Jump to content


VDzeletov sistem


vdzele

Recommended Posts

On 9.11.2018. at 23:02, vdzele said:

Danas je stiglo i linearno napajanje za laptop.

 

 

On 9.11.2018. at 23:08, vdzele said:

Drugi kolega mi je ujedno doneo svoj Sparkz.

Preostalo je jedino još da oladiš ambijent na temp blizu apsolutne nule, kako bi svi provodnici radili u optimalnim uslovima i КОНЕЦ!

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Delija said:

@Majda

Baci malo pogled na napojne sekcije na aktuelnim maticnim plocama. Kakvo god djubre od napajanja da im das - ispeglace ga samo tako. Samo da moze da isporuci iole ok napon (+/- 10%) i dovoljnu struju.

Ni ovo nij tacno... Mrzi me da pisem...

Pa ti onda napajaj sa punjacem za mobilni, A ovi unutra neka |"peglaju" + be happy :)

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Majda said:

Ni ovo nij tacno... Mrzi me da pisem...

Pa ti onda napajaj sa punjacem za mobilni, A ovi unutra neka |"peglaju" + be happy :)

Naravno da je tacno, inace 99% racunara koji koriste totalna shitex napajanja ne bi uopste radili.

Punjac za mobilni stavljati u kontekst napajanja racunara? Glup i nepotreban komentar.

Link to comment
Share on other sites

Svaka ti cast...

Sve vise ljudi napusta forume... Ovo je katastrofa.

Mora da se uvede opcija da pokretac teme napise ko moze da ostavlja komentare a ko ne, ostali samo opcija citanja.

Nema druge.

Ovako ispada kao ono kad ostavljau djubre ispred ulaznih vrata u zgradama...

I svi su isti i oni koji imaju kredibilitet i oni koji nemaju pojma i koji non stop nesto kenjaju po temama, nemaju nikakvo znanje ni iskustvo a pri tom su glupi kao *****...

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Delija said:

@Majda

Baci malo pogled na napojne sekcije na aktuelnim maticnim plocama. Kakvo god djubre od napajanja da im das - ispeglace ga samo tako. Samo da moze da isporuci iole ok napon (+/- 10%) i dovoljnu struju.

To se odnosi na CPU, mnoge periferije se napajaju direktno sa napajanja (hdd/ssd, graficke karte itd.) .

Link to comment
Share on other sites

Ljudi pišu nešto a nisu ni čuli razlike, ne samo za ovaj deo audio tehnike. Verovatno da to što nešto malo znaju o IT im daje za pravo da sebe proglase za apsolutnim znalcem.

Bio je gost iz Vršca u emisiji Nemere bez kabla, koji je lepo govorio o njegovom iskustvu sa linearnim napajanjima kod računara. Čudi me kako se onda nisu oglašavali cinici da mu ospore rad.

Na internetu se mogu naći dosta firmi koji se bave ovim širom sveta. Pa niko nije lud da kupuje nešto skuplje ako mu jeftinije daje iste rezultate.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, garson said:

To se odnosi na CPU, mnoge periferije se napajaju direktno sa napajanja (hdd/ssd, graficke karte itd.) .

 Kakav je slučaj u laptopu, obzirom da je recimo kod mene napajanje/punjač baterije 19V 6.84A (nabavljen dosta jači od originalnog naravno). To znači da raznorazni sklopovi u laptopu  imaju neke posebne čoperske step down konvertore. Šta se tu dobija linearnim napajanjem?

Ja sam pare uložio u poseban PC sa dosta jačim nego što je potrebno napajanjem, i to da bude samo za muziku, sa značajnim zvučnim napretkom. Laptop ostaje svaštara, kao što je uvek i bio.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Nixie said:

 Kakav je slučaj u laptopu, obzirom da je recimo kod mene napajanje/punjač baterije 19V 6.84A (nabavljen dosta jači od originalnog naravno). To znači da raznorazni sklopovi u laptopu  imaju neke posebne čoperske step down konvertore. Šta se tu dobija linearnim napajanjem?

Nisam dovoljno strucan ali mislim da je to reseno nesto slicno kao picoPSU ili Winmate DC-DC napajanja.

Dakle tu se DC od 19V pretvara u potrebne napone, 12V, 5V, 3.3V itd.

Mislim da tu dosta zavisi od implementacije a i od samog "punjaca".

