Jump to content


Grupno kasnjenje zvucnika


Aragorn88

Recommended Posts

Dobar dan drugari hteo sam da pitam jednu informaciju vezanu za tzv. Grupno kasnjenje zvuka posto pravim bass reflex kutiju znam da je grupno kasnjenje na nizim frekvencijama jace hteo sam da pitam dali je to dobro ili lose imati veliko kasnjenje posto mi grafikon pokazuje preko 24ms na frekvenciji od 40Hz koja je zapravo tuning box frequency dali taj pik treba da bude takav ili nizi i sta je bolje? hvala na odgovorima unapred!!!

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je loše. Jedan od razloga za pravljenje kompresionih kutija je značajno manji group delay. Smanjenjem kutije se isto popravlja kašnjenje.

Group delay je, dobrim delom, merilo muljavosti zvuka.

Sve što može pomoći membrani da savlada inercione sile je dobro za smanjenje group delay-a. Pa će tako zvučne jedinice sa jačim magnetima i krućim kretnim sistemom bolje kontrolisati membranu i imaće manji group delay.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Aragorn88 said:

Dobar dan drugari hteo sam da pitam jednu informaciju vezanu za tzv. Grupno kasnjenje zvuka posto pravim bass reflex kutiju znam da je grupno kasnjenje na nizim frekvencijama jace hteo sam da pitam dali je to dobro ili lose imati veliko kasnjenje posto mi grafikon pokazuje preko 24ms na frekvenciji od 40Hz koja je zapravo tuning box frequency dali taj pik treba da bude takav ili nizi i sta je bolje? hvala na odgovorima unapred!!!

Group delay utiče na zvuk, ali i ukazuje na mnoge druge stvari.

Po mom iskustvu, dobro je da je vrednost manja od 1/2 vremena koje treba za celu periodu na toj frekvenciji koja je tu negde ili malo niža od Fb, i na kojoj je GP i maximalan. Npr. za 40 Hz vreme jedne periode je 25 ms. U tom slučaju bi bilo dobro da group delay nije preko 12 ms. Velika vrednost od 24 ms na 40 Hz ukazuje i da je, po meni, loše projektovana kutija: vrlo verovatno je prevelika a BR tjuning od 40 Hz (Fb) prenizak. Membrana će da ima veće hodove uz lošiju kontrolu. Ne treba iz zvučnih jedinica pokušavati izvući da odrade ono što ne mogu da odrade kako treba.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Willi Studer said:

Opšti zaključak je da je ispod 30ms nečujno. 

Pogledao sam i neke druge sajtove, svi se vrte negde oko brojke trideset, ali svi nešto okoliše, niko nije izričit u tvrdnji, uz često ponavljanje onoga "bolje je da je niže".

Ovi na Diyaudio forumu su, verujem, skloni da olako prihvate svaki podatak koji ne osporava njihove dinosaurske ezoterične projekte sa velikim lenjim drajverima.B)

Međutim, ja to kašnjenje povezujem i sa nelinearnošću reprodukcije. Nekako mi se čini da što više drajver treba da sustiže samog sebe, utoliko manje neka sinusoida liči na sinusoidu.  

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, BokiTokiVoki said:

Group delay utiče na zvuk, ali i ukazuje na mnoge druge stvari.

Po mom iskustvu, dobro je da je vrednost manja od 1/2 vremena koje treba za celu periodu na toj frekvenciji koja je tu negde ili malo niža od Fb, i na kojoj je GP i maximalan. Npr. za 40 Hz vreme jedne periode je 25 ms. U tom slučaju bi bilo dobro da group delay nije preko 12 ms. Velika vrednost od 24 ms na 40 Hz ukazuje i da je, po meni, loše projektovana kutija: vrlo verovatno je prevelika a BR tjuning od 40 Hz (Fb) prenizak. Membrana će da ima veće hodove uz lošiju kontrolu. Ne treba iz zvučnih jedinica pokušavati izvući da odrade ono što ne mogu da odrade kako treba.

tacno je da je kutija malo veca nego sto bi trebalo daq bude rezonantna frekvencija je 30Hz na zvucniku al zato sam ja i podigai tuning na 40Hz da bi izbegao neopterecenost na toj frekvenciji jer moze doci do crkavanja drajvra al najmanji mi je problem smanjiti litrazu ako ce to da umiri group delay mislim ako group delay nije dobar kad je toliki

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, BokiTokiVoki said:

Kod SAL znaju baš dosta da se razliku izmereni T/S parametri od ovih koje je dala fabrika.

Ja mogu da ti uradim predlog za BR kutiju sa, ako sam dobro shvatio, 2 komada tih bass-ova po kutiji?

Jedino što je pitanje koliko će stvarno stanje stvari da odstupa od toga.

mogu ti dati pojedinacnu sliku za svaki izmereni parametar ako treba al opet sam unosio parametre sa slike koje sam ti vec poslao u program Bass box pro. ima malo al opet kazem MALO odstupanja u tome.

Link to comment
Share on other sites

Xmax je podatak na kojoj dužini hoda je dužina namotaja u magnetnom procepu konstantna.

Npr. ako je procep dužine 8 mm a motanje žice na kalemu 16 mm, tada je Xmax=+/-4mm Dakle, 4 mm napred od ravnotežnog položaja, i 4 mm nazad. Kada je hod (u radu) duži od Xmax, manja dužina namotaja je u magnetnom procepu, pa dolazi do smanjenog force factora BL, i do raznih nelinearnosti u odzivu zv. jedinice.To je jedna od stavki zbog koje dolazi do tzv. kompresije na niskim frekvencijama kod bass zv. jedinica.

Proizvođači daju podatak o Xmax, ili o air gap i L motanja. Možeš i sam da vidiš/izmeriš koliko namotaji na kalemu vire van gap-a.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, BokiTokiVoki said:

Xmax je podatak na kojoj dužini hoda je dužina namotaja u magnetnom procepu konstantna.

Npr. ako je procep dužine 8 mm a motanje žice na kalemu 16 mm, tada je Xmax=+/-4mm Dakle, 4 mm napred od ravnotežnog položaja, i 4 mm nazad. Kada je hod (u radu) duži od Xmax, manja dužina namotaja je u magnetnom procepu, pa dolazi do smanjenog force factora BL, i do raznih nelinearnosti u odzivu zv. jedinice.To je jedna od stavki zbog koje dolazi do tzv. kompresije na niskim frekvencijama kod bass zv. jedinica.

Ti ko da si vidovit pa znas zasto sam te to pitao :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...