Jump to content


VDzeletov sistem


vdzele

Recommended Posts

23 minuta ranije, Father said:

 

Enigma je i dalje prisutna, a jedino što mi je otkrio je da je ta ista tehnologija korišćena na nekom besnom strujnom kablu koji košta 1000e manje bez tog dodatka. Koji je kabl u pitanju nije hteo da kaže, već je implicirao da je ta sklopka naplaćena 1000e.

Čisto da izvestim. :thumbsup2

Cisto da dodam

Taj za 1K€ skuplji ima i skuplje konektore :D

Zaboravio Sloba da ti kaze:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Pre jedno 20 tak godina, prijatelj me upoznao sa čovekom koji je ceo zivot takoreći skupljao ploče i slusao muziku. Tu kolicinu ploca nikada uzivo posle toga nisam video. (Video sam samo jos 2 izuzuztno dobre i strasno velike kolekcije ploca ali ipak manje od te. Neverovatno ali vlasnici svih tih kolekcija su tacno znalli gde im je koja ploča...) Sve je od poda do plafona bilo jedna ogromna polica na kojoj su u redovima stjale ploce... Ogromana masa vinila koji je pravio fenomenalnu izolaciju... Jedino je bilo mesta na jednom zidu gde je stajao sistem. To je bio cuveni Arhitekta Laza. Pokoj mu duši... Prvo što sam primetio bile su piramide. Svuda po uredjajima sistema, raznih velicina kartonske pravilne pitamide... Recimo mala piramida je bila na headshellu, malo vece na zvucnicima. Svuda na nekim kljucnim mestima. Bio sam malo iznenadjen. Sve do momenta kada je potekla muzika. Neverovatno iskusvo koje pamtim i dan danas...

Gospodin Laza nam je demonstrirao sa-i-bez piramida. Sistem je idalje radio vrhunski ALI je postojala i razlika, da nam je jednostvano sve bilo bolje sa piramidama.

Niko od nas nije pitao Arhitektu koje su dimenzije, koji je materijal, sta ima specificno u tome. Niko od nas nije to posle pravio kod kuce i postavljao po sistemu... Druga su vremena bila.

Secam se rucno doradjivanog gramofona. Ogromna mrcina na bazi nekog Sony modela. Imao je sve do poda neke podmetace i cuda. Samostalno je stajao na sredini. Secam se i ampova neki ultralinear od oko 12W mono blok, sa KT66 po J hiraga konceptu cini mi se. Zvucnici relativno mali u odnosu na masu i postament gramofona. Mislim da je bio neki TQWT dizajn isto nekog poznatog, lepo izveden i sa originalnim driverima iz projekta. Imali su i neke kao kapuljače. Riaa preamp mislim da je bio neki kaneda ili JFET? ostalog se ne secam, ali sve je bilo pravljeno ili doradjivano. Tako da je recimo gramofonska glava bila rucno prevljenena ili doradjivana od strane jednog domaceg entuzijaste i strucnjaka za tu oblast. Bile su tu i neke uspravne Voigt visoke kutije ali to nismo slusali... Zvuk je bio fenomenalan.

I sta sada sa tim piramidama? Pa ništa... Čoveku mogu samo da se zahvalim sto mi je omogucio da poslusam to sto je godinama istrazivao.

Danas svi nesto surevnjivo i maliciozno komentarisu.

Link to comment
Share on other sites

Čuveni Laza Piramida. Inspirativna priča. Pre svega iz razloga što je čovek živeo muziku. Na sličan način kao pomenuti Sakuma u drugoj temi. U stvari to je pravi iskorak. Tu više novac nije važan, niti maliciozni i surevnjivi komentari, već posvećenost i življenje svog sna, svoje pasije. 

Link to comment
Share on other sites

Nešto slično je imao Karan. Dobio je od njegogov distrubutera sa dalekog istoka neke zvrčkice koje se postavljaju po sobi, neki su se stavljali na uređaje ili lepe na zvučnike.

Kolega je dobio nekoliko tih zezalica, veli da mu pomažu. Ja sam uzeo od njega i probao, nisam čuo razlike. Doduše to je bilo davno i nisam uložio neki trud u postavljanju i slušanju.

Ovo bi bila prava poslastica za naše matore cinike da to vide u mojoj sobi. Mogu samo da zamislim kakav bi to bio izliv malicioznosti. Rasprava o osiguračima bi bilo ništa.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Nešto slično je imao Karan. Dobio je od njegogov distrubutera sa dalekog istoka neke zvrčkice koje se postavljaju po sobi, neki su se stavljali na uređaje ili lepe na zvučnike.

