Jump to content


Polovan kompakt


zbrujic

Recommended Posts

Svakako preskočite te prosumer-e, tj "kompakte" sa velikim zoom-ovima, a malim senzorima. Iako izgledaju "k'o pravi" aparati, za zaobilaženje su. Uopšteno, veliki zoom opterećuje cenu, poništava pojam kompaktnosti, a kvari kvalitet. I verujte, posle prvih zezanja sa snimanjem komšinica, veliki zoom se kasnije koristi za manje od 2% svih fotografija što uradimo.

Treba gledati što novije Canon G(pa neki broj), Olympus XZ1 ili još bolje XZ2, Panasonic LX(pa neki što veći broj), Nikon P(pa neki brojevi). Čak su i Samsung EX1 i EX2 bili vrhunski kompakti.

Danas su najbolji kompakti sa 1" senzorom. rade ih skoro svi, ali je cena žestoka. Najpovoljniji je Sony RX100 v1, on je kod Mađara ispod 300€ (kada vrnete PDV nazad). Dok je recimo isti taj ali v5, bogami i do 1000€.

Problem svih ovih je što se više ne rade (sem sada novih modela sa 1" senzorima), i jako retko se nalaze polovnjaci.

Previše star ne vredi uzimati.

Link to comment
Share on other sites

Senzori su mnogo napredovali u zadnjih par godina. Velika je razlika između 7-8-10 godina starog senzora, i 2-3 god starog.

Ne valja ako je mnogo korišćen. Ako je čučao nekome u ormanu ili 5-6 godina bio u kutiji u nekoj zaboravljenoj radnji, onda nije problem. Ali ako je mnogo radio, kompakt je uglavnom prilično raskliman. Svi kompakti su onako, konstrukcijski gledano, njanjavo urađeni i nisu pravljeni da traju večno. Posle par godina upotrebe, počinju da se klimaju objektivi, motori čudno zuje i slično. Sva mehanka je plastična (helikoidi u objektivima, motori za stabilizaciju i zoom...) i brzo se izraubuje.

Baterija kada propadne od starosti, mora da se kupuje nova. Bzvz. je što za starije modele sada i nema tek tako da se nađe original (to moraš proveriti za svaki konkretan model). Zamenske baterije su mačka u džaku. Meni su neke zamenske radile bolje od originala. Ali neke su crkle jako brzo, dok mi je jedna čak iscurela. Za ovaj sa KP, pitaj prodavca u kakvom je stanju baterija (vidim da to ne spominje), i raspitaj se za cenu zamene.

Ako ti je i to bitno, video na starijim kompaktima je užasan za današnje pojmove. U rangu je lošijih telefona.

...

Malo je bzvz što danas nema više valjanih novih kompakata. Telefoni su oduvali tržište kompakt fotoaparata, iako su i dalje inferiorni u poređenju sa solidnim kompaktom. Sada imaš ili one srnj. kompakte koji su zaista u rangu telefona, ili ove prilično skupe sa 1" senzorom. Između te dve opcije, ponuda gotovo da ne postoji. A i to što postoji, košta previše samo na ugrađene feature (WiFi, BT, GPS...) a ne na kvalitet fotografije.

Snajka je tražila da joj nađem neki valjani kompakt. I sam sam iznenađen kako nema ništa vredno pomena. Canoni Sxxx i Nikoni Pxxx su poslednji da valjaju, ali ni oni se više ne rade, a poslednji primerci zaostali po radnjama su precenjeni.

Link to comment
Share on other sites

Pa, ništa...

Kod nas nema ništa. Bili neki Ixus-i, ali to se rasprodalo. A i Ixus nije neki dobar kompakt. Samo je najmanje loš.

Ni kod Mađara nije bila bolja ponuda. :(

Sada sam malo usporio potragu, te čekam da nešto naleti samo od sebe.

Sada, da mi baš treba kompakt, uzeo bih Sony RX100 v1. Da ga ja kupim kod Mađara i uzmem nazad AFA, izađe oko 290€. Znam da je tebi mnogo, ali jeste jako dobar model za te pare. Ima sličnih kod Canon, Nikon, Pentax braće, ali >500€. A i to uz šverc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...