Jump to content


VDzeletov sistem


vdzele

Recommended Posts

Dobro jutro, ovo na slikama je phono MM Zorana Dimovskog.

odmah da se razumemo u drugom pasusu ovog pisanija da MM phono sekciju Zokija o kojoj bih da prozborim ne posedujem. Nemam u njoj nikakav finansijsko/vlasnički interes.

Svrha ovog posta je da Vam predstavim uređaj više u funkciji druženja i slušanja muzike nego iz aspekta tehnike i audiofilskih prenemaganja tako da hajde da pređem na stvar.

Moj drugar beogradski Milosav Grozni je nedavno nabavio predmetnu MM phono sekciju od Zorana u sklopu potrage za boljim, lepšim i novim spravama. Kod njega na mestu phono preampa je bio Salasov phono pravljen od strane Dejana Impulsa, uređaj za respekt kako po konstrukciji tako i po zvuku. 

U kutiji sa slike se nalazi (po konstruktorom objašnjenju) dual mono MM phono preamp sa FET-ovima, ekvalizacija je rađena sa Nojmanovom korekcijom. No batalimo to da se ne izlupetam previše. Pojačanje je nešto manje nego kod uobičajnih MM phono-sekcija iz dva razloga. Prvi je opipiljiviji, a to bi bilo (citiram konstruktora) da "većina savremenih linijskih predpojačala ima veće pojačanje pa je na ovaj način i mogućnost iskorišćenja hoda potenciometra veća" iliti put od najmanje do najveće glasnoće se ne završava na 15 stepena obrtanja potmetra (što je meni sasvim OK). Drugi razlog je više iz domena fine audiofilske magle a isti argument je naveo i Mitchell A Cotter kada je konstruisao svoj MM phono preamp i sveo bi se otprilike na argument da kada se teži besomučno velikom pojačanju signala iz gramofonske zvučnice onda se sa sve većim pojačanjem gubi i energetsko prenošenje audiofrekventnog signala koje se svodi na to da hmmm... sad ćete me ubiti... sprava gubi na muzikalnosti. M.A. Cotterov MM  phono nisam slušao (ali bih ga posedovao ovako, na neviđeno) tako da ću se vratiti na spravu sa slike.

Prvo opis: spolja nema bogzna šta da opisujujem: drvena kutija u Zokijevom maniru. Prepoznatljiva svugde ako se malo uhodate u njegov koncept dizajna: drvena, jednostavna, kvalitetna, bez Swarowski osiguračkih momenata. Bez Furukawa, Oyaide. Sorry. Prekidač sa donje strane. Dve crvene LED diode sakrivene ispod furnira na prednjoj ploči koje se vide tek kad se uređaj upali. Dotle kutija nije "vidljivija" na polici od lepe kutije za kubanske cigare. Lepo i nenametljivo. Meni se dopada u svojoj nevidljivosti.

Ajmo dalje. Otpozadi nebalansirani (SE) ulaz, izlaz i mesto za uzemljenje. Mogao j e Zoki da se malo pretrgne i da napiše šta-je-šta ovako je kod mene radio hotline da ne ubodemo nešto pogrešno. On kaže da je logično da su ulazi bliži GND terminalnu pa zato i nije napisano ništa. Jebeš ga meni nije u ovom sportu ništa logično pa ni sam hifi kao hobi, za početak :) 

Slušanje phono sekcije se odvijalo u nekoliko etapa na tri/četiri sistema na relaciji Beograd-Zrenjanin. Kod Miće i Mene.

U Beogradu kod Miće Groznog sa DIY gramofonom/Schroeder clone ručkom/ Denon 130R tokom prvog vikenda a zatim sa Project RPM9/Ortofon SL15MkII a kod mene na Lenco L75DIY/Ortofon SPU nakačenom tokom prvog vikenda na Grebatorski Sistem (predstavljenom u adekvatnoj temi) u kom je suština za ovu priču da ima "preamp" bez pojačanja -tzv Buffer sa TVC-om a za drugi vikend je Grebatorski sistem (buffer TVC + Babuška) zamenjen sa Vincent hibridnim integralcem koji ima u linijskom predpojačavačkom delu upravo mali hod potenciometra koji nekima (meni) kida živce zbog malog hoda. 

