Jump to content


Preporuka za eksterni HDD ili SSD


nackom

Recommended Posts

U svom sistemu koristim Mac Mini koji mi radi kao muzički server. Za sada se sav muzički materijal čuva na njegovom HDD uz povremeni ručni backup na eksterni HDD.

Veličina muzičke kolekcije se polako približava kapacitetu hard diska, te počinjem da razmišljam o nekim eksternim nosačima.

Zamisao mi je da nabavim neku vrstu eksternog nosača (HDD ili SSD), 1TB kapaciteta ili USB ili Thunderbolt. Uzeo bih odmah 2, radi pouzdanosti da rade u mirror-u. U slučaju da se jednom nešto desi, da sve ima na drugom.

Pitanje je, ima li neko iskustva sa konkretnim modelima kod nas na tržištu koji mogu da se preporuče, a da ispunjavaju osnovne zahteve:
- Pouzdanost i izdržljivost, da su uključeni stalno u taj kompjuter i da ne brinem da će se brzo pokvariti zbog celodnevnog rada. Kompjuter radi 24/7.
- Da su što tiši i da imaju minimum vibracija

Hvala

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja imam 3 wd passport (po 2 tb) eksterna, rade lepo već više od godinu dana, tihi su. Bilo bi lepo ubaciti ssd od 1tb, ali je skup (oko 300e)

Nijedan hdd ssd nije pouzdan, može da radi 10 godina, može da crkne za 3 dana, nenajavljeno (desilo mi se sa ssd)

Samo bekap, mirror raid, cloud (ko će trpati terabajte muzike na cloud <_<) ...

Link to comment
Share on other sites

Pošto je svrha diska storidž, nije potrebno da bude SSD. HDD na 7200 obrtaja će biti sasvim dovoljan za tu namenu. Meni su se Seagate diskovi u poslednjih desetak godina pokazali kao pouzdaniji od Western Digital, iako su zeleni WD na 5400 obrtaja nečujni.

Što se tiče konfiguracije diskova, dva diska koji rade paralelno u RAID-u se više čuju nego jedan a, osim toga, oba diska se jednako troše. U mom sistemu, na jednom disku je muzika a drugi disk je bekap koji preko CCC bekapuje jednom dnevno, i to je sasvim dovoljan nivo bezbednosti podataka, a obezbeđuje veću trajnost bekap disku koji se pali samo jednom dnevno na nekoliko minuta.

Idealno rešenje je mali NAS (Qnap, Synology) sa dva slota koji je priključen na ruter a diskovi konfigurisani različito, gde striming ide preko wifi-ja. Jeftinije rešenje su obična USB kućišta, oba priključena na kompjuter. Međurešenje je da bekap disk bude priključen na ruter, preko adaptera USB>Ethernet.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam 2TB WD zeleni već dobre 4 godine (ako me dobro služi pamćenje za vreme) i koristim ga za rad i backup podeljen na 2 particije. Siguran sam de je SATA/600 na 7200 obrtaja sa 64MB keša. Za sistem imam SSD matori od 60GB (300/300). Želim samo da potvrdim tišinu i hladnoću pri radu (bitno mi je bilo zbog overclokovanja procesora) i potpuna bezbrižnost u radu sa failovima, hoću reći jako su pouzdani. Za ove 4 godine nikakvih problema nisam imao.

E sada te kombinacije sa mirrorovanjem nisam probao ali bih ja takav zeleni pre vezao za rooter sa USB konecijom za ekterne uređaje i onda ti je ne potreban računar, a kroz mrežnu adresu mu pristupaš i snimaš i brišeš sa njega, a usput je vidan sa svih uređaja, bilo da su wireless ili Lan.

Link to comment
Share on other sites

Zeleni WD ima nisku potrošnju i power management zbog kojih je veoma spor, radi na maksimalno 5400 obrtaja, a inače se gasi i parkira glave nakon svakih 10-15 sekundi neaktivnosti. Zbog sporosti i zbog velikog duty cycle-a, nije prilagođen da bude radni disk i u tom režimu nema dug životni vek. @Kuja je svojevremeno postavio link za neku DOS rutinu kojom se isključuje power management i smanjuje duty cycle. 

Link to comment
Share on other sites

NAS, po meni najbolje rešenje i to QNAP 2bay, sa dva WD Red diska u RAID1, pa preko LAN-a na ruter.

Ovde je i softver od izuzetnog značaja, moja preporuka Amarra v3 za miniku.

 

edit: još jedna prednost je što je upgrade kapaciteta zagarantovan na duži period, trenutno ovi NAS-ovi opušteno barataju sa 10TB diskovima.

Link to comment
Share on other sites

Previše je razloga zašto ne.

Pre svega nisu namenjeni za to.

Ne vole mnogo piši briši operacija.

Daleko su nepouzdaniji od HDD pa se prave bekapi SSDa na HDD.

Cena

Stvarno ne mogu ovde da dovoljno detaljno ni navedem sve razloge a kamoli da ih objasnim.

Zamisli da si me pitao yašto ne mogu da riljam baštu u salonkama?

