Jump to content


Emisija "Ne moze to bez kabla"


ScepanBG

Recommended Posts

3 sati ranije, sondek said:

Meni jako interesantan sagovornik bi mogao biti kolega Pecas.Muziku je uspeo da vidi/cuje kao retko ko iz tri ugla.Zavrsio je muzicku akademiju i svirao(violinu) u orkestru,zatim se prekvalifikovao-obrazovao  i presao i radi ton u elitnoj instituciji kulture,a i veliki je audiofil,veliki postovatelj Quad i Esl zvucnika o kojima se retko moze cuti kod nas.Nema predrasuda ni prema digitaliji ni prema analogiji,principima rada,iskustvo i u pro i home audiu veliko ukljucujuci i high end.Muzika mu je iznad toga.U samo par razgovora nasao mi se u velikoj drugarskoj pomoci na kojoj sam mu vrlo zahvalan , dao par izvanrednih saveta,resio nedoumicu i nevericu oko gradnje sistema.Mislim da bi tesko mogao naci tako kompletnog gosta. 

E sad izprozivah coveka ovde, imao sam potrebu i da mu se zahvalim,ali i dam Scepi dobar hint,e sad  dal' je njemu do toga ... nema ga nazalost ni na forumu.

Zvao sam Pecassa nekoliko puta jos od prve emisije,slao mu poruke s vremena na vreme ali bez odgovara ikakvog za sad.Cuo sam da je otisao u Australiju,ali to treba proveriti.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih takodje zeleo da pohvalim ponovno gostovanje Nenada i jos vise informacija na temu akustika i zvucnici. Inace generalno moram da podelim neke dvojbe gledajuci emisije jer smatram :

- ni jedan konstruktor nije rekao po kakvoj semi radi ili koju koncepciju koristi

- takodje vrlo skrto ili nista o upotrebljenim komponentama

- vecina price svedena na kako su plagirali tudje konstrukcije i poboljsali (verovatno boljim delovima) 

Najiskrenije i najpreciznije se izraze samo na jedno pitanje .....PREDLOZI NEKOLIKO DISKOVA-PLOCA :D

Predlazem da se svi ugledaju na Nelson Pass-a, veoma transparentno iznosi svoja konstruktorska resenja.

I kao i uvek moram pohvaliti Scepin entuzijazam za emisije  i snagu uzdrzanosti kad mu sagovornici pricaju toliko kontradiktornih stvari narocito o kablovima a on stoicki odcuti i ispostuje gosta, BRAVO!!!

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, jorgoss said:

 Predlazem da se svi ugledaju na Nelson Pass-a, veoma transparentno iznosi svoja konstruktorska resenja.

:D:lol::D

Kada bude objavio shemu svog ampa od 50.000$ mozemo da pricamo o transparentnosti

Mrvice koje daje kao sheme,vise mu sluze kao besplatna reklama

PS1

Scepan je pravi profesionalac,tako da ne reaguje na razno razna lupetanja o kablovima

PS2

Ako Scepan uspe da ima Pecassa za gosta,bice to gledanije od Zadruge i Parova zajedno...:wub:

 

Link to comment
Share on other sites

Imam ja jednu sugestiju.

Emisije su izuzetno zanimljive, kvalitetni sagovornici, puni iskustava. Tonac je bolij, međutim, stičem utisak da su emisije prezentacija znanja samih gostiju.
Ono što bi moglo da se doda je malo više edukativnog karaktera. Recimo, Nenad je započeo jako dobru temu akustike prostorija, pa onda prikazi dobrih i loših frekventnih odziva.

Većina nas je to čitala na internetu, međutim mnogo je preciznije i jasnije kada neko sa tolikim iskustvom poput Nenada ispriča nego što pričitamo negde na internetu.

Ukoliko Nenad bude ponovo pristao da gostuje, zašto ne ispriča malo o raznim konstrukcijama zvučnika, o njihovim prednostima, manama i sl... Ovo je čisto sugestija, može i ne mora, ali bilo bi bilo vrlo korisno i edukativno za mnoge.

Link to comment
Share on other sites

     Ja bih voleo da Napijala pitas kako je najbolje tretirati zid,plafon,pod u sobi specijalizovanoj za slusanje muzike.Dakle soba standardnih dimenzija 4 X 4 X 2.8 m,malter i beton,prozor i vrata u njoj Hi FI sistem i fotelja i nista drugo.Cime obloziti zidove,pod,kako tretirati plafon i gde postaviti policu za ploce-diskove ?