Slušne seanse su se odvijale uglavnom sa nultom tolerancijom na alkohol tako da su možda sa te strane veoma pristrasne jer su izvođene u ekstremnim uslovima glede uživanja u muzici. 

Sa tehničke strane moram da pohvalim preamp po tome da ne zuji, ne bruji i ne prdi što je verovatno standard kod Zokija. Mislim odsustvo tih atributa. Veoma je nekritičan za postavljanje, nije osetljiv na veće napajačke trafoe i ostale smetnje bez obzira što je u drvenom kaputiću.

Kad nema muzike, grobno je tih. Kad obrćeš potmetar, ulaz na kome je Dimovski phono je potpuno bešuman. Treba mu oko 10-tak minuta da postigne konstantan muzički pečat koji posle toga ne menja. Veoma pohvalno u odnosu na moj cevni phono kod kog je jedna strana albuma obično žrtvovana Bogovima Emisije Sa Ladne Katode.

Seanse kod Miće u Beogradu su protekle sa preslušavanjem dva gramofonsko/zvučničasta setapa kao i sa upoređenjem sa kućnom referencom, tj sa Salasom. Na tuđem terenu mogu samo da komentarišem da je Dimovski phono mirnije, strpljivije, nenametljivije izvlačio muziku iz vinilne brazde od Salasa, koji na prvu loptu zvuči (u odnosu na Drvenka) otvorenije, svetlije ali posle izvesnog vremena zafali mu detalja i muzikalnosti u srednjem opsegu koje Drvenko ima na lopate.

Kod mene je prvog vikenda bilo preslušavanje sa Grebatorskim sistemom gde je TVC-lampaški buffer bio (zbog nemanja pojačanja) svojski odvrnut sa položajem prekidača povremeno na "5" do "6" sati da bi se dobila adekvatna glasnoća i gde je Drvenko isto tako plenio sa jednom kulturom tona koja je meni, tonsko/prostornom fetišisti bila veoma ugodna. U direktnom poređenju sa mojom phono sekcijom usudio bih se da kažem da je tonski pobednik Drvenko a prostorni pobednik Domaća Ekipa. Da popizdiš. Nijanse su u pitanju kao i ahhh, pitanje svih pitanja, da li više voliš bičevanje ili vezivanje u sado-mazo audiu a ne bi da ih razdvajaš :) 

Seansa br 2 Beograd: Project + Ortofon SL15 MkII: daleko tiša od Denona. E, tu je zafalilo malo hoda potmetra ali je zvučni potpis tonske prefinjenosti ostao i dalje prepoznatljiv. Ortofon ima bor-kantilever i micro-ridge iglu i gradi sasvim drugi tip zvuka u odnosu na Denon 103R. Drvenko je to po meni veoma neutralno preneo na ostale karike u audio-lancu. Da je glasnoća bila samo malo bolja, bio bih veoma ljubomoran, ovako sam samo prezadovoljan.

Seansa br 2 Zrenjanin: Vincent hibrid integralac umesto TVC-tube-buffera i Babuške: veći surface noise prisutan kako na mom phono-preampu tako i na Dimovski phono sekciji tako da nije do njih nego do Vincenta.

Vincent je bolje legao Drvenku gde smo se konačno upoznali sa čarima potmetra koji je sada pokazao da se može odvrtati i do "11" sati da bi se postigla glasna reprodukcija muzike. I to mi je premalo, voleo bih da se to dešava na "2" ili "3" sata ali jebiga niti je moje pojačalo niti mogu da se mešam u konstrukciju istog. Moj phono smo mogli slušati sa potmetrom na kratkom lancu zbog politike pojačanja Vincenta tako da smo ubrzo odustali od istog i uživali u gostujućem phono preampu. 

