Jump to content


LINN KAN


dias

Recommended Posts

Pozdrav svima na forumu! Imam pitanje za nekog ko je imao iskustva sa zvučnim kutijama LINN KAN mk2. Naime ja imam te kutije u kombinaciji sa ROTEL RA820bx2 i Marantz cd 4000. Zanima me koje bi im (budget) pojačalo bolje odgovaralo, jer sa ovim baš i ne sviraju najbolje? Takođe i kablovi su mi prilično loši (IN AKUSTIK), pa bi i to trebao mijenjati...Unaprijed hvala

Link to comment
Share on other sites

Imao sam ih 20g.To su zvučnici kada je Linn preporučivao naim ppjačala,a naim pravio namenski uređaje za Linn proizvode.Linn Kan je zvučnik poprilično zahtevan ka ostatku sistema jer je to monitor referentne serije i trazi jako dobar izvor zvuka.Dizajniran je sa lp12 u zamisli i u većini je tako i korišćen danas kod kolekcionara koji taj zvučnik ljubomorno čuvaju,ja sam koristio i Karik/Numerik cd plejer i to mu je neverovatno lezalo dok je sa nekom skromnijom digitalijom zvučao blago rečeno odvratno.Amp sto bolji ali ako je soba malena moze da posluzi i neki od prvih Nait ampova.Ja sam koristio pre/power kombinacije,ali jedna od njih je ustvari nait3 sto se powerampa tiče tako da kao neki početni minimum trebaš imati na umu nait 1-2-3,ali bolji snagasi su mu prijali.Slusao sam i sa linn amplifikacijom(lk100) ali naim je bio ipak bolji(nap160).Zvučnik kao high end monitor za male prostore neverovatno otkriva detalje ali i bilo kakav nesklad u sistemu.Tako da srećno.Prva dva naita su iz kolekcionarskih razloga dosta skupi.Jedan servisiran primerak nait2 se nudi na pinkfishmedia forumu,stari ugledan član sa kime sam već trgovao.Poslaću link.Nait 3 bude povoljniji jer je manje interesantan kolekcionarima.On je i standardnih dimenzija,ima 10w više.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru! Ne znam kako bi se uklapalo REGA ELEX pojačalo (pošto imam priliku da ga nabavim)? Otprilike bi mogao potvrditi sve kod vas napisano. Zaista ih je teško ''ukrotiti'', obzirom da ih ja koristim u maloj sobi (ali akustički dobro obrađenoj tj. dampiranoj). Probao sam razne položaje za kutije i otprilike se i sa njima potvrđuje pravilo ponašanja malih kutija. Taj rezidualni bas je nešto na što se čovjek mora priviknuti, i onda to zvuči dobro. Imao sam nekad i KEF 101 reference kutiju i to zvuči dosta slično (vjerovatno zbog iste mid-bas jedinice). KEF je doduše imao bolje visoke (njihov čuveni T27 je zaista dobar), ali na kraju tako je to u audio svijetu, treba imati možda malo i sreće pa '' uklopiti '' sistem gdje komponente odgovaraju jedna drugoj... Niste mi jedino ništa rekli mišljenje o kablovima...poz

Link to comment
Share on other sites

Za cenu polovnog Rega elex ampa kupujes već neki Linn Kan dream amp combo od naima,mislio sam da je budzet manji.Probaj pa ćeš videti.Uz Kan dobro ide i old skul Expo iz Farlowe ere.Zaboravih napomenuti originalni stalak uz ovaj zvučnik je must have,ili alternativno sound organisation konzola.Pozicioniranje ovih zvučnika ne ostavlja puno prostora.To je striktno close to wall zvučnik i treba biti sto bliže naslonjen tek da ne dodiruje zid,5cm.Boomi nikad od njih nećeš curi ali ako je balans ka basu pomeraš po 1cm ka sebi do optimalnog odnosa.Bass je tako izvanredan u malim prostorima.Ume da šokira ne pripremljenog.Pritom je savrseno čist kako to samo kompresija može.Ako nije tako onda mali čistunci nisu zadovoljeni ostatkom sistema.

Sto se kablova tiče meni je to više amp thing,barem je tako sa naimom starog tipa.Ja sam koristio naim nac-a 4 i 5,ali je ok i linnK20.Ali opet ponavljam,to je vise do ampa.Isti ti kablovi negde drugo se ne uklapaju nikako.Ipak ti danski visokotonci(scanspeak ili hiquphon) više vole bakar.Srebrni kablovi koliko god bili skupi bili su mi neslusljivi.Sa lampama i drugačijim zvučnicima potpuno suprotno.Tako da to ostavi baš za kraj.

