Jump to content


Zvucnici za Harman Kardon HK6100


vrobec

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Harman, po specifikaciji, daje maksimalno 30w po kanalu na 8 oma, to je sigurno tacno uz mog iskustva sa Harman Kardon pojacalima, ne izmisljaju vate i ne dodaju da bi lepse izgledalo na papiru. Sa druge strane, to znaci da od velicine sobe i slusalackih navika (ako volis da slusas vrlo glasno, npr.) moras obratiti paznju prilikom izbora zvucnika. Svirace amp i sa 4 omskim zvucnicima ali mozda je bolje da budu nominalnih 8 oma (zbog eventualno glasnog slusanja duze vreme) kao i da budu sto je moguce vise osetljivosti - svaki amp tako lakse radi a uzevsi u obzir da je taj HK iz 1991, tim vise razlog za osetljivije zvucnike.

Slasem se da za takvu muziku bass mora da bude... pa, mora da ga ima i da bude kvalitetan dovoljno jer ako ga nema ili je los onda to nije to. Mozda bi neki stariji JBL ako ga nadjes mogao biti dobar izbor je su oni izdasni na basu i smeksani u visokim frekvencijama sto je za metal i hard rok super za svakodnevno duze slusanje. Od ostalog, verovatno nesto slicno tom zvuku, sto cini mi se ipak znaci da zvucnici moraju pripadati vintage klasifikaciji. Ne znam kako zvuce ali su mi od mladjih od vintage (sta god to znacilo) zanimljivi recimo Energy 4.1e, ima oglas na KP? Meni deluju vrlo interesantno, citam malopre neki tekst gde su i na merenjima sasvim ok rezultati i dokazano da sviraju vrlo nisko iako mi se isprva cinilo da specifikacije verovatno malo laguckaju. Doduse, specifikacija proizvodjaca govori da im je osetljivost 87db, nominalna osetljivost 6 oma i da su za pojacala od 40 pa na gore vati po kanalu, sto precrtava ono sto sam pisao na pocetku komentara . Ne znam, ja bih probao njih ako je izvodljivo da se pozajme nekoliko dana na probu. Ima i neki podnostijeci Dali, video sam pre par dana, isto deluje dobro. Predlozi su u rangu cena koje si naveo.


Link to comment
Share on other sites

Evo i ja sad pregledao kp na brzaka, nema nesto te serije L od JBL... Secam se da je obicno imalo na oglasima da se vidi po neki dobar par L26 ili L36 za te pare.
Sad nema nista od toga u ponudi. Ima ovde i onih koji su imali i LX ili TLX serije, mozda neko moze da pomogne? Ili stari Pioneer HPM serija?


Link to comment
Share on other sites

vrobec, ne znam odakle si ali ako imas mogucnosti probaj da poslusas ovo -

https://www.kupujemprodajem.com/Magnat-all-ribbon-10p-Top-model-40513324-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Magnat-all-Ribbon-10-P-II-40851894-oglas.htm

Jako detaljne ali ne umarajuce kutije sa fenomenalnim basom. Inace bile su pobednik testa u svoje vreme, msm u Stereoplay-u. Vidim da cena nije fixna pa ako ti se dopadnu sigurno ce spustiti prodavac mozda i na 200e ako si vest pri ucenjivanju ;)

Osetljive su i ne traze puno snage da pokazu sta znaju ali naravno sa sto kvalitetnijim pojacalom i kvalitet zvuka ce ici na bolje.

Sto se tice starijih JBL modela koje preporucuju Kursum i chicha, sa time se potpuno slazem ali bas zbog te cuvene sinergije JBL i HK pojacala koja se prenosi sa kolena na koleno bas ti vlasnici HK uredjaja kao prvi izbor traze JBL, a vesti (pre)prodavci dizu cene u nebesa tako da nemoj da se cudis ako ti za neki JBL srednje klase koji je kao nov bio jeftiniji od ovih Magnata budu trazili 400e pa navise.

Ja licno sam protivnik teorije da neki uredjaji idu samo sa nekim drugih i sve ostalo otpada i mislim da bi tom HK neki Canton ili ovakav Magnat legao podjednako dobro kao i neki JBL, a mozda i bolje.

Link to comment
Share on other sites

Puno hvala svima na odgovorima i predlozima.

Soba je 18kvm.

Prvenstveno gledam JBL, ali sam otvoren i na sve moguce solucije.

Imam vec NAD C352 sa Mission 734, ova kombinacija po meni odlicno svira, ali za rok mislim da ima bolje. Bas je dobro utegnut, ali nije toliko dubok. Dire Straits zvuci sasvim ok, ali recimo Survivor, Journey, Giant nema te duboke koje ja ocekujem.

