Jump to content


Prvi DAC


daim

Recommended Posts

Pozdrav dobri ljudi, clanovi foruma. Ja sam Aleksandar! Jedan kraci period sam clan ovog foruma, i takoreci- guster u svetu HiFi-ja! Citam, ucim, pratim svakodnevno desavanja na forumu i mogu reci da se svasta lepo i korisno moze nauciti i videti na ovom forumu, vezano za ovaj hobi :)! Iskusni i pametni odgovaraju na amaterska pitanja, manje iskusni dopunjuju, amateri stalno upitkuju nesto:)... Prvi post sam posvetio temi PC/DAC, i nadam se da nece biti previse banalno. Znam da se na forumu dosta diskutovalo na temu DAC-ova i izvoru zvuka sa PC-a, sve sam to citao i pratio, ali nekako se nikako ne kontam sa tom temom :)! Trenutno slusam muziku preko CD-a ili gramofona, ali zbog veceg izbora zvuka, kad i kad se pusti u pogon i PC! Sam izbor muzike koju slusam je veoma raznovrstan... Veoma se fazocaram kada sa pucketanja ploce ili cistog zvuka CD-a, pustim nesto kompresovano sa racunara (ne daj Boze YouTube)... Koristim Apple Macbook Pro i obicno se trudim da izjurim sto kvalitetniji format muzike kao sto je FLAC ( koji mom amaterskom uhu zvuci priblizno zvuku sa CD-a). Posto Apple kao firma ima svoje aap-ove, za player sam se odlucio koristiti VOX player ili pak iTunes, kompresovanjem FLAC formata u ALAC! Sve je to lepo, lepo svira, lepo je cuti neke omiljene stvari u tisini sobe kvalitetno reprodukovane! Vecina tih stvari u FLAC formatu je 16bit/ 44kHz... Pre neki dan drugar mi donese "The best of Miles Davis" 24/192... razlika je prisutna... Trebalo mi je vremena da je osetim, ali je ima definitivno, ali je problem sto osecam da to mora da svira mnoooogo bolje! Pa sam se zainteresovao na temu DAC-a! Moje pitanje vezano za ovo: koliko bi kupovina DAC-a uticala na poboljsanje zvuka? Da li bi se zvucno osetile pozititivne promene? Gledajuci cene, malo sam se i zaprepastio :) vecina njih prelazi cenu vrednosti mog kompletnog sistema (JBL LX2004, philips amp, JVC player, Philips gramofon,interkonekt mogami, zvucnicki rattle snake... Dabome da nisu hi end uredjaji, ali meni sviraju sasvim ok, zvucno mi jako prija, estetski su ocuvani (MORA BITI-to je ipak komad namestaja). Znaci, ja bi' nekom kombinacijom preko USB sa Mac-a u DAC, zatim amp, zvucnici, da li bi se razlika u brojkama na ekranu osetila i u usima i generalno, da li bi to ikako poboljsalo zvuk slusanja mjuze sa laptopa u FLAC formatu na 16/44, od ovoga sto sada cujem?! Izvinjavam se ukoliko sam oduzio ovaj post i smorio Vas, to mi svakako nije namera :)! Voleo bih cuti neka iskustva od strane iskusnih i manje iskusnih koju razumeju moje pitanje, jer ja sam , kao sto sam na pocetku rekao, veoma taz u svetu HiFi, tako da bilo kakva pomoc je itekako dobrodosla! Svako dobro ljudi, nastavite ovako! Veliki pozdrav od mene!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

10 minuta ranije, RingeRaja said:

Pozdrav.

Koliko novca si odvojio?

Da li mora nov ili može polovan?

Da li mora da ima USB ulaz (pretpostavljam da)?

Da li si razmišljao da zameniš softver za slušanje muzike?

Dobro jutro Ringe Raja! Sto se cenovnog ranga tice, pa za pocetak se ne bi ispucavao nesto previse! Sto bi rekli, najbolji odnos cene i kvaliteta :)!  Aj da kazemo 50-100-150€ ( mozda )! Nov ili polovan, naravno polovan moze, ako ce zavrsiti posao ( osim interkonekt i zvucnickih kablova, sva oprema je kupovana kao polovna- sluzi i dan danas)! Moj model laptopa ne poseduje optiku, ne znam koji jos nacini za povezivanje postoje! Moguce da bi' "kupio" neki od ozbiljnijih programa za muziku!  Za sad mi VOX dodje kao ok za lossless formate ili eventualno iTunes ( vrlo retko, zbog lenjosti konvertovanja). Muzika ide sa externog hard drive-a, Segate 1tb!

upravo sad nabasah na KP sajtu, neki DAC za 50€

https://www.kupujemprodajem.com/Dac-LM-3-42796575-oglas.htm?filter_id=147

vredi li ovo cemu :)? Jos jednom, oprostite ukoliko Vas obasipam banalnim pitanjima...

Link to comment
Share on other sites

Sinoc sam razgovarao sa drugarom iz Frankfurta ( takodje hifi zaljubljenik) on mi je predlozio audioquest draginfly stick! Njega je koristio pre sadasnjeg Audiolab-a i iskustva su mu i vise nego pozitivna. Cena gore mu je oko 110-130€. Takodje sam nasao na e-bay gomilu nekih ( kineza ) po cenama od po 30-40$. Brend "muse" je bas zastupljen, a njega sam nasao na oglasima kod nas za 45€( polovan). Ovaj LM mi je prvi uskocio jutros u oci... Mozda je bolje za pocetak da probam sa ovim polovnjacima, cisto da se upoznam sa materijom, pa ukoliko ne budem zadovoljan, prezalicu date pare (pokusacu da ga prodam za neku simbolicnu sumu) i zaduziti drugara da mi nadje gore nesto korektno, ili potera dragonfly! 

