Jump to content


Pojačalo za slušalice


arnage

Recommended Posts

@arnage

Imam Meier audio corda jazz pojačalo za slušalice. Na donjem linku imaš iznutrice, čisto kao ideju, pretpostavljam da nije teško napraviti nešto slično...

A možeš da na hifisharku pojuriš polovno, često mogu da se nađu gotovo nekorišćena pojačala, ljudi se iz HiFi-ja zalete u HeadFi, kupe dobar sistem i shvate da im sluške smetaju...

http://www.head-fi.org/t/574391/review-of-meier-audio-corda-jazz-with-technology-upgrade

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, arnage said:

Napravljeno i provereno. Jer ovo bih uzeo sada i verovatno nikada više... ili dok ne crkne.

Ево ти шема па прави, веома квалитетно и јефтино. Најскупљи део је сама кутија. До сада сам два комада направио и одлично ради са скоро свим типовима слушалица.

 

2.jpg

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

@Aleksandar75

Hvala na info, pogledaću, mada teško da bih išao na polovno. Eventualno od nekog poznatog, mada... šta znam. Najpre bih novo, a DIY je zasada čisto informativno. Ako neko ima gotovo i provereno rešenje, što da ne. 

@stoN_Cold

Hvala ti ali šemu mogu samo da uramim i okačim na zid da gledam... :) Ali koliko bi to otprilike koštalo da se napravi?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, arnage said:

Zdravo,

Trebalo bi mi neko pojačalo za slušalice. Razmišljam zasada između Rega Ear i Fiio K5, ima li neko iskustva njima?
Ima li nekih drugih preporuka? Sa DACom ili bez...

Kakva je situacija sa DIY u tom nekom cenovnom rangu?

 

Ta dva deluju prilično "kilavo". Kod prvog je max 6 V, pa je to slabašno za slušalice preko 80 Ohma. Kod drugog je max 7 V.

Dobar head-amp će imati mogućnost da max napon pojačanog signala ide do vrednosti od barem +/- 15V. Posebno bitno za slušalice veće Ohmaže.  Po opisu,  Meier audio corda jazz deluje mnogo bolje od ta dva. Ne znam kolika je cena.

Skoro sam napravio Head Amp, ali još nije skutijan. Za sebe, tako da su pločice point-to-point, ne izgledaju fancy.

Tema je ovde: http://www.diyaudio.rs/topic/8394-amp-za-slušalice-headamp-pitanja/?page=1  tu su i sheme, itd.

Oglas za dva head-ampa, i kutija. Samo treba sa se ubaci i poveže: http://www.diyaudio.rs/topic/8488-pojačala-za-slušalice/

Moj ti je savet da se na ova dva foruma informišeš ko, šta, gde ima, i odeš da isprobaš. Sa nekim dobrim sliušalicama. Ne bi bilo loše sa barem 2 para: neke 32-80 Ohma i neke 250-800 Ohma. Dobro je da pojačalo ima izbor za manji i veći gain, jer je raspon Ohmaža 32-2.000 Ohma...ako hoćeš da je pojačalo univerzalno, i da ne moraš u budućnosti da razmišljaš koje ćeš sluške da prikačiš.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam bio u istoj situaciji kao ti. Svrbela me lemilica da nešto pravim, stim da su mi interesi bili od najprostijeg CMOYa do nekog ezoteričnog lampaša sa 3-4 lanpe. U tom proučavanju šta i kako naidjoh na projekat 47. Uzmem da se pripremam, tražim delove i crtam pločicu kad naletim na ponudu na Aliexpresu koju nisam mogao da odbijem. Kutija, PCB, dvoslojni sa stop lakom i belom štampom, plus svi delovi. za smešne pare, Poručim iz zezanja i sve uredno stigne za samo 12 dana, ekspeditivni ovi naši Kinezi. Pre se čekalo mesec i duže.

58bad7592c07c_PCBdeloviikutija.jpg.a0717f18ed1e1d1f74b454436675ae9f.jpg

Uglavnom sve kako i piše, laserski sečena kutijica na sklapanje, pleksi zaštićen samolepivom folijom da ga ne oštetiš dok radiš,prilično kvalitetna štampana pločica i svi delići. Nema šanse da samo pločicu naručim ovde za te pare i to bez dvostruke štampe i laka. Da ne pominjem mučenje oko razvoja i crtanja pločice. Sve u svemu, letilica mi se nije ni zagrejala, za jedan ( školski) čas je sve bilo gotovo. probano i radi .

