Jump to content


Pojacala sa lampama


Aoxomoxoa

Recommended Posts

18 sati ranije, Krca44 said:

Ja ne verujem u tu Single End pricu o prvom Wattu, to moze da radi kod njih ali ne i kod mene, objasnicu kako i zasto,  da li sam u pravu ili u krivini odlucite sami.

Dakle ako pustim muziku i koristim 1,5 watt i dobijam odredjen volumen i pazi sad pustim muziku u 4/5Watti za isti volumen zvuka... sta dobijam ?

U prvom slucaju sa 1,5W dobijem makrodinamiku koja prekriva mikrodinamiku vrlo jako. Volumen isti u prostoru.

Ako u drugom slucaju pustim isto sa 4W za isti volumen u prostoru, makrodinamika i mikrodinamika imaju mnogo bolji medjusobni odnos i cuje se mikrodinamika u okviru makrodinamike koherentnije.

Ovo sto sam napisao mozda zapravo nema toliko veze sa prvim Wattom, vec sa predpojaclima visokog gaina koje vole SE tipovi da izvuku maximum iz 3,5Wattnog snagasa vec na pocetku, u Prvom Wattu, pre nego sto udju u distorziju.

Meni ovo ne odgovara jer se dobija ono gore opisano,  da pokusam reci drugacije, ceo muzicki obrazac se naglo sabija u prvih 1,5W za odredjen volumen a kad se isti taj muzicki obrazac pusti u 4/5W za isti volumen dobija se drugacija prezentacija.

Dakle taj Prvi Watt moze da pije vodu kod Single End lampasha ali kod PP lampasha bolje je da imas prvih 5 Watti cistih

pa vecinu vremena ti slusas upravo taj prvi Vat

zvucnik od 90dB osetljivosti sa 1W pojacalom pravi zvuk jacine 90dB  na 1m

nivo jacine zvuka prosecnog slusanja muzike kod kuce je od nekih 70 do 90dB

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, neskor said:

pa vecinu vremena ti slusas upravo taj prvi Vat

Istina, po mojoj proceni, da ne ulazim u detalje, sa ovim mojim zvucnicima se za normalno slusanje muzike koristi najvise 1W, za glasno do izuzetno glasno 1,5 do 3 max, pikovi najvise do 5W,  eventualno ( ajde da kazem ) u retkim situacijama potrebno je 3 do 5 Watti.

Nisam dobro napisao ono sto sam zeleo reci, pa cu kazati samo to da sem prvog i ostalih do 10W bar treba da budu reprodukovani bez distorzije tj. da ta mogucnost postoji, da pojacalo moze raditi bez velike distorzije i preranog klipinga ( ovo pisem kao laik, odmah da kazem da ne bude dalje zabune ).

Hteo sam dalje reci da smatram da je bolje koristiti pretpojacalo sa manjim Gainom, podeseno tako da se visoka glasnoca i volumen muzike u sobi postize kad je potenciometar blize sredini ili malo iza, na manjem otporu ( ako sam razumeo ), na manjoj atenuaciji ( ako je maksimalna atenuacija bez muzike ).  Kod sebe, kuci na mom sistemu sam primetio da se u ovoj situaciji obrazac muzike lepse razvija u prostoru i da makrodinamika ne zasenjuje mikrodinamiku, da je cela zvucna slika u boljem skladu.

Pozdrav, Krca  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/28/2018 at 10:57 PM, Krca44 said:

Drago mi je da si nasao, ja imam jedan set Sovtek i Tungsol koje sada rade u Pointe Sima Jubilee a razmisljam da jednog dana uzmem i kvartet Ei EL84. 

Od snaznijih g. Sindricevih pojacala cuo sam EL34 u zatvorenoj kutiji, jako dobro je sviralo.

Sve najbolje od Krce  :)

Pozz,
evo trajalo je 50 dana ali konačno mi se vratio sa servisa moj amp Pointe Sima 15W u novom ruhu tj. refrešanom izdanju.
Na njega sam okačio Klipsch Palladium P37F.
U međuvremenu sam kupio nove (tek se usviravaju) kutije Klipsch Heresy III a njih vozim sa Had 12W monoblokovima.
Dac Project Pre Box RS Digital opslužuje oba sistema (ne smiju oba sistema biti istovremeno upaljena) putem dva  analogna izlaza (XLR i RCA).
Jedan dan slušam jedan sistem drugi dan drugi sistem.
Ne mogu se još odlučiti koji mi je uhu draži.
U svakom slučaju sviraju drugačije.
Još sam pun adrenalina i čekam da se dojmovi slegnu a istovremeno se oba sistema još moraju usviravati (nove kutije, nove lampe, novi srebrni IC i još po koja sitnica.
Pozdrav svim ljubiteljima dobrog zvuka!!!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, grinccaffe said:

evo trajalo je 50 dana ali konačno mi se vratio sa servisa moj amp Pointe Sima 15W u novom ruhu tj. refrešanom izdanju.
Na njega sam okačio Klipsch Palladium P37F.
U međuvremenu sam kupio nove (tek se usviravaju) kutije Klipsch Heresy III a njih vozim sa Had 12W monoblokovima.

