Jump to content


Pojacala sa lampama


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Ja ne verujem u tu Single End pricu o prvom Wattu, to moze da radi kod njih ali ne i kod mene, objasnicu kako i zasto,  da li sam u pravu ili u krivini odlucite sami.

Dakle ako pustim muziku i koristim 1,5 watt i dobijam odredjen volumen i pazi sad pustim muziku u 4/5Watti za isti volumen zvuka... sta dobijam ?

U prvom slucaju sa 1,5W dobijem makrodinamiku koja prekriva mikrodinamiku vrlo jako. Volumen isti u prostoru.

Ako u drugom slucaju pustim isto sa 4W za isti volumen u prostoru, makrodinamika i mikrodinamika imaju mnogo bolji medjusobni odnos i cuje se mikrodinamika u okviru makrodinamike koherentnije.

Ovo sto sam napisao mozda zapravo nema toliko veze sa prvim Wattom, vec sa predpojaclima visokog gaina koje vole SE tipovi da izvuku maximum iz 3,5Wattnog snagasa vec na pocetku, u Prvom Wattu, pre nego sto udju u distorziju.

Meni ovo ne odgovara jer se dobija ono gore opisano,  da pokusam reci drugacije, ceo muzicki obrazac se naglo sabija u prvih 1,5W za odredjen volumen a kad se isti taj muzicki obrazac pusti u 4/5W za isti volumen dobija se drugacija prezentacija.

Dakle taj Prvi Watt moze da pije vodu kod Single End lampasha ali kod PP lampasha bolje je da imas prvih 5 Watti cistih

Link to comment
Share on other sites

Pa ja mislim da naravno treba Prvi Watt biti kvalitetan ali da treba i sledecih 5 ili 10 takodje biti istog kvaliteta jer se i oni koriste.

Ono sto sam rekao, je zapravo da smatram reprodukciju muzike u prvih 1,5W kao najkvalitetnije, jednom vrstom sabijanja,  tj. barem se tako manifestuje, kada se isti volumen zvuka reprodukuje potom sa 3 do 5 Watti.

Pa meni izgleda da nije najbitniji samo prvi nego i naredni watti

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Krca44 said:

Ja ne verujem u tu Single End pricu o prvom Wattu, to moze da radi kod njih ali ne i kod mene, objasnicu kako i zasto,  da li sam u pravu ili u krivini odlucite sami.

Dakle ako pustim muziku i koristim 1,5 watt i dobijam odredjen volumen i pazi sad pustim muziku u 4/5Watti za isti volumen zvuka... sta dobijam ?

U prvom slucaju sa 1,5W dobijem makrodinamiku koja prekriva mikrodinamiku vrlo jako. Volumen isti u prostoru.

Ako u drugom slucaju pustim isto sa 4W za isti volumen u prostoru, makrodinamika i mikrodinamika imaju mnogo bolji medjusobni odnos i cuje se mikrodinamika u okviru makrodinamike koherentnije.

Ovo sto sam napisao mozda zapravo nema toliko veze sa prvim Wattom, vec sa predpojaclima visokog gaina koje vole SE tipovi da izvuku maximum iz 3,5Wattnog snagasa vec na pocetku, u Prvom Wattu, pre nego sto udju u distorziju.

Meni ovo ne odgovara jer se dobija ono gore opisano,  da pokusam reci drugacije, ceo muzicki obrazac se naglo sabija u prvih 1,5W za odredjen volumen a kad se isti taj muzicki obrazac pusti u 4/5W za isti volumen dobija se drugacija prezentacija.

Dakle taj Prvi Watt moze da pije vodu kod Single End lampasha ali kod PP lampasha bolje je da imas prvih 5 Watti cistih

Zadnja rečenica je sukus priče . Single Endid su točnija i preciznija varijacija , dok su PP snažnija varijanta . E sad navodno znamo ? ako je neki uređaj glasniji makar za malo da "bolje zvuči " ' . 1, 5 w u odnosu na 4 ili 5 w je velika razlika pogotovo kad se  uzme kao pozicija potenciometra kao relevantne stvari . Potenciometri su uglavnom logaritamski . a ne  linearni ? pa od tud recimo razlika . Al mislim da ovdje ima tehnički puno podkovanijih osoba od mene  koji če u detalje ( ako kome treba) objasniti detalje ? :)

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Krca44 said:

Ovo sto sam napisao mozda zapravo nema toliko veze sa prvim Wattom, vec sa predpojaclima visokog gaina koje vole SE tipovi da izvuku maximum iz 3,5Wattnog snagasa vec na pocetku, u Prvom Wattu, pre nego sto udju u distorziju.

kakve veze ima "visoki gain" predpojačala sa "maksimumom" SE pojačala?

misliš tu na "sonični maksimum" ili na pojavu da možeš da koristiš samo 10-20% od regulatora glasnoće/potenciometra jer čim ga malo pipneš zvučnik već veoma glasno svira?

U savremenim izvorima muzike (DAC, kompjuter, CD, tuner) izlazni napon tih sprava je oko 2-2.5V.

Ako gledaš karakteristike većine izlaznih pojačaja, većina je već u principu tako deklarisana da sa 1-2V pobude na ulazu već postižu punu snagu a kamoli 1W.

Ko ne veruje a ima viška sprava za (potencijalno) spaljivanje zvučnika preglasnom muzikom neka priključi direktno CD plejer na ulaz izlaznog pojačala pa da vidi da li će muzika iz zvučnika da bude preglasna ili pretiha. 

U svetlu tih činjenica ispada ga predpojačala zapravo i ne treba da pojačavaju bogzna koliko zar ne?

