Jump to content


Mali zvučnici i bas


Nomimasen

Recommended Posts

1 sat ranije, beatgoeson said:

sonus.jpg.ee51c38fbe744b1b5d5b0e8244988015.jpg

Pa lepo pise : Depeest. Nisam ni razumeo da neko tvrdi da zvucnik ide do 20hz ili moze nesto van specifikacija.Mislis li da ikom ko ovo cita nije jasno il je nekom potrebno da se jos koji put otkrije Amerika tvrdnjom da mali zvucnik ne reprodukuje najdublje bass tonove.Btw idu prema specifikacijama do 46 hz sto je otprilike frekvencija najdubljeg tona gitare,inace vrlo retkog. Dakle ekstra i za rokcinu,nisu minimonitori koji idu do 70hz.Vec rekoh da se SF odlicno snalaze sa rock muzikom.Kad god sam bio kod nekog ko ih ima mi je pustio neku "zestinu''.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 405
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, sondek said:

Mislis li da ikom ko ovo cita nije jasno il je nekom potrebno da se jos koji put otkrije Amerika tvrdnjom da mali zvucnik ne reprodukuje najdublje bass tonove.

 

Naravno da mislim... moj post je bio namenjen Nomimasenu, koji nikako da razluči monitoring i produkciju od reprodukcije. Njegov prethodni post sugeriše da je njegov klijent, u eksploataciji, dobio isto što je čuo preko Sonusa, bez sub-a. Sa metar udaljenosti. "Na super-dubokom fundamentu "

Da se malo razgalimo:

SF-magnum.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, beatgoeson said:

Naravno da mislim... moj post je bio namenjen Nomimasenu, koji nikako da razluči monitoring i produkciju od reprodukcije. Njegov prethodni post sugeriše da je njegov klijent, u eksploataciji, dobio isto što je čuo preko Sonusa, bez sub-a. Sa metar udaljenosti. "Na super-dubokom fundamentu "

Da se malo razgalimo:

SF-magnum.jpg

Da ponovim, nikad nisam čuo realističniju bas gitaru nego na Kremonama. Ni Nomimasen ni ja nismo previše nežni s potenciometrom. Šta bi se desilo na 320dB je drugo pitanje.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da mislim... moj post je bio namenjen Nomimasenu, koji nikako da razluči monitoring i produkciju od reprodukcije. Njegov prethodni post sugeriše da je njegov klijent, u eksploataciji, dobio isto što je čuo preko Sonusa, bez sub-a. Sa metar udaljenosti. "Na super-dubokom fundamentu "

Da se malo razgalimo:

SF-magnum.jpg

 

Tako je. Sve ti znaš.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, beatgoeson said:

Da pogađam... realističnija je nego prava bas gitara?B)

interesantna misao .

 Pre neku godinu na prezentaciji najvećih Focal-ovih kutija je doveden neki basista . Sve je to išlo preko tih velikih kutija i zvučalo je porilično realistično . Focal-ove kutije su u to vreme / a i danas / koštale oko 150.000 evra .

  Inače taj zvuk bas gitare se postiže već sa 1000 evra , 500 za pojačalo i 500 za kutiju ........i onda ljudi daju hiljade i hiljade evra da bi imali recimo realističnu violinu ili saksofon .....ili bas gitaru .

  Zvuk bas gitare mali zvučnik po tonalitetu odradi besprekorno jer bas gitara ne ide previše nisko , ali fali onaj fizički deo koji može da napravi samo veliki zvučnik ......ko je još video basadžiju sa malim zvučnjakom ????

  PS  ako se otvori podaci bilo kog scan speac midbasa ili basa , može da se vidi IMPEDANCIJA ....naravno slika impedancije , koja kreće ravno od 20 hz i negde na odrećenoj frekfenciji krene prema gore sve do vrha impedancijskog pika , da bi zatim se simetrično spustila dole i krenula prema kraju opsega ......FREKFENCIJA NEMA VEZE  ima veze oblik , i to je u stvari fizički oblik bas line deonica ......postoji napad pa onda otpuštanje , tj praktično muzičar napadom zategne žicu pa je onda otpusti .......taj zvuk je DUM DUM DUM DUM ,  a ne DRRZUMMMM  DGTREUUMMMbBRUUUUUM , kao što umeju da urade mnoge kutije .

   Sa druge strane postoje i veličine prostora , tj pozornica gde muzičari sviraju , tako da je najprirodnija stvar na svetu da kada muzičar zategne žicu i otpusti , prođe neko određeno vreme dok zvuk ne stigne do slušaoca , dostigne svoj maksimum i vrati se nazad .......druga strana medalje je da se sluša sedeći na zvučnjaku od basadžije , tj da su mu zalepili mikrofon .