Link to comment
Share on other sites

Moja preporuka ide za ovako nesto : https://www.kupujemprodajem.com/Infinity-RS4001-40921618-oglas.htm?filter_id= . Koliko vidim, kutije su u zaista odlicnom stanju.

JBL jesu dobre kutije ali su dosta na cenu kod nas. Infinity su pristupacnije a ne zaostaju ni malo za JBL. Rec je o istoj filozofiji zvuka, kao jaje jajetu. Slusao sam ove RS4001 kutije na Harman Kardon HK6800. To nije normalno kako lepo sviraju. Slusao sam i 5001 model, ali je 4001 daleko balansiranija i odmerenija kutija. 4001 ima odlicnu bass liniju, doboku, sa preciznim udarcem, velike zapremine. Ni na trenutak ne gubi kontrolu nad bass podrucjem, odlican atak. Visoki odmereni, fini, ni malo napadni, taman kako treba, dovoljno napadni kao sto trazi rok, ali ne i previse, tacno odmereni da ne zamaraju. Ove kutije bi garant odlicno legle na 6100, i iskljucivo sa bakarnim zvucnickim kablovima, nikako srebro. Barem se meni vise svideo bakar od srebra kad sam slusao. Visina stalaka od nekih 40cm bi bila idealna, malo setanja po sobi i kutije naprave odlicnu i preciznu sliku. Mozes satima i satima da ih slusas a da ne zamore. Svaka preporuka za ove kutije. Jako kvalitetno napravljena i projektovana kutija, odlican izbor zvucnicih jedinica, odlicna skretnica i kvalitet nema da fali.   

Vidim neko preporucuje Energy 4.1. Energy nikako ne idu na HK za rok svirku. 4.1 je meka kutija, za skroz drugu filozofiju i skroz drugo pojacalo. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ако хоћеш дубок и јак бас гледај у правцу подних јбл кутија али мораш добро дампирати собу или набави адекватан пристојни суб уз твоје звучнике. Обавезно погледај и цене кутија напољу нпр www.hifishark.com па их упореди.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zeljko Dj said:

Moja preporuka ide za ovako nesto : https://www.kupujemprodajem.com/Infinity-RS4001-40921618-oglas.htm?filter_id= . Koliko vidim, kutije su u zaista odlicnom stanju.

JBL jesu dobre kutije ali su dosta na cenu kod nas. Infinity su pristupacnije a ne zaostaju ni malo za JBL. Rec je o istoj filozofiji zvuka, kao jaje jajetu. Slusao sam ove RS4001 kutije na Harman Kardon HK6800. To nije normalno kako lepo sviraju. Slusao sam i 5001 model, ali je 4001 daleko balansiranija i odmerenija kutija. 4001 ima odlicnu bass liniju, doboku, sa preciznim udarcem, velike zapremine. Ni na trenutak ne gubi kontrolu nad bass podrucjem, odlican atak. Visoki odmereni, fini, ni malo napadni, taman kako treba, dovoljno napadni kao sto trazi rok, ali ne i previse, tacno odmereni da ne zamaraju. Ove kutije bi garant odlicno legle na 6100, i iskljucivo sa bakarnim zvucnickim kablovima, nikako srebro. Barem se meni vise svideo bakar od srebra kad sam slusao. Visina stalaka od nekih 40cm bi bila idealna, malo setanja po sobi i kutije naprave odlicnu i preciznu sliku. Mozes satima i satima da ih slusas a da ne zamore. Svaka preporuka za ove kutije. Jako kvalitetno napravljena i projektovana kutija, odlican izbor zvucnicih jedinica, odlicna skretnica i kvalitet nema da fali.   

Vidim neko preporucuje Energy 4.1. Energy nikako ne idu na HK za rok svirku. 4.1 je meka kutija, za skroz drugu filozofiju i skroz drugo pojacalo. 

 

 

Odlicne su ovo kutije, mene su zeljkale da ih uzmem za B sistem ali nemaju taj rock bass koji pokretac teme trazi. Imaju odlican bass ali nije to "taj" bass. U mom slucaju nista ispod 250 mm za rock ne dolazi u obzir jer manji precnik drajvera jednostavno nema taj udarac. Cak i 200" bass u velikom kabinetu nema to. Mislim da ce se svaki pravi roker sloziti sa time, narocito ako su imali priliku da probaju vise pari zvucnika iste serije sa razlicitim precnicima drajvera u svom sistemu. Veci jednostavno imaju taj kick koji svi traze.

