Jump to content


Objasnjenje u vezi konstrukcije pojacala


Zorole

Recommended Posts

Vreme je da se ponovo oglasim... Moja tvrdnja da ne svira brdo elektronike nego topologija je dokazana u praksi. Drugo, nigde ne napisah da topologija obavezno znaci par elemenata... Jedan Krell KSA-50 MkII sigurno nije prazan a bogami nije ni lagan ali svira kao zmaj... Prvo se obavestite sta znaci topologija a onda idemo dalje... I zasto ne bi fabrika brisala oznake za svojih elemenata u uredjaju? Meni recimo pada na pamet da ne bi dundjeri iz Srbije prckali po njemu... Dovoljno? A mozda Vam pada na pamet i nesto kreativnije kao ,recimo, zastita autorskih prava na necemu sto je jedinstveno bas u tom uredjaju i plod je autorskog tima? Ne drzim stranu nikome, samo pokusavam da racionalno iznesem stvari na videlo... Imaju li amateri sa ovog sajta pojma da mi ,takodje, objasne zasto jedno to isto integralno kolo u dva razlicita CD plejera npr. zvuce razlicito? Sta cemo s tim? Dakle, moze se o ovome raspredati nasiroko i nadugacko ali svako ima pravo na svoje izbore i cenu onoga sto napravi... Ako to ima prodju u narodu - super. Ako nema, katanac na firmu i idemo dalje... Tako to ide na zapadu... Srbija je isuvise jadno trziste za bilo kakav sud o necemu kvalitetnom...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 425
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pojačala ne treba otvarati i zavirivati u njih. Treba ih slušati, i posle doneti sud o kvalitetu zvuka! Ovde je, očigledno praksa, gledati na internetu slike, otvorenih uređaja i donošenje paušalnih izjava. A da taj uređaj nikada nisu ni poslušali. U narodu postoji izreka NE KUDITE KONJA, KOGA NISTE JAHALI:D

Link to comment
Share on other sites

@Gox co. @Zexx @prophet

Pratim diskusiju i vidim da se dešava nešto što se vrlo često na ovom forumu. Može da bude trolovanje, bojim se da nije.

Vaši argumenti imaju utemeljenje kako u ''tehničkom'' znanju, tako i u elementarnoj ljudskoj logici. Međutim, na žalost, vaši stavovi će ostati zauvek nepomirljivi sa stavovima ''suprotne strane''  ( @Zorole , @Technicssss i dr.).

To je zato što problem ne nastaje zbog neshvatanja elektrotehnike, zakona tržišta, principa poslovanja, slobode izbora, različitog ukusa kada je zvuk u pitanju...

Poreklo problema je socio-psihološkog, kulturološkog, čak istorijskog...karaktera.

Dug period života u kvazi društvu, pseudo državi...nužno ostavlja posledice na način razmišljanja, gubi se vertikala vrednosti, kao posledica svega na kraju se izvitoperuje osnovni logički kostur kod čoveka. Kod takvog stanja stvari trivijalnosti nužno preuzimaju primat nad ključnim pitanjima.

Na kraju, postaje bitno koliko neki Francuz zaradi po komponenti, zamera se proizvođačima što ''na tanjiru'' ne porezentuju komponente i servisnu šemu (bezmalo negoduje se što nije priložen ''recept'' za izradu), otpad sa KP postaje merilo svega...

Verovali ili ne, primera radi ozbiljni proizvođači kolača, zaključuju veoma komplikovane ugovore i ''recept'' za određeni kolač plaćaju papreno, vrši se posebna obuka, sastojci (i dobavljači) ostaju poslovna tajna...ugovori obavezno sadrže NDA klauzulu (non disposal agreement)... Ne vidim da iko kritikuje po netu što u pojedinim radnjama sladoled košta X2 i samo su nabrojani sastojci bez količine a kamo li proizvođača.

Link to comment
Share on other sites

Ja i dalje nisam siguran koja je poenta ove teme.

Da nesto sto je tesko i popunjeno bolje svira od necega sto je lagan i prazno?

Da je problem to sto proizvodjaci sakrivaju prave nazive komponenti jer cuvaju recept?

 

 

Sto se mene tice ja se izuzetno lozim na Krell i slicne masivne uredjaje, ne znam zasto ali mi to izgleda odlicno (nemam mali penis). Ali isto tako me ne bi cudilo da sa napretkom tehnologije pojacalo 5x (manje i lakse) svira podjednako dobro ako ne i bolje. 

