Jump to content


Emisija "Ne moze to bez kabla"


ScepanBG

Recommended Posts

41 minuta ranije, vdzele said:

Neko je ovde spomenuo inflaciju. To je vrlo bitna stavka u određivanju odnosa cena/kvalitet današnjih i starijih uređaja.

Ko prati ekonomiju, posebno monetarni svet, svestan je da je zapadni svet zadnjih 20-30 preplavio svet svojim novcem. Ima ga u ekonomiji u mnogo većem obimu nego ranije. Mi taj upliv bezvrednih novčanica ne osećamo toliko, jer to sve ekomomije rade, pa su pariteti među valutama stabilne.

Međutim to se ipak oseća po kupovnoj moći prosečnog zapadnjaka. Ranije je jedna porodica na zapadu mogla da živi od jedne plate a danas je to nemoguće.

Novac u velikim količinama obezvredi sve. Top modeli audio firmi su bili mnogo bliže prosečnom građaninu nego danas. Moji roditelji su mogli bez ikakvih problema da kupe top model Yamaha zvučnika krajem 70ih od jedne samo plate. To je recimo bilo nekih 1200 dolara, moja majka je tada zarađivala nešto malo više u Kanadi.

Ja nemam top model Yamaha iz tog vremena ali je bio blizu vrha. Prilikom osvežavanja NN mi je govorio koliko su drajveri na tim zvučnicima extra kvaliteta. Takva izrada po njemu je danas veoma retka i ide u dosta skupe zvučnike. Hvalio je i materijal i rad na kabinetu.

 

Vrlo je primetno ko generalizije stvari i osporava vrednost novog i brendiranog. Upravo onajj ko ima interes da novo ne valja i da je staro bolje - prodavci i serviseri starog. Ko osporava kvalitet top modela velikog brenda - onaj ko od toga ima koristi... jer kad model iz vrha ponude ne valja kakav li je tek onaj iz sredine ili sa dna? :)

Da li danas Avalon, Magico... imaju lose drajvere? Naravno da ne. Da li Kanadjani , Amerikanci, Nemci, Francuzi sa sredine ili vrha socijalne lestvice mogu da kupe i kupuju te zvucnike? Narvvno da DA! Pa i u Beogradu ih ima.

Da li gologuzija zapadne Evrope i Severne Amerike moze da kupi Avalon, Magico...?

Naravno da ne i to je njihov problem (na zalost i moj takodje :) ) kao sto je njihov problem sto mozda veruju da su stari drajveri u nekom Sony-u boljo nego danas neki drugi u npr Dynaudo-u; tu se ipak razlikujemo. :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Sonichammer said:

Upravo tako! Sa novim delovima proizvedenim novom tehnologijom stize novi zvuk. Mozda bolji, mozda losiji ali svakako drugaciji. Zar nije osnovna ideja refresh-a vratiti uredjaj u “fabricko” stanje , vratiti ga u stanje u kakvom je konstruktor zeleo da ga vidi, tj cuje?

Na stranu sto bi ,kada bi hipoteticki, bilo moguce uredjaj / pojacalo staro 40god uporediti sa adekvatnim, “danas” proizvedenim bilo gotovo izvesno da bi ovaj danasnji bolje svirao tj imao bolji zvuk.

Mislim da je restauracija starog HiFi-ja isto kao restauracija onih starih automobila i slično. Moram priznati da puno tih uređaja lepo izgleda, a tu je i faktor nostalgije. U tom smislu ih vredi restaurirati, kao kolekcionarski primerak, i to je lepo, a može i da se sluša usput bez opasnosti od požara.:D

Link to comment
Share on other sites

Ja nemam nikakve nostalgije prema starom. U moja dva sistema su samo veći zvučnici iz tog doba, ostalo ništa nije starije od 3-4 godine.

Terate inat bez osnova, naša stara srpska boljka. Svi smo svedoci koliko današnja potrošačka tehnika traje. Bukvalno je - drži vodu dok garancije odu. Pola projektnog biroa radi na razvoju novih modela, a pola radi da im životni vek traje odmah posle isteka garancije

Moja majka ima gorenje veš mašinu i šporet kupljeni 1982 godine. Aj nek neki današnji model toliko traje. Ne vidim razlog da tako nešto nije i u audio tehnici.

