Jump to content


Emisija "Ne moze to bez kabla"


ScepanBG

Recommended Posts

Veoma sam uživao slušajući i gledajući emisiju ! Vreme mi je prošlo jako brzo, imam utisak da bih mogao da ga slušam još 2 sata. Dosta pametnih stvari sam čuo, žao mi je što misli da je cd na zalasku, mada nikad se ne zna. Pomenuo je The Ultimate Demonstration Disc (The Chesky Guide To Critical Listening), CD format, ima ga na sajtu Discogs, od 9$ do 16e.

Šćepo, odlična je emisija bila danas !!!

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Vlajo said:

Veoma sam uživao slušajući i gledajući emisiju ! Vreme mi je prošlo jako brzo, imam utisak da bih mogao da ga slušam još 2 sata. Dosta pametnih stvari sam čuo, žao mi je što misli da je cd na zalasku, mada nikad se ne zna. Pomenuo je The Ultimate Demonstration Disc (The Chesky Guide To Critical Listening), CD format, ima ga na sajtu Discogs, od 9$ do 16e.

Šćepo, odlična je emisija bila danas !!!

:thumbsup2

Hvala ti puno Vlajo!!! Drago mi je da ti se svidela emisija!!! :thumbsup2 :cheers

Link to comment
Share on other sites

Lepo. Iako mi je veci deo poznat odranije sa zadovoljstvom sam odgledao celu emisiju. Sinisa je odlican sagovornik a ova emisija me vratila 15-ak godina unazad i podsetila na lepo druzenje uz odlican izbor muzike njega kao domacina i odlican zvuk njegovih zvucnika. Dopada mi se njegov predlog, obozavam price iz majstorske radionice i eto ideje i za naziv novog ciklusa emisija. Mislim da bi bilo dobro da se sira publika na ovaj nacin upozna sa ljudima koji itekako imaju sta da kazu i pokazu. Treba raditi na edukaciji.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Aleksandar75 said:

A recenica da ne postoji aparat za merenje kvaliteta zvuka osim uha (parafraziram)?

Ниси пажљиво слуш'о, испред и иза те реченице постоји образложење.

Link to comment
Share on other sites

@stoN_Cold
Za početak preporučujem ti da se pozabaviš stilskim figurama u srpskom jeziku. Malo gramatike ti takođe ne bi škodilo.
U svakom slučaju mene zaobiđi da ne bih morao raspravu sa jezičko-gramatičkog da prenesem na etičko polje. Da te podsetim tu si još "tanji", zna o tome ceo forum.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aleksandar75 said:

Za početak preporučujem ti da se pozabaviš stilskim figurama u srpskom jeziku. Malo gramatike ti takođe ne bi škodilo.
U svakom slučaju mene zaobiđi da ne bih morao raspravu sa jezičko-gramatičkog da prenesem na etičko polje. Da te podsetim tu si još "tanji", zna o tome ceo forum.

Да те подсетим да гледаш своја посла.

Link to comment
Share on other sites

Evo i ja da se zahvalim puno Scepanu na emisiji i svim gostima do sada na svemu sto sam, kao nov u svemu ovome, imao prilike da cujem i naucim. Stvarno svaka cast !

Imam ipak i jedan minus da navedem... Ove emisije su lose i potencijalno jako lose po novcanik. :D 

Posebno bih izdvojio da je fantasticno sto je Scepan uveo i preporuke za slusanje. Sjajna stvar! ( meni licno posebno leglo "sve od Massive Attack" ) 

Pozdrav i samo napred!

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Aleksandar75 said:

@stoN_Cold
Ako si šmeker podseti me uživo kad se sretnemo negde...ako smeš igde više da se pojaviš.
Tako da nema više razloga da se raspravljamo na forumu.

Јел опет морам да те подсетим да гледаш своја посла?

Link to comment
Share on other sites

Vezano za problem zvani mp3.

Mislim da nije svaki mp3 problem već da problem leži i u samoj muzičkoj produkciji, kao i u HI FI industriji. Gost je samo jednim delom pokrio problem.

Poznata je činjenica da je ta ista muzička industrija u zadnjih 15-20 godina stvara pesme koje su preglasne (loundness, replay gain) i imaju mali dinamički raspon DR (dynamic range).

O ovome se svako može opsežno informisati ako recimo u YouTube ukuca termin Loudness Wars. U nekim od priloga možete čuti mišljenje stručnjaka iz same branše zašto su pojačali gain na reglerima mikseta. Razloga ima više, a po meni ni jedan nije opravdan.

