Jump to content


Snimci klasične muzike: čiji zvuk najviše volite?


Willi Studer

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 1/29/2017 at 23:53, Willi Studer said:

Mislim da si otišao u off jer je tema o snimcima i zvuku a ne o izvođenjima i izvođačima.

 

On 1/29/2017 at 23:59, Milosav Grozni said:

Naprotiv, ploce koje sam postovao potvrdjuju suprotno. Zvucno su fantasticne.

Rizikovaću da se uključim u raspravu sa oprečnim stavovima, osvrtom zasnovanim iskustveno.

U kolekciji posedujem tridesetak ploča u Melodia produkciji, dakle, relativno malo za ozbiljan sud o celokupnom izvođačkom i produkcijskom doprinosu ove kuće. Ipak, verujem da je u navedenu brojku stalo dovoljno da se stvori afirmativan stav o sadržaju te produkcije. Za Melodiju je snimala sovjetska (dakle, ne samo ruska) muzička elita, i ponešto od toga imam i ja: Ojstraha, familiju Kagan, Mravinskog, Nikolaevu, Svjatoslava Rihtera, Elenu Obrascovu.

Zvučno, u mojoj kolekciji i na mom sistemu, ove ploče čine najproblematičniji segment moje kolekcije, s izuzetkom dva naslova: Betovenov koncert za violinu i orkestar u D-duru, opus 61, Igor i David Ojstrah sa Bečkom filharmonijom; i delove iz Krcka Oraščića Čajkovskoga, u izvođenju Orkestra Boljšoj teatra, pod rukovodstvom Genadija Rošdestvenskog. Prvo navedeno izdanje, međutim, imam licencirano od strane Qualitona/Hungarotona, dok je drugo izdanje licencirano od strane istočnonemačke Eterne.

Problem je u visokom nivou pozadinskog šuma kod sovjetskih vinila. On možda nije toliko uočljiv kod snimaka orkestarskih i kamernih dela, ali kada treba poslušati manje sastave ili solo izvođenja, to postaje frustirajuće. Kod sistema visoko osetljivih na nijanse u otisku i dinamici, navedeni problem se uvećava.

Drugi problem je, čak i ako se zanemari (teško zanemarljiv) prethodni aspekt, prilično nemaštovit, jednodimenzionalan pristup stvaranju zvučne slike - govorim, ponavljam, na osnovu pomenutih tridesetak ploča koje posedujem. Melodija ploče "sviraju" dakle, makar u mom iskustvu, kompresovano, "stisnuto", sa otkinutim ekstremima i sa oskudnim prostorom (po širini, kao i po dubini, što bi se, hajfističkim rečnikom reklo). Solo instrumenti - klaviri, gudači zvuče utupljeno, zatvoreno.

Sklon sam da verujem da su majstori u Melodiji imali problem sa završnicom. Sumnjam da su uopšte i znali kako da naprave dobar vinil: kada se uzme u ruku, bojom, strukturom, elastičnošću, njihove ploče uopšte ne deluju kao da je u pitanju vinilna plastika, već neka modifikovana formula.

Šteta, jer su izvođenja koja su arhivirali uglavnom vrh evropske i svetske izvođačke scene, za period sredine i druge polovine prošlog veka.

 

Link to comment
Share on other sites

Channel Classics Records, izdavačka kuća iz Holandije

Budapest Festival Orchestra
Fischer, Ivan - dirigent, pratim ga još od kada je snimao za Hungaroton.

Hungarotonova izdanja veoma cenim, davno sam ih kupovao u PGP-ovoj prodavnici u Makedonskoj ulici, sada se mogu naći veoma dobro očuvani primerci vinyl lp-a za malo para.

33112_1.jpg

CCS-SA-23506_1.jpg

26109_1.jpg

fischer-1.1981.jpg

Link to comment
Share on other sites

Snimci Ivana Fišera i Festival Orkestra su novi, evo na primer za Mahlerovu 4:

Year of release

2009


Recording Location

Budapest Hungary


Producer

Hein Dekker


Recording Engineer / Mastering

Hein Dekker, Jared Sacks


Running time

57:00


Technical Specifications

Microphones: Bruel & Kjaer 4006, Schoeps
Digital Converters: DSD Super Audio/GrimmAudio AD
Speakers: Audiolab, Holland
Software: Pyramix Editing, Merging Technologies
Mixing Board: Rens Heijnis, custom design
Mastering Room:B+W 803d series speakers, Classe 5200 Amplifier
Cables:Van den Hul
Link to comment
Share on other sites

Pošto smo utvrdili bitno, vratimo se temi.

