Jump to content


Emisija "Ne moze to bez kabla"


ScepanBG

Recommended Posts

22 minuta ranije, damic said:

Obično se smatra da se drajver čuje jos 24dB ispod reza.

Primer, ako je high pass za super tweeter na 12kHz, rez strmine 24dB/Oct, čuće se i na 6KHz. Drasticnija je situacija ako je rez 12bB/Oct., čuće se i na 3KHz.

Kod mene je rez prvog reda oko 9k, ne sećam se baš tačno, više je probom namešteno da lepo dodaje detalje nego merenjem, i nalazi se sa zadnje strane. Visaton G20SC.

 

P7240014.thumb.jpg.dc4106468a63a0192fe2181479b82ff1.jpg

P7240021.thumb.jpg.1050136f40ac7a227cf25aed0a6f3d44.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, damic said:

Dobro je što je sa zadnje strane, ako je 6dB/Oct, sa prednje ne bi bio dobro.

Al, da ne idemo mnogo u off.

Nećemo u off, nego ne znam gde bi ga stavio napred, a i pitanje je kako bi ga uklopio tako da je otišao pozadi, i savim je srećan tako, a i ja sam srećan jer čujem stvari koje pre nisam čuo.:listen

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Bato - hi - fi said:

Cekajte malo sa odmorom i podvlacenjem bilo kakve crte, ja jos uvek zeljno iscekujem specijal o akustici sobe sa N.Napijalom :D

Auuuu na to smo zaboravili?

Trebalo bi da se do kraja nedelje vidim sa Nenadom Napijalom, ima kod njega lepih iznenadjenja ( slikaću, pa ću postaviti slike ovde). Znam da je u velikom poslu. Dogovoriću se sa njim za termin emisije. 

Link to comment
Share on other sites

Jos nesto> Rackovic je bio dobar, rekao je sve sto treba , sustinu, kao i vecina drugih, ali ima i tu jedna stvar.Dali ste primijetili da covjek prica fino, kulturno,tiho,emotivno, toplo nema nekih velikih oscilacija tiho glasno.Napijalo prica glasno razgovjetno, dinamicno,jako...Rankov prica sa puno emocija glasno, tiho, brzo,razlicitim tempom,Igor -Soulines, tiho , ujednaceno ravno....???

Kao sto ljudi na razne nacine pricaju, tako je to priroda stvorila,tako i komponente razlicito "pricaju" svoju pricu.Tako da recimo JBL se nekom svidja , a nekom nikako, B&W opet drugacije i naravno ni on se ne svidja svima.Zasto je to tako?Pa covjek ga je pravio koji je satkan od svega sto sam nabrojao.Na kraju kako prevesti rijec Loudspeakers, Lautspresher, talijani ih zovu difuzori, a svedjani Hogtalare, a u znacenju glasno govorenje, glasnogovornik.Ovo je isto jedan od razloga da treba da shvatimo da savrsenstva nema , pa se zato HI FI  prevodi  kao visoka vjernost.Naravno, proizvodjaci su davno shvatili da se pare  ne mogu uzimati stalno, dugo, pa i izmisljaju razne sisteme standarde, napustaju stare stvaraju neke nove od kojih neki su "plesali samo jedno ljeto".Sjetimo se EL kasete,MD formata znamo kakav je, DAT koji jebio dobar ali opet traka.Kompaktnu kasetu necu da pominjem.Zasto ti proizvodjaci ili vecina nije ulozila u istrazivanje kako do savrsenstva reprodukcije dovesti gramofon.Napravljen je bio prototip laserskog gramofona koji reprodukuje LP ploce.Koliko me sjecanje sluzi Nakamichi je imao jedan takav projekat i sredinom 80- tih, i ako nije bio u prodaji odredjena mu je cijena nekih 100.000 dolara.Zasto to nije podrzano od ostalih giganata, kao Sony, Philips, Matsushita...?Cijena bi davno bila oborena, ploce bi se i dalje stampale,diskografske kuce bi opstale, ali tu bi bio manji prostor za stalno uzimanje para, na novotarijama, koje donose samo sve veci mnimalizam i komfor.Kvalitet zvuka, kvalitet izrade.Ma koga je briga to treba da crkne za dvije godine ili malo poslije garantnog roka, pa ce potrosac kupiti nesto bolje, nesto novije i biti zavisnik od stalnog mijenjanja tj. kupovanja.Marketing kako sve zovemo sto se vrti oko prodaje je sve unistio .Od dobrih proizvoda ideja.Tako da se prodaja nosaca zvuka u znatno vecoj i neuporedivoj mjeri u odnosu na reproduktore i pratece opreme smanjila sigurno.Naravno internet je odigrao svoje.Zajebana je ovo oblast, ali smo se i pomirili s tim.Slicno je i u automobilskoj industriji,modnoj, farmaceutskoj da ti se digne kosa na glavu, u svemu.A onda ti neko dodje i kaze kupi Grand Utopiju i zavrsio si za sva vremena....da cini mi se 30.000 evra.Alo koje istrazivanje, koliko je stara ta firma.Koliko kostaju ti materijali,kazu male serije?Male, ali mali siu i pogoni, a radi i mali broj radnika.Sto su to oni istarzivali.Ajdeeee..//

P.S.Malo vas smori, i izadjoh iz teme, ali eto "ipak se okrece'.

