Jump to content


Kutije Onkyo d 77x


saleproka

Recommended Posts

Ti ovo ozbiljno pitas za njih? Pre ce neko da ti dodje na vrata i kaze izvoli druze 1000 evra nego sto ces ove zvucnike naci bilo gde u Evropi :(

Ovi zvucnici kao i Onkyo Monitor 500, Monitor 2000X, Monitor 2001 i njihov apsolutni top model Monitor 5001 su se prodavali samo u Japanu i sve sto mozes da nadjes na Ebay je kupljeno tamo, nista nije kupljeno u Evropi. Zvanicno njihov najskuplji zvucnik koji se prodavao u Evropi je SC-1500 i to je Evropska verzija Monitor 2000X modela.

Imao sam SC-1500 i sviraju u rangu sa SC-901 koji je po meni najbolji zvucnik koji je mogao da se kupi u Evropi, a to je dokazano i u testovima. SC-901 svira primetno bolje od novijih SC-950 i SC-960 modela. PRIMETNO BOLJE.

Jedan sam od retkih ljubitelja Onkyo zvucnika na ovom forumu i imao sam osam modela iz njihove Scepter serije koje sam skupljao godinama, a od kojih sam zadrzao pet.

Ako si se pitao zasto ih preprodavci ne donose u vecoj meri odgovor je jednstavan - jako su teski za prodaju. Pre ces prodati tri losija para Canton-a nego jedan par Onkyo zvucnika koji su bolji od Canton-a, a jeftiniji. Ako pretrazis forum videces gde se hvale i preporucuju Onkyo zvucnici... nigde.

Sto se tice cene modela za koje pitas oni kao novi su kostali oko 60000 yen-a za D-77X i oko 50000 yen-a za D-66X. Poredjenja radi Monitor 2000X je kostao 140000 yen-a, dakle skoro tri puta vise. Imaj na umu da D-77 postoji u 11 verzija od kojih je poslednja izasla 2014-te, dakle 30 godina nakon izlaska prvog modela.

Dakle u Evropi je mogla da se pazari samo Scepter (SC) serija i ako te zanima nesto o njima mogu ti dati par saveta o zvuku, a i ceni. Moze i na PP ako hoces. Od novijih modela kod nas se prodavao samo D-302E koji je dobio odlicne kritike i za sada nisam nasao ni jedan negativni review. 

Inace evo sta je ostalo od moje mini kolekcije bez SC-901 koji ne mogu da stanu u kadar :P 

 

DSC_01670.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, surferlola said:

Njih nisam imao (za sad :P), ovo je prvi par koji se pojavio na KP oglasima u zadnjih skoro 5 godina, u principu ista kutija kao SC-600 (identican srednji i visoki) ali i veci bass drajver. Iz te generacije sam cuo samo model ispod njih sa oznakom SC-400 i on je bio i razlog zasto sam zavoleo Onkyo zvuk. SC-900 ne znam koliko su kostali novi ali ne verujem da je bilo manje od 2500DM u to vreme. Ja sam bio zainteresovan prvenstveno za manji SC-600 model koji ce dati isti zvuk kao SC-900 uz nesto manje basa ali uz mnogo manje zauzetog prostora, a prvo sto mi je privlacilo paznju je taj njihov Radialni visoki koji navodno ide do 70000Hz.

Koliko vidim sa slika nisu lickani za prodaju, a slikano je uz blic koji dodatno izvuce mnoge mane koje se inace ne bi videle golim okom. Zadnja slika je malo mutna ali vidim da prodavac ima Rotel i Sony snagase tako da bi proba u njegovom sistemu mogla da pokaze sta zvucnici zaista mogu. Inace Onkyo generalno nisu ni malo teski za pokretanje ali vole kontrolu i veliki damping faktor.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Technicssss said:

Njih nisam imao (za sad :P), ovo je prvi par koji se pojavio na KP oglasima u zadnjih skoro 5 godina, u principu ista kutija kao SC-600 (identican srednji i visoki) ali i veci bass drajver. Iz te generacije sam cuo samo model ispod njih sa oznakom SC-400 i on je bio i razlog zasto sam zavoleo Onkyo zvuk. SC-900 ne znam koliko su kostali novi ali ne verujem da je bilo manje od 2500DM u to vreme. Ja sam bio zainteresovan prvenstveno za manji SC-600 model koji ce dati isti zvuk kao SC-900 uz nesto manje basa ali uz mnogo manje zauzetog prostora, a prvo sto mi je privlacilo paznju je taj njihov Radialni visoki koji navodno ide do 70000Hz.

