Jump to content


Emisija "Ne moze to bez kabla"


ScepanBG

Recommended Posts

17 minuta ranije, siroma said:

A dezurstva? Pa trajali.?  Pa nemam vremena danas ali dodjite popodne u privatnu kliniku

Pobogu čoveče, pa ti od tih ljudi živiš. Imaš vremena za 6000 postova, pogledaj bre po ceo dan si na forumu. Nebi se leba najeo u bilo kojo drugoj firmi. Kenjaš na sofru na kojoj jedeš. Svojevremeno si objavljivao posprdne slike iz operacione sale iz kuće u kojoj radiš ..... Za tako nešto bi u mojoj firmi automatski sledio otkaz. Pomislili bi neki zlobni da imaš kompleks što nisi lekar...Srećom voziš mečku imaš Audijense, Tidal još neko vreme,  pa "izučavaj" ... i čuvaj to svoje parče leba. Lekari rade ko  robovi, sestre takođe.  Privatno idu posle državnog posla i nemaju vremena za 6000 postova. Ne uzimaju svi lovu, daleko od toga. Otvore sezonu lova na lekare, odmah se snajke sa završenom  internet medicinom jave sa svojim iskustvima sa porođaja ili što neko nije hteo da sluša njihovo baljezganje od sat vremena sa doktorom. Pa ne može sat vremena da baljezga, jer doktor treba  da pregleda još 20 stvarno bolesnih.  Drž se ti jeftine mečke i razmišljaj o nečem drugom. Uperio si prst na Zorana, Grašu, Vladu, Nešu... to tvoje sve Nišlije. Objasni im lepo to kad ih vidiš. 

Link to comment
Share on other sites

Pobogu čoveče, pa ti od tih ljudi živiš. Imaš vremena za 6000 postova, pogledaj bre po ceo dan si na forumu. Nebi se leba najeo u bilo kojo drugoj firmi. Kenjaš na sofru na kojoj jedeš. Svojevremeno si objavljivao posprdne slike iz operacione sale iz kuće u kojoj radiš ..... Za tako nešto bi u mojoj firmi automatski sledio otkaz. Pomislili bi neki zlobni da imaš kompleks što nisi lekar...Srećom voziš mečku imaš Audijense, Tidal još neko vreme,  pa "izučavaj" ... i čuvaj to svoje parče leba. Lekari rade ko  robovi, sestre takođe.  Privatno idu posle državnog posla i nemaju vremena za 6000 postova. Ne uzimaju svi lovu, daleko od toga. Otvore sezonu lova na lekare, odmah se snajke sa završenom  internet medicinom jave sa svojim iskustvima sa porođaja ili što neko nije hteo da sluša njihovo baljezganje od sat vremena sa doktorom. Pa ne može sat vremena da baljezga, jer doktor treba  da pregleda još 20 stvarno bolesnih.  Drž se ti jeftine mečke i razmišljaj o nečem drugom. Uperio si prst na Zorana, Grašu, Vladu, Nešu... to tvoje sve Nišlije. Objasni im lepo to kad ih vidiš. 

Svaka čast. Samo toliko.
Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, sondek said:

Prava ljubav mora malo da zaboli financijski i vremenski,dal volis novo ili staro.Ja sam se kolekcionarski namenjao istih modela razlicitih generacija i samo mogu da potvrdim da taj vintage sport uopste nije jeftina zabava i da se na to gubi dosta novaca, zivaca i vremena.Dva sbl-a,dva prefiksa,dva numerika,6-7 naim pre/power kompleta,najrazlicitijih napajanja,apgrejda drugih firmi,kartonska ambalaza po 200funti...par meseci cekanja na termin za servis glave ...sve sam to prosao.Ljudi sve to gledaju olako. Gospodin kupac novih uredjaja ode u radnju,poslusa i plati i uziva za sat-dva vremena kod kuce,bez nervoze i strepnje oces li da dobijes nesto ispravno i citavo.Treba preziveti gramofon poslat iz UK sa polomljenom ruckom u transportu....Taj konfor novoga mora da kosta i zato ja svoje uopste ne namecem kao jedini izbor.