Ovde se moze videti review jednog takvog DC-DC napajanja i da li je i koliko osetljivo na kvalitet "punjaca".

http://www.silentpcreview.com/Winmate_DD-24AX

Mislim da se linearnim napajanjem sigurno dobija na kvalitetu, ali problem ostaje sam DC-DC deo unutar samog laptopa tj koliko je to kvalitetno reseno.

Upravo taj deo i jeste nesto sto me je uvek odbijalo od laptopa kao izvora muzike, tesko su tu sta moze zameniti. Kod klasicne desktop masine, sa linearnim napajanjem se, verujem, dobija vise, jer se (skoro) sve direktno napaja sa samog napajanja.

Inace, ima i maticnih ploca koje imaju nesto slicno tj ulaz im je DC preko nekog punjaca, uglavnom neke miniITX ploce.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, garson said:

To se odnosi na CPU, mnoge periferije se napajaju direktno sa napajanja (hdd/ssd, graficke karte itd.) .

Naravno. Iskljucivo o CPU-u je i diskutovano - nakon moje posalice vezano za stabilnost takta CPU-a.

Al' isto to se radi na grafickoj kartici za GPU iliti svaki uredjaj bi to mogao da ima - ako je uopste bitno i ako konstruktor to ume da uradi.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, garson said:

Bilo bi interesantno videti merenja sta CPU dobija sa krs vs dobrim napajanjem i koliko dobro naponska sekcija CPUa to pegla.

Ipak nekako mislim da tu ipak ima i do samo kvaliteta napajanja.

Pa naravno Garson. Potpuno si u pravu.

Ovde je bio konkretan zadatak isprobati prvo worst case klasicno napajanje, toroidni trafo (doduse neki nemacki vrlo kvalitetan) i start quality (citaj lose C, klasican greatz izpravljac i ostalo) na mestu centralnog napajanja. I poslusati eventualne razlike i proceniti konkratno da li ima smisla ici dalje.

Razlika je postojala i to veoma bitna. Da sada ne objasnjavam, pa sam napravio verziju sa klasicnim custom specifikovanim EI trafoom i veoma kvalitetnim C i ostalim elementima, za nijansu predimenzionirano nego sto je bilo po originalnoj specifikaciji 18.5V/3.5A, tako da ni u punom rezimu rada kada su prikljucene recimo svi eksterni uredjaji a i puni se baterija napajanje ostane samo blago toplo.

Stekao sam utisak da je ova druga finalna verzija nesto bolje radila.

Za neke koje eventualno interesuje ova tema, tu je bilo neverovatnih i neocekivanih problema. Na primer onaj okrugli jack koji ide u laptop. Toliko razlicitih dimenzija i standarda da to nije normalno. Pa onda u zavisnosti od firme da li je famozni treci mali pin Sense pin ili njime odlazi i dolazi neki signal kojim se vrsi neka komunikacija sa lap topom? Na svu srecu kod HP racunara to je samo neki naponski signal, dok je kod recimo acera to signal koji dolazi od mikrokontrolera koji se nalazi u eksternom switch napajanju i to je mnogo komplikovaije izvesti. A ima i drugih bisera... Svi rade na drugi nacin u sustini je poenta da nateraju kupca da koristi njihova napajanja. Inace laptop nece da se pokrene. A nema skoro uopste dokumentacije o tome...

Za ilustraciju koliko su "kvalitetno" izradjena ta originalana switch napajanja - jedno staro napajanje je imalo prekid u kablu na 3 mesta. Kakav li je tek kvalitet bitnih elemenata unutar napajanja? Na srecu to staro HP napajanje imalo je dobar konektor koji je upotrebljen, i jedini od nekoliko isprobanih koji fizicki odgovara onom u laptopu. Neverovatno. 

Sto se tice dodatnih DC-DC konvertera ne verujem da ih ima u lap topovima. Zbog toga sto su vecih dimenzija i nisu prakticni. A i da postoje jos neka prekidacka napajanja u lancu mnogo je manji sum koji unose nego da je ispred njih jos jedno prekidacko napajanje. I to na kvadrat posto se po teoriji to mnozi. Tako da ta nabacivanja u stilu "nista to ne vredi kada su tu druga prekidacka kola...", a koja imaju za cilj da obesmisle citavu stvar,  jednostavno ne prolaze. Poznat stil po ovdasnjim forumima...

