Jump to content


Pitanje oko upgrade-a risivera


rrapaic

Recommended Posts

Kolege,

zaista se retko javljam ovde jer nemam nekog preteranog iskustva. O cemu se radi: imam jedan stari Technics kaset dek koji je odsluzio svoje (otisla plasticna mehanika oko prenosa/motora). Kad sam ga vec otvorio, video sam da ima sijaset kondenzatora (tacnije 4 x 4700uF + 1 manji, ne videh dobro koji). Elektroliti izgledaju odlicno, nisu naduveni niti procureli, ma kao da su juce stavljeni.

A s druge strane, imam Denon stereo risiver sa skromnih 2 x 6800uF, i odavno se resavam da to poboljsam. Mogu li se kondenzatori sa deka iskoristiti, na sta treba da obratim paznju? Kondenzatori na risiveru su bukvalno zaliveni za plocu, pa sam mislio da sa donje strane ploce nalemim zice na njihove kontakte, a na drugu stranu zice kondenzatore sa dek-a. Moze li se ovo izvesti, to jest, gresim li negde u rezonovanju?

Hvala unapred na odgovorima!

Pozz :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne valja stavljati manji kapacitet od originalnog. Taj koji je u uređaju je optimum ili bar minimum. Treba li stavljati veći, to je drugo pitanje, ali nikada manji. Isto tako, stare kondenzatore zameniti takođe starim nema mnogo smisla. Ti kondenzatori su verovatno zaliveni vrućom plastikom koja se vrlo lako i lepo odvaja tako da nije problem skinuti ih.

Link to comment
Share on other sites

On ‎24‎.‎3‎.‎2017‎. at 19:14, stoN_Cold said:

Губиш време. Стави два од 10.000 µF уместо 6800 и заврши пос'о.

Baš tako, a što se konkretnog predloga tiče, sa ovim kondovima sa donjeg linka po meni ne možeš da promašiš i ne koštaju ruku i nogu, proveri samo prečnik postojećih i da li oko njih ima dovoljno mesta u slučaju da se prečnik razlikuje:

https://www.hificollective.co.uk/catalog/supertech-2t-slit-foil-capacitors.html

Link to comment
Share on other sites

Ali ne, niste me razumeli :)

Pa kakav bi to bio upgrade da stavim manje kondenzatore od originalnih (koji takodje izgledaju sasvim ok). Mislio sam da ih stavim ZAJEDNO; ovi od 6800uF ostaju gde jesu, na njihove kontakte (+ i -) sa donje strane ploce zalemim zice, koje dovedem na nove kondenzatore (recimo 2 banke po 2x4700uF). Ako se ne varam, kondenzatori se spajaju paralelno za sabiranje kapaciteta (+ na + i - na -), i to bi bilo to.

Daklem, ponavljam pitanje: gresim li negde u rezonu, odnosno hoce li ovo raditi..? :)

Pozz ;)

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, rrapaic said:

Ali ne, niste me razumeli :)

Pa kakav bi to bio upgrade da stavim manje kondenzatore od originalnih (koji takodje izgledaju sasvim ok). Mislio sam da ih stavim ZAJEDNO; ovi od 6800uF ostaju gde jesu, na njihove kontakte (+ i -) sa donje strane ploce zalemim zice, koje dovedem na nove kondenzatore (recimo 2 banke po 2x4700uF). Ako se ne varam, kondenzatori se spajaju paralelno za sabiranje kapaciteta (+ na + i - na -), i to bi bilo to.

Daklem, ponavljam pitanje: gresim li negde u rezonu, odnosno hoce li ovo raditi..? :)

Pozz ;)

Osnovna funkcija kondenzatora u napajanju je filtracija napona, ako ne staviš neke kvalitetnije umesto postojećih, recimo neke Low ESR/High Ripple, ili ove koje sam ti predložio sa "Slit Foil" konstrukcijom koji su namenjeni za audio, ništa nećeš dobiti.

Link to comment
Share on other sites

Cek, cek sad...

A sta bi sa pricom 'nikad dosta kapaciteta u pojacalu', u smislu da je zvuk daleko bolji i zbog struje za tranzistore, koju obezbedjuju SNAZNI kondovi?  Zar nije upravo to osnovna razlika izmedju risivera i pojacala - risiver ima manje kondove (zarad prihvatljive cene za krajnjeg kupca)?

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, rrapaic said:

Cek, cek sad...

A sta bi sa pricom 'nikad dosta kapaciteta u pojacalu', u smislu da je zvuk daleko bolji i zbog struje za tranzistore, koju obezbedjuju SNAZNI kondovi?  Zar nije upravo to osnovna razlika izmedju risivera i pojacala - risiver ima manje kondove (zarad prihvatljive cene za krajnjeg kupca)?