Na mojim Senhajzerkama HD560 Ovation je napredak u zvuku primetan..Sa linije kad se pušta. Prostor, definicija, timber, sve je bolje . BTW iskoristio priliku da sa Alija poručim i nove sundjere za sluške.

58bad74c9473f_Novisundjeri.jpg.b1c9143a979187a0825eaca9fbe74a55.jpg

Interesantno da boljitka nema na iPodu i Sony (odličnim inače) sluškama od 16Ohma, odnosno to se i na ipodu čuje ubistveno.

proba1.thumb.jpg.9b2c93abb375e81f1b50fe9da6039a8c.jpg

OPAmpovi su na podnošjima tako da sledi igranka sa rolingom. Jedva čekam da isprobam mog favorita OPA2111.

Danas nabavio i napajanje od 30V tako da očekujem da će se dobiti na swingu.

 

58bad7b1d2596_47headamp.thumb.jpg.d56c9e539b15d7c68bff3e40bf2e5326.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

@BokiTokiVoki

Hvala na info. Dakle ta dva otpadaju ali ne znam šta bi više gledao kod nas. Moralo bi izgleda da se poručuje.
Za sluške sam se juče odlučio za Beyerdynamic DT990 Edition 32 ohm... Vidim na sajtu prodavca ima na stanju, prelomim juče na taj model, pozovem da vidim gde ih imaju da dođem da pokupim... kad ono, nema na stanju, poručuje se. Rekoh, e jbg.
Tako da više ne znam koje će sluške biti u buduće. Već godinu dana imam DTX 910.
Pa sam zato obrnuo da tražim pojačalo.

@siroma

Svaka čast, divim se ljudima koji umeju to da prave. Nažalost ja ne znam.

 

Kako vam se čini onda ovako nešto?
http://schiit.com/products/vali-2

 

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, arnage said:

Nažalost ja ne znam.

Ма то и није нека наука. Основно код таквог уређаја је да буде у дискретној техници и то тополошки као мали излазни степен, само тако може да се избори са различитим импедансама слушалица, без знојења елеменета.

Е сад' једно незгодно питање, колико си пара спремио за такву акцију?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, arnage said:

Kako vam se čini onda ovako nešto?
http://schiit.com/products/vali-2

 

To je 169$, pa dok se dopremi i plate dadžbine... zatim, dobije se adapter umesto ljudskog napajanja, pa treba i to napraviti/nabaviti. I onda to izađe ukupno 250-300 €.

Bolje pogledaj Šolajin cevni head-amp. Bolji je od Schiit, i manje košta. Garancija ti je doživotna, a tu je na 300 metara. Možeš da probaš uređaj pre kupovine. Bolje od toga ne može.   http://www.solajaaudio.com/sedra_1.html

Link to comment
Share on other sites

Pre nabavke pojačala za slušalice moraš da razrešiš neke dileme,

Pitanja je mnogo a mogućih odgovora još više.

Pre svega za šta koristiš slušalice?

Za slušanje u pokretu, šetnji, sportu,...Ili za ozbiljnu zamenu slušanja muzike na zvučnicima(slušanje u sobi)?  Od odgovora na ovo pitanje ti zavisi izbor konstrukcije slušalica.Naravno i pitanje cenovnog razreda slušalica.

Zatim koji tip slušalica?

Postoje dve grube podele ali i mnogo varijateta izmedju. Grubo se dele na InEar i OnEar slušalice. Slušalice koje se guraju u uši mogu biti različire dubine postavljanja, od onih koje se stavljaju u školjku do onih koje prodiru u ušni kanal. Ove potonje obezbedjuju noise issolation  a bolji modeli i noise cancelling. U principu mogu da se čuju iznenadjujuće dobro. ( Pre svega zahvaljujući konstrukciji (izuzetno snažnim magnetima) i sinergiji sa izvorom muzike (prenosni playeri optimizovani za ove slušalice. Imaju D Class pojačalo u izlazu).  Neretko rade fenomenalno i bez dodatnih pojačala.

Slušalice koje se stavljaju na uši mogu biti sa naslanjanjem na uši ili potpunim oklapanjem ušne školjke, otvorene ili zatvorene konstrukcije... Uglavnom su to mali zvučnici i  sa namenskim pojačalima za slušalice daju odlične rezultate.

Šta je izvor muzike?

