Jump to content


Emisija "Ne moze to bez kabla"


ScepanBG

Recommended Posts

@Sonichammer Ne razumem cemu takvo ponasanje. Ja nisam cesto na forumi zbog uglavnom negativnih komentara, a vidim da i vi idete tim putem.. Zasto da srbinu bude dobro, kad je bolje da mu nista ne ide.. Nisam ocekivao takvo ponasanje od Vas, ako mogu posle svega da Vas nazovem gospodinom Simo.

Mislim da nemamo o cemu vi i ja diskutovati. Imam ozbiljan biznis i nemam vremena za Vas. Nadjite sebi bolju zanimaciju od foruma, bice lakse svima..

Link to comment
Share on other sites

Bio sam iskren, otvoren i pristojan u komunikaciji.

Sve sto sam napisao, sve je istina. Nista nisam slagao. Mozda “bez dlake na jeziku” ali civilizovan i argumentima naoruzan.

Ko ima ozbiljan biznis nema vremena za prodaju desetina stalaka sa minimalnom zaradom....

Nije dovoljno nekoga u komunikaciji nazivati gospodinom i misliti da je sve na “nivou”. Do nivoa se stize sustinom a ne sminkom.

...i Bar napravi sajt, ovako sve deluje nekako bzv.

Link to comment
Share on other sites

da ne zanemarimo i gurnemo pod tepih, prema neskoru si bio verovatno iskren ali si bio maliciozan i uvredljiv - kao i obično prema svakome ko ti se suprostavi i reaguje na bahatost.

čoveku duguješ izvinjenje, koji ti on neće tražiti, ali pristojnost nalaže nešto sasvim drugo.

zbog tvoje pozicije komitenta sajta i foruma i zloupotrebe prava koja veruješ da imaš a ne bi trebalo.

 

Link to comment
Share on other sites

Interesantna emisija. Cenim znanje i iskustvo sagovornika ali to ne znači da se slažem sa svim što je izneto. Ako sam dobro shvatio, preporuka je kupovati uređaje iz 70-tih, bez daljinskog (of kors) i zakucati na vrata nekog majstora koji može da ugradi unutra šta god hoće (većina nas se  razume u elektrolite, kondenzatore ko baba u krivi,,,). Nikako ne želim da budem pogrešno shvaćen, ne kažem da bi bili prevareni  već samo da objektivno postoji ta mogućnost. Pretpostavka je da imamo prijatelja koji ima CNC (ako  sam dobro čuo naziv) mašinu. Pri tom, sve to košta dosta, dobijamo uređaj star 40 godina i ,što je najgore, uvek postoji sumnja da li će taj uređaj da svira onako kako je to konstruktor zamislio. Nisam pobornik takvog razmišljanja mada je većina stvari iznetih za nove uređaje (na žalost) tačna. Sem toga, ipak bih se radije odlučio za nov Mercedes nego za 220D, iako je apsolutno tačno da su stari bili kvalitetniji. Nisam protiv kupovine polovnih uređaja ali samo ako su ti uređaji stari par godina.

Bilo bi lepo ako bi gosti obrazložili komentar tipa ,,ja to ne volim,,. Gost kaže npr. ,,ja ne volim uređaje u D klasi,, Loši su? Kvare se često? Ne volim ih jer više volim plavuše od brineta?...

Puno pozdrava za Šćepu i zahvalnost što nam pruža priliku da čujemo mišljenje ljudi koji se godinama bave ovin našim hobijem.