 

Pozz

Ne postoji veličina "nikad dosta", nego minimalna preporučena za određenu snagu pojačala, klasu u kojoj radi, stabilnost u radu sa zvučnicima niže impedanse, itd. Prevedeno, naseo si na priču...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Recimo da sam naseo (iako nisam potrosio ni vremena, ni para).

Mnogo kolega sa foruma mi je reklo da je za risiver 2x50W@8Ohms kapacitet od 2x6800uF vise nego skroman (ne zapocinjem rat :) , pitam za SAVET). Ukratko, ston mi je napisao (lakonski, po obicaju): stvar ce raditi.

Evo onda novog pitanja: VREDI li opisana operacija truda?

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, rrapaic said:

Recimo da sam naseo (iako nisam potrosio ni vremena, ni para).

Mnogo kolega sa foruma mi je reklo da je za risiver 2x50W@8Ohms kapacitet od 2x6800uF vise nego skroman (ne zapocinjem rat :) , pitam za SAVET). Ukratko, ston mi je napisao (lakonski, po obicaju): stvar ce raditi.

Evo onda novog pitanja: VREDI li opisana operacija truda?

Vredi onoliko koliko košta - ništa.:rolleyes: Ako hoćeš stvarno nešto da unaprediš, otvori se za 20e za par kondenzatora koje sam ti predložio, pa javi ima li razlike.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Zexx said:

Vredi onoliko koliko košta - ništa.:rolleyes: Ako hoćeš stvarno nešto da unaprediš, otvori se za 20e za par kondenzatora koje sam ti predložio, pa javi ima li razlike.

Hm...

Pogledacu veceras koji su mi originalni kondovi, a koji su sa deka, i napisacu ovde brand-ove. Pa mi ti onda reci koliko bih mogao dobiti na zvuku, pls. (da zanemarimo sad starost)

Nije nikakav problem 20e; strah me operacije nad otvorenim pojacalom :) . Jesam vec osvezavao hladne lemove (davna preporuka by Willi; tnx!), al ovo je ipak dodavanje novih elemenata u konstrukciju... malo prpe nije na odmet :unsure:.

U svakom slucaju, hvala svima na odgovorima!

P.S. Zaboravih, ja sam sad u Bosni; nemam pojma kako nabaviti pomenute kondove, to jest da li salju ovamo.

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Zexx said:

Baš tako, a što se konkretnog predloga tiče, sa ovim kondovima sa donjeg linka po meni ne možeš da promašiš i ne koštaju ruku i nogu, proveri samo prečnik postojećih i da li oko njih ima dovoljno mesta u slučaju da se prečnik razlikuje:

https://www.hificollective.co.uk/catalog/supertech-2t-slit-foil-capacitors.html

Kolega jesi mozda probao ove elektrolite , i ja sam ih slucajno snimio prije par dana , cini mi se da su ih skoro ubacili u asortiman .

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, jager said:

Kolega jesi mozda probao ove elektrolite , i ja sam ih slucajno snimio prije par dana , cini mi se da su ih skoro ubacili u asortiman .

Nisam ove konkretne, ali imam ukupno 8 takvih u Hypex napajanju iz njihove HG serije koji su i brendirani kao Hypex, a s obzirom na godinu proizvodnje, sigurno ih je proizveo BHC. Ove konkretne sa linka proizvodi Supertech za DNM, koji je inače originalni vlasnik patenta koji je razvio u saradnji sa BHC, a koji je u međuvremenu kupljen od strane firme Kemet. Ukratko, ovo bi trebalo da je isti proizvod, samo po povoljnijoj ceni. Inače, ako su kondovi za neki tvoj projekat, a ne za zamenu, svakako gledaj da nabaviš 4-pole "T-network" verziju.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Zexx said:

Nisam ove konkretne, ali imam ukupno 8 takvih u Hypex napajanju iz njihove HG serije koji su i brendirani kao Hypex, a s obzirom na godinu proizvodnje, sigurno ih je proizveo BHC. Ove konkretne sa linka proizvodi Supertech za DNM, koji je inače originalni vlasnik patenta koji je razvio u saradnji sa BHC, a koji je u međuvremenu kupljen od strane firme Kemet. Ukratko, ovo bi trebalo da je isti proizvod, samo po povoljnijoj ceni. Inače, ako su kondovi za neki tvoj projekat, a ne za zamenu, svakako gledaj da nabaviš 4-pole "T-network" verziju.

Razmisljam o zamjeni u rotel-a 4 x 10000 pa reko da priupitam ... hvala na odgovoru .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...