Jump to content


Pojacala sa lampama


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Moje interesovanje za dobar zvuk datira krajem sedamdesetih godina proslog veka.Prvi ozbiljan sistem sam bazirao na Thorens TD160II gramofonu kupljenom u predstavnistvu "Kontaktor".Sve do 2000-te godine,menjao sam i slusao iskljucivo tranzistorska pojacala.U nedostatku interneta,sve informacije o hi-fi dobijao sam ,uglavnom,preko engleskih casopisa.A tamo ni reci o lampamaSvi hvalospevi o snazi,damping faktoru tranzistorskih pojacala.Ja sam,mlad i naivan,verovao sve sto pisu,ne citajuci izmedju redova.

Dva momenta su odlucila da se zainteresujem za lampe.Prvi,zabluda o snazi.Imao sam u kratkom roku dva pojacala: Trio KA-9100(2x90wrms) i Yamaha CA-810(2x60wrms), oba sa VU metrima.I tada shvatim da je za moje slusanje dovoljno 2x10wrms(skazaljke su toliko pokazivale).Govorim o sobama koje su uobicajene kod nas za slusanje od oko 16m2.

Drugi momenat koji mi je otvorio oci (i usi) je pocetak sajmova kod nas.Prvi susret sa lampama se dogodio u hotelu "Excelsior".Pazljivo odslusam sve skalamerije po sobama,a u poslednjoj ostajem bez reci.Postavka: cd Wadia,trakas,zvucnici Audio Note(ne znam model,bio je izlozen u "Koratu" i pojacalo Tube Audio 845.Presenter pokojni Nikola Vukusic.Sve predhodno sto sam cuo palo je momentalno u zaborav.To je bilo to.Kraj.Ende.Za takav utisak pobrinuo se i Nikola.To je bila jedina soba gde ste mogli da zapalite cigaretu i da popijete domacu rakiju(mozda je to i presudilo,ko zna).

Na sledecem sajmu sam vise puta ulazio u sobu gde su svirali Copland i Audio Vector.I to je to.Ljubav prema lampama se jednostavno dogodila.

Moja ideja za ovu temu je bila da se iznesu iskustva clanova koji imaju pojacala sa lampama.Prvo,iskustva sa samim lampama,tj. brendovima, i drugo,meni vaznije,sa kojim zvucnicima je ko upario svoje pojacalo.Meni godinama stoji pojacalo sa 300b cevima,jer neznam sa kojim zvucnicima da ih slusam.Lazem,znam sa kojim(Harbeth C7ES-3).Sa njima bih u penziju,ali su,za mene preskupi.Sada trenutno imam NN Akustik KSN na slusanju.Za tu cenu veoma dobri zvucnici.Fali mi malo donjeg spektra.Potenciometar za jacinu je na 10sati,najvise 11.Kutije su osetljivosti 88db/w/m.Eto sta mogu 2x8wrms.

big-24017_DSC00514.jpg.907cb84f3ca9d5931f61af02cc9a1ea1.jpg

P.S. Slike nisam ja slikao kod mene jer su ove bolje nego sto bih ja uslikao.

Lampe su 300B,6SN7,5Y3

 

 

 

 

 

big-24017_DSC00515.jpg

big-24017_DSC00518.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja imam lampaški pre-amp koji je napravio Zoran Dimovski. Amp mi je tranzistorac.

Ova kombinacija mi je OK jer amp mi daje dobru dinamiku kad je donji spektar u pitanju dok preamp daje karakter lampi i prostornost zvuku. Mislim da bi mi trebao dosta veći lampaški integralac za zvuk koji meni odgovara. Sumnjam da bi našao neki lampaš intergralac koji bi bio brz i potentan da mi daje precizan bas. Može naravno ako iskeširam dosta para, ali onda će biti i dosta veliki. Tu im je glavna boljka. Tako da imam trenutno najbolje osobine iz dva sveta.

