Jump to content


Post ekspres


Mingus,Mingus

Recommended Posts

Ako je nešto komplikovano i communist-era organizovano, to je carina kod nas, i pravilnici/propisi oko inostranih pošiljki.

Pre par dana sam u Novom Sadu u Limanskoj pošti (jedna od glavnih u NS) čekao u redu iza starije žene koja pokušava da pošalje nekoliko pari ručno štrikanih čarapa (koje je sama ištrikala) u neku zemlju u EU (unucima). Jbt, te zavrzlame koje pošta i carina traže su otprilike u rangu uvoza/izvoza nuklearnog reaktora. Baj d vej, poštanski službenici se okupili i većali šta joj treba od izjava, kako tačno treba da opiše sadržaj pošiljke, i koji formular joj treba i kako da ga popuni. Nisu međusobno uspeli da se ogovore pa su je poslali u glavnu poštu, "tamo možda znaju šta vam treba, znate, to se sada nešto menjalo..."

DHL nekako mora da se prilagođava radu naše carine i da udovoljava njihovim zahtevima.

Link to comment
Share on other sites

Problem je što u pošti radi gro priučenih osoba koje ne znaju svoj posao.

Znaju deo onoga što treba da znaju, par stvari koje rade svakodnevno i to su naučili nekako, ali kad dođe neko sa malo specifičnijom uslugom, nastaje lom.

Ja na svu sreću u mojoj pošti imam Cecu koja zna praktično sve i gledam da sa njom završim sve što mi treba, kad vidim da ne radi, a trebam npr. da šaljem u inostranstvo nešto, pitam kad ona radi, okrenem se i izađem, jednostavnije mi je tako.

Link to comment
Share on other sites

On 20.12.2022. at 13:25, srdjan_cvetkovic said:

Problem je što u pošti radi gro priučenih osoba koje ne znaju svoj posao.

Znaju deo onoga što treba da znaju, par stvari koje rade svakodnevno i to su naučili nekako, ali kad dođe neko sa malo specifičnijom uslugom, nastaje lom.

Ja na svu sreću u mojoj pošti imam Cecu koja zna praktično sve i gledam da sa njom završim sve što mi treba, kad vidim da ne radi, a trebam npr. da šaljem u inostranstvo nešto, pitam kad ona radi, okrenem se i izađem, jednostavnije mi je tako.

Pošta, kada sam se poslednji put time bavio (pre nešto više od dve godine) pruža gotovo 600 različitih vrsta usluga.

Osim Cece, njoj svaka čast! sumnjam da postoji osoba na svetu koja poseduje kapacitet da poznaje sve te usluge. Eventualno Dule Vujošević, ukoliko nije iscrpeo sopstvene kapacitete učeći Vikipediju naizust.

Internet i veb sajtovi su i izmišljeni kako bi se informacijama izašlo u susret razmaženim korisnicima i kako bi se ti korisnici skinuli sa vrata svetu koji pošteno obavlja svoj posao.

Na sajtu Pošte u gornjem levom je link za pregled usluga po kategorijama za Stanovništvo JP Pošta Srbije (posta.rs)

Odmah pored i za Privredu.

image.thumb.png.9abac1ec7a00cac2b2d4bd9c3f164840.png

 

Dalje, na veb sajtu su dostupni i cenovnici usluga i kalkulatori cena, a na kraju i korisnički servis (telefon, e-mail...).

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, ras said:

Pošta, kada sam se poslednji put time bavio (pre nešto više od dve godine) pruža gotovo 600 različitih vrsta usluga.

Osim Cece, njoj svaka čast! sumnjam da postoji osoba na svetu koja poseduje kapacitet da poznaje sve te usluge. Eventualno Dule Vujošević, ukoliko nije iscrpeo sopstvene kapacitete učeći Vikipediju naizust.

Internet i veb sajtovi su i izmišljeni kako bi se informacijama izašlo u susret razmaženim korisnicima i kako bi se ti korisnici skinuli sa vrata svetu koji pošteno obavlja svoj posao.