Moram da potvrdim nenkonzistentnost Melodijinih izdanja. Da su se malo više bavili tehničkom stranom, imali bismo zlatni rudnik. Nemam ništa pri ruci, al čuo sam i relativno novija izdanja koja pate od karakteristično zamućenog i ispranog zvuka. Vinil iz sovjetskog vremena bio je mahom očajan. Problem su bili i manje kvalitetni instrumenti od onih korišćenih na zapadu. To, naravno, ne važi za vrhunske soliste, kojima je država obezbeđivala najbolje što postoji. Međutim, isplati se kopati, jer pravila imaju izuzetke. Gramofom mi opet pauzira, ali čim ga pokrenem potrudiću se da nabacim neki primer. Veći deo Melodijinih izdanja su, nažalost, preorale Travijata i Tosca 10. Videću.

 

Edit: Konstatujem da ne znam gde sam. Ovo može u drugu Vilijevu temu.

Link to comment
Share on other sites

Linn Records, Flac/ Alac fajlovi do 24bit 192 kHz

Dunedin Consort

J.S. Bach: Six Brandenburg Concertos

The Avison Ensemble

Corelli: Opus 6: Concerti Grossi

Retrospect Ensemble

J.S. Bach: Harpsichord Concertos

Retrospect Trio

Purcell: Twelve Sonatas in Three Parts, ovo je poseban biser u njihovoj produkciji

 

ckd-430.jpg

ckd-411.jpg

ckd-410.jpg

ckd-374.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, TurboMaximus said:

Pošto smo utvrdili bitno, vratimo se temi.

Moram da potvrdim nenkonzistentnost Melodijinih izdanja. Da su se malo više bavili tehničkom stranom, imali bismo zlatni rudnik. Nemam ništa pri ruci, al čuo sam i relativno novija izdanja koja pate od karakteristično zamućenog i ispranog zvuka. Vinil iz sovjetskog vremena bio je mahom očajan.

Melodija je imala tzv izdanja za izvoz koja su po pravilu odlična (vinil, otisak, karton, štampa) i izdanja za SSSR, koja su lošijeg kvaliteta, pogotovu ako su doživela reizdanja.. moguće je da je zbog toga primećena nekonzistentnost..

i ovo može u onu drugu temu

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Woland said:

Melodija je imala tzv izdanja za izvoz koja su po pravilu odlična (vinil, otisak, karton, štampa) i izdanja za SSSR, koja su lošijeg kvaliteta, pogotovu ako su doživela reizdanja.. moguće je da je zbog toga primećena nekonzistentnost..

Ukoliko su Melodija ploče, svojevremeno dostupne kod nas (sedamdesetih i osamdesetih) bile te "za izvoz", prinuđen sam da se ne složim: daleko od odličnog (loš vinil i otisak, karton i štampa takođe).

Ukoliko se pak misli na njihova licencirana izdanja, onda je situacija drugačija, nabolje. Kao što rekoh nešto ranije, imam skromno (tek dva naslova) iskustvo sa njihovim izdanjima licenciranim od strane Hungaroton i Eterna. Standardno dobar vinil pa su produkcijski propusti ublaženi, do nivoa prihvatljivog.

Postoji međutim još nešto: njihovi koprodukcijski izleti, kao što je slučaj sa američkom etiketom Angel, koja je objavljivala Melodijine snimke sovjetskih izvođača, ali je završnica bila američka (SAD). Takva izdanja bila su masterizovana i štampana od strane američkih kuća.

Jedini pažnje vredan primer i primerak pomenutog projekta (razvijenog sedamdesetih) koji posedujem je odlično, zaista reprezentativno, izdanje Bahovog Dobro temperovanog klavira (druga sveska) u izvođenju Svjatoslava Rihtera. Snimak je Melodijin. Štampa je, međutim, Capitol Records 1974.

Prilažem:

 

Melodya SSSR - SAD.JPG

Ploca SSSR - SAD.JPG

Link to comment
Share on other sites

Moja najomiljenija Melodija. I najomiljenija melodija.

Da mi neko prinese levor na čelo i kaže "Daj sve ploče , samo jednu možeš da zadržiš!"

bila bi to ova.

DSC_0453(1).JPG

Imao sam posle nje i druge (što reče Bregović) i CDe i renomirane izvođače, i orkestre,  ali ni jednu ne volim kao ovu ploču.

41XCYHJTTNL.jpg

Link to comment
Share on other sites

Možda pretraga ne radi dobro ili ja nisam uspeo da pronađem da se o tome diskutovalo, interesuje me konkretno sledeće: preporuka za izvođenje Bach BWV 1060 ( Concerto for Two Harpsichords, Strings and Basso Continuo in C Minor: I. Allegro)

https://en.wikipedia.org/wiki/Keyboard_concertos_by_Johann_Sebastian_Bach#Concerto_in_C_minor.2C_BWV_1060

 

Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...