Edited by sondek
Link to comment
Share on other sites

Moj Kan nije bio biwiring,pa ne mogu dati pravi odgovor.Video sam ih jednom u nemackoj ali su bili u single wire rezimu sa linn amplifikacijom.Linn je imao opcije i single wire i biwire i biamp kod svojih zvucnika,ali i aktivu ako krajnji apgrejd sistema.Najbolje probaj,nije preskupo.Prava stvar bi bio aktivni Kan, ali je to već vrlo retka zverka.Naravno i tvoj mozes preraditi lako ako bas toliko ''zastraniš''vremenom,to lako naravno bas i nije lako je je gril zalepljen kuglicama lepka,ima neka fora al nisam to nikad radio.Aktivnu skretnicu je pravio naim za tu seriju linn zvučnika,tip skretnice je naxo.Ponavljam vrlo mali broj aktivnih Kan-ova je napravljen,pa treba proveriti oko skretnice mislim da paše ona rađena za Saru.Ja sam svojevremeno maštao o aktivnom Kan-u sa dva 160 ampa.To se naravno lako prepravi,eliminiše se unutrasnja skretnica i povezu driveri direktno na zvucnicke konektore. 

Malo volim da dajem ekstremne ideje,jače je od mene. :D Iako je realno to najmanje bitno u lancu ishrane,a popravka izvora zvuka najbitnija.Jako su netolerantni zvucnici prema lošoj digitaliji i ako budes nezadovoljan zvuka imaj to na umu kao uzrok.Ja sam imao odprilike 10 diskova zbog toga,dok nisam ubacio Linn Dac u igru,koji je digitaliji dao osećaj humanosti. Onda sam se umalo preobratio u CD freaka kad je pre 10-15g vinilu krenulo nizbrdo,kupio 500-tinjak diskova...

Javi koji si amp uzeo,i probaj neki stari naim.Čudno mi je koliko puno ovde naima ima,a malo Kan freakova.Ima ih zapravo,znam ih nekoliko, ali ti nisu na forumima.Idealan zvucnik za sredovecne muskarce u high end dečjoj sobi sa hifi igračkama,ili neki B retro namuđeni gramofonski sistem.Jedan nas poznati audiofil ima takav lp12/kan nostalgični sistem na vikendici.

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru! Impresioniran sam pronicljivošću, koja se rekao bih graniči sa '' sposobnošću iluzije''. O čemu se radi? Ja jesam sredovječni audiofil, sa pokušajem da kreira neki high-end zvuk, i to baš u dječijoj sobi!!! Javiću se čim nabavim neki amp...poz

Link to comment
Share on other sites

He, he...vidovit.Ja sinu u sobi pri krečenju napravio letos buzire na visini za Kan da se nađu i usput kao konekcije za TV,pa prelepio tapetom.Budu deca po pola dana u skoli :rolleyes: Imam sad Harbeth Ls 3/5a,a ne zali za tim Kef visokotoncem ako imas naim ili slican amp.Kan formira jednu mnogo veću i višlju scenu i zapravo recept da je dobro ugođen je taj Linn čuveni ''Wall of Sound'' svira ceo zid od gore do dole i bas nista senečuje iz zvucnika.Nemas pojma kolika je muka postići to u većoj sobi.Ovaj zvucnik Sbl koji koristim je u stvari ''Kan sa basem'' u zamisli, ali ga je bas  jako tesko ugoditi u prostoru.Bar tri puta sam gubio i dobijao u glavi zamisljeni zvuk.Akustika je čudo.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Pozdrav za Sondeka. Imam jedan problem sa ''kroćenjem'' LINN zvučnika. Uradio sam određeni damping sobe prije nego sam dobio ove zvučnike( u uglove sobe iza zvučnika sam postavio trouglasti panel od poda do stropa ispunjen tervolom , stavio sam dva panela u zonu prve refleksije na bočne zidove, u suprotne uglove sam stavio trouglaste dampere sve to punjeno tervolom). Kad sam LINNove postavio uz zid dobio sam nekakav čudan bas, koji je tek postao problematičan kad sam stavio damping panel na zid između zvučnika. Tek tada sam bio totalno izgubljen... Da li bi ovim zvučnicima ogovarali ''goli'' zidovi ili je problem u nečem drugom?...

