Jump to content


Jean Maurer - poseta fabrici


Golum

Recommended Posts

Doslo je vreme posle krace pauze da se nastavi sa "reporterskim" zadacima koji prosiruju znanje I iskustvo u ovom nasem hobiju. Posto je ovaj region gde zivim prevashodno poznat po casovnicarskoj industriji I ogromnim brojem malih manufaktura koje proizvode pa moze se reci Hi End satove, izgleda da ni HiFi u realnosti ne zaostaje mnogo za njima. Mislim da sam vec negde navodio imena ali oko Zenevskog jezera se nalaze za nas "interesantni" proizvodjaci kao sto su Nagra, Solution, CH Precision, Orpheus labs, Merging NADAC, DarTzeel, Brendt Cables, etc., etc. Medju tim teskasima nalazi se i ime Jean Maurer koje mozda nije poznato siroj javnosti jer se ne trude mnogo da sire posao van granica Svajcarske. Prisutni su u Kanadi, Japanu i od skora Kini. Jedan od razloga za takvu odluku je sto u proizvodnji rade samo njih troje - otac, majka i sin pa je samim tim i kolicina proizvoda koje mogu da izbace na trziste krajnje limitirana.

Inace kompanija je u poslu vise od 40 god. i osim zvucnika proizvode i svoju liniju lampaskih pojacala (Lectron).

Imao sam priliku da cujem poslednju iteraciju njihovog najboljeg modela JM370E koji je vozio Lectron lampas i mogu mirne savesti da kazem da je zvuk koji iz njih izlazi ocaravajuci. Sve je na svom mestu koherentno, dinamicno, transparentno. Nema gusenja ili osecaja nemoci zvucnika prilikom nekih tezih pasaza. Zanrovski nisu osetljivi ni malo i mozda bi ove zvucnike najbolje opisala rec muzikalnost. Sednes pustis i uzivas...

Sto se izgleda tice licno mi se ne svidjaju previse ali u realnosti izgledaju mnooooogo bolje nego na slikama dok je izrada zaista fantasticna.

http://www.jeanmaurerhifi.ch/

http://www.jeanmaurerhifi.ch/enceintes-acoustiques-technologie/  - pdf dokument oko koriscene tehnologije njihovih zvucnika

http://www.jeanmaurerhifi.ch/revue-presse-medias-hifi/ - posto je sajt uradjen na Fr postoji jedan dokumet na Engleskom sa zanimljivim razgovorom sa Jean Maurerom i njegovom filozofijom izrade zvucnika i sam test top modela JM370E

Nakon slusanja Marc Maurer me je proveo kroz proizvodnju smestenu u njihovoj porodicnoj kuci (od prizemlja pa do potkrovlja) gde je smesteno sve sto im je potrebno (CNC masine, lakirnica, masine za furniranje, za pravljenje zavojnica, itd., itd., dakle sve od a do z) i sve izgleda kao u apoteci.

Sve u svemu sjajno provedeno popodne.

Za kraj ako nabasate negde na njihove proizvode - oslusnite ih...vise nego topla preporuka ^_^

IMG_6955.JPG

IMG_6956.JPG

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

JM370E, koncept koji obozavam - trosistemac sa kalotnim 3.inchnim srednjetoncem...

Skretnice su bruka :wub:

Svaka cast na prici i prikazu :cheers

Koje drajvere koriste?

Sve proizvode sami, uključujući i drajvere. Skretnice su projektovane tako da preklapanje između drajvera bude minimalno, pa je roll-off između basa i srednjetonca postavljen u rasponu od -20 do -49 dB po oktavi, a između srednjetonca i visokotonca od -38 do -70 dB po oktavi. Sličan koncept u izradi skretnica koristi već 20 godina i firma Joseph Audio, koja primenjuje modifikovani "infinite slope" princip koji je 1988. patentirao Richard Modafferi, bivši inženjer kompanije McIntosh. Recimo, roll-off je kod njihovog dvosistemca "Pearl" -100 dB po oktavi za bas, odnosno -18 dB za visokotonac, na reznoj frekvenciji od 2.5 kHz.

Link to comment
Share on other sites

bravo golum, josh jedna lepa prica sa tvoje strane, i hvala na iscrpnom prikazu...Zaista mala firma za respekt, ne sumnjam da izvanredno zvuci, oni spolja blago cetvrtasti basevi me podsetise na model PHL 24xx, iako se vidi da su konstrukcijski razliciti, bash kao i srednjak sto lici na ASC-ov srednji koji je super. Interesantan detalj je i koliko debelu zicu stavljaju u skretnice, zbog manjeg otpora...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Poseta pomenutoj proizvodnji je ponovljena ovog puta u prosirenom izdanju po pitanju ekipe pa ce verujem oni izneti neke svoje slusne utiske kao i impresije po pitanju same proizvodnje i uredjaja...

Uz sve imali smo priliku da cujemo novi integralac koji su izbacili na trziste pre nekih dva meseca Lectron JM32 sa EL84 cevkama...dizajnom malo zaostalo za sadasnjim vremenom ali zvukom nije :-) . Bice slika kada ih sredim...

IMG_9808.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...