     Bio bih ti zahvalan da ga ovako nesto pitas.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Peter said:

     Ja bih voleo da Napijala pitas kako je najbolje tretirati zid,plafon,pod u sobi specijalizovanoj za slusanje muzike.Dakle soba standardnih dimenzija 4 X 4 X 2.8 m,malter i beton,prozor i vrata u njoj Hi FI sistem i fotelja i nista drugo.Cime obloziti zidove,pod,kako tretirati plafon i gde postaviti policu za ploce-diskove ?

     Bio bih ti zahvalan da ga ovako nesto pitas.

Pitaću ga u sledećoj emisiji :)

Link to comment
Share on other sites

To se radi merenjima u realnom prostoru. Na osnovu rezultata merenja pristupa se tretmanu slusaonice.
Nesa je dao nekoliko iskustvenih smernica glede pozicioniranja zvucnika koje su validne.
Svaka od koncepcija (kompresija, BR ...) ima prednosti i mane. Mnogo je vaznija sama izvedba.

Link to comment
Share on other sites

Kolega s foruma, Nomimasen, je aktivni muzičar, bavi se produkcijom i tonskim snimanjem, odnedavno i u jednom poznatom studiju, a audiofilskog staža i to sa vrhunskim sistemima, ima skoro koliko i godina života. Ako dodam široka muzička interesovanja koja pokrivaju skoro sve popularne i umetničke zanrove, dobijamo gotovo idealnog sagovornika s uvidom u sve faze proizvodnje i reprodukcije muzike.

 

Dosadašnje emisije su pokazale da iskusni i potvrđeni profesionalci, u čiju profesionalnu kompetentnost ne sumnjam, a koji, prema sopstvenim rečima, ne haju za hi-fi, demonstriraju ozbiljnu nekompetentnost kad je ovo drugo u pitanju, po pravilu vrlo samouvereno. Sindrom koji mi je poznat, odavno. Mislim da u razgovu s takvim gostima ne bi trebalo forsirati teme u kojima se ne snalaze, jer profesionalnim autoritetom mogu da, kod nekritičnog slušaoca (većina), armiraju već ionako cementirane zablude.

Pogledao sam verovatno sve emisije. Najinteresantnije su kad se gost drži svoje oblasti, bilo je i zanimljivih životnih priča i ličnih iskustava, ali malo savremenog pogleda na reprodukciju muzike.

I sugerisao bih da se na zgražavanje nad cenama uređaja ne troši po pola sata svake emisije. To smo savladali.

Link to comment
Share on other sites

Gost koji je trebao da bude u cetvrtak ne moze iz opravdanih novonastalih razloga.Malo je vremena i videcu da li cu uspeti da se pripremim sa nekim drugim.

Zvao sam Dragana Cvetica koji je pisao za Audiofon ( Feljton Zvucne kutije: Istina i zablude,a pravio je i zvucnike-transmisija),a cuo sam se i sa Dejanom Ljubisavljevicem(bio je konstruktor pojacala/snagasa u Lola Audio).Cuo sam se veceras i sa Atila Audio ( lampaska pojacala).A cuo sam se na preporuku clana foruma Impuls sa Aleksandrom Vacijem iz Sombora(ima svoj studio).A pricao sam i sa Sasom Mihajlovicem(jedan od dilera za Luxman i Mastersound,dugogodisnji Audiofil,bio je predstavnik firme Sretenovic Audio prosle godine na sajmu u sobi gde je svirao Luxman i JBL)).Svi su pristali da budu gosti,samo moram da vidim za tacan termin sa njima,postoji mogucnost sa Atilom da se uradi emisija ove nedelje(u petak od 19:00) ali to zavisi od Tonca da li ce moci taj dan to jest u to vreme(javice mi sutra).Kod Ace Ribona(RAAL) ako sve bude kako treba idem krajem ovog meseca i snimicu emisiju kod njega :)

Link to comment
Share on other sites

Milina je slusati domace konstruktore, i zato jos jednom cestitam na radio emisiji.

Lepo je znati da postoje, da imaju homemade hifi komponente na prodaju, ali na zalost tu se sve zavrsava.

Da bi se nesto prodalo mora se i prezentovati 2-3X u toku godine (Solaja koliko znam jedini uspevao u tome).  Nenad Napijalo obecava, jer izgleda da ima bookshelf zvucnik sa pristupacnom cenom.