Link to comment
Share on other sites

Jos nesto> Rackovic je bio dobar, rekao je sve sto treba , sustinu, kao i vecina drugih, ali ima i tu jedna stvar.Dali ste primijetili da covjek prica fino, kulturno,tiho,emotivno, toplo nema nekih velikih oscilacija tiho glasno.Napijalo prica glasno razgovjetno, dinamicno,jako...Rankov prica sa puno emocija glasno, tiho, brzo,razlicitim tempom,Igor -Soulines, tiho , ujednaceno ravno....??? Kao sto ljudi na razne nacine pricaju, tako je to priroda stvorila,tako i komponente razlicito "pricaju" svoju pricu.Tako da recimo JBL se nekom svidja , a nekom nikako, B&W opet drugacije i naravno ni on se ne svidja svima.Zasto je to tako?Pa covjek ga je pravio koji je satkan od svega sto sam nabrojao.Na kraju kako prevesti rijec Loudspeakers, Lautspresher, talijani ih zovu difuzori, a svedjani Hogtalare, a u znacenju glasno govorenje, glasnogovornik.Ovo je isto jedan od razloga da treba da shvatimo da savrsenstva nema , pa se zato HI FI  prevodi  kao visoka vjernost.Naravno, proizvodjaci su davno shvatili da se pare  ne mogu uzimati stalno, dugo, pa i izmisljaju razne sisteme standarde, napustaju stare stvaraju neke nove od kojih neki su "plesali samo jedno ljeto".Sjetimo se EL kasete,MD formata znamo kakav je, DAT koji jebio dobar ali opet traka.Kompaktnu kasetu necu da pominjem.Zasto ti proizvodjaci ili vecina nije ulozila u istrazivanje kako do savrsenstva reprodukcije dovesti gramofon.Napravljen je bio prototip laserskog gramofona koji reprodukuje LP ploce.Koliko me sjecanje sluzi Nakamichi je imao jedan takav projekat i sredinom 80- tih, i ako nije bio u prodaji odredjena mu je cijena nekih 100.000 dolara.Zasto to nije podrzano od ostalih giganata, kao Sony, Philips, Matsushita...?Cijena bi davno bila oborena, ploce bi se i dalje stampale,diskografske kuce bi opstale, ali tu bi bio manji prostor za stalno uzimanje para, na novotarijama, koje donose samo sve veci mnimalizam i komfor.Kvalitet zvuka, kvalitet izrade.Ma koga je briga to treba da crkne za dvije godine ili malo poslije garantnog roka, pa ce potrosac kupiti nesto bolje, nesto novije i biti zavisnik od stalnog mijenjanja tj. kupovanja.Marketing kako sve zovemo sto se vrti oko prodaje je sve unistio .Od dobrih proizvoda ideja.Tako da se prodaja nosaca zvuka u znatno vecoj i neuporedivoj mjeri u odnosu na reproduktore i pratece opreme smanjila sigurno.Naravno internet je odigrao svoje.Zajebana je ovo oblast, ali smo se i pomirili s tim.Slicno je i u automobilskoj industriji,modnoj, farmaceutskoj da ti se digne kosa na glavu, u svemu.A onda ti neko dodje i kaze kupi Grand Utopiju i zavrsio si za sva vremena....da cini mi se 30.000 evra.Alo koje istrazivanje, koliko je stara ta firma.Koliko kostaju ti materijali,kazu male serije?Male, ali mali siu i pogoni, a radi i mali broj radnika.Sto su to oni istarzivali.Ajdeeee..// P.S.Malo vas smori, i izadjoh iz teme, ali eto "ipak se okrece'.   

 

"Bato - hi - fi", odlično napisano, ali sam gotovo sve znao-procitao. Upravo sam tako doživeo i nastup g. Rackovica; za razliku od npr. g. Napijala iz koga (po meni) izvire veoma, veoma korisno iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

The speakers retail for $180,000 and are available from Focal dealers worldwide. :cheers

?format=750w

Da pogrijesio sam u cijenu...a taman sam mislio...Onda je to mozda ona mini utopija, djavoli ga znali....ne pamtim cijene nikako...modele tako i tako...

-srecko/ svi gosti su okej.Sad zavisi sto nam prija, ali Rackovic je sve fino pitko objasnio sustinu i zvuka, i dozivljaja...I Sinisa Rankov je sve lijepo objasnio, ali njegov temperament i nacin izlaganja je drugaciji, ali ono o slijepom testu to je sustina svega sto se slusanja i usporedbi tice.Nenad napijalo kao konstruktor je prakticar pa i na taj nacin i prica.Odlican.Ne mogu da nadjem, zapravo na selu mi je uporedni test 8 troglavih  dekova, slijepi test i test deka uzetog sa police radnje i test poslije kalibracije deka.

