Jump to content


Prvi DAC


daim

Recommended Posts

9 hours ago, zikibiker said:

Pozdrav svim ucesnicima rasprave,

proslo je prilicno vremena od otvaranja ove teme ali je jedno pitanje i dalje aktuelno : dali je topping d30 i dalje najbolji izbor za ulozenih 

100 do 150e :roll: ...

Čini se da jeste uzimajući u obzir trenutnu ponudu na KP-u i u domaćim radnjama.

EDIT: kažu da je Khadas Tone Board bolji ali ne znam koliko je nabavljiv sada i da li ne bi prešao 150e kada se uračuna i nabavka kutije.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

43 minuta ranije, misko018 said:

Čini se da jeste uzimajući u obzir trenutnu ponudu na KP-u i u domaćim radnjama.

EDIT: kažu da je Khadas Tone Board bolji ali ne znam koliko je nabavljiv sada i da li ne bi prešao 150e kada se uračuna i nabavka kutije.

Nabavljiv je lako , upgradeovan i ima i uskršnji popust :wave2

Link to comment
Share on other sites

Da se odmah ogradim jer nisam slušao Khadas. Nisam slušao ni previše dakova.:) Topping D30 je sada manje od 100 dolara! I to crni, ako ti to nešto znači. Radi on sasvim dobro ako su ostale kompnente sistema OK. Neko sa foruma ga je slušao u sistemu visoke klase i bilo je dobro.
Verujem da je Khadas bolji, ali ako nećeš da se petljaš sa nabakom kutije i sl, Topping će da posluži veoma dobro.

Link to comment
Share on other sites

Neko moje načelno vidjenje kupovine budžet uredjaja.

Često nailazimo na ove teme, mislim da su one i najbrojnije. Po mom mišljenju treba da postoje dva medjusobno povezana kriterijuma za ocenu ovih uredjaja.

1. Uredjaj treba testirati u nekom referentnom sistemu. Podrazumeva se i ista takva sredjena akustika. Uzeti 5 - 10 uredajaja i natenane stavljati, menjati. Loša strana ovog što se bi se možda trebalo nekom uredjaju prilagoditi okolina tako da da najbolje od sebe. Iako je referentan sistem ne mora da znači da uredjaju sve odgovara iz njegovog sastava.

2. Test da slušaju osobe sa velikim slušalačkim iskustvom. Ovo je podjednako bitno kao i prva tačka. Ali, ovo je ujedno je i najklizaviji deo problema jer svačije iskustvo je subjektivno.

Ovo sam sve napisao da bi početnici shvatili koliko je odabir komponente nezahvalan posao. Uvek se jave oni koji su promenuli jedan-dva uredaj i odma na forumu dele savete. Novajlija ga posluša i posle nekog vremena shvati, pa nije to to....

Mislim da nisam delio savete za uredjaje ovde. Za kablove i ostale gluposti jesam. Treba imati i odgovornosti da ne povrediš nekog.

Ukratko, najbolje je poredjenje uredjaja u svom sistemu pre kupovine. Takodje je ponekad bolje poboljšati postojeći uredjaj nego kupovati drugi (oni koji imaju osnovu za to). Recimo tom topingu staviti neko kinesko linearno napajanje i eventulno neki kond zameniti.

Link to comment
Share on other sites

Zašto tupim o D30? Pa zato što je nekako referendumski na našem i svetskim forumima prihvaćen kao dobar. Sad sigurno ima i boljih. Slažem se da je slušanje i upoređivanje najbolji put. Međutim iz različitih razloga nekad nije moguć. U tom slučaju treba kupiti uređaj sa kojim nema promašaja, bar ne velikog.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zek said:

Ima nešto i novije od Toppinga - E30.:order

+1

D30 ne može ni da se poredi sa njim. Čak i Khadas koji je znatno bolji ne može... 130$ je malo, nisu naučuli ovi iz Toppinga još kako da postavljaju cene na uvo a ne na uložen materijal... Jer ako su D50s zacenili 250$ što je sasvim pošteno za onaj uređaj, ovaj su trebali makar 300.

Samo moja 2 flejmerska centa. :D

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, zflazar said:

@zikibiker mučenik došao pre 9 godina na Forum (a ne kao neki nedavno na forum o video igrama (bože da li postoji i tako nešto?)). Da li bi mogao za tu dužinu staža da dobije ipak neku preporuku koja je malo konkretnija od gorenavedenog saveta?

ovde se članovi Foruma ponekad polome da čak i novajlijama preporuče entry level zvučnike i gramofone. Zašto da DAC bude izuzetak?

Zato što na pitanje da li je audio komponenta ABC najbolji izbor za XYZ novca ne postoji konačan niti objektivan odgovor. Baš u ovoj temi se raspravljalo o više kandidata u budžetu koji se pominje. Sve dalje od užeg izbora je navođenje nekoga na sopstveni izbor i ukus. Zato sam i rekao da treba malo slušati, probati pa i kupiti.

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, Aibo said:

+1

D30 ne može ni da se poredi sa njim. Čak i Khadas koji je znatno bolji ne može... 130$ je malo, nisu naučuli ovi iz Toppinga još kako da postavljaju cene na uvo a ne na uložen materijal... Jer ako su D50s zacenili 250$ što je sasvim pošteno za onaj uređaj, ovaj su trebali makar 300.

Samo moja 2 flejmerska centa. :D

Ok sad sam ja postao radoznao. Misliš (probao si?) da je E30 bolji od D50S?

