Jump to content


VDzeletov sistem


vdzele

Recommended Posts

On 23.4.2019. at 8:51, Father said:

Meni ste se smejali (ne odnosi se na tebe ab) kada sam mu tvrdio da je moguće znatno umanjiti modove sobe bez korišćenja ekvilajzer korekcija. Moj predlog je bio proba kabla ili seta strujnih kablova. Ložište na Room korekciju je bilo prejako u tom trenutku da se misli otvorenim umom. Sada se ispostavilo, da je jedan uređaj u ovom momentu pročistio problematične modove sobe, a da je sistem Room korekcije ipak ozbiljno manjkav u pogledu prirodnosti i zvučne esencije.

Da li to znači da on ima dip na toj kobnoj frekvenciji? Ne bih rekao, samo je bolje artikulisao, odnosno pravilno konstruisao prethodno loše turbulencije koje su se javljale u tom frekventnom komšiluku. Moja iskustva i dobijeni rezultati su vezana za implementaciju sopstvenih strujnih kablova, koji se takođe mogu smatrati "uređajem" ili "filterom" u lancu sistema. Mnogo se stvari vrlo uočljivo popravilo duž celog opsega, pa sam ponešen sopstvenim istraživanjem i iskustvom u tom mometnu izašao sa takvim predlogom i pretpostavkom.

Ne zamerite, ali čovek se uči dok je živ i svašta se još, vrlo jeftino i praktično nalazi na dohvat ruke, ali je problem zatvorenost ljudske prirode i predrasude nagomilane svakolikim lošim iskustvima.

Promenom lampi  i utisak o modovima se pomalo menja ....

Sa 6L6 ih skoro nema , sa EL34 su tu i tamo a sa KT66 ih ima  .... moje kutije su sada poprilično daleko od zida  oko 150cm prednja poloča tako sama ta činjenica  već dovodi  do bolje saradnje prostorija i zvučnika.

Povremeno ipak uključim 3 PEQ-a na Roon-u , svi ispod 100 Hz i ne osećaju se  ....

Sve u svemu ovo sa cevkama je zabava bez prestanka

Poenta je da su modovi uvek tu ...promenama u kablovima i elektronici se mogu "smekšati" ali jedini pravi lek je pozicioniranje zvučnika ili ko nemože to onda PEQ ali obavezno ne prelaziti  granicu od 80 Hz  sa korekcijama.

Ono kad je Sondek  uhvatio da mu je omiljeni Gregory Porter nahladio glas sa sladoledom je bila situacija sa PEQom na 135Hz

Link to comment
Share on other sites

@lalelala

Pa da, to je to. Sve si lepo rekao.

Pozicioniranje je esencija i takođe dolazi od beskonačnih proba, a ne od neke egzaktne preporuke. Takođe, uređaji, kablovi, struja. Sve je deo jednog usklađenog organizma koga treba na odgovarajući način hraniti.

Na kraju krajeva iz iznetih tvrdnji u vezi sa lampama i one se mogu smatrati kao svojevrsni nezavisni "uređaj" koji bolje ili lošije podešava neke pozitivne ili negativne aspekte reprodukcije. Iz tog razloga sam vrlo ubeđen da je svaka karika izuzetno važna i treba joj se posvetiti u smislu pravca u kome sistem ide, a ne isključivo finansijska vaga cene ovoga ili onoga u sistemu (cenovne kategorije).

Treba tražiti ono što je adekvatno za napredak i poboljšanje sveobuhvatnog takvog utiska.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Father said:

@lalelala

Pa da, to je to. Sve si lepo rekao.

Pozicioniranje je esencija i takođe dolazi od beskonačnih proba, a ne od neke egzaktne preporuke. Takođe, uređaji, kablovi, struja. Sve je deo jednog usklađenog organizma koga treba na odgovarajući način hraniti.

Na kraju krajeva iz iznetih tvrdnji u vezi sa lampama i one se mogu smatrati kao svojevrsni nezavisni "uređaj" koji bolje ili lošije podešava neke pozitivne ili negativne aspekte reprodukcije. Iz tog razloga sam vrlo ubeđen da je svaka karika izuzetno važna i treba joj se posvetiti u smislu pravca u kome sistem ide, a ne isključivo finansijska vaga cene ovoga ili onoga u sistemu (cenovne kategorije).

Treba tražiti ono što je adekvatno za napredak i poboljšanje sveobuhvatnog takvog utiska.

ipak bi naglasio kao zaključak da je pozicioniranje u prostoru najvažnija karika  ... jer kad prostror zabrlja ništa ga ne izvadi , ni lampa ni PEQ

 

Link to comment
Share on other sites

Pozicioniranje ne pomaze uopste ako je kabinet koji je primenjen neodgovarajuci za driver koji je u tom kabinetu. Ako je kainet zvucnika otprilike uradjen i bez veze sa parametrima drivera, nema pomoci...

Ne ponasa se svaki tip kabineta isto u istoj prostoriji. Cak ni isti tip kabineta recimo bas refleks, sa portom napred i drugi sa prtom na poledjini, ne ponasaju se isto u istoj prostoriji...

Zvucnicke skretnice su uglavnom "prelagano" uradjene. I proizvodjaci i diyeri se previse oslanjaju na prvi i neophodan korak simulacije u nekom programu, medjutim tu se sve i zavrsi, bez proba, slusanja i menjanja (skupih) elemenata. Kada ovo kazem pre svega mislim na zavojnice...

Kada se "rade" "pozicioniranja" to su samo pomeranja po horizontalnij osi a minimalno i po horizontalnoj osi, po visini.

