Jump to content


VDzeletov sistem


vdzele

Recommended Posts

ja sam imao DA konvertor koji je pravljen da radi na vrhunski akumulator. ne ovo normalno automobilsko nego na zutu (bolje) ili crvenu optimu koja se koristi za startovanje jakih motora za plovila gde su potrebne mnogo vece udarne struje nego za paljenje kola. posle nekoliko godina impuls je napravio regulisano napajanje koje je zamenilo bateriju, ne zbog zvuka nego zbog komfora, jer se posle nekog vremena smoris da svakis 10-15 dana kacis punjac na bateriju bez obzira na to koliko je moderan. elem, jasno da su postojale sonicne razlike - baterija je zvucala ispeglanije ali manje dinamicno, sto je udaralo na glavni kvalitet doticnog konvertora (ne napisah, gore pomenuti altmann attraction DAC). sa druge strane napajac je svirao dinamicnije ali pomalo i grublje. u sustini verovatno da bi nesto tipa slozenijih paul hynes napajanja sa mnostvom serijskih regulatora bilo idealno ali bi takav pristup vec imao ozbiljnu cenu. sad, ono sto se cesto pominje, da bateriju treba paralelisati sa bankama elektrolita velikog kapaciteta, nisam nikada probao, nekako mi se nije pravila elektro pionir instalacija od svega toga (kao da sam akumulator na sred police nije dovoljno bizaran, srecom da su ove optime barem manje ruzne od prosecnog exxide ili varte).

ko slusa muziku sa laptopa zna za razliku u zvuku izmedju reprodukcije kad je ustekan u struju i kada svira preko baterije. nije daleko od ovih nalaza gore...

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, anubisgrau said:

 baterija je zvucala ispeglanije ali manje dinamicno,

Baterija daje mlohavost zvuku kod mene.

Analogija ovom jeste kad u sistem stavite razdvojni trafo. Dobija se na dinamici i detaljima, ali ko sluša fine note "grub" zvuk od trafoa će hteti da smiruje. Više leži onima koji slušaju dinamičnu muziku, rock, house,....

Doduše, ovo je moje iskustvo sa trafoom od NN.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Akumulatori imaju mnogo veci sum nego sto se misli. Pogledati po netu ima i konkretnih merenja i uporedjivanja...

Baterije u lap topu su ustvari shunt... Tako da je besmisleno, a bilo bi i tehnicki lose dodavati diskretni shunt koji bi morao trositi minimum 120% struje napajanja, vie nego duplirani zahtevi za napajanje, znaci jos vece dimenzije i mnogostruko veci hladnjak pa i tempertaure koje bi uticale na zivotni vek komponenti.

Drugo Shunt nema nogo smisla ako nije odmah do finalnog potrosaca. Sto nije slucaj kod laptopa ili kompjutera gde ima mnogo drugih modula i sekcija sa prpadajucim regulatorima posle centralnog napajanja. Pogledati Jungov clanak "Dont shunt the shunt"

To je losa zamisao.

Prekidac na ulazu sklopa stvarno nema nikakve veze sa prekidackim switch napajanjima . pogledadti koncept i definiciju prekidackih napajanja i bice jasnije zbog cega...

Прво треба разјаснити термине. Сви извори за напајање који се пуне да би се касније користили су акумулатори. То важи и за литијумске акумулаторе у лаптоповима. Батерија означава скуп,низ ( батерију) појединачних ћелија акумулатора. За литијумске батерије напон једне ћелије је 3.6В, за оловне гел акум. 2В, никл-кадмијум 1.5В итд. Овде се под акумулатором најчешће сматра велики аутомобилски акумулатор.