Već sam spominjao ovde da firma moja poseduje gomilu televizora. Kad se neki pokvari to dolazi kod mene u magacin. Majstori koji ih održavaju ugrađuju delove koji smanjuju struju koja napaja led trake. To je fabrika namerno projektovala tako da im skrati životni vek.

U vaše mišljenje ulazi i neki interes. Jedan je diler, drugi je samograditelj. Vama je u interesu da se samo novo valja. Da ta mantra bude dominantna.

Čisto zbog drugih, nije loše znati nešto o onome što se u korporativnom svetu zove Planned obsolescence. Ovaj faktor je bukvalno osnova današnje potrošačke tehnike. Toga je bilo mnogo manje ranije te je audio tehnika za prosečnog potrošača bila bolja.

PS: bez tog faktora bi se takođe današnje ekonomije urušile.

 

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, vdzele said:

To je fabrika namerno projektovala tako da im skrati životni vek. 

Nisam siguran da ova filozofija važi i za Hi-Fi uređaje. Tu pre svega mislim na  brendove koji prave kvalitetne-vrhunske uređaje. Danas postoji veliki broj foruma koji se bave tematikom iz ove oblasti i kad bi se pojavile informacije o čestim kvarovima kod određenog brenda nakon isteka garancije, taj brend bi vrlo brzo zatvorio svoje kapije. Veš mašine i televizori su posebna priča. Tu se slažem 100%.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, bogdan63 said:

Nisam siguran da ova filozofija važi i za Hi-Fi uređaje. Tu pre svega mislim na  brendove koji prave kvalitetne-vrhunske uređaje. Danas postoji veliki broj foruma koji se bave tematikom iz ove oblasti i kad bi se pojavile informacije o čestim kvarovima kod određenog brenda nakon isteka garancije, taj brend bi vrlo brzo zatvorio svoje kapije. Veš mašine i televizori su posebna priča. Tu se slažem 100%.

ne dirajte mi stare veš mašine i stare televizore. Oni su imali neprocenjivu ulogu u istoriji hajfaja od Balkana do Nemačke.

Link to comment
Share on other sites

a da prozborim i koju ozbiljno:

-ne slažem se sa tezom nedvosmisleno boljeg kvaliteta uređaja pre 40 godina jer je to bilo šarenilo u širokom dijapazonu od plastikanera iz robne kuće Neckermann do ljutih sprava koje su se izlagale/prodavale u specijalizovanim salonima. To što je 99% ljudi u ta vremena imala/slušala konfekciju Grundiga, Philipsa, Telefunkena, Sansuija, Marantza, Denona ne abolira kolektivnu amneziju koja se svodi na to da je u sećanju ostalo samo onih 1% užasno kvalitetnih sprava, perjanica tih firmi u to vreme.

-radio-budilica Grundiga sa hvatanjem 2 programa i krčećim potenciometrom je bila ko dobardan 1982. godine. U isto vreme su oni imali i Monolith seriju aktivnih zvučnika. E pa sad jel' valja Grundig ili ne?

-Opel je imao i Kadeta i Mantu u isto vreme.

...itd... činjenica da je sve to načeo zub vremena i da to ipak ne može da se podmladi u toj meri da izgleda i zvuči kao onda kad je bilo novo i aktuelno.

O novim stvarima/komponentama:

-imaju par neviđenih prednosti:

prvo, mogu i treba da se kupe kod ovlašćenog prodavca zbog servisne i svih ostalih garancija koje očekuje čovek kad kupuje nov uređaj. Podrazumeva fiskalni račun, popunjen garantni list i uz to svu zaštitu prava potrošača. Uz to većina ozbiljnih ovlašćenih prodavaca pruža i solidnu savetodavnu i tehničku podršku kupcu. Zna da ako želi da opstane u svojoj struci neće prodati samo jedan uređaj kupcu, nego još nekoliko, što njemu što poznanicima zadovoljnog kupca.

