Jump to content


VDzeletov sistem


vdzele

Recommended Posts

16 sati ranije, prophet said:

 

- sempre je ok dac, slušao sam ga u nekoliko sistema, nikada i nigde nije svirao ni 20% od toga kako je predmetni dac svirao pre promene interfejsa. Ali bih komotno mogao da ga preporučim. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sta se kome vise svidelo od nekoliko odlicnih uredjaja je licni ukus

ali ovanumericka kvantifikacija od 20% ......pretera ga opasno,razumem ja zaljubljenost u nesto ali smanji ribu :1038:

 

 tvoja druga recenica sama govori da sam u pravu,da preporucis nesto 5 puta losije ne ide :nono

 

ja slusam preamp i dac od drugog naseg diy majstora-proizvodjaca u nastajanju (ako bude srece i ostalog sto treba)

jednako, kao ti svojim, sam odusevljen tim uredjajima i meni su oni najbolji na svetu,ali ne dizem ih u nebeske visine a sve drugo :order 

ogromna ljubav u svoja cetiri zida,kad izadjemo u javnost malo objektivnosti i skromnosti ne skodi,posebno kad time dirnes nekog ko voli to sto si ti ocrnio (ja nisam taj )-po meni vrlo ne pravedno (i los uredjaj u odnosu na dobar tesko svira samo 20% a kamoli u ovom slucaju).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ti bas izgleda volis da si u pravu... preporuke dajem i za uredjaje od 50 eur. A taj svira bolje nego sto kosta, pogotovo u odnosu na konkurenciju. Hajde neka bude da je bolji, ja ga svejedno necu kupiti iako je jeftiniji. Ljubav i zaljubljenost ostavljam mladjim narastajima, trudim se da budem sto je moguce objektivniji. Tacnije iskren prema samom sebi. A to sto neko smatra da je novac zarobio u opremu a ne gleda na to kao investiciju u samog sebe i podizanje kvaliteta zivota pa se odmah brecne kad ga kao sto ti kazes neko dirne - njegov problem. Inace pomenute uredjaje ne posedujem, a da bih voleo da ih imam i da radim na tome to je tacno. Naravno ako se u medjuvremenu pojavi nesto bolje a da mi je dostupno izabracu to drugo.



Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 4/5/2017 at 6:50, vdzele said:

Evo specifikacije mog velikog DAC-a. On je samo USB, mogu se dodati spdif, optika, balansirani izlaz,...Sve to meni nije trebalo, svaki dodatak utiče na cenu. Može i jeftiniji DAC čip, verovatno i metalno kućište ali to ja nisam želeo.

1. USB interfejs Amanero tech. poboljsano napajanje na pločici i zamenjeni master clock oscilatori.
2. Posebno kompletno napajanje za USB interfejs. Ne napaja se iz računara nego iz DAC-a.
3. Digitalna galvanska izolacija celog I2S busa.
4. Asinhroni rekloking.
5. DAC chip ESS Sabre ES9018 32bit stereo balansirani x 4.
6. Posebno kompletno napajanje za digitalnu sekciju dac chipa.
7. Posebno kompletno napajanje za analognu sekciju dac chipa.
8.  R I-t0-V konverzija.
9. Posebno kompletno napajanje za izlazni analogni JFET stepen.
10. Balansirani stereo (4 x 2 x 4) upareni JFET, buffer i interstejdz transformator driver.
11. Analogni filter digitalnog šuma.
12.Transformator na izlazu balansirani u single end. Vintage balansirani 1:1, (za iskru radila Francuska firma).
13. Nema OP ampova.
14. Nema feedbeka.
15. EI transformatori 2 komada. Svaki sa po 2 CT sekundara na svakom. Ukupno za 4 nezavisna napajanja.
16. Prekidač za izlazni signal u fazi i obrnuta faza.
17. Osnovna donja ploča i poledjina čelik 2mm, plastifikacija.
18. Ostatak kutije šper breza 9mm. Furnir američki orah. Finiš vosak.
19. Nogice čelik, gumirana pluta ispod.
20. Širina 44cm, Dubina 35cm, Visina 15cm, Masa 20kg.

 

Da dopunim, pošto sam imao priliku da testiram ovaj DAC (ESS Sabre i modifikovani Amanero USB interface):

 

- rade svi drajveri (ASIO, Wasapi, Kernell, Direct kao i DSD verzije)

- PCM podržava sve rezolucije do 384 KHz

- native DSD streaming radi bez problema, probao do 11 MHz.