Recimo ako neki iskusan audiofil posluša ovu pesmu novije produkcije, odmah će zaključiti da je pesma preterano pojačana. Po mom mišljenju ona je tehnički neispravna.

https://www.youtube.com/watch?v=W9V-Hh0uTaI

Ja je imam i kao flac. Njen DR = 4db, dok je Replay Gain = -10.4db. Svako ko je bude malo više pojačao primetiće da tonovi počinju da se izobličavaju. Ko pesmu razvuče u neki program za oblikovanje audio zapisa videće da ja sva u maksimumima. Sinusoida je sva kompresovana tako da je vrlo mala razlika između minimuma i maksimuma. O tome govori i dinamički raspon koji iznosi svega 4db. Mislim da nemam ni jednu pesmu u svojoj bogatoj kolekciji sa tako malim rasponom.

Za one neupućene Dinamički raspon predstavlja odnos između najjačeg/najglasnijeg dela i najslabijeg/najtišeg dela neke pesme. Meri se u decibelima. Ovakva pesma može lako da ošteti bilo koje zvučnike bez obzira što bi je pustili i sa originalnog CD-a.

Ako bi bacio pogled da neku svoju listu novije produkcije (koja nije jazz ili klasika) video bi da je Replay gain u proseku oko -7 do -9db dok je DR oko 6-7db. Kad pogledam na listu klasične muzike onda vidim da je prosek Replay gain između +5 do +7db dok je dinamički raspon oko 12-14db. Drugim rečima današnju muziku treba za 7-9db smanjivati, dok klasiku pojačati za 5-7db da bi one bile iste glasnoće u jednoj sesiji slušanja muzike. To je ogromna razlika u audio svetu.

Ovo nam govori da će lista klasične muzike imati vrlo male šanse da napravi štetu nekom ozbiljnom HI FI sistemu u odnosu na savremenu pop-rock-house.... muziku. Pesme klasične muzike koje imaju maksimalne dinamičke udare ću bez problema slušati i na najjačoj jačini i to bez distorzija dok na istoj jačini ubedljivu većinu pesama koji nisu klasika neću moći slušati jer će biti preglasne i javljaće se nekad izobličenja.

Dalje, ovako snimane pesme koje su preglasne utiču i psihu čoveka. Kad bi uzeli da slušamo prvo samo klasiku jedno 3-4 meseca, i onda se prebacili na današnju produkciju primetili bi smo koliko je današnja muzika puna tenzije i napetosti. Ona bi nam veoma smetala prvih par dana ponovnog navikavanja. Ali o ''opuštenosti" koja pruža klasika nije samo svojstvena samoj njoj, ovo važi sve do vremena dok tonci nisu počeli da dižu reglere mikseta, znači ton opuštenosti su imali i rock bendovi 70-80ih na pločama. Kao primer pozivam Vas da čujete prvu kopiju Madonne - True Blue i neko današnje reizdanje. Razlike su ogromne.

Mp3 samo pojačava problem koji je već napravljen u studiju. Algoritam po kojem se kompresuje neki fajl govori da treba najviše izbaciti informacije u donjem delu spektra. To znači da prejak snimak koji ulazi u zvučnik ima vrlo malo informacija u donjem delu te otuda i ne stradaju basovi jer je veći deo energije u sredini tonskog spektra. Ulazni signal je u tonskom debalansu.

Takođe treba znati da savremeni nosači digitalnog zvuka imaju pojačan izlazni gain. To takođe produbljuje problem. Moj diy DAC ima daleko manji gain nego što ga dižu današnji brendovi u svojim DAC-ovima i CD plejerima. Ovaj slabiji nivo signala takođe utiče na kvalitet doživljenog slušanja u istoj meri kao kad bi slušali listu klasike i pop muzike. Kad kažem slabiji, mislim da je on normalan nivo jer su nekad davno prvi CD plejeri imali taj nivo. Današnji konzumenti digitalije misle da njihov CD plejer ima normalan nivo izlaznog signala, ali onda budu oduševljeni kad čuju stare ploče. Jednostavno priroda iz njih proradi. Što bi reko Djed iz Lepote poroka: E sa kakim medjedom mi život prođe kukala mi majka.

Ovako visok izlazni signal može dovesti do klipinga. Kad ovaj signal uđe u pojačalo dešava se da ono ne može brzo, ili uopšte ne može da prilagodi svoj maksimalan napon ili zahteve za strujom. Taj signal zovemo “klipovanim”, ili isečenim, jer grafički prikazan, izgleda kao da su mu maksimalne vrednosti (peak-ovi) odsečene makazama. Jednom rečju ono što je u studiju prebudženo - CD plejeri, kompjuteri i DAC-ovi dotatno pojačavaju.

Kad na sve ovo dodamo da se zvučnici daleko lošije prave, o čemu je gost opsežno pričao, onda i ne čudi zašto više crkavaju zvučnici danas.

Ali!

Zar to nije razlog više da se on raduje jer će imati više posla? I ne samo on, nego i oni koji vode HI FI industriju jer će se više trošiti?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...