Jump to content


Sto vise zvuka za sto manje love


Shang Chi

Recommended Posts

Pozdrav.

Zelim da slozim sistem za sobu manjih gabarita, 3.4m X 3.4m, sto ce reci nepunih 12 kvadrata pa planiram da kupim pojacalo, zvucnike i dac posto ce izvor biti PC. Slusam sve a pretezno jazz, jazz funk i elektroniku. Budzet je 1000 evra i jako dobro znam sta mogu da uzmem za tu lovu novo doduse bez DACa  s obzirom da vec nekoliko dana citam ovaj i strane audio forume - Marantz i Kef, Nad i Monitor Audio, Yamahu,Onkyo, Q Acoustics, medjutim voleo bih da cujem i vase predloge  za polovno. Radije bih floorstandere od bookshelfova pa sam shodno velicini sobe razmisljao o nekim kompaktnim podnostojecim zvucnicima s bas reflexom napred cime bih lovu ustedjenu na stalke za regalske zvucnike usmerio na Dac. Razmisljao sam o mogucnosti da sistem izgradim oko novih Dali Zensor 5 koje sam imao prilike da cujem i koji mi se dopadaju al mi se nekako ne uzima Marantz ili Nad koji idu s njima vec bih radije polovne uredjaje koji su za klasu iznad.Naravno, nemam nista protiv kvalitetnih bookshelfova ako mi se uklapaju u budzet.

S druge strane ne kupuju mi se oni precenjeni krsevi koje valjaju na KP, vec bih radije uzimao uredaje od prvog vlasnika koji ima dokaz o poreklu, tj.papire i kutije. Mozda bih u toj klasi naleteo na Arcam, Creek ili Exposure ko zna s ozbzirom da bih mogao da se protegnem najvise do 1500 evra.

Sta mislite o pojacalu Cambridge Audio CXA 60, kako bi se slozilo s Dalijem s obzirom da ih ima u istoj radnji? Pojacalo ima built in dac a na zalost nema phono sekciju, ali dobro.

Koliko realno vredi ovaj Denon s oglasa i kakav je?  https://www.kupujemprodajem.com/Denon-PMA-1500R-41608913-oglas.htm?filter_id=104209296

Da li mislite da je mozda bolje da sacekam neko vreme i skupim jos 1000 evra pa sve da uzmem novo a kvalitetnije od ovog o cemu razmisljam trenutno? Problem je sto mi se ne ceka i sto ne znam kako cu probiti psiholosku granicu od 2000-2500 evra za novi sistem posto mi je i 1500 vec gornja granica.:huh:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru.

Sta mislite o ovom Arcamu http://www.player.rs/integrisana-pojacala/arcam-a19/pro/7171#!prettyPhoto[gallery]/2/

i sa cim se on najbolje uklapa, tj.kako bi mu lego Dali Zensor 5 ?

Koliko realno vredi ovaj Creek?
http://www.kupujemprodajem.com/Creek-EVO-2-41335482-oglas.htm?filter_id=57823190

A ovaj Exposure?
http://www.kupujemprodajem.com/Exposure-2010-S2-41497967-oglas.htm?filter_id=58353930

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Posto niki ne odgovara, aj da preformulisem pitanje mada sam u svakom slucaju hteo da izbegnem ono sta da kupim do XXX evra.:rolleyes:

Elem, sta da kupim (novo ili polovno - pojacalo i zvucnici) do 1200-1500 evra?

Iskreno vise bih voleo nesto polovno u "visoj" klasi od novog za ovu lovu al da sve ne bude starije od 4-5g, a ako bi u navedeni budzet upao i DAC niko srecniji od mene. Mogu i bolji zvucnici od Dali Zensora 5, ali ne mnogo bolji s obzirom na velicinu sobe.Trenutno mi se po glavi vrt kombinacija novih zvucnika i polovnog pojacala.