Pa možeš. Ali osim što će biti neudobne, preskupe, neće istrajati jedno prepodne ali ćeš podgrejati sujetu da riljaš u najfensi giljama.

 

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da se šališ.

Za šta su to namenjeni ssd diskovi, osim za eksploataciju svake vrste.

Ne koriste se za storage samo zato što su skupi (zasad)

Današnji ssdovi će nadživeti većinu hdd diskova.

Uopšte nisu nepouzdani, do pre 3-4 god su bili, sada se sve drastično promenilo

Ja pravim bekap na ssd, veoma brzo mi odradi ono što mu zadam.

Riljanje u salonkama je mazohizam, rad sa ssdovima je uživanje ...

Ukratko - hdd mi je nužno zlo, pa se trudim da ga izbegnem gde god mogu - osim za storage ...

Link to comment
Share on other sites

Sta savetuju strucni?
Ocu da imam storage koji cu da dopunjavam na mesecnom nivou sa muzikom. Dakle, prebacivanje sa laptopa jednom dvaput mesecno.
Da li wd neki eksterni ili uzeti seagate 3.5" i neki hdd enclosure?
Kapacitet 2TB. Koji wd eksterni (3.5") ili koji seagate 3.5" i koje kuciste? Valja li LC Power?

Na laptopu odrzavam samo ono sto mi je u plejlistama u foobaru. One su organizovane po mesecima u godini. Kad mesec prodje, otvaram novi tab sa sledecim mesecom a onaj od prosle godine brisem. Dakle, potrebno mi je skladistenje te muzike kojoj je prosao "rok trajanja" a ne svakodnevni backup.


Link to comment
Share on other sites

SSD-i imaju rok trajanja mnogo manji od HDD-ova baš kako je siroma i rekao. Ipak kada vam HDD nešto klecne na keramiku, džabe mu dug vek.

SSD  ne vole mnogo piši/briši i prilično im vek smanjuje defragmentacija, pa se u tim aplikacijama nalazi posebno setovanje da ne prikazuje SSD diskove na listi diskova za defragment.

Posledni put kada sam chekirao u nekom disk doktoru pisalo je da mi je posle 8 godina SSD na nekih 68% života, što opet i pored svakodnevnog sistemskog akanja nije loše posle 8 godina obzirom da ću ovih dana da ga menjam za 540/540MB SanDisk od 128GB. Tako da nije ni na pola veka trajanja i radi ko zmaj. Probaću ga preko USB to SATA kabla kako peva kada ga raskačim sa glavnog računara. Nažalost samo je 60GB.

Ipak više voli da iščitava. Mislim idealni su za aktivan backup muzike i slušanje sa njega. Svakako da bi se nešto iščitavalo mora i da se nešto pre toga zapiše, pa ne treba ni mnogo brinuti.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Father said:

SSD-i imaju rok trajanja mnogo manji od HDD-ova baš kako je siroma i rekao. Ipak kada vam HDD nešto klecne na keramiku, džabe mu dug vek.

SSD  ne vole mnogo piši/briši i prilično im vek smanjuje defragmentacija, pa se u tim aplikacijama nalazi posebno setovanje da ne prikazuje SSD diskove na listi diskova za defragment.

 

Apsolutno nije tačno da imaju mnogo manji vek trajanja

SSD se nikad ne defragmentuje, već samo optimizuje, ali ne mora ni to, jer većini radi trim funkcija

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2017 at 14:42, Willi Studer said:

Zeleni WD ima nisku potrošnju i power management zbog kojih je veoma spor, radi na maksimalno 5400 obrtaja, a inače se gasi i parkira glave nakon svakih 10-15 sekundi neaktivnosti. Zbog sporosti i zbog velikog duty cycle-a, nije prilagođen da bude radni disk i u tom režimu nema dug životni vek. @Kuja je svojevremeno postavio link za neku DOS rutinu kojom se isključuje power management i smanjuje duty cycle. 

Radnom read jeste slab mada sekvencijalni mu je skroz ok i pored 5400rpm.

Doduse Green serija nikad nije ni bila namenjena da bude sistemski drajv, kao storage disk je sasvim ok.

Power management se lako sredjuje sa programima tipa Hard Disk Sentinel i slicno.

On 1/6/2017 at 18:11, siroma said:

Previše je razloga zašto ne.

Pre svega nisu namenjeni za to.

Ne vole mnogo piši briši operacija.

Daleko su nepouzdaniji od HDD pa se prave bekapi SSDa na HDD.

Cena

Stvarno ne mogu ovde da dovoljno detaljno ni navedem sve razloge a kamoli da ih objasnim.

Zamisli da si me pitao yašto ne mogu da riljam baštu u salonkama?

Pa možeš. Ali osim što će biti neudobne, preskupe, neće istrajati jedno prepodne ali ćeš podgrejati sujetu da riljaš u najfensi giljama.

 

"Problem" je broj upisa u celiju. To je mozda (ponavljam mozda) i bio problem pre 6-7 godina, danas ne (NAND memorije su prilicno kvalitetnije sada), posto ce tu kolicinu podataka, retko ko moci da upise dnevno (tipa nekoliko desetina gigabajta).