Zaključak: Dimovski je ispravno dizajnirao stepen pojačanja MM phono-sekcije gađajući najčešće korišćene linijske sekcije sa aktivnim pojačanjem koje su u mom slučaju sa komercijalnim Vincentom pokazale ozbiljnu prezentaciju zvuka, pružile odličnu zabavu iz solid-state sprave. 

Mislim da će vlasnik Zoranovog phono preampa imati puno lepih sati slušanja gramofonskih ploča pod uslovom da reši (relativno) nemanje adekvatnog gaina u sistemu ili sa promenom zvučnice na glasniju ili sa modifikacijom/zamenom/dopunom linijskog pojačala ili povećanjem ulazne osetljivosti izlaznog pojačala. Što su opet slatke muke, jeli.

Koristio ga u zdravlju i uživao u njemu kao što sam ja uživao u ovim slušačkim seansama. Mislim da su one i dalje ono najbolje što se iz hajfaja kao hobija može dobiti.

Pozdrav, Z.

Link to comment
Share on other sites

Da li Z. Dimovski živi u Beogradu? Meni bi bilo jako interesntno da poslušam taj MM phono u svom sistemu. Jedino što me brine je slabiji Gain. Osim toga i nemanje preampa u sitemu nameće slušanje u punoj snazi, što opet, ako je gain tiši neće bito problem za upoznavanje sa spravom.

Ako bi se odlučio u nekom momentu za kupovinu verujem da bi opcija implementacije pasivnog pota na izlazu bila neophodna. Uostalom to je trenutna situcija koju slušam sa takođe malim gainom u pojačanju.

Dakle ja sam zainteresovan da ga poslušam ako ima neki red za čeknje. :)

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, zflazar said:

većina savremenih linijskih predpojačala ima veće pojačanje pa je na ovaj način i mogućnost iskorišćenja hoda potenciometra veća" iliti put od najmanje do najveće glasnoće se ne završava na 15 stepena obrtanja potmetra

Ima ovo smisla kad je pojacanje veliko u linijskoj sekciji, sem toga meni su neki konstruktori govorili da sa velikim pojacanjem ide problem sa vecim shumom.   Kod mene integralno pojacalo lepse svira kad je signal izvora tisi, pa ima mogucnosti da se pot odvrne malo vise na 11 sati umesto na 9 i 30 / 10 sati.

Link to comment
Share on other sites

phono MM Zorana Dimovskog

media-share-0-02-05-81e294237997a1fdeee086a198c013421826d7d89f4fb2dd314a48881a34c85a-Picture.thumb.jpg.455517fff65ee46050fa844472875173.jpg

media-share-0-02-05-b6f9d8ffc6d9bdb53dd0f91b7611c49352ff551f5f2ea301d6ab6502fad13b31-Picture.thumb.jpg.5f9a72cf07ac2605c7e52167c74ad90c.jpg

 

Btw što ne probate onu tvoju J-Fet phono, radi dosta bolje od vintage phono sekcija koje sam imao priliku da slušam, a koje su mi opet bolje od ovih novijih. 

 

 Jeste bez veze u svakoj komponenti budžiti izlazni stepen ako je pritom i preamp takav, a većina ih je nazalost takva. To je toliko zastupljeno da je maltene postalo standard. Trudio se među ostalima i Dimovski da to lepo obrazloži u više navrata godinama unazad. Ponudio je rešenje za tu problematiku i moram reći da me iznenadio kontralogikom, i to prijatno. 

Drago mi je da ste, koliko vidim ozbiljno, testirali ovu RIAA-u. Kažem ozbiljno jer su to sistemi izgrađeni po mom ukusu, dobri ste poznavaoci muzike i stare gramofondžije. 

Meni se takođe veoma dopala iako sam isprva bio veoma skeptičan pre svega zbog činjenice da preferiram cevnu tehnologiju.  Slušao sam je u 4 različita i takođe veoma ozbiljna sistema. Radi to jako jako dobro. Naročito sa dve 211-ice po kanalu izlaznog pojačavača, 6N30P u preampu i dipolima. Slušano sa Philips Super M i Kuzminim gramofonom. Ono što me najviše dojmilo je da je uspeo i ovim uređajem da predstavi svoju filozofiju zvuka. Kad sam čuo Lester Bowie-a kako svira..... to je bilo to.