Tako  da kod savremenih izvora zvuka imaju bitnije uloge nego što je to pojačanje.

:) 

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, zflazar said:

Tako  da kod savremenih izvora zvuka imaju bitnije uloge nego što je to pojačanje.

Šta bi to moglo da bude, a da nije dofarbavanje zvučnog izvora i njegova dodatna degradacija, kao negativna strana njegovog prisustva ili kao pozitivna strana, peglanje impedansi više uređaja i njihova impedansna optimizacija prema pojačalu snage?

Link to comment
Share on other sites

upravo tako. Kada pojačanje de facto nije zadatak predpojačala onda mu ostaje da se korektno preko njega

-izabere izvor muzike

-podesi glasnoća

-prilagodi impedansa izvora i takav signal izvora muzike prenese prema izlaznom pojačalu sa što manje zafarbavanja od strane predpojačala.

Bar ja tako mislim.

Link to comment
Share on other sites

Pa nema tu mnogo teoretisanja. Preamp predstavlja jedna dodatna vtara na putu signala da uđe i još jedna vrata da izađe iz njega. Svako otvaranje vrata utroši neku količinu izvorne energije i "blistavosti" tako da ni logika ne dozvoljava da podrži preamp, ako se radi o sistemu sa jednim izvorom zvuka.

Ako se želi više uređaja uvezati u sistem onda je preamp nužno zlo. Nadam se da nekome neće ovo mnogo zasmetati, ali teško da će novo čačkanje na signalu da poboljša nešto.

Ipak, impedansa je izrazito važna i tu preamp ima izuzetno važnu ulogu, tako da nema bolje sprave za ugoditi pobudu pojačala snage od njega.

Link to comment
Share on other sites

Skontao sam već da uopšte nisi ni pročitao moje pitanje,pitanje je bilo samo da li neko nekog poznaje ko ima forty ili eighty... već redovna poojava da se na konkretna pitanja odgovara "preciznim" odgovorima na nepostavljena pitanja.Pritom se usputno iznese neki isključiv stav u Haiku stilu.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, sondek said:

Zna li neko nekoga ko ima Quad lampase?Ove novije forty ili eighty još bolje.Moze i na pp odgovor.

Btw.I meni je najbolji zvuk koji sam čuo bio sa lampaških monoblokova od 40w u A klasi,u kombinaciji sa esl.

 

17 minuta ranije, sondek said:

Skontao sam već da uopšte nisi ni pročitao moje pitanje,pitanje je bilo samo da li neko nekog poznaje ko ima forty ili eighty... već redovna poojava da se na konkretna pitanja odgovara "preciznim" odgovorima na nepostavljena pitanja.Pritom se usputno iznese neki isključiv stav u Haiku stilu.

Bezobrazluk s moje strane, izvinjavam se. Logika mi nije jača strana, a i prilično sam nepismen. I ne znam šta hoću a i kad se nekim čudom dogodi  da znam, ne umem pravilno da se izrazim.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zflazar said:

U svetlu tih činjenica ispada ga predpojačala zapravo i ne treba da pojačavaju bogzna koliko zar ne?

Tako  da kod savremenih izvora zvuka imaju bitnije uloge nego što je to pojačanje.

Dobar dan

Ja svakako mislim da pretpojacalo treba biti u sistemu, da mu ne treba veliki Gain i da ima vrlo bitnu ulogu u celom lancu, na osnovu ogranicenog iskustva sa i bez pretpojacala dosao sam do zakljucka da kvalitetno pretpojacalo jeste aparat u lancu koji muzici/signalu daje "arhitekturu" kad izadje iz zvucnika.

Pozdrav, Krca   :)

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, prophet said:

 

Bezobrazluk s moje strane, izvinjavam se. Logika mi nije jača strana, a i prilično sam nepismen. I ne znam šta hoću a i kad se nekim čudom dogodi  da znam, ne umem pravilno da se izrazim.

Prihvatam izvinjenje.Pitanje je bilo sasvim jasno, pojasnjeno i koji modeli,i da su noviji Quadovi, ko ne poznaje modele.Upravo zato sto sam predpostavio da će pre da se nađu stari monoblokovi koji mi nisu interesantni.Ovi novi su rađeni po staroj šemi Peter Walkera, ali sa većom snagom.Eighty je rad Tim de Paravichini-ja,kralja cevi kako ga je stereoohille jednom nazvao.Osnivač čuvene firme EAR.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sondek said:

Eighty je rad Tim de Paravichini-ja,kralja cevi kako ga je stereoohille jednom nazvao.Osnivač čuvene firme EAR.

Britanska stampa je pisala da je Tim de Paravachini ucestvovao u dizajnu kompletne nove ( tada ) serije lampasha, od Phono i Line ( mislim da su odvojeni sada pisem po secanju izvinite ako gresim ), 40 & 80 kao bas njegov dizajn kao sto ste rekli.   Koje su tacno sheme koriscene za ostale modele ne znam, ali novinari rekose da je TdeP pomogao od pocetka za sve ( phono, line, 40).

Link to comment
Share on other sites

Taj phono preamp je skoro bio jako jeftino na prodaji,500€.Ex demo primerak koji je radio samo par sati.Dobra prilika.Ja sam slusao 24 line/forty ...brutalan zvuk.Bukvalno se moglo čuti disanje Stephane Grapelli-ja,a zvuk violine kao s neba da je sišao.Sa njihovog cd plejera.Novi Esl zvučnici.Stare sam slusao sa nemačkim monoblokovima ,firma Kebshul..nadam se da je pravilan naziv.Ođila ploča...nezaboravno! Idem sledeće nedelje na njihov kincert-yedva čekam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...