 

Verzija koja je bila kod mene ima i SPDIF. Isti testiran sa dva izvora: Shigaraki CD transport (unapređena verzija u odnosu na originalni sa dodatim bufferom i boljim clock-om) i SetTopBox odnosno risiver za kablovsku TV.

 

Ovaj Shigaraki CD transport je izuzetan. Navukao me da ponovo preslušam CD-teku i zažalim što sam istu u velikom delu rasrpodao. Ne pamtim kada mi je nešto priredilo takav užitak. Top-loader sistem sa magnetnim puck-om, pušta se kao gramofon...osvetljen diodom sa strane. Iako ima daljinski upravljač isti nisam koristio (osim što sam testirao komande i programiranje redosleda pesama) već sam albume slušao u celosti. Komande se osim na daljinskom nalaze i na samom transportu. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Vlado, ako je to ono sto mislim da jeste - projekat pojacala "BatoMM" tj. most sa LM3886, onda treba reci da je konstruktor pojacala Dragoljub Aleksijevic, na forumima poznat kao 'macolakg'. Najnoviju verziju plocica sa crnim zastitnim lakom (v1.1) kao i prethodne dve verzije sa dvostranom stampom i SMD elementima razvio je 'mikikg' a koleze 'impuls, 'bocko', 'branko.tod' te nasa malenkost, 'dj.nik' su doprinele da plocice budu uradjene te masinski popunjene SMD elementima (sve na donjoj strani). Z. Dimovski je radio skutijavanje pojacala, u svom vec prepoznatljivom stilu.

Pozz

BatoMM_v1.1_3886_brdge.thumb.jpg.eb354a21edb9d1b9cb0526699751073b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da. Tačno je. Nije bilo neke zle namere. Svako pojačalo koje se uradi je nečija ideja.

Siguran sam da je neko osmislio iz inostranstva i taj DAC, preamp, filter....i 99,9% stvari koji naši konstruktori sklapaju. Pa opet ih nazivamo konstrukorima a ne autorima. Mali amp koji se vidi sa strane je skpopio Sipi dok je u originalu Pass-ov projekat.

Tako da nema problema da se kaže da je autor ideje Dragoljub Aleksijevic, a da je ovu verziju sklopio Dimovski. A možda je i cenjeni autor pokupio neke ideje od recimo Džef Rolanda, ili nekog drugog,...itd.

Ako nađeš ko je konstruktor ostalih uređaja u mom sistemu rado mi ukaži :)

Ja bi svejedno rekao čija je ideja da me neko pitao.

Inače kako si prepoznao da se ispod poklopca nalazi Bato?

Link to comment
Share on other sites

Samo sam naveo kako stvari stoje sa BatoMM, nista vise. I opet gresis sto se Sipijevog pojacala tice: 'Svaja' bi trebao da je popularni naziv tvog pojacala a mogao je da bude i 'Radojko' jer kreira osmeh na licu kad se slusa (bio kod Sipija kad ga je pustio u rad pa se smejali sta i kako da se zove projekat). Osnovni sklop, ideja, jeste baziran na N.Pass-ovom razmisljanju ali je konstrukcija izricito Sipijeva. Prethodni konvertor koji si koristio je Sipijev a Sipi je u realizaciji posao od chip-a firme Asahi Kensai - AKMxxxx neki broj.

Z. Dimovski na ulazu svog D/A konvertora koristi USB-I2S prijemnik italijanskog konstruktora koji se sada vec uveliko kopira u Kini a trgovacki naziv mu je 'Amanero'. Inace moja malenkost organizovala prvu grupnu kupovinu pa se snabdeo i Mir Audio i drugi. Za glavni chip Z.Dimovski koristi jedan (ili dva ?) ESS Sabre9018 konvertor, verovatno prve generacije tj. puni, osmokanalni chip, za razliku od kasnijih,  dvo-kanalnih verzija. Plocice za sam chip zasigurno nije razvio Z.D. - nema uslova za lemljenje stonogih cudovista vec je kupio plocice iz npr. Australije (najbolje, teflonske), Kanade, Kine (HKG), ima vise ponudjaca. Ono sto daje krajnji rezultat to je izlazni stepen a tu pretpostavljam da je Zoki koristio lampe, najverovatnije par ECC88 ili bolju varijantu E88CC. Verujem da je tako jer zaista voli cevne konstrukcije. Svaku sekciju je snabdeo svojim trafoom tj. punokrvnim linearnim napajanjem. Eto opisa. 

Zoki i ja smo da kazem stari drugari, otprilike znam kako razmislja. Obozava stare zvucne jedinice i eksperimente sa raznim tipovima konstrukcije zvucnih kutija, Karlson trubice na visokima itd itd.