Evo i par tehničkih podataka:

Total JFET Single ended. 

Bez lokalne i globalne povratne sprege

Phase in = Phase out

Dual mono sa dva trafoa, za svaki kanal po jedan

NON-complementary

Low output impedance

Splited RIAA networks

Neumann constant (50KHz)

 

Na kraju da dodam još jedan predlog. Obavezno poslušajte CD transport i DAC. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ZFL drago mi je da ste uspesno testirali phono. Jednostavno sam morao da isprobam princip odvojenih filter za vremenske konstante i dodatnu "hidden" Neumann konstantu. (Za koju se tvrdi da postoji pri rezanju ploca jer nekako vrsi zastitu skupe i komplikvane glave za "rezanje" kod Neumann masina.)

Prvo sam napravio baterijsku verziju, i mislim na osnovu iskustva, da split constants osetno bolje radi nego all-in-one network, u svim verzijama i pasivno i u povratnoj spezi. Isto ce se tako ponasati i u cevnoj izvedbi. Na simulacijama ide mnogo vise u HF i sa manjim pomerajem faze.

Da bi to bilo potvrdjeno i praksi napravio sam jednostavni inverzni riaa net po Hagermanu, i izmerio prenosnu karakteristiku koja je skoro idealno ravna i ima jako sirok opseg sa mimimalnim pomeranjima faze.

Jfetovi su upareni od vece kolicine nekih vintage tipova. I to je bio pain in the ass... Na izlazu su isto jfetovi u formi niskoimpedantnog buffera sa oko 40-50 oma izlazne impedanse. Jfet setovani u Aklasi.

Pojacanje jeste malo manje, nesto manje od 1V p-p, ali racunao sam na to da se uredjaj koristi u sitemu gde postoji i preamp, koji najcesce pre-pojacavaju signal.

Drugo, problem je u tome sto vecina dacova ili playera ima preveliki izlazni signal i do 4V, pa onda u sistemi maa cak i bez preampa nastaje haos... Postoje i neki standardi u tom smislu na primer za tranzistorske pojacavace to je 1V za punu snagu, i tu se vise postuje ta vrednost, dok bi kod cevnih to trebalo da bude 2V. Medjutim velika vecina cevnih je sa ispod 0.5V osetljivosti... Znam jedino Quad II koji i koristim da je ispravne osetljivosti ulaza u tom smislu.

Preampovi bi trebalo da imaju isto standardno pojacanje od oko 10X ili 20db. I tu je poprilicni haos u sekciji cevnih prampa zbog toga sto je tesko pronaci dostupnu i nabavljivu cev koja ima manje pojacanje... Zbog toga cesto kod cevnih uredjaja susrecemo pot koji je jedva otvoren, a takav preamp je u sustini smnajivac a ne pretpojacavac signala...

Kutija jeste drvena ali je unutra celicna kutija 2mm debline lima. Unutra su 2 potpuno identicna sklopa sa pripadajucim napajanjima i posebnim trafoima.

Link to comment
Share on other sites

evo pronasao sam neke fotke transfera. Osnovni zadatak riaa korektora je da sto pravilnije izvrsi korekciju krive. Ovo su priprosta merenja gde je koriscen macbook racunar sa pripadajucim ulaznim i izlaznim audio modulima, line in i izlaz za sluske. I hagermann inverse riaa net na ulazu.

with inverse.png

without inverse.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15.5.2018. at 19:44, zflazar said:

Bilo bi interesantno videti koliko bi izneo Cinemag set induktora za LCR cevni phono :)

Silk audio napr prodaje svoje 10k LCR module za 480€/par:

http://www.sacthailand.com/Transformer_LCR.html

 

ne znam silk ali imam LR phono sa cinemag gvozdjem... ne znam, ne bi se zaleteo da ih uzmem. imao sam i cinemag SUT, isto sam se od toga rastavio bez suze u oku. znam da je pete millet veliki zagovornik cinemag gvozdja ali ono sto nikad ne znamo je sta stoji iza svega toga. po mom misljenju, prosek.

jeste, slagle kosta ali jbga nikl/nano/amorfna jezgra... pitaj tribute, mozda ti oni naprave jeftinije, ne znam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Danas je stiglo i linearno napajanje za laptop. Drveni sistem je dobio još jednog drvenog člana.