Koliko vidim sa slika nisu lickani za prodaju, a slikano je uz blic koji dodatno izvuce mnoge mane koje se inace ne bi videle golim okom. Zadnja slika je malo mutna ali vidim da prodavac ima Rotel i Sony snagase tako da bi proba u njegovom sistemu mogla da pokaze sta zvucnici zaista mogu. Inace Onkyo generalno nisu ni malo teski za pokretanje ali vole kontrolu i veliki damping faktor.

 

13 sati ranije, Kuršum said:

Slušao sam baš taj komad pre neko veče. Doduše nisam se detaljno udubljivao, jer sam svraćao drugim poslom, ali onako na prvu loptu zvuče baš moćno.

hvala za info. i mene bi put trebao tamo da odvede nekim drugim poslom (drugar je zainteresovan za pioneer hpm 60 ), pa cu ih verovatno poslusati.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, surferlola said:

 

hvala za info. i mene bi put trebao tamo da odvede nekim drugim poslom (drugar je zainteresovan za pioneer hpm 60 ), pa cu ih verovatno poslusati.

Ove SC-900 poslusaj obavezno ako te put nanese tamo! SC-901 su u testu svirali bolje od Pioneer HPM-1100 ali oni koriste drugacije drajvere i poprilicno veci srednejtonac u odnosu na SC-900, a i duplo su skuplji. 

Link to comment
Share on other sites

Pioneer HPM 60 imaju svetliji zvuk, pretpostavljam da ti se to svidja, dok Onkyo ostaje neutralan. Osim toga imaj na umu da SC-900 imaju potenciometre za srednje i visoke, a u zavisnosti od polozaja mogu mnogo da uticu na zvuk dok na najmanjem polozaju potpuno iskljucuju drajver. Sta ti se konkretno nije dopalo na SC-900?

Inace gde si uspeo da poslusas D-66X? Oni su mnoooooooogo retki u Evropi, a o Srbiji i da ne pricam. Nema ih cak ni u casopisima. Njemu najslicniji zvucnik, ali opet drugaciji je SC-660. Isti frekventni opseg, skretnica na 350/2500Hz na SC-660, a na D-66X je na 300/2500Hz, visokotonac je vizuelno identcan, srednji takodje carbon ali nesto veceg precnika od 120 mm dok je bass Deltaolefin kao kod prosle generacije ali 200 mm u precniku (po specifikaciji 220 mm), a na D-66X je carbon. Dakle govorim o modelu koji po ugradjenim drajverima i fazonu zvuka moze biti najpriblizniji D-66X, a moguce ga je naci. Naravno D-66X je bolji zvucnik sa dosta masivnijim i debljim kabinetom i vecim precnikom bass-a ali dzabe kad nema kod nas.

Dakle te 1987-me za trziste Japana pravljeni su D-66X i D-77X dok su za Evropsko trziste radjeni SC-660, SC-760 i SC-960 (ima i slabijih modela ali oni pripadaju nizoj klasa zvucnika). Od te godine pa nadalje dolazi do pada u kvalitetu zvuka i izrade drajvera dok za modele namenjene Aziji kvalitet ostaje na istom nivou.

Sto se samog zvuka Onkyo zvucnika tice ukratko:

SC-40 / SC-60 / SC-90 (kao i MK verzije) sviraju neutralno i malo vuku na svetliju stranu. Srednji tonovi po meni nedovoljno "puni" jer se koristi kalotni srednjetonac. Kabineti su kvalitetno uradjeni i adekvatno dampirani. Odlikuje ih i nesto manja snaga u odnosu na kasnije modele.