Kod SSDova je rak rana kontroler, koji jednostavno moze da crkne bez ikakve "najave" i tu posle mozete da se slikate sa podacima koji su na SSDu.

NAND memorija nije problem i tu tesko moze doci do problema i posle vise godina.

 

Ja inace sav materijal od znacaja drzim na NASu, a pored toga imam jedan 2TB disk u USB Racku, koji jednom nedeljno nakacim na racunar i uradim sync. Smatram da je to pouzdanije od kucnih RAID1 varijanti.

 

Link to comment
Share on other sites

Zaboravi(te) miror (ili bili koji drugu vrstu raid-a) kao opciju koja će sačuvati podatke. Opcija koju koristiš, sa diskom koji se povremeno uključuje, je mnogo bezbednija. Ako imaš finansijskih mogućnosti i ne želiš mnogo da se petljaš fabrički NAS je najbolje rešenje, u suprotnom možeš da ga napraviš sam (bilo je dosta na forumu na tu temu). Bekap i dalje na disk(ove) ili drugi NAS koji se uključuju samo po potrebi.

Što se tiče SSD diskova, s obzirom da koristiš MAC, a verovatno nećeš kupiti Apple-ov, možeš imati disable-ovan Trim mod.

Kome treba prostor na cloudu, a želi i da ima licenciran Office, najbolje je kupiti personalnu licencu (koja se na akciji može kupiti za petnaestak evra godišnje) sa kojom se dobija 1TB prostora na Microsoft Onedrive-u, ili za nešto malo više porodična licenca sa kojom ide 5x1 TB prostora. 

Brzina diskova za tu namenu je potpuno nebitna i ne uzdaj se ni u jednu marku ili model, samo u bekap ili još bolje više bekapa.

Link to comment
Share on other sites

Zašto misliš da najjednostavniji mirroring mu ovde nije adekvatan?

Verovatnoća da crknu oba diska u isto vreme je složićeš se relativno mala, a ako jedan ode u večna lovišta podaci su tu, čitljivi preko bilo kog rack-a i Linux-a (pošto je EXT4 file system u pitanju). Slažem se da RAID nije backup i nigde se on i ne vodi kao backup, ali 2bay NAS je u ovom slučaju i više nego dovoljan da se sačuva muzika.

Naravno, sigurnosti nikad dosta i super bi bilo kada bi sa NAS-a sve moglo da se sinhronizuje sa nekim trećim mestom za storage, Cloud ili eksterni disk, svejedno (ja npr. koristim 2TB disk u 6. mestu NAS-a samo za backup ključnih stvari + online Cloud).

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, RingeRaja said:

Zašto misliš da najjednostavniji mirroring mu ovde nije adekvatan?

Verovatnoća da crknu oba diska u isto vreme je složićeš se relativno mala, a ako jedan ode u večna lovišta podaci su tu, čitljivi preko bilo kog rack-a i Linux-a (pošto je EXT4 file system u pitanju). Slažem se da RAID nije backup i nigde se on i ne vodi kao backup, ali 2bay NAS je u ovom slučaju i više nego dovoljan da se sačuva muzika.

Naravno, sigurnosti nikad dosta i super bi bilo kada bi sa NAS-a sve moglo da se sinhronizuje sa nekim trećim mestom za storage, Cloud ili eksterni disk, svejedno (ja npr. koristim 2TB disk u 6. mestu NAS-a samo za backup ključnih stvari + online Cloud).

Nije stvar mišljenja nego struke. Delom si i sam odgovorio. Miroring služi da se poveća raspoloživost sistema. U slučaju kvara jednog diska sistem nastavlja da radi (što za konkretnu primenu nema mnogo značaja). Da ne idem previše u širinu, bez hardverskog raida sa baterijskim napajanjem raid kontrolera, ecc memorije, namenskih diskova neće se dobiti mnogo na sigurnosti.

Kad bi kvar diska bio jedini razlog gubitka podataka miror bi bio zadovoljavajuće rešenje (stanje foruma je najbolji primer). Kvar neke druge komponente (kontroler, matična ploča, memorija), brisanje iili gaženje fajlova, malware (naročito crypto lokeri) će dovesti do gubitka na svim diskovima. Naročitu opasnost predstavljaju crypto lokeri. U tvom konkretnom slučaju sve to što se uradio neće ti mnogo pomoći. Crypto loker će kriptovati sve fajlove na mreži, a može i da se loguje na cloud pa da ti i tamo kriptuje podatke. 

Ako već postoji disk (diskovi) za miror nema razloga da se oni ne drže u off line-u i da se na njega podaci bekapuju po potrebi, pogotovo što je u pitanju relativno retka promena podataka za bekapovanje, tj. uglavnom dodavanje i to vrlo kontrolisano. Uz mali gubitak komfora (mada se ceo proces može automatizovati) i uz mala ili nikakva ulaganja može se obezbediti dobra zaštita podataka.

Što se tiče Apple-a i SSD diskova upravo sam na to i mislio. Po defaultu trim neće biti uključen. Potrebno je to uraditi ručno, mada ni u tom slučaju nema garancije da neće biti problema sa takvim diskom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...