Ja u svom sistemu imam i novo i polovno. Ne omalovazavam polovno. Nije tu sustina.

Link to comment
Share on other sites

Nema sumnje da je najbolje kupiti nov uredjaj, ima ljudi koji ni po kojoj ceni nece polovno. 

Ja sam najvise za varijantu polovnih uredja starosti do 10 god, naravno da cu za npr. 2000e kupiti bolji amp star 5-10 god u odnosu na nov za isti novac. 

Izuzetak neka budu konverteri, tu je vec druga priča. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Sonichammer said:

Ja u svom sistemu imam i novo i polovno. Ne omalovazavam polovno. Nije tu sustina.

Nisam ni mislio da jesi...iskreno.Moja dva posta nisu bas ni na jednoj strani.Namera mi je bila bas naprotiv,da kao korisnik kolekcionar navedem i prednosti ali i mane svog izbora u hifi.Bas zato sto ljudi olako dozivljavaju SH sprave i hifi kolekcionarstvo kao hobi.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, vladastevic said:

 

Ja sam najvise za varijantu polovnih uredja starosti do 10 god, naravno da cu za npr. 2000e kupiti bolji amp star 5-10 god u odnosu na nov za isti novac. 

 

Mozda je pravilnije reci “uredjaj iz vise klase” a ne “bolji”.

Novac nije uvek jedino merilo kvaliteta mada jeste ocekivano da je skuplje i bolje.

Drugo je pitanje kako je uredjaj star desetak god upotrebljavan. Da li se kvario? Da li je strucno poptavljan? Da li je “budzen - unapredjivan”. Najcesce to ne moze da se zna, narocito kad se kupuje od preprodavca sa KP i kad je gotovo izvesno da je “donet” iz inostranstva pa mu se ne zna ni istorijat ni broj vlasnika.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Sonichammer said:

Mozda je pravilnije reci “uredjaj iz vise klase” a ne “bolji”.

Novac nije uvek jedino merilo kvaliteta mada jeste ocekivano da je skuplje i bolje.

Drugo je pitanje kako je uredjaj star desetak god upotrebljavan. Da li ae kvario? Da li je strucno poptavlhan? Da li je “budzen - unapredjivan”. Najcesce to ne moze da se zna, narocito kad se kupuje od preprodavca sa KP i kad je gotovo izvesno da je “donet” iz inostranstva pa mu se ne zna ni istorijat ni broj vlasnika.

Da, to sam mislio... Uredjaj vise klase za isti novac. 

Naravno treba biti jako oprezan kod kupovine polovnih uredjaja kod nas, 90%uredjaj je cackano i popravljano

Link to comment
Share on other sites

Jao nama!!!

Hajde da prestanemo sa katranom, perjem, pepelom, ...

Toma je samo rekao da je sedamdesetih godina odnos  cene gotovog uredjaja i cene ugradjenih komponenata bio neuporedivo manji od današnjeg, tj. da su nekada za istu krajnju cenu uredjaji bili 2, 3, 5 ili 10 puta kvalitetniji. Nadam se da to niko ne spori.

A naš drug Šćepa je napravio sedamdesetu emisiju, što treba pozdraviti. A ako se ona ipak nekom ne dopada, zbog njega ili gosta, je stvar ličnog izbora.

Meni je veliki broj emisija jači utisak od stava "nekog gosta u nekoj emisiji".

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, TechA said:

 ...Toma je samo rekao da je sedamdesetih godina odnos  cene gotovog uredjaja i cene ugradjenih komponenata bio neuporedivo manji od današnjeg, tj. da su nekada za istu krajnju cenu uredjaji bili 2, 3, 5 ili 10 puta kvalitetniji. Nadam se da to niko ne spori.

Sporim ja.

Pre svga drugi deo recenice a onda i prvi.

Nije istina da su uredjaji napravljeni pre 20, 30,40 hod bili kvalitetniji od ovih danas.

