Jump to content


Prvi DAC


daim

Recommended Posts

@prophet naravno! Nego, cisto sam zeleo da otpocnem sa necim, da slusno uporedim! Verujem da se hi-ress kvalitet ne postize preko noci, da su potrebne godine i iskustvo sklopiti sistem, koji ce da svira onako kako zelis! 

Iscimao sam drugara...sutra ce da ode do MyZeil centra ima velika radnja hifi opreme, da pogleda sta ima i po kojim cenama! Pa ce se javiti sa informacijama! 

@chika_milan @TekManijak Moja lokacija je Arandjelovac! Za streamer, stvarno ne znam sta bih rekao... Cini mi se da sam taj model streamera video na nekom od domacih web-shopova i koliko se secam cena im je bila nesto iznad mog pomenutog budzeta.  Ali mi svakako mozete pisati PP, pa cu ozbiljno uzeti u razmatranje! Kao sto rece gosn. @Aleksandar75 mozda sam malo i prenaglio sa svojim sad pa sad :) ! Ne bi valjalo da u startu uzmem neku "kotaricu" sa kojom cu da se razocaram, i da nastavim ga gulim iglu na gramofonu ( da me ne shvatite pogresno, volim slusati gramofon jako, samo sam u PC-u kao izvoru zvuka video mnogo vece mogucnosti)! 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@chika_milan @TekManijak Sta da Vam kazem, osim hvala. Vrlo velikodusno sa Vase strane! Da sam blize, super bi bilo :-/ . Ali racunajte da sam zahvalan kao da sam probao! Naime, iskombinovao sam danas od svog sugradjanina, kako on rece - Behringer ( ne znam tacno koji model niti sta je u pitanju) , ali mi se ucinilo da je pomenuo da je zvucna karta u pitanju, da mi pozajmi na dan/ dva da probam kako ce da se pokaze u mom sistemu! Iskreno, ne znam kako i koliko moze da utice to na poboljsanje zvuka ( opet kazem, ne trazim hi-ress, vec za pocetak cisto da krene ka boljem, da bih za kasnije imao satisfakcije :-)!

Link to comment
Share on other sites

Da ne započinjem novu temu, zanima me da li je neko imao iskustva sa NAD D1050 usb DAC-om? Pozitivno je što je na rate, jer sam ograničen budžetom ili uzeti taj CA, ako se može naći za 150 e? Ili već nešto do te sume? NAD je skuplji, ali je na rate, pa zato dolazi u obzir...

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

po onom sto se nalazi na netu, ovaj nad deluje kao jako dobra sprava.

kazu da je od arcam ir dac, ali da se dosta lako slusa, da prija uhu. (nije moje iskustvo, ovo sam nasao na netu).

 

ne znam koja je cena ovde, ali ako mozes da se nategnes, na rate i to, ne verujem da ne bi pogresio.

CA je ipak samo streamer - znaci moras da instaliras plex, zahteva dobru mrezu, komp koji je server treba da bude dobar (kod mene se MBP pokazao znatno bolji od ozbiljno dobre win masine, za plex server).

sa druge strane, CA kosta 35 evra...

odluka mora biti tvoja ;) idi obavezno poslusaj nad u radnji ( i javi utiske).

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru... I sam pročitah ok kritike... Nego, mislio sam na DAC Cambrige Audio koji je oko 150, možda nešto više... Toliko bih mogao da se "ispružim u kešu, ali ako je NAD dosta bolji, ispružio bih se i za njega. Na 2 god je 2300 din mesečno...

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

realno, mozes da uzmes, platis, i ako nisi zadovoljan, vratis za par dana (milsim da je kod nas zakon takav, mozda gresim, ne znam). pa uporedis.

vidi da li neki hi fi radnja prodaje isti dac, pa probaj kod njih da slusas.

....samo dajem ideje...

najbolje bi bilo da se javi neko ko je slusao dac, pa da ti kaze iz prve ruke...

Link to comment
Share on other sites

Takve radnje, pa i Gigatron vrse prodaju i preko interneta. Zakon podrazumeva, kada si kupio preko interneta robu kaja ti je dostavljena na kucnu adresu da nisi mogao jasno da znas kako proizvod uzivo izgleda - npr. ne svidja ti se finalna obrada, pa u tom slucaju mozes da vratis robu za koju su u obavezi da vrate ceo iznos i to stoji kao jedina opcija cak i kada je proizvod neispravan.