Napijalo ima srecu sto ja nijesam Scepan, nagovorio bih da nam pokaze prakticno na primjeru kako postaviti zvucnike, a Igora da pokaze sva mioguca podesavanja mna gramofonu "live".Vjerovatno mi niko vise u emisiju ne bi dosao.

Pozdrav za Scepana da bude zdrav i da kad bude spreman nastavi sa emisijama.

Link to comment
Share on other sites

Danas ( Četvrtak, 5.Jul 2018) od 15:30 do 17:00 časova moj gost u emisiji "Ne može to bez kabla" ukupno 58.po redu biće Profesor Doktor Miomir Mijić, dugogodišnji profesor na Elektrotehničkom fakultetu (Predmeti: Audio sistemi, Akustički dizajn prostorija i ozvučavanje, Akustika prostorija i Akustički dizajn prostorija), predaje na Fakultetu Dramskih Umetnosti ( na smeru Snimanje i dizajn zvuka predaje Osnove Audiotehnike) , autor je nekoliko knjiga (Audio sistemi...), recenzent je mnogih svetskih časopisa, potpredsednik u Evropskoj akustičkoj asocijaciji(Tehnički komitet za gradjevinsku akustiku), autor mnogih radova iz šire oblasti tehničke akustike (akustika prostorija, audio sistemi, zaštita od buke, obrada akustičkih signala, merenja u akustici...), diplomirao, magistrirao i doktorirao je na elektrotehničkom fakultetu u Beogradu :)

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, RingeRaja said:

Ne znam da li si mogao da nađeš kod nas osobu pozvaniju da razgovarate na temu akustika.

Bravo!

Hvala ti puno!!! :) :thumbsup2 Ziv i zdrav bio!!! :) :cheers 

Puno toga ga nisam pitao zbog vremenskog ogranicenja ( trebalo je do 17:00 da zavrsim ).Ali bice mi ponovo bude gost :) 

Link to comment
Share on other sites

Ja bi više voleo da nam je sagovornik dao neki konkretan savet u vezi akustike prostora nego što smo čuli neku načelnu teoriju. Mi se ovde okupljamo, to je smisao našeg boravka ovde, da čujemo konkretno kako da unapredimo ono što imamo kući.

Tako da sam bacio bez veze sat i po vremena.

Link to comment
Share on other sites

Meni je ovo bila zanimljiva priča. Iako načelna, meni je ključna informacija negde oko dvanaestog minuta (skraćeno i prepričano): kada imamo reprodukciju preko zvučnika, sve zvučne informacije dolaze iz zvučnika, a sve ono što bi dala prostorija je kontraindikovano i trebalo bi u dovoljnoj meri potisnuti.

Iako je profesor oprezan i izbegava isključivost, on i ovde govori o "ispunjavanju svojih potreba", a u vezi sa nekim minulim raspravama na forumu, nalazim da je tu nedvosmisleno i jasno objašnjena uloga sobe, pa ako je neko imao dilemu glede eliminisanja (makar) prvih refleksija, o kratkim refleksijama da i ne pričamo...

Takođe, ne bi trebalo više imati dileme oko uloge sobe u "rekonstrukciji ambijenta".

Link to comment
Share on other sites

Šćepo sve cestitke za emisiju i izbor gosta!

Uz sjajno izlaganje g. Mijića kolege sa foruma koje nisu imale priliku da procitaju traktat Černiševskog o lepom trebalo bi to da učine, jer se na forumu (i ne samo na njemu) odavno prestalo razgovarati o HiFi-vernom prenosu zvučne slike već se sve vreme govori o estetici zvuka a to je potpuno u domenu ukusa (personalni stav).

Potpuno je jasno da se ova emisija a i gost mnogima neće dopasti iz jasnih razloga.

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, beatgoeson said:

Meni je ovo bila zanimljiva priča. Iako načelna, meni je ključna informacija negde oko dvanaestog minuta (skraćeno i prepričano): kada imamo reprodukciju preko zvučnika, sve zvučne informacije dolaze iz zvučnika, a sve ono što bi dala prostorija je kontraindikovano i trebalo bi u dovoljnoj meri potisnuti.

Iako je profesor oprezan i izbegava isključivost, on i ovde govori o "ispunjavanju svojih potreba", a u vezi sa nekim minulim raspravama na forumu, nalazim da je tu nedvosmisleno i jasno objašnjena uloga sobe, pa ako je neko imao dilemu glede eliminisanja (makar) prvih refleksija, o kratkim refleksijama da i ne pričamo...

Takođe, ne bi trebalo više imati dileme oko uloge sobe u "rekonstrukciji ambijenta".

Ako je to rekao, neću ni da gledam emisiju. Ipak hoću, jer mi ovo liči na tendencioznu interpretaciju. Postoji sitnica koja može da izvrne smisao.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...