Zvuk se poboljšao sa ovim napajanjem.

Na zvuk utiče i na koji kabl se napajanje prikači. Stavljene su ispod i podloške sa kugličnim ležajevima i to daje poboljšanje.

Takođe sam probao da iste podloške stavim i ispod laptopa - i tu rade posao. Više nego ispod napajanja.

Svaka čast Zorane za spravu !

Napajanje laptop 5.jpg

Napajanje laptop 3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Drugi kolega mi je ujedno doneo svoj Sparkz. Stavio sam ga na liniju na kojoj se napaja i hi fi - konkretno na mesto gde se napaja klima.

Mališa radi posao kako proizvođač opisuje. Zvuk se njime dodatno poboljšao. Naravno najveći napredak od svega probanog je donelo novo napajanje.

https://ansuz-acoustics.com/products/sparkz-harmonizer

 

Sparkz 1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tako je Prophet. Tu je za moj ukus napajanje najubedljivije. Ostalo je igralo sporednu ulogu, al ajd reko nek ljudi i to znaju.

Kome je do podloški evo imate link

https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/28250-antirezonantne-podloske/

Mada likovi koji se bave time više ne posećuju ovaj forum, vele muka im je više od konstantnog sarkazma na svakom koraku. Koliko vidim u pravu su potpuno, i osoba koja mi je donela Spatkz me je savetovala da ništa ne objavljujem jer će me odmah dočekati na nož, eto i on je u pravu.

Siroma je jednom to opisao onom latinskom.

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2018 at 12:12 AM, Delija said:

Jel i procesor ima stabilniji takt? :)

Izmedju ostalog ima stabilniji takt. Svi moduli u kompu imaju neki generator takta. Pa i centralni procesor. Ti oscilatri direktno zavise od kvaliteta napajanja i to na visokim frekvencijama. Sum koji imaju poprilicno losa switch napajanja upravo je na tim visokim F. A za audio module da i ne spominjem...

...

Medjutim sigurno da ljudi na nose masivnija linearna napajanja recimo kada idu na more i ne vuku ih po gradu... Switch napajanja imaju mnogo prednosti. Mala masa, veca iskoristivost, manje disipacije, ergonomija itd. A zbog jeftinijih i manjih elemenata i manju  ukupnu cenu. Samo razlika u masi recimo osetno povecava cenu trasporta. Zamisli samo pun kontejner klasicnih napajanja sa velikim trafoima i prigusnicama pa i hladnjacima i switch. broj komada se drasticno razlikuje. Ima i jako kvalitetnih switch napajanja ali to nisu ona koja se dobijaju uz laptopove i ostale gadgete.

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2018 at 12:53 AM, prophet said:

Poenta je da je napajanje linearno. I ja sam hteo da napravim jedno za sebe.

Podloške ne bih komentarisao. Dobar strujni kabl svakako.

Ja sam slusao sa podloskama i bez njih. Meni deluje bolje sa podloskama.

mada me nervira sto se podmecu, i uredjaji su nestabilniji u tom smislu. Mozda bi trebalo da budu u obliku nogica i da budu sastavni deo uredjaja. Mislim da bi to bilo mnogo kompaktnije resenje.

I ovaj sparks je dobar. Unosi poboljsanje. E sad to je testirano u sistemu sa digitalnim izvorom. Bez probe ne moze se reci kako bi to sve reagovalo sa analognm izvorom. Verovatno ne u losem smeru...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...