Sta znaci “kvalitetniji”?

Tezi? Sa vise metalnih delova na prednjoj ploci? Moguce.

Danas se samo uredjaji vise klase rade od metala. Za konfekciju se koristi plastika. Nekad je i konfekcija bila metalna.

Da li su pre 20,30,40 god uredjaji svirali bolje nego danas? Naravno da nisu ,,, ili neko pokusava da osporava napredak tehnologije?

Pa sta je sa vama ljudi?

Da li danas proizvodjac zaradjuje mnogo vise nego nekad po jedinici proizvoda? Moguce ako gledamo u apsolutnom iznosu ( br € ili $) ali zaboravljamo da je pre 40god kupivna moc npr 100$ bila 10x veca nego danas. Inflacija...

Naravno i ukupni troskovi su veci. Troskovi zivota, odrzavanja biznisa, sve ukupno.

Ja kad gledam emidiju, ne gledam je zbog nje same niti zbog njenog rednog broja, gledam je zbog gosta a ovaj se ovog puta nalupetao samo tako... i to ne zato sto “ne zna”, zna od dobro. ;)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Milosav Grozni said:

Pobogu čoveče, pa ti od tih ljudi živiš. Imaš vremena za 6000 postova, pogledaj bre po ceo dan si na forumu. Nebi se leba najeo u bilo kojo drugoj firmi. Kenjaš na sofru na kojoj jedeš. Svojevremeno si objavljivao posprdne slike iz operacione sale iz kuće u kojoj radiš ..... Za tako nešto bi u mojoj firmi automatski sledio otkaz. Pomislili bi neki zlobni da imaš kompleks što nisi lekar...Srećom voziš mečku imaš Audijense, Tidal još neko vreme,  pa "izučavaj" ... i čuvaj to svoje parče leba. Lekari rade ko  robovi, sestre takođe.  Privatno idu posle državnog posla i nemaju vremena za 6000 postova. Ne uzimaju svi lovu, daleko od toga. Otvore sezonu lova na lekare, odmah se snajke sa završenom  internet medicinom jave sa svojim iskustvima sa porođaja ili što neko nije hteo da sluša njihovo baljezganje od sat vremena sa doktorom. Pa ne može sat vremena da baljezga, jer doktor treba  da pregleda još 20 stvarno bolesnih.  Drž se ti jeftine mečke i razmišljaj o nečem drugom. Uperio si prst na Zorana, Grašu, Vladu, Nešu... to tvoje sve Nišlije. Objasni im lepo to kad ih vidiš. 

Kao i uvek, svaka ti je Mićo ka’ u Njegoša.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Willi Studer said:

Pobogu, Simo:

- Kina
- plastika
- SMD i integrisana kola
- svičerska napajanja
- faktori sigurnosti
- itd.

Osetio ssm da ce neko i da se na to osvrne pa zato napisah “sveukupni” inace, istina, parcijalno razlozeno, neki troskovi su znacajno nizi. Upravo ti navedeni.

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, Willi Studer said:

Pobogu, Simo:

- Kina
- plastika
- SMD i integrisana kola
- svičerska napajanja
- faktori sigurnosti
- itd.

Zvuk je vredan svake pare, ali ne one po kojoj se prodaje uredjaj, već one koja je uložena u komponente od kojih se on sastoji.

Link to comment
Share on other sites

Evo, da moje egzaltirano zadovoljstvo navedem i ovde

 

14 minuta ranije, Bujodrag said:

Ja  kad sam kupovao neke uredjaje od ovde aktivnih zvaničnih firmi, za male pare, reda veličina  par stotina evra, svi su mi, neću ih imenovati, ne samo skroz izašli u susret finansijski jer znaju da sam trenutno onesposobljen i po tom pitanju, nego su mi sve te uredjaje donosili u kuću, na probu, uz uobičajene darove. Dakle, kudos za naše distributere. neka bi i druge tretirali kao što su mene. hvala im. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, No1Livz4Ever said:

Mogu u potpunosti da razumem o čemu je Toma pričao. Pre nekoliko godina, u razgovoru sa jednim novosadskim audiofilom i fantastičnim elektronicarem (na forumu je, ali retko, tako da neću pominjati nick), skontao sam da je čovek svoj Sansui 919, rasklopio do poslednjeg dela, sve preklopnike, prekidace, osvezio sve lemove, zamenio stare delove novim (kroz nebrojene trial and error probe šta od novih kondova i ostalih delova daje zvuk Sansuija). Znaci BUKVALNO je sve rastavio, očistio, stavio nove delove i vratio nazad. Tada je taj uredjaj prodao ako se ne varam za 800 ili 850e. Sto je radio radio je sebi, ali se ispostavilo da je na kraju uredjaj prodao iako uopšte čovek nije preprodavac. Po njegovim recima ne bi ponovo tako nešto radio, jer je radio sebi, a mislim da mi je rekao da mu je trebalo oko 200 radnih sati. E to je prava stvar. Taj ko je uzeo taj Sansui ima fantastičan uredjaj za narednih 20g. Ja ga nikad neću prezaliti, makar da mi stoji u sobi, iako sam pre par godina prešao na skroz drugi sistem u koji se Sansui ne bi uklopio. Mislim da je Toma imao na umu tako nešto, a ja potpisujem da ne postoji nijedno novo pojačalo u klasi do 2000e koje bi moglo da stane na crtu tako sredjenom Sansuiju. U tom smislu podržavam. Ako ćete da kupite Accuphase za 700e i da zamenite kondove za 100 i mislite da je to uredjaj kao nov, e to već nije tačno.
A sto se tiče “bolji je vinil od digitalije” bolje je da ne počinjemo tu temu. Moje je mišljenje da je ogroman deo takvog utiska danas posledica različitog masteringa za LP (mali dinamicki raspon) i za digitaliju (sve je preglasno i in your face). Naravno imamo i one cuvene priče o parnim vs neparnim harmonicima itd.
Da zaključim, Toma je pristojan čovek, vrlo korektan prodavac, i poznavalac audio uredjaja. Svako ima pravo da kaže da nešto voli ili ne, jednostavno muzika nije matematika, nekom se svidi jedan zvuk, drugom drugi, itd.
Važno je ne opterecivati se time nego slušati muziku i uživati u njoj.

secam se ove pice ali mislim da je covek to radio vise puta (menjao delove,ozicenje,konektore sta li da dobije sansui zvuk) jer sa modernim i daleko kvalitetnijim delovima za refres je izgubio sve sto je voleo u tom sansuiju....to je verovatno i bio razlog prodaje,sve je tip top ali to vise nije bilo to.....ja bi bio strasno razocaran ovakvim ishodom posle  toliko ljubavi,truda i rada.......i sto kaze jedan moj prijatelj "ne moze od babe devojka..Suzana mancic-mozda" :D

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Sonichammer said:

I sve to pod uslovom da se nadju originalni a ne zamenski delovi.

Zašto originalni, mnogi zamenski delovi, naročito kondenzatori, su danas značajno bolji od originalnih. Izuzetak su neki čuveni tranzistori kojih danas više nema, ali to se odnosi na popravku ne na refresh. Doduše sa novim delovima stiže i novi zvuk, možda se nekom ne svidi.

Meni se mnogi (čast izuzecima) vintage uređaji ne sviđaju zbog pogrešne koncepcija većine  tih uređaja (a i danas je tako u najvećem broju slučajeva) sa brojnim nepotrebnim prekidačima, gomilom loših i nepotrebnih kablova, konektorima, filterima, tonskim kontrolama, loudness-om, sitnim relejčićima na izlazima za zvučnike, lošim potenciometrima, prevaziđenim ostalim aktivnim i pasivnim komponentama, poddimenzionisanim napajanjem i hladnjacima, smešnim napojnim kablovima i slično.