Primetio sam da mnogo uticaja imaju materijali od kojih su zidovi. Najbolje se ponasaju klasicni materijali, zidovi od cigle i standardno debelo omalterisani. Kod mene je recimo worst case - betonski zidovi, pregradni zidovi od gipsa, sinteticka boja preko...

itd

Ovo sve dalje je u dijalogu sa napajanjima izlaznih pojacavaca. Kod solid stejt ampova u poslednje vreme je moda prevelika kolicina kapacitivnih rezervoara u napajanjima dok su mrezni transformatori losi. Energija dolazi iz tih mreznih C u napajanju a ne iz trafoa primarno... Ranije je bilo suprotno.

Kod tube ampova se isto primecuje povecanje vrednosti C u napajanjima ali tu postoje ogranicenja u smislu izbora, jednostavno ne postoje prevelike vrednosti za te nazivne visoke napone a i dimenzije se drasticno povecavaju sa povecanjem high voltage condenzatora pa se zbog toga to drzi pod kontrolom. Inace i tu bi divljali... Medjutim kriticna tacka su izlazni transformatori koji finalno oblikuju ono sto ide na zvucnike...

opet itd...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Primetio sam da mnogo uticaja imaju materijali od kojih su zidovi. Najbolje se ponasaju klasicni materijali, zidovi od cigle i standardno debelo omalterisani. Kod mene je recimo worst case - betonski zidovi, pregradni zidovi od gipsa, sinteticka boja preko...

Upravo, ogroman utica. Izvlačio sam isti zaključak nebrojeno puta.

Kod mene, na sreću, stara cigla iz tridesetih.

Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2019 at 12:23 PM, Nomimasen said:

Upravo, ogroman utica. Izvlačio sam isti zaključak nebrojeno puta.

Kod mene, na sreću, stara cigla iz tridesetih.

Mislim da je i kod VDeleta klasicni tip gradnje, sigurno ne taj najkvalitetniji starinski, ali cigla/blok/malter. Ali ima jos jedna stvar ovi drveni paneli (by NN acoustics). To je prirodno puno drvo u formi sper ploce. I ima ih mnogo. Ukupna povrsina je velika i naslanjaju se celom povrsinom na zid. Mnogo puta veca od povrsine 12in drivera i ostalih... Ja nisam primetio nikakav booming ni sa glavom bukvalno do zida. A kada sam potiljak naslonio na drveni panel iza, svega 6/7cm debljine vibracije su se prenosile na lobanju ali ni tu se nije izvajala posebno neka frekvencija vec je taj spektar (osetno tisi od muzike) isao u fejdout nekako? (Svako ko je svirao kao dete neki instrument pa se nasloni glavom na gitaru recimo zna o cemu pricam...) U isto vreme nije bilo vibracija na kaucu koje se preko police, parketa i kauca prenose na telo "odozdo". I to na veoma za moje pojmove jakim nivoima signala. To mi je svojevremeno objasnio i demonstrirao Aca RAAL, koji je odavno napravio malu "scenu" za komponente koja stoji u nekom kao plicem koritu koje je napunjeno onom belom rizlom kamencicima. Apsolutno nema tog efekta da prvo osteis vibraciju u debelom mesu pa tek onda da je cujes... Sto se tice upotrebe drveta Atman (google mother of tone Altman) ima mnogo iskustva na tom terenu, preporucuje i koristi isto velike zidne panele od punog drveta. A i elektronske uredjaje postavlja na drvenu podlogu.

Link to comment
Share on other sites

Pošto je ovo tema o mom sistemu, par reči vezano za pozioniranje zvučnika.

Ja slušam muziku uglavnom dok se krećem po stanu. Ređe kad sednem i glavu podesim u stereo poziciji. Za mene ovo uopšte nije bitno, to jest, da mi je bitno pozicioniranje - kupio bi slušalice i onda bi uvek bio u poziciji.

Ja slušam muziku a ne efekte. To znači da mi je ravnomerno tonski balansirana muzika po prostoru prioritet a ne samo na mestu između dva zvučnika. Ovo sam postigao dobrim kompresionim kutijama, dobroj akustici i elektronici.

Dodavanjem ovog usb izolatora podigao se nivo ukupne elektronike i tonski balans u celom prostoru je još bolji.

Ja ne želim da zavisim od položaja zvučnika u prostoru, to je za mene neprihvatljivo. Metar ovamo ili onamo, prostor je tonski uvek solidno popunjen. Ne želim da markiram pozicije na parketu i da glavu navodim u poseban položaj da bi uživao u muzici. Ovaj moj stav datira još od vremena kad sam krenuo da se profi bavim puštanjem muzike za druge.

Ne bi mogao da zamislim sebe gde govorim masi koju sam pokretao - ej ljudi, stanite svi tu, tu se najbolje čuje.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nikad nisam pisao nešto o mom malom sistemu. Nebi ni sad jer nije nešto posebno interesantan. Nalazi mi se u radnoj sobi. Ovde samo par reč o jednoj promeni koju sam uradio.

Ima jedno mesec-dva dana mi se nešto pogoršao zvuk. Nisam imao predstave od čega je. U srednjim, prema visokim, tonovi su postali dosta neprijatni. Ništa nisam dirao pa nisam razumeo od čega je.

Ujedno u isto vreme iz samog računara je počeo da se čuje ventilator na velikom hladnjaku iznad procesora.

https://noctua.at/en/nh-u12p

Ventilator radi više od 6 godina. Pre 4-5 dana ga zamenih i neverovatna promena. Vrati se zvuk na staro, i čini mi se još bolje. Valjda sam mesecima navikavao sebe na sve gori zvuk kako je ventilator sve više tresao, dok nije prešao neku kritičnu granicu gde se onda i van kućišta čuo i preko zvučnika.

Neverovatno koliko vibracije utiču. Stavih i ispod desktopa anti-vibracione podloške - ono još bolje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...