Sign in to follow this  
zbrujic

Polovan kompakt

Recommended Posts

Treba mi kompaktni fotoaparat, polovan, malo "ozbiljniji", verovatno prilično star, možda do 100e. 
Pošto se ič ne razumem u tu tehniku, zamolio bih znalce za preporuke. 

Meni se učinilo (a i dobih savet polu-laika) da bi ovo možda mogla biti dobra kupovina: 

Canon PowerShot G7

Šta mislite? 

Hvala unapred. 

Svakako preskočite te prosumer-e, tj "kompakte" sa velikim zoom-ovima, a malim senzorima. Iako izgledaju "k'o pravi" aparati, za zaobilaženje su. Uopšteno, veliki zoom opterećuje cenu, poništava pojam kompaktnosti, a kvari kvalitet. I verujte, posle prvih zezanja sa snimanjem komšinica, veliki zoom se kasnije koristi za manje od 2% svih fotografija što uradimo.

Treba gledati što novije Canon G(pa neki broj), Olympus XZ1 ili još bolje XZ2, Panasonic LX(pa neki što veći broj), Nikon P(pa neki brojevi). Čak su i Samsung EX1 i EX2 bili vrhunski kompakti.

Danas su najbolji kompakti sa 1" senzorom. rade ih skoro svi, ali je cena žestoka. Najpovoljniji je Sony RX100 v1, on je kod Mađara ispod 300€ (kada vrnete PDV nazad). Dok je recimo isti taj ali v5, bogami i do 1000€.

Problem svih ovih je što se više ne rade (sem sada novih modela sa 1" senzorima), i jako retko se nalaze polovnjaci.

Previše star ne vredi uzimati.

Senzori su mnogo napredovali u zadnjih par godina. Velika je razlika između 7-8-10 godina starog senzora, i 2-3 god starog.

Ne valja ako je mnogo korišćen. Ako je čučao nekome u ormanu ili 5-6 godina bio u kutiji u nekoj zaboravljenoj radnji, onda nije problem. Ali ako je mnogo radio, kompakt je uglavnom prilično raskliman. Svi kompakti su onako, konstrukcijski gledano, njanjavo urađeni i nisu pravljeni da traju večno. Posle par godina upotrebe, počinju da se klimaju objektivi, motori čudno zuje i slično. Sva mehanka je plastična (helikoidi u objektivima, motori za stabilizaciju i zoom...) i brzo se izraubuje.

Baterija kada propadne od starosti, mora da se kupuje nova. Bzvz. je što za starije modele sada i nema tek tako da se nađe original (to moraš proveriti za svaki konkretan model). Zamenske baterije su mačka u džaku. Meni su neke zamenske radile bolje od originala. Ali neke su crkle jako brzo, dok mi je jedna čak iscurela. Za ovaj sa KP, pitaj prodavca u kakvom je stanju baterija (vidim da to ne spominje), i raspitaj se za cenu zamene.

Ako ti je i to bitno, video na starijim kompaktima je užasan za današnje pojmove. U rangu je lošijih telefona.

...

Malo je bzvz što danas nema više valjanih novih kompakata. Telefoni su oduvali tržište kompakt fotoaparata, iako su i dalje inferiorni u poređenju sa solidnim kompaktom. Sada imaš ili one srnj. kompakte koji su zaista u rangu telefona, ili ove prilično skupe sa 1" senzorom. Između te dve opcije, ponuda gotovo da ne postoji. A i to što postoji, košta previše samo na ugrađene feature (WiFi, BT, GPS...) a ne na kvalitet fotografije.

Snajka je tražila da joj nađem neki valjani kompakt. I sam sam iznenađen kako nema ništa vredno pomena. Canoni Sxxx i Nikoni Pxxx su poslednji da valjaju, ali ni oni se više ne rade, a poslednji primerci zaostali po radnjama su precenjeni.

@NShappy

Hvala za opširna objašnjenja, makar mi sad izgledalo izvesnim da neću ništa ni kupovati :) 

Pošto je i u mom slučaju povod topiku neka "snajka", šta si odabrao? 

Pa, ništa...

Kod nas nema ništa. Bili neki Ixus-i, ali to se rasprodalo. A i Ixus nije neki dobar kompakt. Samo je najmanje loš.

Ni kod Mađara nije bila bolja ponuda. :(

Sada sam malo usporio potragu, te čekam da nešto naleti samo od sebe.

Sada, da mi baš treba kompakt, uzeo bih Sony RX100 v1. Da ga ja kupim kod Mađara i uzmem nazad AFA, izađe oko 290€. Znam da je tebi mnogo, ali jeste jako dobar model za te pare. Ima sličnih kod Canon, Nikon, Pentax braće, ali >500€. A i to uz šverc.