Link to comment
Share on other sites

Neko je ovde spomenuo inflaciju. To je vrlo bitna stavka u određivanju odnosa cena/kvalitet današnjih i starijih uređaja.

Ko prati ekonomiju, posebno monetarni svet, svestan je da je zapadni svet zadnjih 20-30 preplavio svet svojim novcem. Ima ga u ekonomiji u mnogo većem obimu nego ranije. Mi taj upliv bezvrednih novčanica ne osećamo toliko, jer to sve ekomomije rade, pa su pariteti među valutama stabilne.

Međutim to se ipak oseća po kupovnoj moći prosečnog zapadnjaka. Ranije je jedna porodica na zapadu mogla da živi od jedne plate a danas je to nemoguće.

Novac u velikim količinama obezvredi sve. Top modeli audio firmi su bili mnogo bliže prosečnom građaninu nego danas. Moji roditelji su mogli bez ikakvih problema da kupe top model Yamaha zvučnika krajem 70ih od jedne samo plate. To je recimo bilo nekih 1200 dolara, moja majka je tada zarađivala nešto malo više u Kanadi.

Ja nemam top model Yamaha iz tog vremena ali je bio blizu vrha. Prilikom osvežavanja NN mi je govorio koliko su drajveri na tim zvučnicima extra kvaliteta. Takva izrada po njemu je danas veoma retka i ide u dosta skupe zvučnike. Hvalio je i materijal i rad na kabinetu.

Koliko danas košta jedan top model od Yamahe? Da li bi danas jedna prosečna žena radnik u Kanadi mogla da ga kupi od jedne plate? Teško, sem ako nije neka menadžerka. Moj buraz koji je inženjer tehnologije u Unileveru sa 20 god iskustva nebi mogao.

Znači da je prosečnom zapadnjaku bolji zvuk manje dostupan. Doduše i za te potrošače audio industrija ima paletu proizvoda. Ali dali je ta paleta u proseku bolja od one pre 30-40 godina? Naravno da nije.

Ako u ovu matematiku ubacimo i narastajući svet Azije, onda dobijamo odgovor šta gura cene gore top modelima. Novi, i ne mali, svet na istoku kupuje na kilo audio opremu kako bi popunili svoje salone. Ne pitaju za cenu već se utrkuju između ko će skuplje kupiti.

Tako da imamo situaciju da bogati azijati pumpaju cenu high endu dok prosečni zapadnjak mora dosta duže da radi za nešto solidnije. Ako želi od jedne plate da kupi to je u proseku onda mnogo lošije nego što su moji mogli da kupe.

Po ovom pitanju je Toma u pravu. E sad što se to dilerima ova istina ne sviđa to je njihov problem.

------------------------------------------

PS: da ne bude da sam ja potpuno na strani Tome.

Nauka je ipak išla dalje u međuvremenu. Tako da je u mojim zvučnicima morala da ode skretnica. Današnji neki elementi su ipak bolji. Terminali su isto zamenjeni. Sve u svemu nije baš svaki deo iz tog vremena bio bolji od današnjeg proseka.

Možda je ključ uspeha spojiti ta dva sveta u jednu celinu?

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Zašto originalni, mnogi zamenski delovi, naročito kondenzatori, su danas značajno bolji od originalnih. Izuzetak su neki čuveni tranzistori kojih danas više nema, ali to se odnosi na popravku ne na refresh. Doduše sa novim delovima stiže i novi zvuk, možda se nekom ne svidi.

Upravo tako! Sa novim delovima proizvedenim novom tehnologijom stize novi zvuk. Mozda bolji, mozda losiji ali svakako drugaciji. Zar nije osnovna ideja refresh-a vratiti uredjaj u “fabricko” stanje , vratiti ga u stanje u kakvom je konstruktor zeleo da ga vidi, tj cuje?

Na stranu sto bi ,kada bi hipoteticki, bilo moguce uredjaj / pojacalo staro 40god uporediti sa adekvatnim, “danas” proizvedenim bilo gotovo izvesno da bi ovaj danasnji bolje svirao tj imao bolji zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...