Kolega je dobio nekoliko tih zezalica, veli da mu pomažu. Ja sam uzeo od njega i probao, nisam čuo razlike. Doduše to je bilo davno i nisam uložio neki trud u postavljanju i slušanju.

Ovo bi bila prava poslastica za naše matore cinike da to vide u mojoj sobi. Mogu samo da zamislim kakav bi to bio izliv malicioznosti. Rasprava o osiguračima bi bilo ništa.

 

To sto si dobio da probas, je odavno poznato,i nalazi se u hramovima na dalekom Istoku radi poboljsanja akustike u njima.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

U Decembru sam najavio da će Majda unaprediti moj DAC. Stigao je Silanna USB ISO board, slika dole. Ukratko, to mu dođe kao neki USB filter. Stavljen je iznutra u DAC, na poziciji usb ulaza (nakačen na usb ulaz sa zadnje strane).

Zvuk se dodatno pročistio. Skoro da je nestao sav digitalni šum sa izvora. Veoma sam zadovoljan. Majda će opširnije.

Link to comment
Share on other sites

Tako je fabrika napravila. Elektronska pločica koja ima na jednoj strani muški A usb konektor a na drugoj ženski A konektor. Bukvalno kao usb flash + ženski konektor sa druge strane. Može da se direktno gurne u usb port laptopa i na njega odma da se nastavi usb kabal do daca. Opciono može ovako da radi, međutim Majda je postavio drugačije.

Na dacu stoji Neutrikov profesionalni šasijski usb terminal. Njegova osobina je da sa spoljne strane može da primi usb kabal sa B konektorom, a sa unutrašnje opet ima ženski usb A port. U ženski deo je gurnut usb filter.

Prednost ovakvog sklopa je što mu ne treba posebno spoljno napajanje kao kod drugih.

U trenutku slikanja usb filter još nije bio povezan sa ostatkom daca već samo gurnut u Neutrik terminal.

Link to comment
Share on other sites

Pogledah malo na netu posto nisam cuo za Silanna USB izolator (a pratio sam tematiku). Vidim da firma pravi cipove izmedju ostalog i za tu namenu ali ne videh da oni prodaju gotovo resenje.

Sad izgluglah da Coolgear usb izolator koji sam vidjao ranije koristi Silanna cipove.

https://www.coolgear.com/news/usb-isolator-high-speed-debut.html

https://www.coolgear.com/product/usb-isolator-high-speed

Cena ovog je 200$, sto nije malo.

 

@vdzele

Koja je cena tog izolatora i gde se moze nabaviti? :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nema vise chipova, prestala priozvodnja i nece ih vise raditi... Steta. Ovo kod VDzeleta je originalna Silanina plocica. Neki broj - EVB1. Sigurno neki njihov evaluation board isto kao sto imaju i drugi proizvodjaci... Imam i PDF dokumentaciju. Sa strane DAC interfejsa je posebno napajanje iz daca. Sa strane upstream uredjaja isto regulisano klasicno napajanje.

Nabavio sam za neke moje potrebe i neku kolicinu ovih chipova. :)

(Slusao sam nekoliko puta ovaj Silanin EVB na razlicitim sistemima i meni to, u smislu zvucnog rezultata, jasno deluje kao bolje nego bez toga. I to ce sigurno biti isto i sa drugim uredjajima tog tipa razlicitih proizvodjaca koji su ugradjivali ove silanine chipove. Ima ih 3 A, B i C verzija, isti sa minimalnim razlikama samo u sekcijama napajanja...)

Link to comment
Share on other sites

Iskreno sam se plašio da će mi ovaj filter, peti po redu u sistemu, malo ugušiti zvuk. Međutim desilo se baš suprotno.

Dinamika nikad bolja. Muzika se sad može slušati jako dugo bez ikakvog zamora.

Posebno me pogodilo da se ne oseti težina slušanja novije produkcije. Ona je već 20ak godina prepanjena što se glasnoće nivoa snimka tiče. Nikakvu tegobu ne osećam sada kad je pustim. Veoma lako se sad "vari".

Izlazi čist organski zvuk. Izuzetna stvar.

Ovo je ujedno pokazatelj koliko su laptop/pc kao nosači zvuka loša rešenja. Za vrhunske rezultate nikako. Za neke osrednje možda, ali tek sa ovakvim usb filterom i linearnim napanjem.

Nažalost i za osrednje rezultate treba dosta para u našim uslovima.

--------------------------

PS: Da li neko zna zašto se teme iz Vaših sistema ne pojavljuju u gornjem desnom ćošku glavne stranice sajta. Da se vidi i tu da je neko nešto ažurirao.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...