Na sajtu Pošte u gornjem levom je link za pregled usluga po kategorijama za Stanovništvo JP Pošta Srbije (posta.rs)

Odmah pored i za Privredu.

image.thumb.png.9abac1ec7a00cac2b2d4bd9c3f164840.png

 

Dalje, na veb sajtu su dostupni i cenovnici usluga i kalkulatori cena, a na kraju i korisnički servis (telefon, e-mail...).

Osim što moram kao klijent da znam cenu usluge, da li moram da znam i koji dokument treba da popunim i na koji način?

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

Osim što moram kao klijent da znam cenu usluge, da li moram da znam i koji dokument treba da popunim i na koji način?

 

6 minuta ranije, gvlada said:

По томе корисник који жели да користи услуге поште треба знати шта све ради и колико наплаћује али то није обавезно за запослене раднике. 

 

Replicirao sam na opasku da "kad dođe neko sa malo specifičnijom uslogom", pri čemu su zaposlenima Pošte prilepljeni odgovarajući epiteti.

Sa svešću da je usluga specifična, polazim od sebe, unapred bi se detaljnije informisao o usluzi.

 

Na dokument svakako treba da uputi zaposleni, ali popunjavanje dokumenta je na korisniku.

 

Link to comment
Share on other sites

Vidi, biću krajnje konkretan, pošto vidim da braniš zaposlene u pošti koji ne znaju da rade svoj posao (ne znam zašto).

Došao sam da pošaljem kabl čoveku u Finsku, upakovan u puckavu kovertu, sa trackingom.

1. Nisu znali da li mogu tako da mu pošaljem??? (kao da šaljem ne znam šta)

2. Nisu znali koje sve papire treba da popunim (a to su njihova dokumenta, ne moja)

3. Nisu znali koliko treba da platim

Da li ja trebam kao klijent sve ovo da znam ili treba gospođa na šalteru da to zna?

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

Vidi, biću krajnje konkretan, pošto vidim da braniš zaposlene u pošti koji ne znaju da rade svoj posao (ne znam zašto).

Došao sam da pošaljem kabl čoveku u Finsku, upakovan u puckavu kovertu, sa trackingom.

1. Nisu znali da li mogu tako da mu pošaljem??? (kao da šaljem ne znam šta)

2. Nisu znali koje sve papire treba da popunim (a to su njihova dokumenta, ne moja)

3. Nisu znali koliko treba da platim

Da li ja trebam kao klijent sve ovo da znam ili treba gospođa na šalteru da to zna?

Opis usluge je poprilično obiman :)

Koliko sam na brzinu uspeo da vidim slanje paketa čiji bi sadržaj bio taj kabl je dozvoljen. Paket se predaje otvoren, a cena za Finsku bi bila 1600din plus cena po naznačenoj vrednosti.

Ti bi morao da popuniš obrazac Carinske deklaracije CN23.

Slanje paketa u inostranstvo - O usluzi (posta.rs)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

6 sati ranije, brijac said:

Sedam krugova pakla za gospodu iz city express-a 🖐 

Nesposobnjakovici koji ne mogu da dostave paketic od 100g, cetiri cela dana stoji u skladistu, uslugom danas za sutra. Uz jos nesposobniji call centar koji ima manje informacija nego kostunica. 

Uh, sto ja volim kad se to desi (za sada par puta). Zakasne mi dan-dva, odem u Postu, napisem zalbu (zapravo, diktiram tamo nekoj sefovici) i dostave mi paket i vrate lovu. To vracanje love zna da potraje desetak dana, ali na kraju vrate pare kad tamo neka ''komisija'' donese odluku. 

Jednom sam imao paket preko 10kg, ne secam se, beše nesto oko soma din. Kasni jedan dan, odem ulozim zalbu, a ona zeMska na salteru me upita: ''Paaaa, paket je tu kod nas, hocete li sad da preuzmete''? Precrk'o sam od smeha!!! 
NE PADA mi na pamet da ga teglim, dostavite paket kako je vec dogovreno. Donesoše ga isti dan, dodje lova za desetak dana, cao-zdravo. 