   Dakle ne može basista da se odmah čuje jer je on negde tamo ......

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, rob-k said:

O kakvoj "frci sa veličinom membrane" se radi? :huh:

o onoj tvojoj "možda" frci koju si opisivao a ja je kvotovao

29 minuta ranije, RADE said:

  da sam ja to napisao , bilo bi svega , ovako je uvek najbolje kada se prizna svrha pisanja :)

ma ne bi, previše sebi daješ do značaja: ti kad nešto napišeš niko ne razume šta si hteo da kažeš, ali bolje ti ide sa ciframa

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, RADE said:

interesantna misao .

 Pre neku godinu na prezentaciji najvećih Focal-ovih kutija je doveden neki basista . Sve je to išlo preko tih velikih kutija i zvučalo je porilično realistično . Focal-ove kutije su u to vreme / a i danas / koštale oko 150.000 evra .

  Inače taj zvuk bas gitare se postiže već sa 1000 evra , 500 za pojačalo i 500 za kutiju ........i onda ljudi daju hiljade i hiljade evra da bi imali recimo realističnu violinu ili saksofon .....ili bas gitaru .

  Zvuk bas gitare mali zvučnik po tonalitetu odradi besprekorno jer bas gitara ne ide previše nisko , ali fali onaj fizički deo koji može da napravi samo veliki zvučnik ......ko je još video basadžiju sa malim zvučnjakom ????

  PS  ako se otvori podaci bilo kog scan speac midbasa ili basa , može da se vidi IMPEDANCIJA ....naravno slika impedancije , koja kreće ravno od 20 hz i negde na odrećenoj frekfenciji krene prema gore sve do vrha impedancijskog pika , da bi zatim se simetrično spustila dole i krenula prema kraju opsega ......FREKFENCIJA NEMA VEZE  ima veze oblik , i to je u stvari fizički oblik bas line deonica ......postoji napad pa onda otpuštanje , tj praktično muzičar napadom zategne žicu pa je onda otpusti .......taj zvuk je DUM DUM DUM DUM ,  a ne DRRZUMMMM  DGTREUUMMMbBRUUUUUM , kao što umeju da urade mnoge kutije .

   Sa druge strane postoje i veličine prostora , tj pozornica gde muzičari sviraju , tako da je najprirodnija stvar na svetu da kada muzičar zategne žicu i otpusti , prođe neko određeno vreme dok zvuk ne stigne do slušaoca , dostigne svoj maksimum i vrati se nazad .......druga strana medalje je da se sluša sedeći na zvučnjaku od basadžije , tj da su mu zalepili mikrofon .

   Dakle ne može basista da se odmah čuje jer je on negde tamo ......

S čim se drogiraš, leptejebo...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Zexx said:

S čim se drogiraš, leptejebo...:rolleyes:

zaboravio sam napisati da muzika ima , tj trebalo bi da ima pulsirajući oblik , tj kao sinusoida kada se pusti da ide sa jednog kraja osciloskopa na drugi , sa ne baš preterano velikom amlitudom . Muzika koja je ravna izgleda bedno B) .

  Takođe sam zaboravio da napišem da reprodukcija niskih frekfencija uglavnom ima oblik polulopte . Naravno da ta lopta u sebi sadrži i onu "impedanciju " ali je jednostavno isprljana sa nekim tonovima koji realno ne postoje i zbog toga ima drugačiji oblik jer jednostavno duže traje . Zbog toga se imaju oni čudni zvuci koji se sviđaju audiofilima .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Woland said:

o onoj tvojoj "možda" frci koju si opisivao a ja je kvotovao

...

Ja sam opisao neke opcije i moguća rešenja, kao i potencijalne prednosti različitih koncepata zvučničkih sistema koji su na raspolaganju audiofilima - u tome si (samo) ti video "frku" ;) ...a u stvari "cveta 1000 cvetova"...

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, rob-k said:

Ja sam opisao neke opcije i moguća rešenja, kao i potencijalne prednosti različitih koncepata zvučničkih sistema koji su na raspolaganju audiofilima - u tome si (samo) ti video "frku" ;) ...a u stvari "cveta 1000 cvetova"...