Хемијска реакција у акумулаторима ствара одређени широкопојасни шум који је ипак мањи од шума линеарног напајања са уобичајеним регулаторима напона.У  Аудио Експресу постоји чланак о томе. Ја не знам који је регулатор напона употребљен у извору напајања о коме говоримо. Батерије нису шант, већ floating извор јер оне ништа не регулишу , тј . немају регулациони шант елемент.Шант регулатори могу да се употребе и даље од кола, јер њихова највећа предност је што захваљујући извору константне струје или отпорнику у потпуности одвајају регулисани напон од основног напајања и штетног утицаја сметњи из мреже, шума диода и мана филтерских кондензатора.И наравно струјних каблова, конектора и ових данских снејк оил геџета.

Овај задњи пасус је увредљив.Наравно да знам принцип рада СМПС , прекидач је ту само да искључи доток мрежног напона у напајање и све препусти само акумулатору.

Link to comment
Share on other sites

On 11.11.2018. at 9:38, Majda said:

Ja sam slusao sa podloskama i bez njih. Meni deluje bolje sa podloskama.

mada me nervira sto se podmecu, i uredjaji su nestabilniji u tom smislu. Mozda bi trebalo da budu u obliku nogica i da budu sastavni deo uredjaja. Mislim da bi to bilo mnogo kompaktnije resenje.

Podloske o kojima sam ja pisao u podgorumu gluva soba imaju sa gornje strane rupu koja krije navoj upravo predvidjen za “usrafljivanje” tj fiksiranje podloske za sasuju uredjaja.

Iste te rupe koristio sam za spajkove/siljke zvucnih kutija ispod kojih sam postavljao podloske. 

Rezultati odlicni, stabilnost perfektna, nista manja nego bez njih.

Link to comment
Share on other sites

ja sam imao DA konvertor koji je pravljen da radi na vrhunski akumulator. ne ovo normalno automobilsko nego na zutu (bolje) ili crvenu optimu koja se koristi za startovanje jakih motora za plovila gde su potrebne mnogo vece udarne struje nego za paljenje kola. posle nekoliko godina impuls je napravio regulisano napajanje koje je zamenilo bateriju, ne zbog zvuka nego zbog komfora, jer se posle nekog vremena smoris da svakis 10-15 dana kacis punjac na bateriju bez obzira na to koliko je moderan. elem, jasno da su postojale sonicne razlike - baterija je zvucala ispeglanije ali manje dinamicno, sto je udaralo na glavni kvalitet doticnog konvertora (ne napisah, gore pomenuti altmann attraction DAC). sa druge strane napajac je svirao dinamicnije ali pomalo i grublje.

ko slusa muziku sa laptopa zna za razliku u zvuku izmedju reprodukcije kad je ustekan u struju i kada svira preko baterije. nije daleko od ovih nalaza gore...

 

Ako se secas do istog smo zakljucka dosli (nezavisno) posle slusanja TwinDac Mirka Weizig-a. Na baterijama etericno na struju dinamicnije i sa trunku manje rafinmana. Meni vise prijalo na mrezni napon.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Nixie said:

Sad imam mini HP PC na kome je Win10 i Album player i ništa više, bolje svira od laptopa, naravno sa duplo jačim napajanjem nego što je potrebno, sve je original HP a moguće je da bude i bolje sa nekim linearnim napajanjem. Samo treba mi 150-200W napajanje mrzi me još to da pravim a nije ni jeftino.

Mislim da vam je za laptop 100-120W sasvim dovoljno. Ako je samo za muziku ne prelazi to 50ak vati.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, garson said:

Mislim da vam je za laptop 100-120W sasvim dovoljno. Ako je samo za muziku ne prelazi to 50ak vati.