Verujem da su prisutni obicni regulatori i to vise njih da bi se smanjila disipacija po jedinici povrsine. I zbog toga sto je potrebno disejblovati neki sklop ili ih upotrebiti kao senzor...

U krajnjoj liniji mnogo je ispravnije dovesti u uredjaj kao referentnu 0 masu iz CT mreznog transformatora, nego neki tamo kao "nulti" potencijal iz switch napajanja prepunog HF suma... :)

Namera mi je da jednog dana napravim i sebi kalsicno napajanje za mac minija.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Delija said:

Drzi se ti audio sprava i "umetnosti", a racunare ostavi nekima drugima.

 

Nekulturu i bahatost necu da komentarisem. To ide iskljucivo tebi na cast - a i za to su zaduzeni Ljuba i moderatori.

 

Pa sta sada zoves moderatore u pomoc kada si ti prvi krenuo sa "kulturom" i "dobrom namerom". Evo i sada u ovom postu. Posle kazes salio si se...

Pa i ja sam se salio. :)

Posto ti meni preporucujes cega da se drzim, mogao bih recimo da primetim da je mozda bolje da si otisao danas na Tasmajdan, kupio balon i lizalicu ili zvaku, i zabavio se na suncu, posto je dan bio neocekivano lep za ovo doba godine. Nego sto si sedeo za racunarom i pisao pametne postove u temi koja te u sustini ne interesuje

Link to comment
Share on other sites

Чему линеарно напајање за лаптоп када се он може користити са батеријом тј. акумулатором ? Те батерије дају бољи ДЦ од грубог линеарног напајања . Једино би неки велики шант регулатор дао боље резултате од батерије, али због великих струја то је непрактично. Да би се у потпуности елиминисао утицај прекидачког напајања за пуњење акумулатора, уградити прекидач на мрежном каблу.

Link to comment
Share on other sites

Ili nešto tipa Altmann-ovih B.Y.O.B. uređaja?

ok, da ne trujem Zokijevu temu ali hajd' barem na trenutak zamislite scenario sa sličnim vizuelnim atributima (velika, lepa drvena kutija sa/bez specijalnih nožica na podu), u njoj neki veeeliki Exide https://www.exide.com/ akumulator, a sve prilagođeno da bude pin kompatibilno sa onim sranjcima od pinova na akumulatoru laptopa. Koliko sam veoma površno pogledao, akumulatori laptopa su na naponu 11-14V tako da to ne bi trebao biti problem.

Exide naravno sa opcijom punjača u sanduku dok ne radi laptop plus senzorom za battery low itd...

...sorry za upad, neću više, slobodno nastavite dalje. Moja opaska se odnosila za koncept napajanja laptopa nikako na uticaj na zvuk digitalije čiji sam i dalje nevlasnik.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Solderer said:

Чему линеарно напајање за лаптоп када се он може користити са батеријом тј. акумулатором ? Те батерије дају бољи ДЦ од грубог линеарног напајања . Једино би неки велики шант регулатор дао боље резултате од батерије, али због великих струја то је непрактично. Да би се у потпуности елиминисао утицај прекидачког напајања за пуњење акумулатора, уградити прекидач на мрежном каблу.

Akumulatori imaju mnogo veci sum nego sto se misli. Pogledati po netu ima i konkretnih merenja i uporedjivanja...

Baterije u lap topu su ustvari shunt... Tako da je besmisleno, a bilo bi i tehnicki lose dodavati diskretni shunt koji bi morao trositi minimum 120% struje napajanja, vie nego duplirani zahtevi za napajanje, znaci jos vece dimenzije i mnogostruko veci hladnjak pa i tempertaure koje bi uticale na zivotni vek komponenti.

Drugo Shunt nema nogo smisla ako nije odmah do finalnog potrosaca. Sto nije slucaj kod laptopa ili kompjutera gde ima mnogo drugih modula i sekcija sa prpadajucim regulatorima posle centralnog napajanja. Pogledati Jungov clanak "Dont shunt the shunt"

To je losa zamisao.