Posto autor emisije i Nenad tvrde da su KSN zvucnici u rangu mnogo skupljih zvucnika, mislim da bi to trebalo dokazati na delu jednim slusnim testom. Rado bi dao za kvalitetan zvucnik 800-1000 eura i ustedeo 500-1000 eura (taman za posten DAC).

Posto sam odavno u potrazi za bookshelf monitorima, za slusanje muzike i video post-produkciju, ja bi licno voleo da cujem KSN zvucnike uporedo sa: Proac tablette 10, Spendor A1, Kef R300, ATC SCM11, Dynaudio Excite X14, Harbeth Monitor P3ESR, Dali Rubicon 2, Neat, PMC, B&W CM6... Naravno, ne moraju svi pomenuti, ali bar 2-3 izvikana brenda uporediti sa novim KSN, pa da ga cujemo na delu uz neku ne preskupu amplifikaciju i izvor zvuka.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Level3 said:

Milina je slusati domace konstruktore, i zato jos jednom cestitam na radio emisiji.

Lepo je znati da postoje, da imaju homemade hifi komponente na prodaju, ali na zalost tu se sve zavrsava.

Da bi se nesto prodalo mora se i prezentovati 2-3X u toku godine (Solaja koliko znam jedini uspevao u tome).  Nenad Napijalo obecava, jer izgleda da ima bookshelf zvucnik sa pristupacnom cenom.

Posto autor emisije i Nenad tvrde da su KSN zvucnici u rangu mnogo skupljih zvucnika, mislim da bi to trebalo dokazati na delu jednim slusnim testom. Rado bi dao za kvalitetan zvucnik 800-1000 eura i ustedeo 500-1000 eura (taman za posten DAC).

Posto sam odavno u potrazi za bookshelf monitorima, za slusanje muzike i video post-produkciju, ja bi licno voleo da cujem KSN zvucnike uporedo sa: Proac tablette 10, Spendor A1, Kef R300, ATC SCM11, Dynaudio Excite X14, Harbeth Monitor P3ESR, Dali Rubicon 2, Neat, PMC, B&W CM6... Naravno, ne moraju svi pomenuti, ali bar 2-3 izvikana brenda uporediti sa novim KSN, pa da ga cujemo na delu uz neku ne preskupu amplifikaciju i izvor zvuka.

Bojan Jović je govorio u mojoj emisiji o KSN, od 45 min i 25 sekundi ide taj deo emisije. 

 

Link to comment
Share on other sites

Stvarno bi bilo dobro uporediti KSN sa brendiranim kutijama. Moja procena je da je realna cena KSN-a, računajući i radne sate, verovatno negde oko 300 evra, posto se retko kome isplati da radi na manji procenat od 100%. Dok je sa fabričkim kutijama taj odnos sigurno 1/5, možda čak i više. Treba platiti marketing, distribuciju, itd. Tako da se svede na to da KSN verovatno više košta u sirovim delovima od fabričkih kutija. Iako to ništa ne govori o samoj muzikalnosti istih. Takođe, u rangu ispod 1000e retko koja kutija ima ribon (mislim da ima neki Roksan na popustu u Plejeru, ali veliko je pitanje kakav je to ribon ...). Malo iznenadjenje je Matsushita mid bass drajver, možda bi zvucnije delovao neki Scan Speak ili Focal, ali verujem da je N. N to sve dobro ukomponovao, i da verovatno u cenovnom rangu mini monitora do 1500e KSN staje opušteno na crtu ...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ta cena od 500€ je smešna.Imamo mi ovde sreće sto smo zemljaci sa raznoraznim hajenderima.Napolju ni ribon tweetere nebi za te pare kupili,ili bi moza otprilike blizu toliko koštali.Nisu ni ovde jeftini,ali je ipak cena domaća.Imam ih pa ne pričam napamet,znam koliko su me koštali.300€ nije dovoljno ni za delove.NN to za nase trziste odrađuje...ne znam kako da to nazovem nego " drugarski" sa zaista minimalnom marzom.Neulazeći u zvuk i da li se to nekom sviđa ili ne za to mu skidam kapu...Kao i uostalom mnogim nasim proizvođača čije su cene za nas izuzetno povoljnije od zapadnjačkim koje tamošnji dileri natovare sa neverovatnim provizijama.Bez obzira na to bez njih se na bogata trziste ne moze,a ovde bez obzira na sve kupaca nema pa je marketing ovde prilično zaludan posao.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...