Jump to content


Mali zvučnici i bas


Nomimasen

Recommended Posts

  • Replies 405
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

9 sati ranije, Technicssss said:

Oh da, veoma ozbiljna doza nerazumevanja. Koliko sam mogao da procitam na ovih 16 strana ovi sa vecim membranama razumeju i prihvataju da manji zvucnik moze da pruzi sasvim solidan bass dok ovi sa manjim membranama jednostavno ne mogu da shvate da veliki zvucnici mogu da daju izuzetno utegnut i kvalitetan bass bez pomeranja bubrega. Cak sta vise, ima malih zvucnika koji daju izuzetno napucan mid bass koji mene izuzetno iritira.

f5926f318efbdf99360149bb4da7af03.jpg.20c9931f41d52a95225c3ef893194442.jpg

Ovaj zvucnik (necu reci koji je brend mada mnogi znaju) koji sam slusao samo nekih dva sata kod poznanika je mene izuzetno iritirao po pitanju bassa. Jedan od klasicnih primera manjih zvucnika koji sviraju kao da je sub u sobi. Ocigledno je kako su tvorci izvukli bass iz ovako malog ali dubokog kabineta i ta bass reflex cev te duzine za moje usi previse "svira". Njihov vlasnik je pored njih u sobi imao po zapremini cetri puta vece (vintage) zvucnike koji su dali cak primetno slabiji ali opusteniji bass. To se narocito primecivalo na Daft Punk - Random Access Memories albumu.

Поменуте кутије слушао сам код мене и нисам могао да им угодим због немогућности довољне удаљености од зида. Слушао их у просторији сличне површине и одушевљен сам звуком, простором, детаљима али стоје 130-150цм од зида.

Link to comment
Share on other sites

Od cetiri kutije koje sam imao u trenutnom prostoru (dve podnostojece - B&W 802N i Avalon Indra, dve standmount - Dynaudio Contour S1.4 i Vivid B1d) uvek su ove druge pravile probleme sa basom.

I to sa razlogom, Dyn je imao bass reflex pozadi, a Vividi imaju (pored midbasa napred) i ciste bas drajvere na zadnjoj strani kabineta.

U mom slucaju ispade da su standmount zvucnici probirljiviji po pitanju pozicioniranja, makar sto se tice dobijanja nekog idealnog basa.

P.S. Oba podnostojeca imala su downfiring bass refleks.

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2017 at 1:24, Technicssss said:

Oh da, veoma ozbiljna doza nerazumevanja. Koliko sam mogao da procitam na ovih 16 strana ovi sa vecim membranama razumeju i prihvataju da manji zvucnik moze da pruzi sasvim solidan bass dok ovi sa manjim membranama jednostavno ne mogu da shvate da veliki zvucnici mogu da daju izuzetno utegnut i kvalitetan bass bez pomeranja bubrega. Cak sta vise, ima malih zvucnika koji daju izuzetno napucan mid bass koji mene izuzetno iritira.

f5926f318efbdf99360149bb4da7af03.jpg.20c9931f41d52a95225c3ef893194442.jpg

Ovaj zvucnik (necu reci koji je brend mada mnogi znaju) koji sam slusao samo nekih dva sata kod poznanika je mene izuzetno iritirao po pitanju bassa. Jedan od klasicnih primera manjih zvucnika koji sviraju kao da je sub u sobi. Ocigledno je kako su tvorci izvukli bass iz ovako malog ali dubokog kabineta i ta bass reflex cev te duzine za moje usi previse "svira". Njihov vlasnik je pored njih u sobi imao po zapremini cetri puta vece (vintage) zvucnike koji su dali cak primetno slabiji ali opusteniji bass. To se narocito primecivalo na Daft Punk - Random Access Memories albumu.

Dynaudio ............inače boldovan efekat ja nazivam : basadžija ti sedi na nožnim  prstima umesto da je tamo među muzičarima . B)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

   Hajd malo da ozivim temu i iznesem neke svoje utiske.   Takodje sam primetio da mi mnogo vise leze male kutije iako sam stalno ganjao neke velike sa 8" basom itd... Mnogo precizniji i leprsaviji zvuk. Mnogo interesantniji... zivopisniji... ako se komponente sloze.

   Prvo su me odusevile Jamo D430 kutije koje imaju neki svoj fazon. Lepo rade, ne brundaju a basa sasvim dovoljno i jako prijatne za celodnevno slusanje. Posle duzeg slusanja u sistemu primetio sam da im fali malo srednjih. Visoki i bas su zaista odlicni ali taj nedostatak sredine nekada bas zna da se oseti. U sustini jako lepa kutija i treba je imati kada pozelite opusten... vintage zvuk... iako same kutije ne spadaju  u vintage :)   Slusao sam ih na T+A PA1220R i sa NADc375bee. sa T+A zvuce bas bas tamno a sa NAD-om jako prijatno i taj nedostatak sredine se nekako u ovoj kombninaciji manje primecuje. Veselije rade.

   Onda su mi se pre neki dan vratile nazad KEF Q300 koje sam imao neko vreme i lepo su mi svirale na HK990 mada im nisam nesto puno paznje posvetio tada a nisam imao ni neke kvalitetne stalke. U medjuvremenu je stigao c375bee i nabavio sam FS7000 B&W stalke... i tako... stavim ih na spomenute stalke... spojim sa c375beee.... i meni se to jako dopada kako radi.   Mozda je samo trenutno ushicenje ali danima svira i meni se ta kombinacija uopste ne iskljucuje iz struje... :) Izvor je HRT Music Streamer HD.... SACD materijali zvuce mnogo lepo... Ima svega.. I visokih (koji su mozda za nijansu grublji od onoga sto volim da cujem) i cistih srednjih a i iznenadjujuce cistog i preciznog basa. Zvuce mi lepse od nekih podnostojecis kutija koje kostaju dosta vise...

Da napomenem da je u igri i Lapp strujni kabl... koji NAD-u zaista dodaje notu prostornosti i mnogo ozbiljnijeg zvuka od varijante sa obicnim kablom... Takodje stalci su jako bitni igraci...

 

Prostorija u kojoj se slusa.. oko 22 kvadrata.

   Sustina je da sam stalno ganjao neke podnostojece gromade koje su kostale po par hiljada DM ili EUR a onda me oduseve kutije koje znatno manje kostaju...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...