Pucajte!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Evo ti finih zvucnika od kolege sa foruma u forumskim oglasima.Ipak oni pretezno definisu zvuk.Slike su vrlo detaljne deluju baš mint.Rade kod njega sa naim ampom pa mozes cuti i kakav je match,po mnogima odlican.Za ostatak sume mozes kupiti neki  naimov SH amp kojim ćes postići taj zvuk koji tamo cujes,pod uslovom da ti se to sto čujes svidi.Ja sam inace za međuforumsku kupovinu vise nego sa KP.

 

Link to comment
Share on other sites

Ovakva pitanja su nekompletna bez naznake uslova slušanja, odnosno slike ili crteža prostora.

Zensor 5 nisu za tu sobu. Uzmi neke bukšelf, odsečene na oko 50-55Hz, izvuci iz njih to što je napisano i neće biti većih problema, pod uslovom da ih pozicioniras kako treba. Već oko 150-250E kreću modeli koji, u takvoj prostoriji i pravilno postavljeni, prave šou. Dobri stalci se podrazumevaju. 

Link to comment
Share on other sites

Evo tlocrtra sobe odradjenog retko profi :lol: u Paintu:

Legenda:

- 3 zelena V oznacavaju vrata

- 2 crvena Z raspored zvucnika

- 1 crveno P pojacalo u polici ispod TV-a a na jednakoj udaljenosti od zvucnika

- dimenzije sobe su 3.4X3.4m, visina je otprilike ista nisam merio

- sweetspot za slusanje je izmedju radnog stola i kreveta.

 

Sad ima da kazete da je soba nemoguca za hi fi.:-D

 

Soba.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima.

Soba nije prenatrpana kao sto to mozda deluje sa skice, zapravo deluje veca nego sto jeste.

Preseljenje ce da padne kad se budem ozenio a nisam siguran da cu tad imati lovu i hrabrost da ulazem u uredjaje.:lol:

Trenutno imam neko Sony pojacalo i kutije Ei Nis i to svira za sve pare. Kutije su kompresione, stoje na podu ali bi nove eventualno mogle da idu nekih 15-20cm od zida a da ne naruse estetiku sobe. Ako sledim savet o ulaganju od 150-300 evra po komponenti opet se vracamo na Marantz i Onkyo novo ali me tu najvise brine da necu da osetim pomak u odnosu na ovo sto vec imam ili ce pomak da bude toliko mali da obesmisljava ulaganje.

Dakle ili novo nesto od ovoga:

Zvucnici: Dali Zensor 3 320e + najjeftiniji Kemp stalak 90e je 410 evra. I dalje imam utisak da je Dali Zensor 5 zbog prednjeg bas reflexa i cene od 450e bolja kupovina.Muziku uglavnom slusam ne bas glasno.

Ili MA BX2 ili Q Acoustics ili nesto tako

Pojacalo:Onkyo 9010,ili Marantz ili neki Nad

Dac: Maranc ga vec ima integrisan ali ko zna kakav je.Arcam irdac 500 evra nov ili CA Dac Magic 100.

ili je mozda najbolje da u ceo sistem ulozim 500-600 evra a da komponente uzimam sa KP.

Ne znam, moracu da pocnem da pratim KP svakodnevno onda ako se resim za varijantu polovno ili ako neki kolega ima sistem B na prodaju pa da uzmem sve odjednom.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moja soba za muziku je 3.6x4.2 (sa jednim udubljenjem koje tih 4.2 vracaju plakari na 3.6), znaci slicno kao kod tebe.
Postavka je ipak standardnija, tj. nije dijagonalno postavljen sistem kao na tvom crtezu. Da skratim, i u takvoj prostoriji moze da se slozi fin zvuk. Idealan mozda ne moze ali to nemaju ni oni koji imaju vece sobe, a posebno nemaju audiofili sa bilo kakvom sobom. Audiofilima je ideal savrsenstvo ili sam proces ka savrsenstvu sto je, da prostis, zaludan pos'o.