Link to comment
Share on other sites

Mogu u potpunosti da razumem o čemu je Toma pričao. Pre nekoliko godina, u razgovoru sa jednim novosadskim audiofilom i fantastičnim elektronicarem (na forumu je, ali retko, tako da neću pominjati nick), skontao sam da je čovek svoj Sansui 919, rasklopio do poslednjeg dela, sve preklopnike, prekidace, osvezio sve lemove, zamenio stare delove novim (kroz nebrojene trial and error probe šta od novih kondova i ostalih delova daje zvuk Sansuija). Znaci BUKVALNO je sve rastavio, očistio, stavio nove delove i vratio nazad. Tada je taj uredjaj prodao ako se ne varam za 800 ili 850e. Sto je radio radio je sebi, ali se ispostavilo da je na kraju uredjaj prodao iako uopšte čovek nije preprodavac. Po njegovim recima ne bi ponovo tako nešto radio, jer je radio sebi, a mislim da mi je rekao da mu je trebalo oko 200 radnih sati. E to je prava stvar. Taj ko je uzeo taj Sansui ima fantastičan uredjaj za narednih 20g. Ja ga nikad neću prezaliti, makar da mi stoji u sobi, iako sam pre par godina prešao na skroz drugi sistem u koji se Sansui ne bi uklopio. Mislim da je Toma imao na umu tako nešto, a ja potpisujem da ne postoji nijedno novo pojačalo u klasi do 2000e koje bi moglo da stane na crtu tako sredjenom Sansuiju. U tom smislu podržavam. Ako ćete da kupite Accuphase za 700e i da zamenite kondove za 100 i mislite da je to uredjaj kao nov, e to već nije tačno.
A sto se tiče “bolji je vinil od digitalije” bolje je da ne počinjemo tu temu. Moje je mišljenje da je ogroman deo takvog utiska danas posledica različitog masteringa za LP (mali dinamicki raspon) i za digitaliju (sve je preglasno i in your face). Naravno imamo i one cuvene priče o parnim vs neparnim harmonicima itd.
Da zaključim, Toma je pristojan čovek, vrlo korektan prodavac, i poznavalac audio uredjaja. Svako ima pravo da kaže da nešto voli ili ne, jednostavno muzika nije matematika, nekom se svidi jedan zvuk, drugom drugi, itd.
Važno je ne opterecivati se time nego slušati muziku i uživati u njoj.

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, No1Livz4Ever said:

1

Pre nekoliko godina, u razgovoru sa jednim novosadskim audiofilom i fantastičnim elektronicarem (na forumu je, ali retko, tako da neću pominjati nick), skontao sam da je čovek svoj Sansui 919, rasklopio do poslednjeg dela, sve preklopnike, prekidace, osvezio sve lemove, zamenio stare delove novim (kroz nebrojene trial and error probe šta od novih kondova i ostalih delova daje zvuk Sansuija). Znaci BUKVALNO je sve rastavio, očistio, stavio nove delove i vratio nazad. Tada je taj uredjaj prodao ako se ne varam za 800 ili 850e. Sto je radio radio je sebi, ali se ispostavilo da je na kraju uredjaj prodao iako uopšte čovek nije preprodavac. Po njegovim recima ne bi ponovo tako nešto radio, jer je radio sebi, a mislim da mi je rekao da mu je trebalo oko 200 radnih sati. 

2.

a ja potpisujem da ne postoji nijedno novo pojačalo u klasi do 2000e koje bi moglo da stane na crtu tako sredjenom Sansuiju. U tom smislu podržavam. 
 

1.

A koliko kosta radni sat ozbiljnog, iskusnog i obucenog sevisera? 10€? 20€? Pa to puta br radnih sati? Znaci 2-3.000€. Pa ko ce to da plati a da i dalje ima uredjaj star vise decenija?  

Naravno niko. Zato taj covek i nece ponovo to da radi jer na kraju svoj trud , da bi dosao do novca mora da degradira 3-4 puta.

@edit

cenu uredjaja pre zahvata nisam racunao... i tu je realno trebalo izdvojiti 500 i vise €. Ode finalna cena u nebesa :)

I sve to pod uslovom da se nadju originalni a ne zamenski delovi. Da ne govorim da se u takvog majstora treba imati i neograniceno poverenje da ce sve da uradi onsko kako je vlasnik zamislio. 

Ta prica oko dovodjenja uredjaja u “fabricko “ stanje je najcesce prica za malu decu da ne kazem mazanje ociju.

2.

ja ne bih tako lako stavljao potpis na nesto sto nisam u praksi proverio.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, No1Livz4Ever said:

Svako ima pravo da kaže da nešto voli ili ne

Nije poenta u pravu, to se podrazumeva da svako od nas ima pravo da nešto voli ili ne voli. Samo sam hteo da naglasim da kad se nešto iznosi javno, bilo bi poželjno da se to na neki način obrazloži.

Toma JESTE pristojan čovek i korektan trgovac. :wave2

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, bogdan63 said:

Toma JESTE pristojan čovek i korektan trgovac. :wave2

Licno se poznajemo. Privatno, o njemu imam takvo misljenje, najblaze receno.