I znas sta je bilo interesantno... pogledam delovodni broj na zalbi koju sam ulozio. Recimo da je bio mart mesec, a ja sam bio drugi koji je ulozio zalbu od pocetka godine. Znaci, ovaj narod veze sa zivotom nema, moz' da ga $araš kako 'oceš!

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Ja sam izgubio više živce za Bex i Aks, isključuvo PostEkspres koristim.

Živim u centru malog grada, u jednosmernoj ulici dugoj oko 150m, na njemom početku, malo zajevanom za okretanje njihovih kombi vozila a u rikverc ne umeju da voze (izgleda) i redovno su me zvali sa drugog kraja ulice da teglim pakete. Dosta mi je psovanja sa kuririma...

Najgore što imam pešački prolaz prema glav.ulici, bukvalno par metara od kapije, ali ga nema nigde na GPS kartama i ne mogu debilima više da objašnjavam gde da mi isporuče pošiljku.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam upoznao celu garnituru kurira maltene svih sluzbi :) Zena non-stop narucuje nesto za klince. Sa vecinom smo toliko dobri da nam donose pakete do stana, iako im to, naravno, nije u opisu posla. Naravno da ih uvek propisno castimo i svima se isplati takav "poslovni" odnos.

 

Iliti - odresi malo kesu, casti ih, pa ce nauciti i da voze u rikverc :)

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, Delija said:

Ja sam upoznao celu garnituru kurira maltene svih sluzbi :) Zena non-stop narucuje nesto za klince. Sa vecinom smo toliko dobri da nam donose pakete do stana, iako im to, naravno, nije u opisu posla. Naravno da ih uvek propisno castimo i svima se isplati takav "poslovni" odnos.

 

Iliti - odresi malo kesu, casti ih, pa ce nauciti i da voze u rikverc :)

Upravo tako, nemam bas nikakav problem sa kuririma to su sve ljudi od krvi mesa, nervoze i besa 🙂. Lepa rec i gvozdena vrata otvara, narocito i kad zaokruzis sumu ponekad. Meni nekad donesu i na posao,  koji je blizu, ostave kolegama, pomere isporuku kad na tel im kazem ako nisam u blizini pa ih nazovem i pokupim na sledecoj adresi ...uglavnom no problems at all.

Link to comment
Share on other sites

Treba i nih razumeti. Svi su odlicni momci, koje licno poznajem i koji rade za vrlo male plate. Naravno, mora malo da se pocaste. Tu nema dvojbe. Zasluzili su bar ovde kod mene u VS.

Ribe za aq. primam i saljem preko postexpresa. Nijedna nije uginula i na velikim minusima. A bili su i ispod 15 st C.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Delija said:

Ja sam upoznao celu garnituru kurira maltene svih sluzbi :) Zena non-stop narucuje nesto za klince. Sa vecinom smo toliko dobri da nam donose pakete do stana, iako im to, naravno, nije u opisu posla. Naravno da ih uvek propisno castimo i svima se isplati takav "poslovni" odnos.

 

Iliti - odresi malo kesu, casti ih, pa ce nauciti i da voze u rikverc :)

Ajde da ne cascavam, bez 200-500din u zavisnosti od vrednosti paketa i raspolozenja, ne odlaze. Nego ovi iz city express su notorne debilcine, drze pakete po nedelju dana u skladostu i boli ih patka. Nije moj problem zasto postoji razlog, pa usluga danas za sutra, postaje danas za sledece nedelje u ovo doba u najboljem slucaju. Moj problem je sto mnogi posluju sa njima, pa onda moj izbor bude jako smanjen u smislu odabira radnje koja ne posluje sa tom skupinom olosa (da se razumemo, ima i ok ekipe u toj skupini, i obicno su to dostavljaci, svi ostali su deo problema). Ni bex ni aks nista bolji nisu. Samo post express, pa i dan ako okasne jbg, i to se desi eventualno kada sa juga stize roba. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...