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako,mislim da bi im trebali goli zidovi,barem onaj na kome su, jer za razliku od drugih zvucnika kojima zidovi smetaju ovde zidovi sviraju to su zidni close to wall zvucnici.Barem to treba da je pocetna pozicija,pa valjda tek onda postupan tretman ako ima jeke i sl.Verovatno si ubio sobu preteranim dampiranjem.Zid treba da je "solid brick",a prostor između zvucnika čist,sistem sa strane ili barem nisko.Linn je u to vreme propagirao da su zvucnici projektovani za rad u normalnim sobama,a ne tretiranim slusaonama.Eventualno presvetao zvuk popraviti zavesama preko staklenih povrsina ili u slucaju mrtvog zvuka smanjiti kolicinu prekrivenih zidova.Ja nevolim ubijene sobe,potpuno umrtvljene.

Uz sve ovo,najcesći problem kod kana je zavisnost od kvaliteta ostatka sistema,naročito od izvora.To je zvucnik kao pravljen za test gramofona.Totalno su u neskladu sa svojom cenom i ostatkom sistema.Umeli su da zvuče od jako dobro do jako lose u zavisnosti od toga.Slicno je i sa mojim sadasnjim zvucnicima.Zato i jesu " love&hate".Skloni to između zvucnika pa kreni od toga.Probaj i neki naim amp starijeg datuma.Olive 72/140 im je po meni prava mera.Ako je izvor los stvarno mogu da zvuce kao sto i izgledaju,zvučnici od toske :unsure:

ps.mozes poslati neku fotku kako su pozicionirani

edit.evo saljem jednu sliku kako je to obicno potrebno postaviti,ali najcesće sa policom sa uređajima sa strane,a ne između uređaja ili barem nizom

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_915ffd9aca.jpg

Link to comment
Share on other sites

ovde imas par dobrih saveta,oko pozicioniranja i sl.,mogu doduse i dosta poplašiti pre svega izborom potrebne artiljerije za njih.Mislim da je komplet koji sam pomenuo sasvim dovoljan tj optimalan,radili su lepo i sa jos manjim kompletom 62/90 ali im je bio pomalo bas slabašan.Ja sam ih slusao sa 32/160.Sto se izvora tice mislim da im je tvoj marantz daleko ispod ocekivanog,pa gledaj da to unaprediš nekim solidnim dac-om.Šaljem link http://forums.naimaudio.com/topic/how-to-make-linn-kans-sound-right?reply=1566878605528233

Link to comment
Share on other sites

Naravno da utiču.Taj cudan bass ti je dobrim delom odatle,a poremećena je i kompletna zvucna slika.Probaj da nabavis originalne stalke.Oni su od zaista velikog uticaja za te zvučnike.Nigde jos nisam video takve spajkove recimo,ostri su kao trn.Potrebno je da su maksimalno rigidni i stegnuti iz sve snage.Ne pune se i trebaju da zvone na udarac inbus kljucem,tako se potvrđuje da su "podeseni".Mislim na open frame sa 4 sipke stalak.Sound organisation pravi zidne konzole za njih.Zvučnici su kako bih rekao "na ivici zileta" čim odstupiš od zahteva polude.Sećam se da sam ih par puta stavio pored stalka na nesto...ma ode sve dođavola.Sećam se da kad bi se pravio neki rewiew sa njima,stabi gramofon na pr.,da bi naglaseno da su zvučnici bili Linn Kan(on original stands).Te stalke je za linn pravio Target.

edit:Evo ti jedan oglas sa dimenzijama koje ti mogu dobro doći za DIY, i slikom,bude to povremeno jeftino.Skuplji bi bio shiping,ali ja bih isao na original,dok platis nekog majstora doći ćeš na cenu

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru. Ja sam se praveći ove stalke vodio ''provjerenom'' logikom da zvučnik postavljamo na stalke gdje je visoki u visini očiju tako da mi je originalna visina izgledala preniskom. Inače stalke sam doista napravio sam (imam već iskustva u tome) i to ovakav na koji mislite( sa četiri šipke)...

Link to comment
Share on other sites

Sa stalcima su oko 90cm.Jeste mozda visokotonac 5-10cm niže,ali je zvucna slika nadprosecno visoka i nemaju neki uzak sweetspot,naprotiv.Verovatno je sve sračunato na tu visinu.Sećam se da sam slusajući Jack de Jehnette bio ubeđen i da je slika visa nego sto treba,dok prvi put nisam video snimak sa koncerta.Instrumenti zvuče spektakularno,veliki...kad muzika krene potpuno te isključe iz svega.Sećam se da je jedan rewiewer iz stare garde napisao komentar za njih "simply stunning".Imaju slabih tačaka ,koliko hoćeš,ali to sto rade dobro bilo je baš očaravajuće...Recimo ansambl Renesans.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...