-to što i sada etablirani proizvođači imaju sličan dijapazon uređaja u kvalitativnom i cenovnom rangu kao i oni od pre 40 godina znači da će B&O radio-budilica i dalje da zvuči kao g*vn* u poređenju sa B&O sistemom AlenaPriKrškom čiji je sistem bio predstavljen tu nedavno na forumu.

...da zaključim: nije sir skup na Kalenić-pijaci nego se Snajka loše udala...

-ko kupuje sir od prodavca bez proizvođačke dozvole i sanitarnog pregleda prodavca nek se ne žali ako se (daleko bilo) osere od njega da prostite...

I molim da se niko ne uvredi zbog ovog mog posta, pokušavam samo da sistematizujem malo nered koji se ovde stvorio. Da rezimiram:

-ako kupim polovnjaka od fizičkog lica ne očekujem da imam garanciju koju pruža pravno lice

-ako kupim nov uređaj od pravnog lica, očekujem svu garanciju i podršku koju mi garantuju zakonski predviđeni postulati.

Link to comment
Share on other sites

Misliš da proizvođači dolaze po ovim zabitima i traže servisere? Ako i to rade zar onda takav ne bi trebao da ide kod njih na obuku. Koliko to košta? Obuka kod jednog, obuka kod drugog,.....nešto nisam viđao sertifikate od proizvođača po njihovim servisima.

Il je pak situacija onu koju sam ja iskusio. Dođem kod dilera i tražim pomoć - on mi kaže, hmmm .... imam čoveka za to.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, vdzele said:

U jednom razgovoru sa jednim našim poznatim serviserom zvučnika (nije NN) on mi je rekao, parafraziram:

- Odbio sam nekim našim dilerima da servisiram neke brendove jer sam od smeća bio zatrpan.

Za mene je to dovoljno.

I kod novog ima niskog kvaliteta. Sta ocekujete od novog  gabarita kao omanja komoda a sa cenom od npr par stotina €? 

Izreka “koliko para, toliko muzike” je vrlo primonljiva u konkretnom slucaju.

Meni ipak nije jasno da neko odbije veliki posao. Pre ce biti da ne une pa se krije kroz izgovor da nece.

Mozda i gresim...

 

2 sati ranije, zflazar said:

da bi bio ovlašćeni serviser moraš da imaš za to ovlašćenje od proizvođača a ne od dilera, ili grešim?

Vecina firmi tj proizvodjaca to prepusta distributeru, ne dileru.

izuzetak je svojevremeno bio Accuphase, znam da je predstavnik dolazio u Bg da vidi prodajni prostor, servis...

Dve firme su bile u igri. Na zalost ona losija je dobila posao u tom trenutku.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Sonichammer said:

I kod novog ima niskog kvaliteta. Sta ocekujete od novog  gabarita kao omanja komoda a sa cenom od npr par stotina €? 

Izreka “koliko para, toliko muzike” je vrlo primonljiva u konkretnom slucaju.

Meni ipak nije jasno da neko odbije veliki posao. Pre ce biti da ne une pa se krije kroz izgovor da nece.

Mozda i gresim...

 

Vecina firmi tj proizvodjaca to prepusta distributeru.

izuzetak je svojevremeno bio Accuphase, znam da je predstavnik dolazio u Bg da vidi prodajni prostor, servis...

Dve firme su bile u igri. Na zalost ona losija je dobila posao u tom trenutku.

hvala na informaciji!

:)

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, bogdan63 said:

Nisam siguran da ova filozofija važi i za Hi-Fi uređaje. Tu pre svega mislim na  brendove koji prave kvalitetne-vrhunske uređaje. Danas postoji veliki broj foruma koji se bave tematikom iz ove oblasti i kad bi se pojavile informacije o čestim kvarovima kod određenog brenda nakon isteka garancije, taj brend bi vrlo brzo zatvorio svoje kapije. Veš mašine i televizori su posebna priča. Tu se slažem 100%.

Forume posecuje jedno 2% kupaca skupih Hi-FI sprava.

 

44 minuta ranije, Sonichammer said:

Meni ipak nije jasno da neko odbije veliki posao. Pre ce biti da ne une pa se krije kroz izgovor da nece.