SC- 200 / SC-400 / SC-600 / SC-900 takodje sviraju neutralno i postoji poboljsanje u srednjim prvenstveno zbog dodatog "pravog" srednjetonca. Kod ove generacije srednji koriste neku verziju "open baffle" gde iza srednjetonca postoji tuba koja vodi do otvora iz kutije. Dakle ono za sta mnogi misle da je bass reflex otvor - nije. To je otvor za srednejtonac. Takodje kabineti su kvalitetno uradjeni i odlicno dampirani.

SC-301 / SC-401 / SC-601 / SC-901 su najuspesnija serija koju su prodavali u Evropi. Karakterise ih nuetralan i nesto svetliji zvuk, SC-401 su bili pobednik testa u dva casopisa (ako se ne varam Audio i Stereoplay), SC-901 takodje pobednik testa (ispred Quadral Wotan, JBL L96, Pioneer HPM 1100 itd), a za SC-601 nemam info kako su prosli na testu, uglavnom bili su na naslovnoj strani Nemackog Audio casopisa pored Dynaudio MSP 200, Quadral Shogun, Arcus TM 85... Kabineti takodje odlicni, radjeni od 19 mm MDF i odlicno dampirani. Kao i kod prosle generacije srednjetonac ima svoju komoru, a ispod nje je pragrada koja deli kabinet na dva dela, dakle kabinet za bass cini od prilike polovina kutije.

SC-350 / SC-550 (MK II) / SC-750 / SC-950 nisu prosli kao prethodna generacija ali za trazeni novac zvuce jako dobro. Za razliku od SC-350 modela koji jedini svira skroz flat, svi ostali modeli vuku na malo tamniju stranu. Kabineti su jako slabo dampirani i modele ove serije bi trebalo drzati malo dalje od zidova, narocito od bocnih jer bass moze da postane boomy. Za one koji vole tamniji zvuk uz nesto jaci bass, odlicni su. Takodje ono sto moram da napomenem je da kod jacih modela SC-750 i SC-950 srednji i visoki tonovi ne postoje kao kategorija vec ono sto se cuje iz njih su jednostavno samo tonovi instrumenata. Zvuk je donekle suv, dakle za one koji vole obojen zvuk oni nisu uopste ali uz adekvatno pojacalo sa odlicnom kontrolom bassa za jazz, blues, akusticnu muziku generalno sviraju fenomenalno. Od ove generacije stavljaju dve skretnice po kutiji.

SC-460 / SC-560 / SC-660 / SC-760 / SC-960 su po meni zadnja serija koja vredi. Kabineti su uradjeni FENOMENALNO, postavljao sam negde sliku sliku unutrasnjosti SC-660 modela. Bass je odlican, jako pokretljiv i utegnut, a najveca zamerka koju sam cuo, a odnosi se na ovu seriju mogu biti malo naglaseniji srednji tonovi. Jednostavno srednji su cisti, izrazeni, vokali su jako detaljni medjutim za nekog ko je navikao na zvuk koji ima rupu u srednjem opsegu moze se ciniti da se deru ali to nije tacno. Razlika izmedju SC-660, SC-760 i SC-960 je samo u nizim tonovima jer koriste identican visokotonac (TW-374A, 135W, 5.5 ohm) i identican srednjetonac (MD-1239A, 160W, 4 ohm). Rezna frekvencija izmedju njih takodje ostaje ista s tim sto SC-660 ima bass reflex kabinet i 200 mm bass, SC-760 i SC-960 su kompresione sa 250 mm na SC-760 i dva bassa od 200 mm  na najjacem modelu. Ako trazis nesto slicno D-66X ja bih poslusao nesto od njih ako naleti na KP oglasima.

