Jump to content

zflazarov grebatorski analogni DIY sistem

Recommended Posts

• Replies 707
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Boles' prijatelju, boles'.

malo osveženje ne samo u meteorološkom smislu u ove pozne septembarske dane:  skarabudžio sam (nezavisno od Dave Slaggle EMIA LR fono predpojačala) moje viđenje LCR varijacije na istu temu.

preamp upakovan kod ing. Ferenc Lazara, konstruktora ove sprave u postojeću kutiju mog preampa. Baj-baj bafer-tvc, helou ECH11 WOT!

Posted Images

Данас се пролази без теста...
..али, нисам сигуран да ће то потрајати како се повећава проценат заражених. [emoji20]
U oba smera?
On 5.10.2020. at 17:56, zflazar said:

Po mom saznanju jedini audiofil u Srbiji koji je u DIY varijanti konstruisao izlazno pojačalo sa cevima sa torijumskim grejačkim filamentima koje radi u A2 klasi a koje ne osciluje. Za proizvođače u Srbiji ne znam. Sigurno postoje ali on nije proizvođač tek iskusni i radoznali samograditelj koji razmišlja off box.

postoji postoji, taticev 10Y amp radi u A2 klasi...

9 hours ago, anubisgrau said:

postoji postoji, taticev 10Y amp radi u A2 klasi...

Mislim da A2 kada su cevi u pitanju i to SE model znaci da cev stalno radi sa pozitivnim prednaponima. Cev je postavljena u radnu tacku sa pozitivnim prednaponom a kroz resetku protice konstntna DC struja. I da pri nekim vecim ulaznim signalima ne prelazi u negativni deo prednapona ili da prelazi veoma malo.

A to nije slucaj sa 10Y koja se mora postaviti duboko u region negativnih prednapona i bez struje resetke. Medjutim neke cevi pa i 10Y dozvoljavaju za vece ulazne signale da "predju" u region pozitivnih prednapona. I tu se ostvaruje malo veca snaga. Ali to nije neki veliki pomak ka pozitivnim prednaponima i cev i dalje radi i setovana je normalno u A1 klasi i postavljena je u radnu tacku negativnog prednapona...

Ovaj efekat nije moguce ostvariti kod svih cevi. Jednostavno neke cevi to dozvoljavaju druge ne... Sta je u pitanju nije mi potpuno jasno. Da li su to specificni unutrasnji parametri cevi i/ili fizicka konstrukcija elektroda, materijali... Ali da bi taj dodani deo snage bio ostvariv u istom kvalitetu izlazni trafo mora imati znacajno vise induktivnosti u primarnom namotaju nego sto bi bilo potrebno da ne prelazi u pregion pozitivnih prednapona. Kao i pojacan driverski stepen koji mora zadovoljiti dodatnu "glad" resetke kada signal prelazi u pozitivni region prednapona. Menja se i dinamicka kapacitivnost cevi koja nije ista sa pozitivnim i sa negativnim prednaponima...

[Tipicne cevi za postavljanje i rad u A2 klasi 811, 805. A proverene topologije u tom smislu su one N. Shishido-a i drugih. Sa transformatorskom spregom i potentnim driverom. Tu je eventualni problem izbor driverske cevi (koja radi u kolu kao samostalni pojacavac snage i sa negativnim prednaponima) obezbediti dovoljno linearnu cev koja ima slicnu anodnu struju kao i resetka izlazne, booster A2 claas amp cevi. Drugi uslovi su slicni Vb naponi napajanja i odgovarajuci nizi unutrasnji otpori za pobudu izlazne cevi... I tu se koriste 6L6, 6V6, 6Y6 idruge pentode i mlazne tetrode u triodnom spoju. Medjutim mislim da nisu dovoljno linearne i da se tu moze upotrebiti 300B recimo?]

• 2 weeks later...

Ovo lepo popodne sam posvetio marginama samogradnje. Sprema se napajačka sekcija za izvesno fono-predpojačalo pa sam iskoristio oktobarsko sunce da razapnem štrik od kanapa i na njega okačim odmašćeno aluminijumsko tehničko dno napajanja, udarim dva sloja alu-prajmera i tri sloja mat-crne. 

U pauzama pijem zrenjaninsko pivo i čitam 2061 Treću Odiseju.

Unutra se greje sistem da kad završim sa samogradnjom pređem na Es Dur koncert za dva klavira W.A. Mozart, Harnoncourt, Gulda u Corea.

Samo za Dražu uslikao sam rukavice 

IMG_20201023_2158.jpg

IMG_20201023_26866.jpg

IMG_20201023_48644.jpg