Prekidac na ulazu sklopa stvarno nema nikakve veze sa prekidackim switch napajanjima . pogledadti koncept i definiciju prekidackih napajanja i bice jasnije zbog cega...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zflazar said:

Ili nešto tipa Altmann-ovih B.Y.O.B. uređaja?

ok, da ne trujem Zokijevu temu ali hajd' barem na trenutak zamislite scenario sa sličnim vizuelnim atributima (velika, lepa drvena kutija sa/bez specijalnih nožica na podu), u njoj neki veeeliki Exide https://www.exide.com/ akumulator, a sve prilagođeno da bude pin kompatibilno sa onim sranjcima od pinova na akumulatoru laptopa. Koliko sam veoma površno pogledao, akumulatori laptopa su na naponu 11-14V tako da to ne bi trebao biti problem.

Exide naravno sa opcijom punjača u sanduku dok ne radi laptop plus senzorom za battery low itd...

...sorry za upad, neću više, slobodno nastavite dalje. Moja opaska se odnosila za koncept napajanja laptopa nikako na uticaj na zvuk digitalije čiji sam i dalje nevlasnik.

Cao Druze. Altman isto koristi klasicne automobilske Lead Acid akumulatore ako se ne varam,  a oni definitivno imaju mnogo veci sum nego samo solidna napajanja. Ovaj sto si poslao link je isto lead Acid ALI neuporedivo kvalitetniji. Sudim po cenama za tu opremu za brodove. Taj aku je sigurno 10 X ili vise puta skuplji od bilo kog automobilskog akua. Ali je zato i toliko bolji posto za tu namenu idu sasvim drugi pojacani standardi. Svaki deo opreme za aeronautics je neuporedivo skuplji od bilo kog consumer dela...

Drugo mozes misliti koliko kod nas kosta taj aku ako uopste i ima negde da se kupi. A porucivanje iz inostranstva bi na transport tako maivnog paketa izaslo kao Petra kajgana :)

A i naponi specifikovani za lap top napajanja se krecu oko 18-19V.

BTW razlog zbog koga Altmanovi uredjaji zvuce dobro je mozda taj sto on nema klasicnu kutiju i na taj nacin izbegava vibracije zatvorene kutije, koja je prisutna kod vecine urdjaja. Kao i to da su mu plocice na mekom drvetu. Naravno pre svega dobro zamisljeni uredjaji

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Majda said:

Akumulatori imaju mnogo veci sum nego sto se misli. Pogledati po netu ima i konkretnih merenja i uporedjivanja...

Baterije u lap topu su ustvari shunt... Tako da je besmisleno, a bilo bi i tehnicki lose dodavati diskretni shunt koji bi morao trositi oko 120% struje napajanja znaci jos vece dimenzije i mnogostruko veci hladnjak pa i tempertaure koje bi uticale na zivotni vek komponenti.

To je losa zamisao.

Prekidac na ulazu sklopa stvarno nema nikakve veze sa prekidackim switch napajanjima . pogledadti koncept i definiciju prekidackih napajanja i bice jasnije zbog cega...

Mogu da potrvrdim, da kad sam koristio laptop kao izvor (preko USB konekcije sa DAC) bolje je zvučalo dok je priključen punjač nego kad je radilo na baterije. Možda je to do setovanja u power options Win7 kad radi na baterije, stvarno nisam siguran, ali tako je bilo.

Sad imam mini HP PC na kome je Win10 i Album player i ništa više, bolje svira od laptopa, naravno sa duplo jačim napajanjem nego što je potrebno, sve je original HP a moguće je da bude i bolje sa nekim linearnim napajanjem. Samo treba mi 150-200W napajanje mrzi me još to da pravim a nije ni jeftino.

Link to comment
Share on other sites

Ko zeli da sebi uradi napajanje sa baterijama ispravan put bi bio da koristi prvo one superbaterije veceg kapaciteta koje napajaju seriju super-capacitora. Sa pripadajucim kontrolerima punjenja superbaterija i drugim potrebnim kontrolnim modulima.

Ali neak se spremi za vecu cenu tog napajanja od prosecnog lap topa. A i pitanje je da li ce ta razlika u odnosu na recimo klasicno napajanje biti tolika da oravda rad i ulozeni novac,

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Nixie said:

Mogu da potrvrdim, da kad sam koristio laptop kao izvor (preko USB konekcije sa DAC) bolje je zvučalo dok je priključen punjač nego kad je radilo na baterije.

U bog te, vidiš ja skroz zaboravih da probam ovu opciju. :D

Šalu na stranu, isto zaključak ovde još dok sam imao Sipijeve uređaje.

Edited by vdzele
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...