 

ma nema nikakve frke ako ti je cilj da: "Možda ni ne treba tražiti bas.." a zaključak: " Možda je manje basa prednost malih zvučnika" tada je logičan sled da tada treba turiti na uvo slušalice.. možda.. ali ako je cilj visoka vernost reprodukcije u celom spektru, tada je besmisleno pitati se da li pomanjkanje basa može biti prednost - NE MOŽE, osim ako ti namera nije da taložiš gomilu kutija i sa njih slušaš ono što misliš da im je ponaosob najbolje i u glavi naknadno sklapaš zvučnu sliku.. neko te je prevario da se o ukusima ne raspravlja, i da je poimanje visoke vrednosti reprodukcije individualna stvar, ja ću ipak da zadržim jedan egzaktan cvetak (zanovetak) koji bez praznina popunjava čitav spektar, a ti sa preostalih 999 mož da radiš šta ti volja.. da ih baciš u Jangce npr

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Woland said:

ma nema nikakve frke ako ti je cilj da: "Možda ni ne treba tražiti bas.." a zaključak: " Možda je manje basa prednost malih zvučnika" tada je logičan sled da tada treba turiti na uvo slušalice.. možda.. ali ako je cilj visoka vernost reprodukcije u celom spektru, tada je besmisleno pitati se da li pomanjkanje basa može biti prednost - NE MOŽE, osim ako ti namera nije da taložiš gomilu kutija i sa njih slušaš ono što misliš da im je ponaosob najbolje i u glavi naknadno sklapaš zvučnu sliku.. neko te je prevario da se o ukusima ne raspravlja, i da je poimanje visoke vrednosti reprodukcije individualna stvar, ja ću ipak da zadržim jedan egzaktan cvetak (zanovetak) koji bez praznina popunjava čitav spektar, a ti sa preostalih 999 mož da radiš šta ti volja.. da ih baciš u Jangce npr

Prvi red tvog citiranog posta dobro ilustruje značenje sintagme "izvaditi iz konteksta".

Osim toga, nigde nisam napisao šta mi je cilj, ni šta mi je zaključak - mislim da je potrebno puno "kreativnosti" da se mom prvom prilogu ovoj temi pripiše bilo šta od navedenog.

Ostatak tvog posta i širinu tvoje mašte neću da komentarišem - i sam si previše svog unutrašnjeg života otkrio svetu.

S obzirom da forum postoji da bi ga čitali i drugi (osim tebe i mene), malo ću da dopunim svoj post:

Mali zvučnici (ustvari: male zvučne kutije) pružaju povoljnije preduslove za kvalitetniju reprodukciju dela zvučnog spektra koji mogu da sviraju - lakše je kontrolisati vibracije kad je kutija manja i kada ima manje zvučničkih jedinica, skretnica često može da bude jednostavnija, - sve pod uslovom da projektant ne pokušava da dobije dubok bas iz male kutije sa zvučničkim jedinicama male površine.

Za dubok i precizan bas je u tom slučaju poželjno dodati odvojene aktivne subwoofere - ko to želi. Subwooferi najbolje pomažu onim zvučnicima čija bas reprodukcija nije "mutna" (da bi odglumila dubinu), nego tačna u delu koji zvučnici mogu da odsviraju.

Konačno, velika većina samostojećih zvučnika takođe ne pruža reprodukciju punog opsega bas područja - i njima za to neophodno treba (kvalitetan) subwoofer (najbolje 2 do 4 komada). Ostale varijante mogu da se smatraju pitanjem ukusa pojedinog potrošača (audiofila). B)

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, rob-k said:

Prvi red tvog citiranog posta dobro ilustruje značenje sintagme "izvaditi iz konteksta".

ovo beše celokupan kontekst:

"Možda ni ne treba tražiti bas (dubok, a ni deo srednjeg) od malih zvučnika - možda je bolje dobiti definisan bas, bez podizanja gornjeg basa, kako ostatak spektra koji mali zvučnici mogu sjajno da prenesu ne bi "žrtvovali".

Možda je manje basa prednost malih zvučnika. A ko hoće, može malim zvučnicima da doda (kvalitetne=precizne) aktivne subwoofer-e. B)"

a ovo je bio odgovor na kontekst:

1 sat ranije, Woland said:

ako je cilj visoka vernost reprodukcije u celom spektru, tada je besmisleno pitati se da li pomanjkanje basa može biti prednost - NE MOŽE

a za ovo:

25 minuta ranije, rob-k said:

Ostatak tvog posta i širinu tvoje mašte neću da komentarišem - i sam si previše svog unutrašnjeg života otkrio svetu.

batali moju maštu i unutrašnji život, diskvalifikuje te to.. odvalio si glupost i to je primećeno - eno je tamo gore boldovana

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...