Mozda i gresim...

 

Vrlo cesto imaju ozbiljan problem da naplate svoj rad - pun im je kofer rada "na crtu".

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, zflazar said:

ja sam se vodio sa primerom  auto-industriju gde je u ovlašćena prodajna mreža vezana za ovlašćeni servis. Štaviše nakon servisa agencija za ispitivanje kvaliteta kontaktira korisnika sa upitnikom zadovoljstva kako sa prodavcem tako i sa servisom.

 

Pa ni tu nije situacija (mnogo) bolja.

2 primera. Ako zelite da kupite novi Suzuki automobil, vecina ljubitelja tog brenda ce vam reci da u Srbiji nikad ne bi kupili nov Suzuki samo zbog ovlascenog servisa (Euros****).

Drugi primer. Kolega ima automobil star oko 2 godine, garancija je 5 godina, pojavio se neki problem sa automatskim menjacem, curilo ulje, ako se dobro secam. Posto je automobil relativno retka pojava kod nas, u ovlascenom servisu su rekli da nisu sigurni da znaju kako to da rese (!?).

E sad kako imati poverenje u takve servise?

Link to comment
Share on other sites

Toma se malo ponavljao....ono Kenwood pojacalo....staro bolje od novog i slično.....to sto je trgovac i sto latentno, namjerno ili slucajno navodi vodu na svoju vodenicu, onda bi to rekli za svakog gosta koji se bavi servisom , konstrukcijom ili prodajom hi fi-ja.

Imao sam pozitivno iskustvo sa njim, da se ne ponavljam, i od njega bih i a slijepo posto mi je daleko neki uredjaj.

Sugerisao bih Scepu da ako je u mogucnosti od pjedinih gostiju , kod kojih ide a nije prvi put u emisiji da napravi drugaciju koncepciju.Tačnije da gost tj. domacin nam prezentuje kako neki uredjaj radi sto je dobro kod nekog resenja što loše,neki apgrejd.....kako se nešto popravlja, pa neka se malo i izreklamiraju, što da ne?

Šćepane gorski care ne posustaj.Dobro ti ide i još malo će jubilarna 100 emisija!

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Problem pri refreshu uredjaja je sto mi s vi krenemo za starim spravama jer smo ih jednom jako zeleli a tada nismo mogli da ih imamo. Kad kupimo staro zelimo da refreshujemo i ako dobijemo originalni zvuk nismo zadovoljni sa njim pa prodajemo, Ako dobijemo bolji zvuk onda nismo zadovoljni sa njim jer to nije originalni zvuk tako da je to pogresan smer. Treba kupiti ono sto nas zvucno zdovoljava. Ja sam 1998 godine prvi put cuo doxa 70b pojacalo i odusevio se zvukom. 13 godina ksnije uspeo sam da kupim upravo te primerke ali zvuk vise nije bio najbolji jer sam cuo i bolje. Ono sto me drzi i dalje za doxe je stara zelja. To dodje kao prva ljubav koju uvek gledate sa nekom skrivenom zeljom.

Ja licno ne znam uredjaj iz 70-tih koji svira vrhunski iako su najkvalitetniji uredjaji izasli u periodu 1979-81. Jedine komponente koje mogu iz tog perioda da pohvalim je nakamichi vrhunski dekovi koji su i dan danas ostali upecatljivog zvuka. Mastao sam o revox pojacalu, risiveru a danas ga ne zelim cuti. Ne kazem da je los, nekom je to i dalje vrhunski zvuk ali ja zelim nesto drugo iz zvuka, precizno pozicionirane izvodjace u prostoru a ne sobu punu zvukova. Oni koji se razumeju u elektroniku, samo da napomenem da revox na ulazu ima 5534 operacioni ali sa 100pF frekventne kompenzacije. Za poredjenje ja stavljam 8pF na to mesto da bi prenosna karakteristika bila dobra. Sa 100pF od cetvrtke skoro da dobijete sinus koliko zaobljava ivice. I na kraju kad ispravim ulaz da bude dobar IRF tranzistro u drajverskom delu sve napravi losim. Znao je revox kako da zamaskira to ali ne i kako da ga usavrsi.