Ima Topping i znatno skuplje DAC ove, pa se oko njih niko nešto ne potresa? Ili grešim? Msm taman sam se nameračio na D50s a sad...............:D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Willi Studer said:

Zato što na pitanje da li je audio komponenta ABC najbolji izbor za XYZ novca ne postoji konačan niti objektivan odgovor. Baš u ovoj temi se raspravljalo o više kandidata u budžetu koji se pominje. Sve dalje od užeg izbora je navođenje nekoga na sopstveni izbor i ukus. Zato sam i rekao da treba malo slušati, probati pa i kupiti.

Sad mi je jasno. Isto mislimo samo smo to rekli na drugačiji način.

Link to comment
Share on other sites

Glas razuma.Kupovati i prodavati uz gubitak max po 20eura po komadu i uzivati u tome.Ne moze sve na tacni.Nisu sprave sa cetvorocifrenom cenom.

Edit. uz obavezno tripovanje da su bolje od onih sto kostaju xxxx para

Edited by sondek
Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, sondek said:

Glas razuma.Kupovati i prodavati uz gubitak max po 20eura po komadu i uzivati u tome.Ne moze sve na tacni.Nisu sprave sa cetvorocifrenom cenom.

Edit. uz obavezno tripovanje da su bolje od onih sto kostaju xxxx para

Naravno, bez toga i nije neko zadovoljstvo. Eto saznali smo da je izgleda E30 bolji od D50S koji košta duplo! Malo li je?:)

Link to comment
Share on other sites

Ok sad sam ja postao radoznao. Misliš (probao si?) da je E30 bolji od D50S? Ima Topping i znatno skuplje DAC ove, pa se oko njih niko nešto ne potresa? Ili grešim? Msm taman sam se nameračio na D50s a sad...............

 

E30 je kod mene mislim oko 2 nedelje već. D50s sam imao do skoro. Direktno ih 1 na 1 nisam poredio ali posredno preko par referenci jesam, u istom sistemu... Pa na osnovu tog utiska je za moje uvo E30 precizniji i detaljniji DAC. Možda ne legne svakom jer naginje na analitično i propušta dosta mane iz digitalije pre njega.  

 

Zek je baš pominjao na drugom forumu da je nekome zvučio suvo... Na šta sam se ja malo začudio jer kod sebe ne registrujem suvoću. Zakačen mi je na Raspberry Pi i iFi nano IUSB3.0, a napajam ga sa mojim švajsovanim STR napajanjem. U toj varijanti je stvarno prebacio moja očekivanja, prostran i dinamičan zvuk, detaljan, raslojen... Baš ozbiljan zvuk za smešnu kintu. Bukvalno bih mogao da živim sa ovim.

 

Ali kao hajde da probam da ga izmenjam po raznim USB portovima bez kondicionera... I očas posla eto je doza suvoće i oštrine. Kad vratim USB regenerator, to nestane potpuno. Preko optike sa TVa gledam Netflix i tu nema oštrine, ni preko s/pdif Coax kartice u kompu je nema...

 

Tako da ono, eto sav info pa dalje vadite sami da li vam to odgovara ili ne. Malo je analitičnijeg karaktera i ne miriše se sa slabijim USB izvorima... Ko samo takve ima kontam da bi mu bio draži DAC koji je topliji, masniji, malo ublaži neke stvari...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@ivanp

Nemam taj za iPhone ali sam ih kačio na neke druge male ispravljače od Android telefona i ništa pametno se tako ne dobija. Barem kod mene (u kompu mi je neki Seasonic PSU). Ideja je u kršteno stabilnom i čistom napajanju. Mislim da je onaj iFi iPower od 50$ najjeftinija karta za ulazak.

@sondek 

Loženje da si kupio nešto x puta vrednije je ubičajna stvar, ali istina je da 150-200€ u ovom trenutku kupuje nov DAC kakav pre samo godinu-dve nije imao šanse da se dobije. Naravno isto to verovatno važi i za cifru od 500, 1000, 1500... pa je ta priča o nadigravanju sistema uvek bila i ostaće mašta. :D 

Ja sam recimo prošle godine bio izuzetno zadovoljan tim malim Khadasom, a bio je i Impuls koji nije baš od juče u celoj priči. Sećam se jasno da je rekao da bi obrukao neke uređaje koji idu polovni po višim cenama ali nije hteo da ih imenuje. Kod mene je pošteno izgubio od Ringeovog Chord Qute HD ali nije se obrukao u tom duelu uopšte. Evo samo godinu dana kasnije ovaj E30 je jasno bolji uređaj od tog Khadasa zvučno (na stranu što ima kutiju, ekran, daljinac) i bio bi vrlo zanimljiv sudar sa tim starim Chordom koji dan danas sumnjam da ide ispod 350-400€ kada se pojavi na oglasima. Pritom, ko bi tih 400€ utrošio na jedan ovakav E30 + napajanje + neko rešenje za kondicioniranje izvora... sumnjam da bilo šta kupljeno za 400€, novo ili polovno, i ostavljeno da radi na samcu moglo lako da stane na crtu. Ja sam inače skroz raspoložen da pravimo bilo kakve duele čim se završi stanje sa distanciranjem. Onako, čisto akademski, od viška poređenja i iskustva ništa loše ne može da ispadne.

Nekome je to što se danas za 150€ kupuje zvuk koji je tamo neke 2012-e vredeo skoro 1000€ nebitno... i jeste realno poređenje baba i žaba... Ali nekome ko se i dalje vuče na jeftinom DAC-iću od pre 5-6 godina (recimo nekakvi HRT, Dragonfly, cambridge što su bili 200-300$) je ovo stvarno razlog za veselje jer su sada u mogućnosti da naprave ozbiljan, ali ozbiljan, zvučni upgrade za manje para nego što su prošli put platili. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...