Jump to content


Snimci klasične muzike: čiji zvuk najviše volite?


Willi Studer

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

26 minuta ranije, Willi Studer said:

Hoćeš na čembalu ili na klaviru? Pitam, ima nas raznih :-)))

 

13 minuta ranije, Willi Studer said:

Čak i Vikipedija kaže: "...suptilno i majstorsko prožimanje solo instrumenata i orkestra..." - znači, mora čembalo.

Mora čembalo.:)

Link to comment
Share on other sites

Dilemu čembalo vs. klavir bih otklonio Bahovom preradom istog koncerta za violinu i obou. Melodijske linije u prerađenom koncertu se lakše prate i daleko su plastičnije nego na instrumentima sa dirkama. Naročito u srednjem stavu. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

LSO Live

 

Do skoro nisam ni bio svestan njihovog postojanja. Kažu da su osnovani 2000. godine. Iz naziva se lako da zaključiti šta im je osnovna delatnost - izdavanje snimaka Londonskog simfonijskog orkestra. 

Imam samo jedan njihov disk, i to odnedavno - Romeo i Julija Sergeja Prokofjeva. Radi se o hibridnom SACD-u sa snimkom koncerta održanog novembra meseca 2008. godine u Barbican centru u Londonu. Dirigent Valerij Gergijev sa svojom čačkalicom. 

Međutim, zanimljivo je da jedan drugi box set koji imam, na kojem su sve Prokofjevljeve simfonije, a koji je izdala Decca, potpisuju potpuno isti izvođači. Štaviše, prateća knjižica kaže da su i producent i balance engineer i recording editors (da ne prevodim) u oba izdanja isti ljudi. Koncerti su održani na istom mestu, samo nešto ranije (2004. godine).  

S obzirom na navedeno, nisam baš siguran šta je to što LSO Live izdvaja od Decca-e. Naravno da sam morao uporednim testom da proverim da li postoji neki određen zvučni pečat i nisam uspeo - ili sam gluv, ili to stvarno isto zvuči. Jedino što mi se čini (možda je placebo) je to što je kod LSO Live pozadina nešto "crnja" i što time više podseća na studijsko nego na koncertno izvođenje. Doduše, i drugi je format. 

Probaću sa još par njihovih diskova, kad... dakle, kad se steknu uslovi, tj. kad prođe ovaj najduži mesec na svetu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...