Jump to content


Percepcija visokih tonova (eksperiment)


rrapaic

Recommended Posts

  • Replies 320
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

9 minuta ranije, Father said:

Izvinjenje i od mene, jer apsolutno ništa nisam shvatio šta tamo žele da kažu???? :unsure:

Deo  "The Enhanced RIAA curve."

Ja sam shvatio da piše da su neki čobani budale pustili buvu, a Krca se primio, eto to...:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Zexx said:

Ja sam shvatio da piše da su neki čobani budale pustili buvu, a Krca se primio, eto to

I toj pre xx decenija   :lol:

Pokusacu da budem kratak, gledao sam spec. za Neumann rezac glave, preko 16Khz je potreban Boost visokih frekvencija koji odredjuje inzenjer rezanja na licu mesta ( za neke glave )...neke imaju roll off, neke ne do 20 Khz ( mislim )

e sad gde je nastala buva i kako : org riaa spec kaze da imas od 20Khz pa nagore mogucnost za teoretski rast visokih frek. koliko hoces ( u praksi nemoguce )... neko se uhvatio za to "teoretski" i predlozio EnhancedRIAA,  tj. da se uvedu dodatne vremenske konstante koje bi obarale visoke frek ( 50Khz ) prilikom reprodukcije ( De Emphase ),   kao da je moguce da na ploci postoji tako visoko snimljen signal

Kako sam se ja primio i zapamtio ?  pa citao sta pisu neki americki novinari, bez provere informacija...

Dalabu ja   ( nadam se da je ostalo jasno, samo pazljivo procitati enhancedRIAA )    :)

Link to comment
Share on other sites

Hvala na pojašnjenju!

Nisam hteo da preciziram u onom velikom postu jer nisam bio siguran o kom frekventnom pragu je bila reč ali svakako je 20kHz vrlo zeznuta visina za kontrolu na rezaču, pa su neki inženjeri zbog lakšeg trackinga limiritali input pri ili pre rezanja. 16kHz mi malo zvuci previše nisko, ali znam da sam se poprilično razočarao kada sam čitao o procesu rezanja i intervencijama na signalu koju imaju u rukavu neki inženjeri koji rade na rezačima. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Father said:

16kHz mi malo zvuci previše nisko, ali znam da sam se poprilično razočarao kada sam čitao o procesu rezanja i intervencijama na signalu koju imaju u rukavu neki inženjeri koji rade na rezačima. 

To je mislim za neku stariju glavu/rezac, samo kratko kazu da je imala roll off od 16KHz pa su tu morali da dodaju boost, da izvuku sta mogu, vec sledece su izgleda imale to znatno bolje do 20KHz be frke

Link to comment
Share on other sites

:D Da sam pročitao Krcin odgovor pre 8 sati mirno bih spavao, ovako sam se prevrtao celu noć. :D

Znači od vinila toliko, ništa od tih pominjanih visokofrekventnih ekstenzija čembala i sibilantnog govora, horni i šta je već čika iz  teksta prezentovao.

Treba sada pretresti i digitaliju kako stoji na ovu temu. Naravno tu mislim na materijal koji nama podpada pod šake. Treba ustanoviti da li muzika Master kvaliteta koja se može downloadovati (HD Tracks) konačnim masteringom biva uskraćena ovih harmonika i tonova koji plaše naše kućne lubimce i teraju bubašvabe da ne ulaze u naš stan ...

Ja ću pro_analizirati par HD kompozicija neke brutalne klasike u HD 24/192, 96, 88.2 ... da vidim ima li tu informacije ili ne i ako ima dokle dobacuje.

Samo da kažem da nisam protivurečan mišljenju da je super twitter dodatni boljitak, samo želim da ustanovim ima li života posle smrti od 22kHz. Ja verujem da je prisutnost i održivost harmonika na visokim frekvencijama izrazito važna čak i za bass područje, pa mi je tema izrazito zanimljiva. Svakako bih voleo i da ne zabludim daleko, ako za to nema opravdanja u mrtvom signalu preko 22-24kHz.

Link to comment
Share on other sites

Super tweeter donosi poboljsanje, slicno kao i sub u donjem opsegu. Najveci problem je njegovo uklapanje sa ostatkom sistema. U jednom od ranijih set-up-ova, koristio sam male Fosterove ribone, isli su peko 40KHz, ali na pravilno uklapanje utrosio sam oko mesec dana. Secam se da je najidealniji  HPF bio na 14,5KHz, strmine 6 ili 12dB/oct, nisam siguran. Zahvata on i deo ispod 20KHz.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Muči me nešto već par dana vezano za srednje tonove. Koliko god da sam zadovoljan detaljnošću i vjernošću srednjih tonova mog sistema, pomislim da ovo i nije idealan izbor za moju dnevnu sobu, jer kad pričam sa ukućanima moram se nadvikivati ili značajno smanjivati jačinu. Slušam uvjek na sorce-direct, ali možda bi trebao početi baviti regulacijom srednjih tonova na pojačalu. Kakva su vaša iskustva?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Engine said:

Muči me nešto već par dana vezano za srednje tonove. Koliko god da sam zadovoljan detaljnošću i vjernošću srednjih tonova mog sistema, pomislim da ovo i nije idealan izbor za moju dnevnu sobu, jer kad pričam sa ukućanima moram se nadvikivati ili značajno smanjivati jačinu.

Pa uobicajeno kao tvoja, kad otpanjim pot i dodje neko od ukucana mi se onda nadvikujemo dok ja ne smanjim... bez ukucana je ok.

Ako imas kvalitetan sistem, dakle mozes da slusas vrlo glasno a da te ne boli glava posle pola sata, nije nista cudno sto se moras nadvikivati sa ukucanima kad se oni pojave i zele ti nesto reci ( ili ti njima ).

Ovo je samo glasnoca, pun zvuk, nista vise... normalna stvar   :D   .... hi fi

a mozes i da probas da smanjis srednje tonove ako imas takvu kontrolu

Link to comment
Share on other sites

Bose je pravio dosada svaku mogucu vrstu zvucnjaka u kutiji, podcenjeni su zestoko jer pravili su i kvalitetne kutije.  Tetka ima klasican dvosistemac za slusanje klasike, iz 80ih, to i danas svira dobro a video sam i Bose klon Kef 105 ( svaki drajver ima svoju kutiju, trosistemac, dobar ), Acoustimas AM5 slusao al' nije to za mene.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Krca44 said:

Pa uobicajeno kao tvoja, kad otpanjim pot i dodje neko od ukucana mi se onda nadvikujemo dok ja ne smanjim... bez ukucana je ok.

 

Problem je što su često u dnevnoj sobi.  

Umislio sam da je "Direct source" najbolji zvuk pa mi je tabu da diram balance, bas i sl...

Link to comment
Share on other sites

Doktor je zainteresovan bio za temu ,  poslusao sam ali mi nesto nije jasno bilo jer cujem UltaZvuk , ne bi trebalo da ga cujem , 
 pa sam analizirao i ispostavilo se da je ovo tacno ono sto i cujem , neki ton od 150hz , sa dosta shuma , i drugi 150hz sa 15khz ,  evo i slika , to sto se vidi na spektru to se i cuje , normalno . 
Zakljucak , ovde nema UltraZvuka 

Prvi ton.jpg

Drugi Ton.jpg

Drugi Ton Spektar.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Ljuba unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...