Pozz. 

 

Link to comment
Share on other sites

E to svira i kod mene (jedan od pojacivaca). Topologija jeste N.Pass F5 ali Sipi jako kreativno za izlazne tranzistore umesto IRFP240/9240 parova lateralnih fet-ova koje koristi N.Pass izuzetno kreativno koristi relativno snazne a daleko linearnije Toshiba drajverske tranzistore (2SK2013/2SJ313) tri ili cetiri para da bi dobio dovoljno snage. Kod IRFP lateralaca postoji nekakavo 'zrno' u zvuku, Sipijeva varijanta je nadmocnija od original N.Pass F5. Uz jos par trikova (znanja), u napajanju npr.

 

Link to comment
Share on other sites

Eh, ovo je 'HiFi' forum, ovde se gleda da parce lima tj. kutija nosi neki prepoznatljiv logo, a ne zvuk. 'E da bi uradjaj sutra mogao da proda'. Svakako cu nekome preporuciti jedno odlicno pojacalo. Btw, ja se igram i sa F3 u zadnji kraj pa biram, cas push-pull, cas single-end zvuk. I grejem stan usput :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DJ.NIK said:

Z. Dimovski na ulazu svog D/A konvertora koristi USB-I2S prijemnik italijanskog konstruktora koji se sada vec uveliko kopira u Kini a trgovacki naziv mu je 'Amanero'. 

Za glavni chip Z.Dimovski koristi jedan (ili dva ?) ESS Sabre9018 konvertor, verovatno prve generacije tj. puni, osmokanalni chip, za razliku od kasnijih,  dvo-kanalnih verzija. Plocice za sam chip zasigurno nije razvio Z.D. - nema uslova za lemljenje stonogih cudovista vec je kupio plocice iz npr. Australije (najbolje, teflonske), Kanade, Kine (HKG), ima vise ponudjaca.

Ono sto daje krajnji rezultat to je izlazni stepen a tu pretpostavljam da je Zoki koristio lampe, najverovatnije par ECC88 ili bolju varijantu E88CC. Verujem da je tako jer zaista voli cevne konstrukcije. Svaku sekciju je snabdeo svojim trafoom tj. punokrvnim linearnim napajanjem. Eto opisa. 

Zoki i ja smo da kazem stari drugari, otprilike znam kako razmislja. Obozava stare zvucne jedinice i eksperimente sa raznim tipovima konstrukcije zvucnih kutija, Karlson trubice na visokima itd itd.

Pozz. 

 

Da preciziramo:

USB/I2S je modifikovan. 

Pločice za DAC čip su koliko mi je poznato razvijene kod nas. Prisustvovao sam jednom prilikom lemljenju čipa na pločicu. Sami čipovi su originalni u to nema sumnje, znam kako i odakle ih je nabavljao.

Izlazni stepen nije cevni. Tačno je da od te implementacije dosta zavisi. Slušao sam dve različite verzije i obe su bile fenomenalne.

Napajanje je vrhunsko, sa custom made trafoima niske indukcije. I optimizovano za svaki sklop ponaosob.

Apropo zvučnih jedinica, bez obzira na godište reč je o izuzetnim i veoma upotrebljivim drajverima koji skoro da nemaju pandana u novijoj produkciji.

Koliko je meni poznato DAC, filter, cevni preamp su njegovo originalno konstrukcijsko rešenje.

Znam da je pravio gainclon monoblokove i da je originalna šema dobrano modifikovana. Slušao i pre i posle modifikacije, bolje radi posle i to poprilično.

Slušao sam dosta njegovih DAC-ova od TDA1543, Wolfson, ESS Sabre kao i famozni TDA1540 .  Da, i jedan fenomenalni J-Fet preamp.

Link to comment
Share on other sites

TV skoro da i ne gledam. Tako da ne i obraćam pažnju puno da li ima napretka.

Ono oko čega sam siguran jeste da je bilo boljitka kad sam imao razdvojni trafo. Moj drugar mi je isto potvrdio da je i kod njega boljitak preko te sprave. On gleda filmove preko blu rej plejera i kaže da su boje mnogo prirodnije / prisutnije.

Znam neke profesionalce koji govore da im je dosta bolja slika na monitorima kad stave bolji strujni.

Da li monitor / TV koji ste kupili za 700 eura sad ima sliku od 2000 eura? Nemam pojma, ali sam siguran da vredi više od 700.

-------------------------------------------------

Već neko vreme mi kroz glavu prolazi jedna ideja / hipoteza. Ona nije nikako potvrđena i možda debelo grešim.