U emisiji je ostavio , barem meni, potpuno drugaciji utisak.

Kazem meni, jer poznajem domace trziste a i domaci mentalitet jako dobro jer dugo radim sa ljudima i bavim se hifi tehnikom.

Prihvatam da manje iskusnima cela prica moze izgledati drugacije.

Link to comment
Share on other sites

Mozda u drzavnoj sluzbi i to kroz platu. Prica se i o “kovertama”... trac ili istina?
kod privatnika to izgleda mnogo drugacije.


Grešite. Nemaju mnogo veću platu ni kolege koje rade u Medi Group-u. Ne govorim o hirurškim intervencijama nego o radu kolega iz internistickih struka. Koverte naravno postoje, to je javna tajna, ali niti se daju svim lekarima, niti ih svi lekari traže.
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, ja se sa vama u tom delu slazem ali sustina je da vas poznanik za te pare NECE da ponovo radi takav zahvat. Za par hiljada € bi verovatno hteo. To sam hteo da kazem.

Uzgred, taj vas strucnjak i nije “internista” vec u konkretnom slucaju Dr nauka, hirurg, profesor fakilteta a ne lekar u domu zdravlja, zar ne? :)

Zakljucak je da  vrhunski refresh trazi vrhunskog majstora plus cena uredjaja a to daleko prevazilazi ekonomsku logiku prosecnog kupca.

Nema ni novo ni polovno a vrhunski odradjeno, jeftino.

Ko kupuje polovno? Pa onaj ko nema za novo a jer je polovno jeftinije. To je pravilo od kojeg kao kod svakog pravila ima izuzetaka.

Link to comment
Share on other sites

Neću se nastavljati na priču o lekarima. Muka mi je od toga jer su 90% ljudi iz struke dobri, pošteni ljudi, koji rade nevidjeno odgovoran posao za jako malo para, bez “koverti, trajala” i ostalih finansijskih pomagala.
To nije ni tema. Nebitno.
Da, pretpostavljam da je tako ozbiljan refresh preskup, samo kažem da je to izvodljivo. Čak sam rekao i za koju je cenu uredjaj prodat, sto je zanemarljivo u odnosu na uložen rad. I verovatno je da taj isti čovek ne bi imao računicu da tako nešto odradi više puta.
A sto se tiče novih uredjaja, pa gosn Simo, ja sam Naimovac, sto znaci da bih u uslovima imanja više novca vrlo rado poslušao Expo i Neat u B sistemu

Link to comment
Share on other sites

Sevis Quad pojacala u fabrici je 48funti fiksno plus cena delova.Servis Naim pojacala oko 200-300funti...Naravno da na to daju i garanciju.Neki ljudi slusaju 50g isto pojacalo ili uredjaj.Nedavno sam citao da je jednom englezu posle punih 40g crkao trafo,nazvao firmu i pitao za deo...odgovor je imamo trafo 60funti.Bitno je da imati podrsku od proizvodjaca.Ima jedna anegdota kad je Peter Walker pitao dilera kako da povecaju prodaju Quadu,diler mu je kratko odgovorio "prestanite vec jednom da servisirate te krseve".Moj amp je recimo placen 700funti,dakle plus servis 1000E...ajd mozda malo "naim inflacija" ucinila da danas kosta malo vise polovan.Danas taj model kosta 3x vise...i nema Holden&Fisher trafo...Sto svakako ne znaci da treba kupiti bilo sta staro na trzistu kao univerzalno pravilo, ne bih to ni najgorem neprijatelju preporucio.Ima mnogo uredjaja kojima je prvo tesko uraditi sevis,nema vise delova,ne postoji nikakva podrska proizvodjaca... i ono sto se dobije lokalnim servisiranjem delovima gde se sta nadje cesto ni ne nalikuje zvuku koja je sprava u originalu imala.

Sto ne znaci da niko ne treba da kupuje nove sprave kako trgovci polovnjacima propagiraju,a tek narocito da nove sprave ne valjaju.Naprotiv...ima ko Ima,moze voli pa naravno da treba da kupi novo.Ne vidim cemu uopste polemika ...ima mesta za sve na trzistu,to su dve sasvim druge grupe kupaca i svako ima svoju istinu.Niko tu nikoga nece ubediti nikoga ni posle sto strana ovakve rasprave. To je kokos ili jaje rasprava...