Ovo pisem za slucaj da nekog zanima nesto o Onkyo zvucnicima pa cisto da zna neke osnovne stvari jer kao sto rekoh ranije oni su kao proizvodjac zvucnika za domace "strucnjake" daleko iza mnogih izvikanih brendova koji ne mogu vodu da im donesu. Zato im cena ide smesno nisko, a ima ludaka kao sto sam ja pa to koriste i prave mini kolekciju :D

jbt ispade bukvar na kraju:o

Link to comment
Share on other sites

Bravo druze, bravo... Pitao si me gde sam nasao D66x. Moj drugar ima dva para d66x i jedne d77x. E sad cene su po meni prevelike za njih. D 66x su 550e a d77x 800e. Vredi li to toliko ne znam, ali znam da me je zvuk odusevio i to je ono sto trazim. Mislim da bi sa mojim Pioneer a 757 zvucale odlicno

Link to comment
Share on other sites

Previse je to para za njih narocito kada pogledas za koliko novca se prodaju top modeli slicne generacije. Sto se cena ostalih modela tice pratio sam ih vremenom i to ide od prilike ovako (mislim na nase trziste): SC-1500 (400-450e), SC-950 i SC-960 (oko 300e), SC-901 (450-500e), SC-750 (175e), SC-760 (180-200e), SC-660 (140-160e), SC-560 i SC-350 (75e), SC-401 (100e), SC-400 (90e) itd itd. Govorim o cenama po kojima se ovi modeli prodaju, a ne stoje na oglasima, naravno podrazumeva se da su zvucnici ocuvani sa drajverima u fabrickom stanju. Zbog svake mane cena ide dole.

Sad trazim neke informacije na netu u vezi D-77X i po drajverima rekao bih da sam u prvom postu bio u pravu i da drajveri jesu jako slicni onoj poslednjoj generaciji koju sam preporucio u bukvaru :P Sto se maske tice postoje velike razlike ali vizuelno izmedju samih drajvera ne. Visokotonac bez maskice i zastitne mrezice izgleda identicno kao TW-374A za kog rekoh da se ugrajivao u SC-660 i dva modela iznad. Srednji na D-77X je MD-1237B, 75W 4 ohm, precnika je 100 mm, dok ovi Evropski modeli koriste MD-1239A, 160W  4 ohm, magnet je dosta masivniji i precnik je 120 mm. Bass drajver za njih se do skoro prodavao na Ebay ali bez vesanja. Dakle ako zelis taj zvuk koji si cuo na D-66X i D-77X, a za mnoooogo manje para potrazi i poslusaj SC-660, SC-760 ili SC-960. D serija ima kabinete cija je prednja strana poprilicno velike debljine (30-40 mm) pa odatle i tolika razlika u tezini u odnosu na Evropske modele ali sto se materijala, konstrukcije i izgleda drajvera tice to je to. Mislim da po pitanju basa ovi nece moci da pridju D-77X modelu ali SC-760 bi bio u rangu sa D-66X i to po dosta manjoj ceni.

 

Link to comment
Share on other sites

Na netu ne mogu da nadjem slike za TW-374A pa da se upordi sa ovim ali to je to.a0206420_7523290.jpga0206420_752762.jpg

Evo ga carbonski srednjetonac:

a0206420_219620.jpg

a0206420_2161044.jpg

Na ovoj slici je bez vesanja, inace to je 20 mm manja verzija ovog modela (sa malo traljavo uradjenim vesanjima):

MD1239A repariert.JPG

Vidi se da je D serija uradjena kvalitetnije i lepse za oko, aluminijumski okvir i mrezica oko visokotonca, aluminijumski okvir oko srednjetonca koji se skida dok je na Evropskoj verziji plastican itd. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2017 at 5:56 AM, Technicssss said:

 

 

On 1/3/2017 at 4:54 AM, Technicssss said:

 

 

Edited by Bass Boot
Ovaj post se ne vazi, slucajno sam postovao pre gotovog posta, mator sam i neiskusan, i nov ovde... izvinjavam se clanovima i moderaciji, nemam (jos) iskustva sa ovakvom vrstom foruma, to jest "postovanja postova"... vracam se uskoro :)
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2017 at 4:54 AM, Technicssss said:

(...) Ovo pisem za slucaj da nekog zanima nesto o Onkyo zvucnicima pa cisto da zna neke osnovne stvari jer kao sto rekoh ranije oni su kao proizvodjac zvucnika za domace "strucnjake" daleko iza mnogih izvikanih brendova koji ne mogu vodu da im donesu. Zato im cena ide smesno nisko, a ima ludaka kao sto sam ja pa to koriste i prave mini kolekciju :D

jbt ispade bukvar na kraju:o

Hvala za bukvar! :)

Nov sam ovde na forumu, i mislim da je odlicno sto sam ti zapazio postove: taman da ne otvaram nov topic, kao sto to vecina novopecenih clanova radi na svakom forumu, iritirajuci starosedeoce i zbunjujuci nove clanove - tako da na kraju maltene bude vise topica nego postova :)

Elem, opisao si nekoliko Onkyo SC serija, ali nisi naveo opis modela SC 370... da li je to zato sto su to (bile) relativno niskobudzetne kutije (ako se ne varam, kostale su oko 600 dm) ili je razlog neki drugi?

Zanima me, ako bi mi odgovorio, kao osvedoceni prijatelj Onkyo zvuka, da li si imao iskustva sa tim modelom?

Da li imaju dobar tzv. kick pri reprodukciji bas bubnja, i da li mogu iole kvalitetno da razluče gitarske bas deonice: da se oseti "melodija basa" a ne potmulo mumlanje sastavljeno od kontinuiranog izvitoperenog kvazi-bass tonaliteta tamo gde mu mesto nije.

Meni se taj model mnogo svidja! Iz nekoliko razloga, od ekonomskog, preko estetskog, pa sve do (i pocev od...) dobrog ocekivanja u vezi sa zvukom, i planiram da ga kupim uskoro na KP ili gde bilo, ako naidjem na povoljan i ocuvan polovan model.

Inace, posedujem relativno skromno (ili apsolutno skromno, zavisi kako se gleda) pojacalo Pioneer A-229. Od muzike slusam relativno sirok dijapazon, od Dire Straitsa preko metala i old school funky pa do elektro formi a la Sven Vath, Daft Punk ili Chemical Brothers, ili pak obicni chill out. Od izvora zvuka tu je PC, a odabrano slusam u FLAC formatu. Zvucnici bi bili na mestu sadasnjih, u dnevnoj sobi (5x3,5m,  zvucnici su na siroj strani, zbog konstelacije prozora i vrata) i bili bi namenjeni i za multimediju (pc, tv i zena ;) ) i za specijalne momente: za slusanje muzike :)

Uzgred, da napomenem, trenutno koristim dva Pioneer zvucnika (dvosistem plus bassreflex) iz jedne malo starije mini linije (iz doba kad su tako zvali svaku mini liniju koja nema gramofon ) i mogu da kazem da ih je ovo pojacalce preporodilo, a mini loniju sam poklonio, ali vremenom su i njihove mane dosle do izrazaja, i cini mi se da bi bilo kakav iskorak ka HiFi vodama bio veliki korak za mene a mali za covecanstvo :)
Zasto? Zato sto sam godinama lutao, kao priadnik generacije koja je npr. 1990. godine imala 15 godina: tada su HiFi komponente kostale basnoslovno za dzeparac jednog tinejdzera, a posle su usledile godine ekonomske i svakakve nestabilnosti, a priznajem i da vremenom, sa razvojem tehnike, nisam odoleo zabludi da je hi-fi prevazidjen.
Ovo je malo sira tema, socioloska koliko i audiofilska, mozda cak i za jedan poseban topik, i bilo bi lepo kada bi neko od iskusnijih clanova zapoceo neki takav topik, jer mislim da funkcija foruma mozda treba da bude i popularisanje HiFi kulture, a ne samo svojevrsna usko-tematska "samodovoljnost" i hermeticnost (kompresiono! :-D) koja se javlja kad diskutuju "ideoloski istomisljenici", koliko god se naizgled i ne slagali ponekad.