Pa jbt nije hi-fi biranje lubenice pa da nesto mora da tezi da valjalo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Technicssss said:

Verovatno pretpostavljas da cim neko nema Neat zvucnike iz Ultimatum serije koji kostaju 10K evra taj nije nista cuo ni video osim na slikama i nema pravo da komentarise. Jako lose procenjujes ljude Zexx, jako lose... 

Ne sećam se da sam igde u ovoj temi pominjao šta imam kod kuće i koliko šta košta, niti vidim potrebu za tim, ali ova tvoja rečenica zapravo dosta toga objašnjava i ubija mi svaku volju da ti bilo šta odgovorim, a ionako ne bih rekao ništa novo što već nisu rekli u poslednjih nekoliko postova @Gox co. @prophet @Aleksandar75 @Woland @microfarad, izvinjavam se ako sam nekog zaboravio... Podseti me sve ovo na jedan komentar na vest da se Lewis Hamilton izjednačio sa Senom po broju pol pozicija, gde neko ko se potpisao kao "nothing wrong with me" mrtav 'ladan napisa "prevara od vozača. uvek bio". E to je slika i prilika mentalnog stanja ove nacije o kome @Aleksandar75 priča, još dugo, jako dugo ovde neće biti bolje. Tužno...

Link to comment
Share on other sites

To je ono kad "srbi" dodju iz kafane prejedeni (ozdrali se za sve pare) i prvo sto kazu: "Znas kolike su bile porcije?! A cena smesna!" Samo da bude "bogato", sad sto je salata ko da zvaces stiropor, meso ko da jedes plutu nije uopste vazno. Bitno da je jeftino, preobilno i prskano/spricano kojekakvim g*vnima.




Link to comment
Share on other sites

Mišljenja sam da nastala rasprava nema veze sa sociološkim pojavama, već da je isključivo povezana sa pogrešnim shvatanjem problema, da ne kažem nesporazuma, zanemarivajući percepciju pojedinca. Konkretno ovde, nesporazum nastaje u momentu kada @Zorole upoređuje konstrukcije Lavardina od 3000 eura i nekog drugog pojačala od cca 100 eura, verujući da su iste. Svoje mišljenje bazira na osnovu svog shvatanja HiFi, i pita se da li, iz njegovog ugla, prevelika cena opravdava sredstva. Takav pojedinac neće toliko platiti "dobar zvuk", tražiće jeftijije i ne treba ga osuđivati, jer je u pravu u odnosu na svoju percepciju. Sa druge strane, pojedinci koji svoju percepciju zasnivaju na argumentima i znanju iz audio oblasti, smatraju da je cena opravdana, kako zbog topologije i konstrukcijskih rešenja, tako i zbog krajnjeg cilja, zvuka. Takvi će uvek dati toliki novac za pomenuto pojačalo. Naravno, i oni u pravu, ali iz svoje perspektive.

Na kraju ne treba se međusobno ubeđivati, a nikako osuđivati, jer nema svrhe.

Sukob dva pojedinca, koja gledaju na stvari iz različite pozicije, nije ništa drugo, nego čist nesporazum. Primera radi, ako čovek posmatra okolinu sa brda, on nije u mogućnosti da vidi šta se dešava u podnožju, i obrnuto.

Po meni, istina je negde između.

Ja sam za to da "dobar zvuk" mora da se plati, ali ne i pretplati.

 

Link to comment
Share on other sites

Sta bi bilo tek da Zorole nije postavio temu na adekvatnom mestu...u pocetnickim pitanjima. Gde je lepo navedeno da nema vredjanja etc.

Verovatno bi ga lincovali.

Inace i ja volim popunjeniju kutiju kad su pojacala u pitanju. Izuzetak cine D class pojacala gde se moze stedeti na hladnjaku na primer. Al ako je firma na pojacalu od 4 cifre stedela na tome...

To opet mogu da shvatim da je na primer zelja da se zvuk priusti onima sa plicim dzepom, pa da se stedi i proda onda to po povoljnoj cifri. E al to onda nije cifra od 3000€ nego 800-1000, i ovde i Fancuskoj...

