Jump to content


Percepcija visokih tonova (eksperiment)


rrapaic

Recommended Posts

6 sati ranije, Chowek said:

Moje skromno mišljenje je da sistem treba da rerodukuje ono što slušalac/vlasnik želi da čuje. Nije li to poenta svih onih šetnji po salonima predstavnika i stanovima saboraca? Da shvatimo šta to prija našem (sl)uhu. And everything else is gaslight. Ne?

Sa ovim se potpuno slažem.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 320
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

15 sati ranije, Chowek said:

Moje skromno mišljenje je da sistem treba da rerodukuje ono što slušalac/vlasnik želi da čuje. Nije li to poenta svih onih šetnji po salonima predstavnika i stanovima saboraca? Da shvatimo šta to prija našem (sl)uhu. And everything else is gaslight. Ne?

I ja se slažem. Ali ne hi-fi sistem, nego sistem.

A HiFi je reč koja „objašnjava“ visoku vernost, a to nema veze sa onim što vlasnik želi da čuje ili ono što mu prija (tog trenutka, ili sutra, ili prekosutra…), nego onako kako jeste.

Link to comment
Share on other sites

HiFi sitem je isključivo teoriski mit.

Vrlo dobro smo utemeljili da svako poseduje lične doživljaje verne reprodukcije, iz čega proističe da deklaracija "HiFi" ne može biti univerzalno referentno primenjiva.

Subjektivna dimenzija je izrazito prisutna, pored ne tako često priznavane činjenice da svakome od nas sluh vremenom sazreva i pomera granice očekivanog verno reprodukovanog zvuka ...:blah

Link to comment
Share on other sites

Neko je jednom na forumu napisao da bi sistemi od par stotina iljada evara ili ti "ajend" , morali svi da zvuče vrlo slično ako ne i isto.  Znamo da to nije slučaj. Dakle (u ovim mojim godinama) zvalo se to HiFi ili ne, jedini kriterijum je, ovo mi se sviđa, a ovo ne. Tj za ovo bih dao pare, a za nešto drugo ne.

Uvatim nekad sebe da mi plasikaner mini linija kod mog brice zvuči opasno dobro. Po gotovo kad u toku šišanja počne da me hvata san.:D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

…Subjektivna dimenzija je izrazito prisutna…

Ima tu, ali samo delimično, istine :wink:

Svako može da poseduje lične doživljaje verne reprodukcije, a subjektivna dimenzija može biti izrazito prisutna u tom ličnom doživljaju. Niko to nikome ne brani.

I možemo mi lično da doživljavamo da nam viola zvuči identično kao violina, i da nam se to mnogo sviđa i da zvuči opasno dobro. Ali to nije hifi.

Možemo i da volimo da nam klavir „izgleda“ kao omanja porodična kuća, dok kontrabas pored njega zvuči kao da je od plastike. Ali to nije hifi reprodukcija.

:blah

 

 

Link to comment
Share on other sites

To ti je kao da kažeš:

"Volim da popijem vino, čak i kada nije vrhunskog kvaliteta, prosto volim vino, ali kada odlučim da uživam u vinu onda biram i posebnu čašu i posebnu berbu i ne marim koliko košta."

U svim momentima nalazim užitak, svaki jednako cenim i pamtim na svoj osoben nači. Važan je momenat i štimung trenutka, ekipa, atmosfera ...

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Father said:

To ti je kao da kažeš:

"Volim da popijem vino, čak i kada nije vrhunskog kvaliteta, prosto volim vino, ali kada odlučim da uživam u vinu onda biram i posebnu čašu i posebnu berbu i ne marim koliko košta."

Delimično je to tačno što si rekao, ali ta čaša, posebna berba… upotpunjuju uživanje do onih 99%.

S tim da uživanje u vinu može biti i iz plastične, ali kompletan „ritual“ ne.

 

To i jeste glavna odlika (i razlika) nekoga ko teži visokoj vernosti zvuka i nekom ko uživa u muzici ne obazirući se na kvalitet reprodukcije. Kao recimo dosta muzičara… I onda nema svrhe pričati o visokoj vernosti reprodukcije, nego onda možemo da pričamo da ja volim plave, a ti voliš crne :wink:

Ali ovo je hifi forum. Na njemu se skupljjaju ljudi koji vole tehniku, kao što vole i muziku. Pre svega im je bitna kvalitetna reprodukcija (i sve što ide sa tim). Nekima je kvalitet snimka toliko bitan da od dva izvođenja pre biraju izvođenje koje prenosi ambijentalnu atmosferu i ispravnost timbra instrumenata, nego dirigenta.

 

Vodim se time da između muzike (muzičara) i mene kao slušaoca, treba biti što manje tehničkih „eksperimenata“ i subjektivnih upliva. A da onda ja takav zvuk koji su muzičari hteli da ja doživim, prihvatim sa određenim emocijama :listen

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pravio sam analogiju sa vinom jer se kod jeftinog vina ne osećaju suptilni slojevi i odvojeni ukusi proistekli iz zemljišta i karakteristične regije kao kod kvalitenih vina. Jeftina, hemijom prepuna vina, sa druge strane, takođe mogu da stvore atmosferu i pripitost za dobar provod koji prati dobra ekipica.

