D

http://www.ebay.com/itm/Gear-belt-for-Studer-A727-Revox-B226-cd-player-Studer-part-1-769-140-54-/291519233646

Link to comment
Share on other sites

Po slikama bih rekao da je sve u njemu prva ugradnja i da ništa nije dirano, s izuzetkom nogica koje je neki audiofil dodao i lampice za osvetljavanje displeja koja je originalno zelena. To je dobro ali i znači da mu je potrebno  osvežavanje.  

Ako fioka putuje glatko i otvara i zatvara odsečno, i ako na armiranom zupčastom kaišu ne nedostaju zupci, u redu su i vođica i kaiš. Kaiš može da se dotegne na zadnjem kraju otpuštanjem dva zavrtnja koji drže platnu sa belim remenikom ali je to potrebno raditi pažljivo jer platna ima i vertikalni luft a treba voditi računa i da se kaiš ne pretegne (tolerancija je relativno mala). Ako su otvaranje i zatvaranje bučni, potrebno je zameniti sve gumice koje su vremenom sigurno propale.

Koliko god da ti se dopada zvuk, ta mašina će da prosvira tek kada se osveži i podesi.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Willi Studer said:

Po slikama bih rekao da je sve u njemu prva ugradnja i da ništa nije dirano, s izuzetkom nogica koje je neki audiofil dodao i lampice za osvetljavanje displeja koja je originalno zelena. To je dobro ali i znači da mu je potrebno  osvežavanje.  

Ako fioka putuje glatko i otvara i zatvara odsečno, i ako na armiranom zupčastom kaišu ne nedostaju zupci, u redu su i vođica i kaiš. Kaiš može da se dotegne na zadnjem kraju otpuštanjem dva zavrtnja koji drže platnu sa belim remenikom ali je to potrebno raditi pažljivo jer platna ima i vertikalni luft a treba voditi računa i da se kaiš ne pretegne (tolerancija je relativno mala). Ako su otvaranje i zatvaranje bučni, potrebno je zameniti sve gumice koje su vremenom sigurno propale.

Koliko god da ti se dopada zvuk, ta mašina će da prosvira tek kada se osveži i podesi.

Hvala Willi na savetima i prepoznavanju mogucih problema. Lampicu sam nasao zelenu. E sad, za osvezavanje jel imate neku preporuku kod kog da nosim? Sto se tice zamene kondenzatora i ostalih malih bubnjica imam Nesu Popa. Jel imate nekog posebnog majstora koji bi mi osvezio i podesio masinu? Hvala. 

p.s. Da li da skinem ove gumi nogice?

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Willi Studer said:

Ako želiš, ja mogu da ti osvežim i podesim plejer bez naknade, ukoliko unapred nabaviš delove. Mogu da ti pošaljem specifikaciju s orijentacionim cenama na sajtu Mouser.com.

Vazi, dogovaramo. mozda nadjem delove kod mog druga Nese Popa. 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, picturesd said:

Мozda nadjem delove kod mog druga Nese Popa. 

Их код Неше Попа. :ph34r: Немој да чачкаш ништа док ради како треба. Стара парола је " Боље је непријатељ доброг". Кад почне да штуца, посустаје е онда размишљај о поправци/замени делова.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, stoN_Cold said:

Их код Неше Попа. :ph34r: Немој да чачкаш ништа док ради како треба. Стара парола је " Боље је непријатељ доброг". Кад почне да штуца, посустаје е онда размишљај о поправци/замени делова.

Ok, inace se isto vodim Francuskom krilaticom da ne treba popravljati ono sto radi. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, picturesd said:

Ok, inace se isto vodim Francuskom krilaticom da ne treba popravljati ono sto radi. 

Ма то му дође исто само друго говорно подручје. Ипак је наша оригиналнија. :bounce

Link to comment
Share on other sites

Just now, stoN_Cold said:

Ма то му дође исто само друго говорно подручје. Ипак је наша оригиналнија. :bounce

Hahaaaa, pda. Ne znam da li ovde moze da se zakaci kratak video da usnimim fioku kako izlazi i uvlaci cd??

Kad krene da se otvori fioka malo krene napred na kratko, pa se vrati par milimetara unazad i tek onda se otvori. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...