Zato, zelim proto-sistem uz koji cu biti miran makar sledecih godinu dana, a posle cu vec da nadjem sledeci cilj... Neki malo skuplji Onkyo par i neko skuplje pojacalo ;)
Dok to ne nabavim, nadam se da ce mi SC 370 lepo pasovati uz ovaj Pioneer amp, jer su u slicnom cenovnom i hronoloskom rangu.

Zanima me sta mislis o tome? Izvinjenje na ovoliko opsirnom postu, morao sam nekom da se izjadam tokom trazenja saveta, a ti mi zbog tvojih postova delujes idealan za tako nesto. Hvala na razumevanju :)

Link to comment
Share on other sites

@Bass Boot Dobrodosao na forum! Odmah moram da pohvalim to sto si odlucio da se prikljucis ovoj temi umesto otvaranja nove koja bi kao u vecini slucajeva imala jedan ili nijedan post.

Sto se tice SC-370 modela on spada u novije od onih koje sam naveo u bukvaru :type Osim toga u tim prethodnim generacijama nije bilo tzv komercijalnih modela vec je cena pocetnih modela isla od 1000DM pa na vise, izuzev SC-200, SC-301 i SC-350 koji su bili samo malo jeftiniji.

U principu ti modeli posle 1987/88-me ne sviraju lose ali nisu imali ni priblizno dobar uspeh kao prethodnici koji su ili bili pobednici testova ili u samom vrhu. Kasnije generacije pravljene su prvenstveno za trziste Nemacke i umesto jako kvalitetnih drajvera (za to vreme, a i za danasnje pojmove) od magnezijuma, titanijuma, carbona itd drajveri su uglavnom od nekih "prirodnijih" materijala. Od te generacije skretnice se takodje rade potpuno drugacije i umesto vise kvalitetnijih komponenti medju kojima su i Nichicon kondenzatori koji i posle 30+ godina u znatnoj meri ne odstupaju od svojih fabrickih vrednosti koristi se Nemacki pristup vidjen da dosta kutija te generacije sa jednim parom zavojnica i parom kondenzatora na skretnici (izuzetak je SC-770 koji ima po dve skretnice u kutiji u tom starom fazonu). Kabineti su za svaku pohvalu i radjeni su opet u Nemackom fazonu kao za MB Quart sa odvojenim i ojacanim bocnim stranama i taj pristup je koriscen na svim modelima, od najjeftinijeg do najskupljeg.

Dakle kasniji modeli koje nisam naveo u prethodnim postovima, generacija 1988-me (SC-370, 380, 470, 570, 670 i 770), 1991-ve (isti modeli kao i '88-me ali u MK II verzijama) kao i kasniji iz 1995/97-me (SC-290, 295, 380, 390, 480, 485, 590, 595) sviraju savim ok za trazeni novac ali nemaju to "nesto" sto imaju prethodne generacije. Ako se ne varam posle 1997-me nije izaslo nista od SC serije mada i u toj poslednjoj generaciji samo su SC-380 i SC-390 niskobudzetni HiFi modeli, ostali navedeni su predvidjeni za kombinovanje sa slabijim pojacalima i tada jako populatnim midi (ne mini) linijama.

Od svih do sada navedenih modela postoje samo dva "uljeza", a to su SC-360 i SC-460. Uljezi (ne znam kako drugacije da ih nazovem) su zato sto SC-360 koristi ITT drajvere, a SC-460 koristi drajvere koji su ugradjivani u kvalitetnije MB Quart modele, mislim da je MB Quart i proizvodjac. Za bass sam zaboravio koja bese oznaka, a visoki je titanijumski MCD 25 koji koristi npr MB Quart 720. Zasto je tako kvalitetan visoki sa ogromnim duplim magnetima ugradjivan u niskobudzetni Onkyo zvucnik, pojma nemam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...