Moj preamp ima mogućnost da tera dva ampa jer ima 4 rca out. Zo znači da bi se ti KSN mogli terati na jedan amp dok na drugi bi mogao da stavim neki sub. To bi ja uradio da nemam trenutno ove zvučnike.

Slušao sam i mali lampaš kod sebe koji je napravio Šolaja audio. Isto jako dobro što se tiče karaktera samo ipak dosta slabo za moje potrebe. On isto pravi lampaške stvari po meri kao i Dimovski.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljiva tema!

Sto se lampi uopsteno tice moze se reci da mi je iskustvo prilicno limitirano sa jedne strane, dok sa druge nije ako uzmemo u obzir broj predpojacala I pojacala koje sam odlusao kod sebe, a proizvod su firme Audio Research. Nekako sam se zalepio za njih davnih dana pri cemu je glavni krivac za to gosn. Surokvl sa ovog foruma od koga sam uzeo prvo VSi60 integralca pa kasnije kombinaciju LS2b i VS110.

Zasto bas ARC - pa nekako mi je zbir zvuk/kvalitet/pouzdanost/izgled kod njih optimalan pri cemu moram biti iskren da je sa njima i tzv. resell value izvanredan. Upravo to mi je i omogucilo kvalitativan pomak kroz njihove serije tokom godina, gde se definitivno cuje i pomak na vise sa svakom serijom koju sam imao. Ono zasto sam zalepljen za njih je zvuk koji je dinamican, transparentan sa odlicnom kontrolom donjeg spektra dok je uvek prisutna i ona doza slatkoce srednjih. Imam utisak, a nije samo moj, da su njihovi proizvodi negde na sredini izmedju lampi i solid state-a odnosno da lepo kombinuju najbolje od oba sveta. Od izlaznih lampi tu sam pregurao kroz 6550, KT120 i KT150 i ove poslednje su mi zaista favorit po svim parametrima. Kod signalnih bilo je tu 6n1p EV pa do 6n30 EV.

Zvucnici u nekoj provoj iteraciji su bili Sonus Faber Electa Amator II i to je bilo fantasticna kombinacija, dok su se sve ostale iteracije desavale na Usher Mini Diamond 2 DMD sa koijma sam takodje presrecan. Karakterno zvuk je jako slican Amatorima sa time so bass ide dosta dublje nego kod SFa. Ima tu mnogo ideja sto se nekih boljih zvucnika tice ali to mi je i najproblematicniji deo kao takav...ali kao sto neko rece...tiha voda breg roni...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Dobar dan !

Moje prvo izlaganje lampama se desilo kad sam iz radoznalosti upalio dedin i babin stari lampski Siemens radio i bio jako iznenadjen kako on lepo svira. Nije to bio zvuk kakav se danas naziva hi-fi ali je veliki radio davao prostoran zvuk ( 2 sirokopojasna zvucnika spreda i po 1 bocno ) i neku zivotnost kakvu danas retko srecem, pogotovu na vokalima. Kad sam ga prebacio kod sebe dosao mi je drug da nesto uradimo na kompu a na radiju su pustili Tom Waits-a, ostavili smo posao na pola sata kako je emotivna bila muzika.

Kasnije mi je pokojni gospodin Vukusic napravio EL34 monoblokove ( custom verzija ) koji su radili sa B&M MAP17 zvucnicima ( Audax driveri ).  Danas koristim Sindricev Sima Jubilee, poboljsan od autora i to radi dobro u meri da sam vrlo zadovoljan. Ostatak sistema je gospodin Sindricev Record phono preamp i Technics 1210mk2 sa Ortofon 2m Blue glavom.

Ono sto me interesuje sledece je da nabavim bolje zvucnike i tu imam problem.  Niko ne ume da mi preporuci sa kojim zvucnicima moze kvalitetno raditi lampas od 10W, sta da se poslusa i proba ? 