Za laptop originalno napajanje je bilo 90W (grejalo se dosta ali ne za muziku nego ovako kad radim intenzivnije + ide punjenje baterija), za HP mini PC je oko 120W, nego mene uvek vuče da bude  jače nego što treba. Za laptop imam 120W za PC mislim da je oko 200W. Volim da bude samo umereno toplo leti kad su vrućine.:heat

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Nixie said:

Za laptop originalno napajanje je bilo 90W (grejalo se dosta ali ne za muziku nego ovako kad radim intenzivnije + ide punjenje baterija), za HP mini PC je oko 120W, nego mene uvek vuče da bude  jače nego što treba. Za laptop imam 120W za PC mislim da je oko 200W. Volim da bude samo umereno toplo leti kad su vrućine.:heat

Ja imam HTPC koji sam sam sklapao, CPU je 25W, diskretna grafika 25-30W, i LiteOn "punjac" od 120W (19V 6.3A), DC to DC PSU, i kod mene je to mlako cak i kad pustim film (pa se GPU optereti).

E sad mozda je kod vas tako jer se i baterija puni, pa je opterecenje punjaca vece.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, garson said:

Ja imam HTPC koji sam sam sklapao, CPU je 25W, diskretna grafika 25-30W, i LiteOn "punjac" od 120W (19V 6.3A), DC to DC PSU, i kod mene je to mlako cak i kad pustim film (pa se GPU optereti).

E sad mozda je kod vas tako jer se i baterija puni, pa je opterecenje punjaca vece.

Jeste tako, kad radim nešto i baterija je praznjikava veće je opterećenje i jače se greje. To je stari Asusov K53S ima stari I5 procesor troši to dosta ima i neku posebnu Nvidia grafičku tako da vuče solidnu struju. Ne koristim ga više za muziku, u tom režimu nema grejanja. Nekad je pičio igrice sad više ne može jadničak.

Link to comment
Share on other sites

Ako se VDele slaze ja bih poslao poruku Lubi administratoru da promeni naziv teme? Ovo moze recimo da bude "VDeletov sistem" u galeriji sistema? Ili tako nesto?

Hteo bih i ja da otvorim temu u kojoj bi bile fotografije i informacije koje e tiču mog "sistema" i ostlih eksperimenata...

Hvala :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pre neki dan mi stigle anti-vibracione podloške za moj laptop i napajanje za laptop. Po tri ispod svakog.

Zvučna slika se dodatno razvukla, naročito po vertikalnoj osi.

Probao sam iste podloške ispod zvučničkih kablova, medjutim karton od wc papira je daleko bolji. Bas je sa ovim kartonom izuzetan, dok se zvuk sa podloškama spljošti. Eto, jedino mesto gde meni ne rade posao.

Ko je pisao da svuda treba staviti anti-vibracione podloške je debelo u pravu.

Može ova tema da se premesti u Vaši sistemi.

Podloske 4.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, vdzele said:

Pre neki dan mi stigle anti-vibracione podloške za moj laptop i napajanje za laptop. Po tri ispod svakog.

Zvučna slika se dodatno razvukla, naročito po vertikalnoj osi.

Probao sam iste podloške ispod zvučničkih kablova, medjutim karton od wc papira je daleko bolji. Bas je sa ovim kartonom izuzetan, dok se zvuk sa podloškama spljošti. Eto, jedini mesto gde meni ne rade posao.

Ko je pisao da svuda treba staviti anti-vibracione podloške je debelo u pravu.

Može ova tema da se premesti u Vaši sistemi.

Podloske 4.jpg

Jel moze slika napajanja za laptop.

Link to comment
Share on other sites

On 11.11.2018. at 17:46, Majda said:

Za neke koje eventualno interesuje ova tema, tu je bilo neverovatnih i neocekivanih problema. Na primer onaj okrugli jack koji ide u laptop. Toliko razlicitih dimenzija i standarda da to nije normalno.

ljudi, nisam sam :-P. Kupio sam od @Filipescu   linearno napajanje, i veoma sam zadovoljan. Neverovatno koliko utiče na zvuk. Ja sam trebao da ga skućim i napravim kabal do DAC a. Promenio sam 5 konektora dok nisam našao odgovorajući (polovan). Počeo sam da mislim da nešto samnom nije u redu :screwy Na kraju sam našao da odgovorajući od nekog prastarog Intel laptopa. Pisaću u posebnoj temi više o tome, samo da završim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...