Kada je kupovina obavljena klasicno u salonu podrazumeva se da si mogao da proveris ispravnost i sve pojedinosti, pa je najcesca opcija slanje na servis za razliku od slucaja kada je kupovina obavljena online.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ko hoće dobar DAC, evo rešenja.

Raspberry Pi3 + HiFiBerry DAC+ Pro HiFiBerry case + mikroSD kartica + Max2Play OS (na kome se vrti Squeezebox Server) - ukupno maksimum 150 EUR i to pod uslovom da se kupuje novo, sa sve carinom i troškovima transporta (mene je izašlo ispod 100 EUR).

Večeras sam završio instalaciju i kompletno podešavanje sistema, pustio u pogon i mogu da vam kažem da ovo svira sjajno za onoliko koliko košta. Još uvek sam pod utiskom, prosto ne mogu da verujem šta sam čuo iz ove crne kutijice. Zvuk je prosto sjajan i za ove pare teško da može bolje. Referenca je bio M2Tech HiFace EVO system od 3 "kockice" koji polovan košta, zajedno sa USB kablom i ostalim poboljšanjima, oko 6x više. 

Da odmah budem jasan, nije ga Pi nadsvirao, ali ako me pitate da li bih mogao da živim sa ovim zvukom, odgovor je "Ooooo...da", itekako. 

Ko razmišlja šta da uzme, a da ne pogreši, od mene preporuka za ovu kombinaciju.

Za komplet ugođaj potrebno je još: NAS ili USB stick/hdd sa koga će da se vuče muzika, pojačalo, zvučne kutije i neki jeftin Android smartphone kao daljinac (na kome se vrti Android OS ispod 5.0). To je sve. Plus, zauzima jako mali prostor, pa nema mesta gde ne može da se uglavi.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, RingeRaja said:

Ko hoće dobar DAC, evo rešenja.

Raspberry Pi3 + HiFiBerry DAC+ Pro HiFiBerry case + mikroSD kartica + Max2Play OS (na kome se vrti Squeezebox Server) - ukupno maksimum 150 EUR i to pod uslovom da se kupuje novo, sa sve carinom i troškovima transporta (mene je izašlo ispod 100 EUR).

Večeras sam završio instalaciju i kompletno podešavanje sistema, pustio u pogon i mogu da vam kažem da ovo svira sjajno za onoliko koliko košta. Još uvek sam pod utiskom, prosto ne mogu da verujem šta sam čuo iz ove crne kutijice. Zvuk je prosto sjajan i za ove pare teško da može bolje. Referenca je bio M2Tech HiFace EVO system od 3 "kockice" koji polovan košta, zajedno sa USB kablom i ostalim poboljšanjima, oko 6x više. 

Da odmah budem jasan, nije ga Pi nadsvirao, ali ako me pitate da li bih mogao da živim sa ovim zvukom, odgovor je "Ooooo...da", itekako. 

Ko razmišlja šta da uzme, a da ne pogreši, od mene preporuka za ovu kombinaciju.

Za komplet ugođaj potrebno je još: NAS ili USB stick/hdd sa koga će da se vuče muzika, pojačalo, zvučne kutije i neki jeftin Android smartphone kao daljinac (na kome se vrti Android OS ispod 5.0). To je sve. Plus, zauzima jako mali prostor, pa nema mesta gde ne može da se uglavi.

Moze neki predlog ko to da sastavi?

Link to comment
Share on other sites

Evo i slike kako izgleda.

Dodatno, napajanje...

Napaja se na 5v, preko USB-a. Ali prava stvar je ubosti mu bateriju, može neka koja se koristi za punjenje mobilnih telefona, malo većeg kapaciteta, ja imam xiaomi od 16000 mAh.

Pun pogodak!

Mali dodatak na sve...:)

Treba se malo informisati oko setovanja celog sistemčića, ali komplet info se može naći na internetu. Kad se podesi kako treba to je to, ne dira se ništa, samo muzika.

IMG_1150.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim ove kombinacije:

1. Raspberry Pi 3 + IQAudio DAC+ (platio oko 65 EUR)

https://shop.pimoroni.com/products/raspberry-pi-3

https://shop.pimoroni.com/products/pi-dac

2. Raspberry Pi Zero + PhatDAC + razni dodaci (platio oko 30 EUR)

https://shop.pimoroni.com/products/raspberry-pi-zero

https://shop.pimoroni.com/products/phat-dac

 

Pimoroni odbija porez, tako da placas neto + postarina.

Ja sam sasvim zadovoljan kako zvuce.