Da li je izvor CD player, integrisano pojačalo sa buxnom za sluške ili neki  prenosni plejer muzile (iPod, mobilni telefon,...)? Od toga ti zavisi da li je pojačalo stacionarno ili prenosno ( dodatni problem baterijsko napajanje)

Nekada su CD plejeri imali buxnu za slušalice tek da je imaju. Hardver je bio uradjen bedno , da se prodje što jeftinije da bi se ostvario najveći profit. Uslov je bio "samo neka radi". Benefit upotrebe pojačala na takvim uredjajima je primetan ( mada bi ja kao švajser malo intervenisao i na samom izvoru, uklonio fabrički ugradjeno  jeftino smeće,malo očistio signal pre uvođenja u pojačalo za slušalice).

Kasnije su se pojavili namenski uredjaji za slušanje muzike na slušalicama i tu su izlazni stepeni uradjeni sasvim pristojno. Često su namenjeni za pojedini tip slušalica ali sa njima daju izuzetne rezultate i nisu im potrebna pojačala za slušalice.

I na kraju Koje slušalice(koje impedanse)?

Od ovoga ti zavisi konstrukcija pojačala za slušalice ( i uopšte svrsishodnost istog). Ne rade sva pojačala isto sa slušalicama svih impedansi. Doduše na nekim pojačalima se može donekle da izabere impedansa ( i / ili gain).

Teorijski slušalice male impedanse neće se složiti sa lampama . Slušalice velike impedanse će propevati sa posebnim pojačalom za slušalice u odnosu na slušanje bez njega. Klasične audiofilske slušalice se neće proslaviti na modernim izvorima (iPod i slično) ali će zato moderne slušalice briljirati.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, arnage said:

Zdravo,

Trebalo bi mi neko pojačalo za slušalice. Razmišljam zasada između Rega Ear i Fiio K5, ima li neko iskustva njima?
Ima li nekih drugih preporuka? Sa DACom ili bez...

Kakva je situacija sa DIY u tom nekom cenovnom rangu?

NuPrime amp

Link to comment
Share on other sites

Čitajući po netu za ifi audio samo reči hvale..Konkretno za micro idsd kazu da zvuči ko petostruko skuplji uredjaji. Ja planiram takodje nano idsd le,čita sve moguće formate uz to native dsd (teško za te pare naći dac koji to nudi).

Ako se odlučiš za njega i uzmeš pre mene,napiši koji utisak!


Link to comment
Share on other sites

O ifi ,doduse ne nano već idsd sam pisao u par navrata,koristi ga moj brat.Odličan dac,rame uz rame sa duplo skupljim i mojim koji je svojevremeno kostao 3-4 puta vise na CD-u.Uz velik dodatak novih tehnologija za hi rez,dsd dobar amp za slusalice i pritom baterijski.Proveriti nekako da li je mozda headamp isti,u tom slucaju moja preporuka.Bez problema voza odlično HD800.Izuzetno cist i dinamican zvuk na slusalicama.Kao dac, lak za slusanje.Velika stvar sto moze da se nosi na put za slusanje uz lap top i pritome se priključi usb-om pa imaš i dobar dac u akciji.Pročitajte malo o istorijatu firme,biće jasnije mnoge stvari.

edit.po meni prava stvar ako se nije gadljivo na polovno,ukebati negde uz pomoć hifishark polovan idsd,to je ipak relativno novo sumnjam da mu nesto može faliti

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2017 at 0:34, BokiTokiVoki said:

To je 169$, pa dok se dopremi i plate dadžbine... zatim, dobije se adapter umesto ljudskog napajanja, pa treba i to napraviti/nabaviti. I onda to izađe ukupno 250-300 €.

Bolje pogledaj Šolajin cevni head-amp. Bolji je od Schiit, i manje košta. Garancija ti je doživotna, a tu je na 300 metara. Možeš da probaš uređaj pre kupovine. Bolje od toga ne može.   http://www.solajaaudio.com/sedra_1.html

da mu se zalepi jedan selektor ulaza na početak i glat može da glumi odličan preamp .....ima sve što mu je potrebno za tu ulogu :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, SUROKVL said:

Onda se zove Sedra3, preamp, takođe Šolajin standardni model ^_^

generalno dobar preamp za slušalice uopšte nije naivna naprava ......visoka ulazna impedancija , mala izlazna i veliki strujni potencijal .....uz  dobar swing idealna naprava .

 Uz dužno poštovanje prema svim dobrim odlikama , ja bih posebno naglasio  strujni potencijal ......struja gura gde burgija neće , što se kaže

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...