Divno  :)

Drago mi je da si zadovoljan !

Pozdrav & sve najbolje, Krca

 

Link to comment
Share on other sites

Da, izgleda i je odlična kombinacija jer po želji biraš drugi sistem - zvuk kad se zasitiš prvoga. 
Također moram isprobati zamjenu ampova (kontra opcija) da vidim kako Heresy radi sa Pointe Sima.
Inače tu imam jedan nezgodan problem sa pozicioniranjem Heresy-a (ne znam da li to vidite na slikama) jer mi u zvučno polje (lijeva strana) zadire dio kutntne garniture.
To bi se moglo lagano riješiti sa stalcima ali me to onda gura u novu nevolju. 
Klipsch community forumaši (njih večina) kažu da podizanjem Heresy-a sa poda (H3 je dizajniran da bude na podu), znatno se gube niski tonovi.  U takvoj podignutoj postavi preporuča se woofer (moji ampovi nemaju woofer out).
Druga polovina forumaša kaže da u malim sobama nema tog efekta - gubitka basa, dapače, dolazi do poboljšanja kvalitete zvuka jer srednji i visoki driveri budu na razini uha slušaoca.
Sad ga ti znaj:(

Link to comment
Share on other sites

On 08/02/2018 at 12:39 AM, sondek said:

Zna li neko nekoga ko ima Quad lampase?Ove novije forty ili eighty još bolje.Moze i na pp odgovor.

Btw.I meni je najbolji zvuk koji sam čuo bio sa lampaških monoblokova od 40w u A klasi,u kombinaciji sa esl.

Ja trenutno koristim Quad II monoblokove. Dopadaju mi se.

Link to comment
Share on other sites

On ‎8‎.‎2‎.‎2018‎. at 12:51, prophet said:

 

 


Za te nove ne znam.

 

brzo učiš...mslm čemu služe ti haiku komentari bez ličnog iskustva.Ili se desilo u međuvremenu od ovog posta?

Ja sam slušao nove i zvuče mi perfektno.Urađeni su bez većih promena šeme P.Walkera sa kvalitetnijim delovima i većom snagom za forty i eighty koja mi je bitna.

Link to comment
Share on other sites

Čovek se uči dok je živ.

Fotografije novog Quad Forty ( Made in China) i originalnog Quad II (Made in UK)

 

Quad-II-40-original1.jpg.a453be7f54df9265b82aeb011aac10d2.jpg

5ab1620e63607_quadii.jpg.b509544fc2d15072ba727ec49dfe74ca.jpg

 

Ne bi me iznenadilo da ova nova verzija od 40W ima problema sa pouzdanošću jer su cevi poprilično forsirane.

Preporuka kao i uvek  ide u smeru nabavke zvučnika kojima nije potrebna veća snaga.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Novi klasik II je napravljen da bude maksimalna replika urađen po 60g staroj Walkerovoj semi.Samo vise nenabavljivi delovi su razlika.Tim ljudi i Huningtona je poslat u Kinu kako bi iskontrolisao da se originalni dizajn maksimalno sačuvao.Dakle uopste nije cilj bio napraviti drugacije ili bolje pojacalo već isto za one koji su hteli stari zvuk sa novim pojacalom.Dakle amp napravljen iz čistog postovanja prema Walkeru i onima koji nisu za promene.

Forty i Eighty su modeli kojima je snaga povećana pre svega zbog potrebe za većom snagom i u taj dizajn se uključio Tim de Pravichini.Koliko znam pre svega kod eighty modela.Oni su idealni partneri za nove ESL zvucnike koji bolje podnose veću snagu pojacala i "pune"samim tim veće prostore.Prostori za slusanje su se povećali u poslednjih 50g.Kako zvucnici,tako su i ampovi spremniji za njih.Inace u pravu si,nisu ni dizajnirani za zvucnike sa većom potrebom za snagom.Snaga je kod quad Esl za razliku od Usa panela oduvek manja stvar.Cak stavise problematicna je i preporucuje se velik oprez pri korisćenju pojacala preko 100w.Kod starih je to bilo jos puno manje i tu su stari Quad idealni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...