Ako imate iskustava na tu temu molim vas pisite i o tome.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam tri godine pokusavao da pronadjem zvucnike koje bi upario sa mojim 300b pojacalom. I nisam uspeo.To bi trebalo da budu zvucnici sa vecim basom i hornama,gabaritni,a to trazi vecu sobu,koju ja nemam. Zvucnike sam nabavio za veoma,veoma duze vreme,Harbeth P3ers,ali na zalost, 2x10w ne moze sa njima.Za sada sviraju sa kombinacijom tube preamp i clasa A snagas.

Moj savet je da menjas to pojacalo za snazniji lampas,ali tek posto prvo odaberes zvucnike,koji ce se uklopiti u tvoju sobu za slusanje. A to mozes samo slusanjem drugih sistema.

Srecno

Link to comment
Share on other sites

On Mon Jul 17 2017 at 14:57, Krca44 said:

Dobar dan !

Moje prvo izlaganje lampama se desilo kad sam iz radoznalosti upalio dedin i babin stari lampski Siemens radio i bio jako iznenadjen kako on lepo svira. Nije to bio zvuk kakav se danas naziva hi-fi ali je veliki radio davao prostoran zvuk ( 2 sirokopojasna zvucnika spreda i po 1 bocno ) i neku zivotnost kakvu danas retko srecem, pogotovu na vokalima. Kad sam ga prebacio kod sebe dosao mi je drug da nesto uradimo na kompu a na radiju su pustili Tom Waits-a, ostavili smo posao na pola sata kako je emotivna bila muzika.

Kasnije mi je pokojni gospodin Vukusic napravio EL34 monoblokove ( custom verzija ) koji su radili sa B&M MAP17 zvucnicima ( Audax driveri ).  Danas koristim Sindricev Sima Jubilee, poboljsan od autora i to radi dobro u meri da sam vrlo zadovoljan. Ostatak sistema je gospodin Sindricev Record phono preamp i Technics 1210mk2 sa Ortofon 2m Blue glavom.

Ono sto me interesuje sledece je da nabavim bolje zvucnike i tu imam problem.  Niko ne ume da mi preporuci sa kojim zvucnicima moze kvalitetno raditi lampas od 10W, sta da se poslusa i proba ? 

Ako imate iskustava na tu temu molim vas pisite i o tome.

Neki stari JBL iz L serije. Konkretno L 100 , L26, 4311 xxx ,  moze i drugi modeli, zatim  Focal voli lampu..itd..

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Kuršum said:

Gde li si ovo iskopao?

 

p.s. Sad vidim da su to mrtvi ladni napisali na HiFi Engine sajtu. Budalastina, L100 je 91dB (1W na 1m)

Nije budalaština, tako zaista piše u originalnoj specifikaciji, ali piše i da je to SPL koji signal od 1W generiše na udaljenosti od 15 stopa, odnosno, 4 i po metra...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Kuršum said:

Znam da piše, al' onda treba i da se naglasi ovaj drugi deo informacije, da ne bi bilo zabune. A na HiFi Wngine stavili samo 78dB, a bez objašnjenja svi pomisle da je 1W na 1m.

Nisam baš siguran da te podatke na HiFi Engine generiše čovek...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Bio sam na demonstraciji gospodin Solajinog Mirada pojacala u klubu Ulica, tamo su oni radili sa ogromnim zvucnicima napravljenim od gos. Napijala, driveri sa JBL L90 i Pioneer bass 15" ( mislim ). Sistem je svirao fenomenalno ali zahteva znatno veci prostor od onoga koji posedujem. Soba 2x6 m2 Novi Bg.  Moji B&M MAP17 sviraju sjajno ali ja znam da to sve moze i bolje.  Svakako pre bilo kakve kupovine zvucnika imam nameru da ih poslusam sa svojim pojacalom, inace ne znam sta kupujem a nemam love za bacanje. Sto se tice promene na jaci lampas to mi je trenutno neizvodljivo. Iamo sam puno srece da kupim skoro novo pojacalo za duplo manje novca i verovatno bih ga vec prodao da gos. Sindric nije izveo "podesavanje" kako je rekao i sad ono radi znacajno bolje. Ovom prilikom bih preporucio svima koji imaju Sima Jubilee sa urade taj postupak kod gos. Sindrica, cena je smesna a dobitak je znacajan a i on je covek izuzetno korektan.