Link to comment
Share on other sites

http://www.kupujemprodajem.com/JBL-L19-vintage-40914712-oglas.htm?filter_id=122

http://www.kupujemprodajem.com/pioneer-hpm-60-40703673-oglas.htm?filter_id=60967339

 

Cene neću komentarisati, ni ovih, ni tih koje si ti postavio, vec je neko i napisao koju reč o tome kad je KP u pitanju. Ali šta god da uzmeš, cenkaj se do zadnjeg. :)

Link to comment
Share on other sites

Za 18 kvadrata mislim da je 250mm preveliki precnik drajvera. Takodje mislim da je i podna kutija prevelika za 18 kvadrata. 

To sam i ja mislio dok nisam poceo da koristim kutije sa 10" basom u 14m2. Naravno, dosta toga zavisi i od samih zvucnika, nisu svi isti iako imaju isti precnik drajvera, kao i od toga kakve su uobicajene slusalacke navike - da li se slusa glasno ili ne. I tu je pitanje sta je kome glasno... Meni je recimo presudno to sto na tisem i normalnom slusanju manji drajver nikad nije imao tu bass prisutnost koju trazim i bez koje mi slusanje muzike nije gušt. Pritom, uopste nisam bass head kao npr. moj kum, jednostavno volim da svi delovi frekventnog opsega budu jednako zastupljeni i na tisem slusanju. Ako bih analizirao vise, reci cu da je to sigurno rezultat toga sto nisam imao prilike da cujem kod sebe neku visoku klasu zvucnika na istom takvom sistemu gde bi manji precnik bassa davao ovo sto imam sa 10", ali iskustvo mi je takvo, sta da se radi.

Kao i uvek, mnogo varijabli, malo znamo o konkretnom ukusu i potrebama pokretaca teme, da ne zameri na delimicnom odvlacenju teme sa glavnog pravca, pokusavamo da pomognemo koliko mozemo .

Koliko vidim do sad su sve ok predlozi izneti, da sam u poziciji pokretaca teme sacekao bih malo i na miru odvagao resenja. Dobro je da ih ima vise dokle god smo u zoni projektovanog budzeta, jeste teze ispratiti ali obicno na kraju se izbor suzi sto forumskim preglasavanjem sto sopstvenom intuicijom i ostane uzi izbor od par zvucnika. Samo strpljivo.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, trotter said:

Koliko vidim do sad su sve ok predlozi izneti, da sam u poziciji pokretaca teme sacekao bih malo i na miru odvagao resenja. Dobro je da ih ima vise dokle god smo u zoni projektovanog budzeta, jeste teze ispratiti ali obicno na kraju se izbor suzi sto forumskim preglasavanjem sto sopstvenom intuicijom i ostane uzi izbor od par zvucnika. Samo strpljivo.

Hvala na svim do sadasnjim predlozima. Hladne glave bih trebao odvagati sta i kako uzevsi u obzir ponudu. Naravno tesko ce biti bez toga da poslusamo. Ici cisto na verovanje da prodavac prodaje ono sto stoji u oglasu i da nema skrivenih falinki.

Nego, recimo uporedjujuci kvalitet zvuka mog Mission 734 sa americkim kutijama sta dobijam odnosno gubim?

Link to comment
Share on other sites

Kada je rock ili hard rock muzika u pitanju, vecina nas zna koji instrument proizvodi bass i kolika je njegova povrsina. Taj zvuk ni jedan drajver manjeg precnika ne moze verno preneti jer jednostavno nema povrsinu za takvo nesto.

Kada sam govorio o precniku basa mislio sam na kvalitetno uradjene kutije sa propisno debelim stranicama kabineta i dobro uradjenim dampingom. Takvim kutijama nije nikakav problem da sviraju u 15-20 kvadrata.

Po mom misljenju bass koji proizvodi veliki drajver i bass koji proizvode mali drajver uz pomoc kabineta i bass reflexa su skroz drugaciji. Taj bass koji proizvodjaci "izvuku" iz manjeg kabineta sa manjim drajverom, a sve se to prodaje kupcima kao tehnoloski napredak je samo napumpan mid bass ili boost na nekim frekvencijama zahvaljujuci tjuniranju kutije i duzini bass reflex tube. Kao neko ko vise od decenije slusa iskljucivo kompresione zvucnike odmah prepoznam koji bass koji pravi tuba jer jednostavno on ima svoj prizvuk. Takav bass je za mnoge zanrove muzike odlican ali za rock jednostavno (bar po meni) nema taj kick. 

@ vrobec   Zvucnici koje si naveo iako pripadaju istim proizvodjacima su iz razlicitih serija i neki od njih zvuce potpuno drugacije od ostalih tako da iako su svi Americki, njihov zvuk se dosta razlikuje. Osim toga neki od njih pored visoke osetljivosti ipak mogu predstavljati veliki teret za pojacalo iz nekih drugih razloga...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...