IMG_20170312_145600.png

IMG_20170312_145518.png

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, vrobec said:

Ja koristim ove kombinacije:

1. Raspberry Pi 3 + IQAudio DAC+ (platio oko 65 EUR)

https://shop.pimoroni.com/products/raspberry-pi-3

https://shop.pimoroni.com/products/pi-dac

2. Raspberry Pi Zero + PhatDAC + razni dodaci (platio oko 30 EUR)

https://shop.pimoroni.com/products/raspberry-pi-zero

https://shop.pimoroni.com/products/phat-dac

 

Pimoroni odbija porez, tako da placas neto + postarina.

Ja sam sasvim zadovoljan kako zvuce.

IMG_20170312_145600.png

IMG_20170312_145518.png

I ovo igleda fino...Hvala za info...

Link to comment
Share on other sites

Kratko uputstvo kako skockati relativno jeftin i dobar DAC system, zasnovan na Raspberry Pi.

1. U obzir treba uzimati, na osnovu mog skormnog iskustva, ili najnoviji, Pi3 ili eventualno Pi2 B+ (ali uz njega je potrebno kupiti dodatno i USB Wi-Fi adapter - ima na KP, 500 RSD; Pi3 ima implementiran i Wi-Fi i BT, pa je zbog toga možda elegantnije rešenje). Moj predlog je kupovina kod nas, nije nešto mnogo skuplje, ima prodavaca kod kojih može sve da se završi. Takođe, obavezno uzeti hladnjake za Pi, nije skupo, a rešiće vas briga.

2. DAC - koji uzeti?? Ovde ima svašta nešto da se izabere, od jeftinih no-name kineza na ebayu za 10-ak $, pa sve do prilično skupih brandiranih mambo džambo rešenja koja koštaju i preko 100$, pa i više. Moj predlog je, koji god proizvođač da se odabere, da se nikad ne ide na najjeftinije rešenje, već na minimum jedno iznad, a najbolje je ići na najluksuzniju opciju, jer je tek u njoj implementirano sve ono što treba. Moj primer: HiFiBerry DAC+ Pro - tek u ovoj opciji je potencijal iskorišćen do kraja - pogledajte uporedan pregled specifikacija, a naročito layout PCB-a:

https://www.hifiberry.com/products/dacplus/ 

3. Zavisno od DAC-a, uzima se case, ali ako neko voli naked opciju, ne mora.

4. microSD: Preporuka je bar 8GB, po mogućstvu class10 - danas su ove kartice jeftine, pa ovo i nije neki trošak

5. Softver: Ja sam tipski išao da instaliram Squeezebox Server, pa sam posle malo švrljanja po internetu našao da je najbolja opcija Max2Play: https://www.max2play.com/en/max2play-image/

Koga malo više zanima može da prelista njihov sajt, pa čak i blog, ima štošta. Plus, postoji specijalno optimizovan distro za DAC koji sam ja kupio, ali generalno, može svaki, pa da se uradi redefinicija u settings-ima.

Kad se sve nabavi, povezivanje je lako, ima gomila tutorijala na youtube - ono što je moja preporuka: Obavezno uzeti DAC koji se na Pi vezuje preko I2S veze, tj. "nabada" se na Pi interfejz. Postoje i druge opcije, ali ja ne bih tako.

Spakuje se u kutiju, a onda se ubaci microSD na koji je pre toga instaliran OS - ja sam ovo radio programom za macOS koji se zove ApplePi-Baker - jasan interfez, sve piše. Poveže se Pi preko HDMI-ja na monitor ili TV, uključi se napajanje preko microUSB-a (ja sam ga ubacio u USB Mac Mini-ja, ali može u bilo koji USB ili na bateriju) i kreće podizanje OS-a.

Kad sve prođe kako treba (dešava se da izbaci grešku - tada ponoviti Boot), dobija se grafičko okruženje custome made Debian Linux distribucije Max2Play, koje vam najverovatnije neće trebati ič. Zašto? Zato što izgleda da postoji bug, pa Web Browser, koji vam je neophodan za pristup settingsima ne radi kako treba. Zato, moj savet je, pristupiti mu sa drugog uređaja ukucavanjem IP adrese Raspberry-ja kad se podigne OS - IP adresu saznate sa tog drugog uređaja ili uđete u ruter, pa odatle ili nekim namenskim programom skenirate sve aktivne IP adrese koje su zauzete.

Kad se ukuca IP dobija se grafičko okruženje u kome se rade sva podešavanja. Sve piše, logično je, ne trebaju posebna objašnjenja šta i kako.

Narednih dana ću postaviti slike sa mojim podešavanjima...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...