Osim ako neko sad ne zeli da kaze da bi isto kostalo 10000 da su stavili hladnjak i pobakrenu sasiju i daljinac koji nije genericki sa 50'tastera koji ne sluze nicemu. Ovo sa daljincem govorim generalno, jer sam se tog bezobrazluka nagledao.

Ja kad vidim daljinac jasno mi je skakvom firmom ima posla..zna da napravi pojacalo ,a daljinac ne. I da se razumemo. Nisam daljinskozavisnik. Uglavnom ga ne koristim i za ono za cega ga imam.. al somodji daljinac uz spravu od xxxx eur.

Dakle tema je u pocetnickim pitanjima, i mogli ste coveku lepo i da objasnite. Kao gox co na primer.

A ne sociopata...izvitoperen um...Srbin...

Link to comment
Share on other sites

Temu sam pokrenuo pre svega da bi nama pocetnicima objasnili veterani ko koga guzici u HiFi svetu.

Elem, da li su pretpojacala bitna? Jer ako nisu, kako to da ih neki proizvodjaci nude u svojim najskupljim ponudama sto smo jelte videli kod Hegela (6000e) ili primer Yamaha C1 koja je prodata za 1000e? Sa druge imamo lep primer Lavardina, koji verujem da dobro svira, ali zato ima skoro izbacenu preamp sekciju. 

Drugo, da li je snaga i dalje bitna? Jer ako pojacalo (ne bilo koje) od 45w odlicno pokrece bilo koje zvucnike nema potrebe da gledamo velike teske komponente i sa njima muku mucimo prilikom premestanja i sl. Da li je npr. ovaj Technics bacanje para: http://www.kupujemprodajem.com/Technics-SU-MA-10-47344586-oglas.htm?filter_id=108   ili ovaj Marantz:http://www.kupujemprodajem.com/marantz-1250-rezervisano-46388701-oglas.htm?filter_id=125554640  tj. nek ljudi skupe jos koju 1000e i kupe lepo Lavardina?

Da li ove starije komponente ista vrede u poredjenju sa novijim komponentama istog cenovnog ranga, a gde je na snagu stupio minimalizam? Jer verujem da se mnogo ljudi misli sta da kupi. Starije ili novije?

Link to comment
Share on other sites

Tu je situacija jednostavnija, nesto starije je bolje od neceg novijeg, i obrnuto. E sad gde se sta nalazi na toj lestvici i jeste ono sto se stice slusnim iskustvima. I licnim ukusom.

Da ne tupim, garant je pljeskavica tu kod vas u Leskovac bolja nego ovde iako je prase doslo iz Srema.

Link to comment
Share on other sites

Mada koliko vidim Japanci i dalje furaju istu filozofiju kao pre 30 i kusur godina. I dalje prave snagase i velika pojacala koja verovatno ne zvuce nikako :)

http://www.uk.onkyo.com/en/amplifier-receiver-348.html

a evo i karakteristika nekih novijih Onkya:

http://www.uk.onkyo.com/en/product-comparison-58455.html?products=19822,11898

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Zorole said:

Temu sam pokrenuo pre svega da bi nama pocetnicima objasnili veterani ko koga guzici u HiFi svetu.

Тема је одлична и добро је што си је покренуо, само настави тим ритмом.

Link to comment
Share on other sites

Imaju svoja ubedjenja, filozofiju...i tako. Kao i Englezi.

Slusajuci uglavnom takva hvalisanja od strane proizvodjaca, a i vlasnika, prosecan korisnik stvar vidi ovako.

Svaka nova serija uredjaja u reklami nosi nesto novo, revolucionarno, nesto sto baca u senku sve ono od ranije. A da li je bas tako. Poredio sam CDP-501 , jedan od prvih plejera i XA555ES, jedan od najboljih i poslednji. 20g unapredjivanja izmedju. Ja ocekivao da ce se sa prvog sve cuti kao Karleusa...kad ne lezi vraze...

E tako i sa pojacalom, ne mora da bude tenk da bi dobro radilo, niti je 20kg garant da ce to dobro da radi u nekom sistemu.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, prophet said:

 Nadam se da o knjigama ne sudite po koricama, da ih ne kupujete na kilo, da ucite od iskusnijih i iskazujete postovanje... ako uopste imate zelju da nesto naucite

Svi znamo da se knjigama ne sudi po koricama, već po naslovnoj strani. U ostalom knjige se kupuju na metar, a ne na kilo.

 

 

Ilija Cvorovic.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...