@RingeRaja na sta si mislio kad kazes " kako ce da se potrefi" :)? Da, mislim da je licno preuzimanje najbolja varijanta, proba na licu mesta, tras roba/tras pare! 

Ljudi, hvala do neba na pomoci i odvajanju vremena! 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, daim said:

Dobro jutro Ringe Raja! Sto se cenovnog ranga tice, pa za pocetak se ne bi ispucavao nesto previse! Sto bi rekli, najbolji odnos cene i kvaliteta :)!  Aj da kazemo 50-100-150€ ( mozda )! Nov ili polovan, naravno polovan moze, ako ce zavrsiti posao ( osim interkonekt i zvucnickih kablova, sva oprema je kupovana kao polovna- sluzi i dan danas)! Moj model laptopa ne poseduje optiku, ne znam koji jos nacini za povezivanje postoje! Moguce da bi' "kupio" neki od ozbiljnijih programa za muziku!  Za sad mi VOX dodje kao ok za lossless formate ili eventualno iTunes ( vrlo retko, zbog lenjosti konvertovanja). Muzika ide sa externog hard drive-a, Segate 1tb!

upravo sad nabasah na KP sajtu, neki DAC za 50€

https://www.kupujemprodajem.com/Dac-LM-3-42796575-oglas.htm?filter_id=147

vredi li ovo cemu :)? Jos jednom, oprostite ukoliko Vas obasipam banalnim pitanjima...

Zaobišao bih LM-3 u širokom luku. 

Proveri za svaki DAC o kojem razmišljaš kakva su iskustva sa drajverima za tvoj OS.

Za početak mislim da je DragonFly solidno rešenje.

 

https://www.kupujemprodajem.com/DragonFly-Black-AudioQuest-42458214-oglas.htm

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

Zaobišao bih LM-3 u širokom luku. 

Proveri za svaki DAC o kojem razmišljaš kakva su iskustva sa drajverima za tvoj OS.

Za početak mislim da je DragonFly solidno rešenje.

 

https://www.kupujemprodajem.com/DragonFly-Black-AudioQuest-42458214-oglas.htm

Hm, o tome i nisam razmisljao... Hvala! U principu, sa drajverima do sad nisam imao problema, kada je rec o ostalim periferijama koje sam konektovao... OS X definitivno jeste slecifican, ali do sada sta god da sam "kacio" bilo je plug and play! Ovo je malo ozbiljnija stvar, reklo bi se, pa cu uzeti u obzir i to sa driverima! Pojuricu na netu neka iskustva vezano na tu temu. Hvala jos jedared @prophet

Link to comment
Share on other sites

Pošto imaš prijatelja u Frankfurtu, izbor ti je praktično neograničen.

https://www.hifishark.com/

Moja preporuka je da ne žuriš!

DAC će ti postati glavna komponenta u sistemu. Komp ti je odličan transport i neograničeni izvor flac-ova i dr lossless formata. Uz dobar DAC imaćeš vrhunski IZVOR, i to ne samo sa PC-ijem kao transpotom, već ćeš moći i CDP da povežeš coax-om za DAC, što može da unapredi zvuk CD-a do neslućenih razmera.

Dakle, ne žuri, povećaj budžet, u Nemačkoj za relativno malo love možeš da kupiš vrhunsku spravu, ne štedi na izvoru ;)

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, daim said:

Moj model laptopa ne poseduje optiku

Da li si siguran - optika je u 3,5mm utičnici za slušalice (najčešće kod laptopova a i kod mog prastarog iMac-a).

Kad već možeš da uzmeš nešto "preko", traži DAC koji može da pušta bar 24/192 formate, ako ne mora baš i DSD format i dobro proveri šta može da pušta preko optike, preko koaksijalnog ulaza i posebno preko USB ulaza. Obično se reklamiraju sa najvećom mogućnošću preko koaksa, a ne kažu za optiku i USB, pa se posle iznenadiš kad nešto neće preko USB konekcije da se reprodukuje.

Probaj da nađeš plejer Audirvana Plus 1.5.10 kažu da je on najmuzikalniji za Mac.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, bas ste se potrudili :) i ja sam Vam zahvalan na tome! Ph, ja sam mislio cisto da isprobam, sad me to nenormalno interesuje! Da, imam dobrog drugara u Frankfurtu, pa i sam cesto odlazim gore ( zadnji put sam bio proslog aprila na frankfurtskom tattoo expo-u, ali onda uopste nisam razmisljao o kupovini dac-a vec o kupovini dragonfly tattoo masine :-D)! 

@Aleksandar75 mozda si i u pravu (definitivno si u pravu)... Mozda ne bi trebalo da zurim sa kupovinom! A mozda cu da organizujem da mi prijatelj uzme u Dojclandu, pa neka posalje busom ( kad sam radoznao i nestrpljiv :)).  Hvala!

@zek nisam znao... Kao izvor bi' koristio malo stariji model A1278 mid 2009! Posedujem i Air mid2013. Moracu da proverim to... Ukoliko nema Pro, mozda Air ima! Mada sam ih odvojeno uposlio, Air mi je vise prilagodjen poslu! Hvala za info!

Link to comment
Share on other sites

Prošlog proleća sam kupio Cambridge Audio DacMagic 100 http://audiophile.rs/konverteri/cambridgeaudio-dacmagic100 , s tim što je tad bio na akciji - 150 evra. Sasvim pristojan DAC, dobro zvuči, odlična konektibilnost - usb, optika i 2x coax, podržava 192/24. Trenutno je u kombinaciji sa Marantzom pm-52 i zvučnicima Magnat All Ribbon 3A i nemam nameru da ga menjam. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...