Hvala na preporukama, uzecu ih u obzir !

Ako nekog interesuje kako izgledaju Sima Jubilee & Phono record iznutra evo par mojih fotki :

 

Pointe Sima Jubilee.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

EL 84 u izlazu. Prilikom kupvine u Novom Sadu slusao sam Sima Jubilee na Tannoy kutijama srednje regalske velicine sa dual concentric driverom ali mislim da su oni bili neki od 8", dakle definitivno ne 12" ili 15". Zvuk je bio dobar ali uzmite u obzir da je to slusanje trajalo pola sata koliko da procenim da li da kupujem pojacalo. Ostatak tog sistema je bio Sony player ES serija mislim neka sredina, jako lepo svirao, i Vukusicev Oktal Line Preamp, cini mi se jako dobar uredjaj.  Vlasnik je posle nakacio Dynaco St70 ( mono blok ili stereo ... ne secam se, sve to je recimo radilo bolje nego sa Simom, ali opet sve je to slusano vrlo kratko ).

Zvucnici B&M MAP17 ili AP17 ?  Na TNT Hi Fi web siteu bio je review koji je svojevremeno radio Dejan Veselinovic, mislim da ga jos uvek ima i tamo ga nazivaju MAP17.  U svakom slucaju podnostojeca kutija sa 1 Audax midbassom i visokotoncem, dakle nije ona bolja varijanta sa dva midbassa i boljim viskotoncem.  Ako me pamcenje ne vara pravljen je regalski i podnostojeci model , isti driveri kao kod mene.

Slike Pointe Record phono mm/mc  ( prosli put nisam mogao da ih ubacim zbog ogranicenja )

Pozdrav !

Pointe Record Phono Preamp MM&MC.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 7/17/2017 at 2:57 PM, Krca44 said:

Ono sto me interesuje sledece je da nabavim bolje zvucnike i tu imam problem.  Niko ne ume da mi preporuci sa kojim zvucnicima moze kvalitetno raditi lampas od 10W, sta da se poslusa i proba ? 

Ako imate iskustava na tu temu molim vas pisite i o tome.

Pozdrav iz Zagreba!!!
Za lampaše male snage A klase, preporučam zvučnike Klipsch (njih dobro poznajem) ili druge koji imaju visoku osjetljivost od 90 dB na više.
Od Klipscha sa lampašima se najbolje slažu RF serija (provjereno, uz Pointe Simu 15W, imao sam RF62, RF82 i RF7 mk2) zatim serija  Heresy lll i Cornwal lll.
Jedan moj prijatelj je Heresy lll vozio sa monoblokovima od 3.5W po kanalu. Neopisivo dobar rezultat. Močno i kristalno.
Ja trenutno imam preamp i monoblokove (HadAudioLab) od 12W po kanalu i sa njima vozim Klipsche Palladium P37F (275 - 1.100W). Radi sve odlično ali tu već osjećam da nebi škodilo dodatne snage tj. jače pojačalo (npr. Pointe Sima Jubile).
Eto toliko od mene u mom prvom postu:)
Nadam se da ove info iz mog iskustva nekom pomažu.

Usput, tražim lampe (4 kom) EL84 NOS, Ei Niš, za mog (prvog lampaša) Pointe Simu.
Ako itko zna gdje ih ima za kupiti, neka me uputi.
U obzir dolaze samo nove uparene lampe.
Pozz svima!!!

Edited by grinccaffe
Slike
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...