Sad kad bi imao 2000 eura za sistem, ovako bi rasporedio pare:

700 eura bi dao za uređaje

600 bi dao za akustiku

700 bi dao za struju (filter, napojne kablove, bolje utičnice u zidu i na uređajima....)

Kad bi imao neku veliku svotu novca pa da se igram menjanja uređaja možda bi onda ova proporcija bila drugačija (800/500/700; 900/600/500;....)

Mislim da se popravkom ovih neuralgičnih tačaka može dobiti zvuk dosta veći od 700 eura, da li i baš 2000 eura? Hmmm, svaki dan razmišljam i odmeravam.

--------------

Svuda gde sam probao ove filtere / trafoe dobili smo pomak u zvuk za koju klasu više. Da li je ta viša klasa pomak sa 1000 eura na 2000 eura? Nisam siguran. Toliko iskustva nemam pa da budem precizniji.

Kod mene je takva sada situacija da mi prosto zvučnički i interkonekt kablovi igraju dosta manju ulogu. Strujna periferija ih je prosto progutala, učinila manje bitnim.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

...

Kod mene je takva sada situacija da mi prosto zvučnički i interkonekt kablovi igraju dosta manju ulogu. Strujna periferija ih je prosto progutala, učinila manje bitnim.

 

Rekao bih da sad kad si napravio "kvantni" skok sa strujom, da si tek sad spreman (tj. sistem) i za ozbiljne pomake u vidu ic i zvučničkih kablova. 

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2018 at 20:12, DJ.NIK said:

Vlado, ako je to ono sto mislim da jeste - projekat pojacala "BatoMM" tj. most sa LM3886, onda treba reci da je konstruktor pojacala Dragoljub Aleksijevic, na forumima poznat kao 'macolakg'. Najnoviju verziju plocica sa crnim zastitnim lakom (v1.1) kao i prethodne dve verzije sa dvostranom stampom i SMD elementima razvio je 'mikikg' a koleze 'impuls, 'bocko', 'branko.tod' te nasa malenkost, 'dj.nik' su doprinele da plocice budu uradjene te masinski popunjene SMD elementima (sve na donjoj strani). Z. Dimovski je radio skutijavanje pojacala, u svom vec prepoznatljivom stilu.

Pozz

BatoMM_v1.1_3886_brdge.thumb.jpg.eb354a21edb9d1b9cb0526699751073b.jpg

Da nije slučajno macola poslužio kao inspiracija za lik Drakčeta iz serije Moj rođak sa sela .....i Drakče se zove Dragoljub :ph34r:

 pitam se ka'će da pomere taj trimer 3 mm unazad da može da stane alaminijumska letva ispred Lm-a  ......na sreću pa su proizvođači trimera predvideli take greške pa stavljaju dugačke nožice :)

Link to comment
Share on other sites

More cuti, kad ga zovu 'Macola', neb' se ja igrao sas njega :) 

Nisam bas merio al' mislim da moze da stane cca 6mm shina ali radije bakarna. Pa duza od plocice, sa tri zavrtnja - jedan srednji i dva van chip-ova za jednaku termalnu spregu. Nesto kao kod Jeff Rowland-a

concentra-3.jpg.05335891bc5863bb01b9c20c52a118da.jpg

Za 8 Ohm-ske kutije sasvim je dovoljno hladjenja i standardnim pricvrscenjem chipova, nisam primetio neko vece zagrevanje. 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, DJ.NIK said:

More cuti, kad ga zovu 'Macola', neb' se ja igrao sas njega :) 

Nisam bas merio al' mislim da moze da stane cca 6mm shina ali radije bakarna. Pa duza od plocice, sa tri zavrtnja - jedan srednji i dva van chip-ova za jednaku termalnu spregu. Nesto kao kod Jeff Rowland-a

concentra-3.jpg.05335891bc5863bb01b9c20c52a118da.jpg

Za 8 Ohm-ske kutije sasvim je dovoljno hladjenja i standardnim pricvrscenjem chipova, nisam primetio neko vece zagrevanje. 

 

na verziji koju ja imam ne može .....u stvari može ako se trimer zalemi skroz za kraj terminala pa povuče u nazad .

 Inače to pojačalo je rekorder po broju urađenih kopija .....ja sam čekao da njih 200 prvo sklopi da vidim jel to valja B) . Dragoljub je inače jednom rekao da se nije loše malo poigrati sa kablom za povratnu spregu .....ovakav onakav malo uvijen ovako pa onako pa ovaj izolator pa onaj  ...i tako

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...