Nego, kupi ti lepo nesto novo kao sto si i namerio. Namesti to fino u prostoru i slusaj muziku. Za jazz i jazz funk na normalnim nivoima pojacanja za tu/u toj prostoriji Dali na stalcima ili taj florstander i taj CA integralac sa Dac-om ce da budu super. Sto da ne, i Nad D3020 ili neki Onkyo, Yamaha sa dig. ulazima i neki Q acoustics koji bi se uklopio u cenu. Ako moze i za manje od 1000 ne bi trebalo da fiksiras tih 1000 kao onaj najmanji krug na meti. U takvim malim sobama nema mnogo problema i vecinom bude bolji zvuk sa entry opremom nego u vecim ili velikim a o tome ces razmisljati kad se ozenis i taj rad.

Sve ovo pisem sa nadom da nisi od onih koji ocekuju da kupe nesto sto bi predstavljalo "audiofil approved" sistem koji niti nesto znaci van audio foruma niti ce proces cedjenja suve drenovine za 1000 evra da bi se od milion mogucih kombinacija koje ti budu predlozene dovesti do kvalitativnog rezultata za koji bi sam, kad budes slusao sve to, mogao da kazes da se isplatio.



Link to comment
Share on other sites

Trotter, hvala na sugestiji. I sam sam razmisljajuci dosao do slicnog zakljucka.Ne smatram sebe audifilom samo volim da slusam muziku, pa sam mislio da eventualno ulozim malo vise love u komponente i da budem miran duze vreme, recimo 7-8 godina. Na tom tragu su ona pitanja o second hand Creeku i Exposure-u, u smislu sto vise bangs for  the buck.

Medjutim, nakon ukljucivanja i sobe u jednacinu, cinjenice da je pitanje kad cu da izadjem iz iste a bogami i sugestija na forumu, shvatio sam da ce i neki entry level da mi vrsi poso - Marantz - Dali, Nad - Monitor Audio, ima uostalom i gotovih sistema u 4audio za manje od 1000e. Npr Yamaha As 301 i MA MR4za 670e.

Kakva je Yamaha as 301/501 u odnosu na Marantz pm 6005/6006 u smislu karaktera zvuka, trebalo bi da je vise neutralna? S druge strane i ne bi trebalo da je neka razlika s obzirom da su oba pojacala u istoj klasi.

I dalje me najvise brine napredak u zvuku u odnosu na postojeci, al nema veze bar cu se ponovim.:lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pristalica kupovine DIY uređaja. Imam dva sistema koji su potpuno takvi. Mislim da se mnogo više dobija za uložene pare. Ko želi može da posluša kod mene. Naravno to je nadčovečanski teško za nekog ko živi u BG ili NS. :P

Zato predlažem da čovek posluša ono što BokiVokiToki pravi, on je na Novom beogradu. Ja sam bio pre neki mesec kod njega i taj obilazak je ostavio veliki utisak na mene. Poslušao sam njegov A sistem, posle toga je on svoj sistem izložio u kafiću na Karaburmi. Svi ovde su imali pozitivne komentare.

Znam da Boki ima i sistem koji je isto tako dobar. Bili su neki pravljeni floostanderi i pojačalo Pioneer 7xx, ne sećam se tačno koje.  Jako veliko. To isto jako dobro zvuči.

Cimni Bokija.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam Nislija i meni je to nadcovecanski napor da dolazim u Beograd ili Novi Sad ili Indjiju.:lol:

Kad smo vec kod DIY uredjaja kakvo ovde vlada misljenje o Dayensu ? Nasao sam pozitivnu recenziju na Youtube za Alpino mada mene vise zanima Ecstasy. U stvari ima i jedna firma iz  Krusevca Auris cini mi se. Meni sve ovo deluje nekako egzoticno iako je domace ali stvarno ne znam sta je jer nisam slusao.

Link to comment
Share on other sites

 

@mdragoslavm - Ici cu ovih dana kod tipa iz Nisa da cujem DIY pojacalo pa cu da vidim sta mislim o pravljenim uredjajima.

@vladovid - da li je moguce da tolko kosta? :huh: Za tu lovu bolje da jurim Hegela. Bio je do pre neki dan na KP neki H80 za 1300 evra.

Nista, Marantz i Yamaha su mi sigurni a tako sam zeleo kombinaciju Exposure & Spendor ili bar Neat :lol: jer ovih dana ko lud citam engleske hi-fi casopise.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...