 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, sondek said:

Sevis Quad pojacala u fabrici je 48funti fiksno plus cena delova.Servis Naim pojacala oko 200-300funti...Naravno da na to daju i garanciju.Neki ljudi slusaju 50g isto pojacalo ili uredjaj.Nedavno sam citao da je jednom englezu posle punih 40g crkao trafo,nazvao firmu i pitao za deo...odgovor je imamo trafo 60funti.Bitno je da imati podrsku od proizvodjaca.Ima jedna anegdota kad je Peter Walker pitao dilera kako da povecaju prodaju Quadu,diler mu je kratko odgovorio "prestanite vec jednom da servisirate te krseve".Moj amp je recimo placen 700funti,dakle plus servis 1000E...ajd mozda malo "naim inflacija" ucinila da danas kosta malo vise polovan.Danas taj model kosta 3x vise...i nema Holden&Fisher trafo...Sto svakako ne znaci da treba kupiti bilo sta staro na trzistu kao univerzalno pravilo, ne bih to ni najgorem neprijatelju preporucio.Ima mnogo uredjaja kojima je prvo tesko uraditi sevis,nema vise delova,ne postoji nikakva podrska proizvodjaca... i ono sto se dobije lokalnim servisiranjem delovima gde se sta nadje cesto ni ne nalikuje zvuku koja je sprava u originalu imala.

 

Upravo tako.

Uredjajima starim vise decenija tesko je cak nemoguce naci originalne zamenske delove (citaj Sansui, Nakamichi... bla, bla...)

Slanje manje starih uredjaja proizvodjacu na refresh, iz Srbije je pakleno skupa i mucna procedura.

Mislim na slanje legalnim putem. Ovim drugim je manje skupa ali daleko rizicnija.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, No1Livz4Ever said:

Pa da imam kintu za takav B sistem, kontam da bi u A ležali Naim serije 5 i DBL ili Quad ESL. Salu na stranu, Neat, Spendor, Expo, sve su dobre firme. I za ne mnogo pare se može oformiti jako lep stereo sistem. Samo rekoh da ima logike u Tominoj priči. Sva roba ima svog kupca, kako je rekao Sondek.

Tomina prica bi imala smisao da je umerenije iznesena.Ovako, nacin na koji je ispricana, ne. Prilicno otuzna samoreklama sa dosta tendencionih neistina na koje neisjusni umeju da nasednu.

Link to comment
Share on other sites

U nekoj mojoj priči, dok sam stigao do sadasnjeg sistema, ostavio sam negde oko 3500e. Svaka komponenta je polovna ali ili kao nova ili sredjena do perfekcije. Da sam kupovao novo taj sistem bi koštao negde oko 8000e, ili cak i nešto više. Niti sam šta refreshovao, a sredjivao sam damo gramofon. Tako da je sa mog aspekta računica relativno jasna.

Link to comment
Share on other sites

Da i tu se vracamo na ono vase :”a da imam i mogu... Quad, Naim 5.....”

O tome i pricamo... ko moze, super! Ko ne moze, mora malo da se snalazi (kupi korisceno, prodje jeftinije). Sasvim prirodno i ok.

Ali reci “novo ne valja a polovno je super” pri cemu “ja prodajem polovno “ je .....? Kako to da nazovemo?

Link to comment
Share on other sites

Prava ljubav mora malo da zaboli financijski i vremenski,dal volis novo ili staro.Ja sam se kolekcionarski namenjao istih modela razlicitih generacija i samo mogu da potvrdim da taj vintage sport uopste nije jeftina zabava i da se na to gubi dosta novaca, zivaca i vremena.Dva sbl-a,dva prefiksa,dva numerika,6-7 naim pre/power kompleta,najrazlicitijih napajanja,apgrejda drugih firmi,kartonska ambalaza po 200funti...par meseci cekanja na termin za servis glave ...sve sam to prosao.Ljudi sve to gledaju olako. Gospodin kupac novih uredjaja ode u radnju,poslusa i plati i uziva za sat-dva vremena kod kuce,bez nervoze i strepnje oces li da dobijes nesto ispravno i citavo.Treba preziveti gramofon poslat iz UK sa polomljenom ruckom u transportu....Taj komfor novoga mora da kosta i zato ja svoje uopste ne namecem kao jedini izbor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...