Nije vrhunski doživljaj, ali je vredan doživljaja. Da budem jasaniji, ako te pogodi "Child in time" kod brice sa nekog plastikanera dok si u posebnom tripu opuštanja i kuliranja uz frizeraj, mislim, može biti neprocenjivo. :D

Link to comment
Share on other sites

Bob Katz izvanredan mastering engineer. Stoji iza mnogih Chesky Records albuma. Vrlo zanimljiva priča o mastering-u, near field mastering-u (11:46), njegovom pristupu i na kraju brižljivom slušanju na posebno postavljenom monitoring-u u akustički tretiranom prostoru.

 

 

Takođe vrlo zanimljiva priča na temu "Loudness War" i njegove sve dramatičnije primene u masteringu.

 

Link to comment
Share on other sites

Taj loudness war nije samo audiofilski problem vec deo sireg drustvenog konteksta. Kod bolesti zavisnosti ta pojava se zove "tolerancija".
Homo novus voli vestacke zacine u hrani i tamo gde za njih nema potrebe. Potrosacko drustvo zahteva preterivanje u svemu.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Upravo ovih dana preslušavam dosta muzike koja je nastala u 60im i 70im - to pojačavanje glasnoće je ubilo muziku.

Tako nešto kaže i sam autor priloga - gubi se prirodnost tonova. Džabe se mi mučimo oko uređaja kad ono što puštamo je veoma lošeg kvaliteta. Posle dužeg slušanja ovako snimljene muzike imate utisak da ste odmor proveli negde u planini umesto na AutoKomandi kao sa novim zapisima.

Doduše kolega @zoranzu tvrdi da nove tehnike donose uvek nešto bolje. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Sve podržavama. Ali...

Pitanje je ko uopšte u produkciji snimanja albuma koristi mikrofon sa korišćenim karakteristikama i taj model.

The specifications of the Aco 7016/4012 (mike/preamp)

FrequencyResponse.gif

Drugo pitanje je kod samog masterizovanja za vinil na kojoj gornjoj freq. se stavlja "brick wall" filter za RIAA equilizaciju.

Treće, ako je već i digitalni master pustio sav taj sok iznad 40kHz da se nađe u downloaded Master Quality failu 24/192 ili DSD, šta se dešava u našim DAC-ovima u njihovom segmentu Digital Filter and Upsampling ili kod NOS DAC-ova u pripremi signala u okviru playera.

Zapravo se pitam koliko je sadašnji setup Analogni ili Digitalni suštinski otvoren za reprodukciju frekventnog opsega do 100kHz and beyond.

Ja nisam siguran da se išta dešava dalje od 24kHz u najboljem slučaju na 20 cm od naših zvučnika, ali ajde neka bude da neki respektabilni sistemi mogu da dobace do 30kHz onako iz respekta prema njihovoj ceni.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Father said:

Drugo pitanje je kod samog masterizovanja za vinil na kojoj gornjoj freq. se stavlja "brick wall" filter za RIAA equilizaciju.

U ranijim vremenima Neumann inzinjeri su prilikom rezanja ploca obarali dodatno visoki opseg negde oko 50 Khz zbog osobina glave rezaca, mada mnogi drugi to nisu radili.

Skoro sam cuo dva para zvucnika sa integrisanim supetweeterom... da li zbog njih, ili opsteg kvaliteta, imao sam utisak da se celo to podrucje cuje jasnije, tj. ono sto ja cujem u sobi cujem jasnije. Ne mislim ovde koliko se dobija na visini mereno u Khz, nego sta se cuje do granice sluha.

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, Krca44 said:

U ranijim vremenima Neumann inzinjeri su prilikom rezanja ploca obarali dodatno visoki opseg negde oko 50 Khz zbog osobina glave rezaca, mada mnogi drugi to nisu radili.

U ovo ozbiljno sumnjam, jer je rezanje visine već na 20kHz ozbiljno zahtevno za rezače, barem koliko sam ja imao prilike da čitam o tome. Moguće i da grešim, ali urezivanje tih ultrasoničnih tonova je nemoguće trakckovati kasnije, a po najviše na unutrašnjim delovima vinila ...

Moguće i da grešim. Ja sam to tako nešto zapamtio. Kakvih crnih 50kHz!?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Father said:

Kakvih crnih 50kHz!?

Ma nema tamo verovatno nista, samo imam info da su trazili da se promeni RIAA kriva i uvede jos jedna vremenska konstanta koja obara signal tamo gore ( ranije ) zato sto glava rezaca pravi "ringing" ili tako nesto oko 50Khz ili nesto ranije... kako i zasto nemoj da me pitas, ne znam

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Father said:

Kakvih crnih 50kHz!?

Moram da ti se javno izvinim, tebi i drugima koji su citali moj post. 

Radim istragu i bice da nije u pitanju 50 Khz nego 25 Khz, sto je neki maximum na Neumann za SX74 cutterhead.

Kad nadjem tacno sta sam i gde procitao javicu ti na pp.

Pozdrav, Krca

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Krca44 said:

Moram da ti se javno izvinim, tebi i drugima koji su citali moj post. 

Radim istragu i bice da nije u pitanju 50 Khz nego 25 Khz, sto je neki maximum na Neumann za SX74 cutterhead.

Kad nadjem tacno sta sam i gde procitao javicu ti na pp.

Pozdrav, Krca

Pogledati sekciju "The Enhanced RIAA curve":

https://en.wikipedia.org/wiki/RIAA_equalization

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...