Kupio sam Marantz 2238 risiver jer sam zeleo da ga imam ali ga nikad ne ukljucim jer je zvuk ocajan. Ali lepo svetli nocu. Imam quad 33+303 ali ne slusam. Ima on svoju notu ali to nije ono sto ja zelim a samo u kombinaciji sa preamp amp dobro zvuci. Naim mi je prodavanje magle uz tapsanje po ramenu "samo za tebe...prijatelju"

D klasa napreduje jako, ja sam bio protivnik pre par godina ali moram da priznam da je to sve bolje. Meni jos uvek ne lezi jer nema povezanost tonova ali je sve bolje i bolje.

I na kraju uzmite micro sd karticu za telefon od 128Gb i pogledajte njenu velicinu, tezinu i brzinu a onda je uporedite sa hard diskom sa pocetka devedesetih od jedva par megabajta i kilu tezine. Zar se ne vidi napredak?

Link to comment
Share on other sites

Pogledao sam celu emisiju.
Toma je svakako odličan sagovornik, poznavalac materije. Ja sa njim imam pozitivna iskustva u oblasti kupovine delova i bio sam zadovoljan.

Ono što mi se nije dopalo je njegov stav. Svako ima pravo na svoje mišljenje, poštujem to, međutim način na koji on insistira na svom mišljenju "Ovo je dobro, ostalo ne valja" mi je u najmanju ruku diskutabilan.

Slažem se u potpunosti da je bilo dobrih uređaja ranije, ali i sada ima izuzetno dobrih uređaja. Da li možemo da ih priuštimo, to je drugo pitanje?

Ali da nema novih dobrih savremenih brand name uređaja - to je apsolutna glupost. Hajde pogledajmo samo Devialet, Benchmark, Hypex, Chord i da ne nabrajam. Da, jeste skupo, da jeste nedostižno za mnoge od nas. Ali zato, novo je, stiže u kutiji, ima garanciju, zna se da su ugrađeni originalni delovi, zna se da ne mora da se servisira, upgrade-uje, menaju elektroliti... To je komfor, a komfor košta.

Slažem se da ima svakojakog novog đubreta, ali to je neka posebna priča.

Link to comment
Share on other sites

Serviser svaki uredjaj procenjuje iz ugla kvaliteta izrade,trajnosti i pouzdanosti.

Trgovac procenjuje po ostvarenom rezultatu i ocenama javnosti.

Korisnik po ceni i rezultatu.

-Sva tri misljenja daju konacnu ocenu nekog uredjaja...mislim da je Toca hteo da posalje takvu poruku, sa osvrtom da se ranije vise vodilo racuna o ova tri aspekta.

-Uprosceno : Nekad su se pitali inzinjeri,a danas menadzeri.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Bato - hi - fi said:

Toma se malo ponavljao....ono Kenwood pojacalo....staro bolje od novog i slično.....to sto je trgovac i sto latentno, namjerno ili slucajno navodi vodu na svoju vodenicu, onda bi to rekli za svakog gosta koji se bavi servisom , konstrukcijom ili prodajom hi fi-ja.

Upravo tako,

gotovo svi gosti koji imaju finansijski interes su “navodili vodu na svoju vodenicu”. Od servisera, samograditelja pa preko konstruktora, distributera do trgovaca iz sive zone. Mnogo je vremena proslo, secanje bledi ali mislim da je nakorektniji i najumereniji kao gost u emisiji bio Ranko iz 4Audio. 

Ostali manje vise ista prica, “moje” je najbolje, sve drugo ne valja. Nisam pogledao bas sve emisije ali dobar deo jesam i uglavnom nisam propustao emisije gde su gosti bili ljudi koje poznajem.

Mislim da takav pristup gostiju umanjuje kvalitet emisije i mislim da je odgovornost na autoru jer je on taj koji treba da odredi temu, dinamiku i sadrzaj a ne da dozvoli gostima da emisija u dobrim delom bude svedena , (da ne kazem zloupotrebljena) na njihov marketinski ekspoze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...